• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Gogo@samo da te ispravim..gramipove freze idu jako plitko..da kao tvoja ali at30 tvoj fergić bi potonuo zajedno s njom u dubinu, postoje razne freze, ja sam dugo tražio i mislim da imam vrhunsku, gledao sam i Maschio ali mislim da je Howard No 1.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
pa napisao sam da ide jako plitko! at30 je drugaciji model od svih ovih manjih sto se tu spominju,teza je i ima vece nozeve,zato ide dublje,ali velim,to nije ta kategorija.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
@gogo.... Procital sam sve kaj si napisal i bas ce i ne slazem s tobom u potpunosti ! Naime, po ne znam koji put se ponavljamo da nisu svugdje zemlje niti tereni isti !! Kod mene jednostavno nista drugo ne moze raditi osim freze ! Kroz svoj zivotni vijek,sam se u svom kraju, nagledao obradjivanja zemlje i to samo sa frezom u brdu ! Covjek, od koga sam uzeo frezu, ima Univerzala 445 DV, iam asve prikljucke pa i tanjurace. Kad sam s njim razgovarao da bi tanjurace kupil, i kad sam mu rekel kakav je teren gdje radim, odma mi je rekel da tanjurace zaboravim i da samo freza tu radi posao.
A sto se tice skija .... Da, slazem se s tobom, al cu prvo vidjeti kak ovak " dise " !
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
ako si sve procital,onda si vidio da sam napisao kako sumnjam da itko ima tezu zemlju od moje. i znam dobro kak je to kad tanjuraca od 28 diskova samo skace po brazdama,ili kad slomim 15 opruga na sjetvospremacu na 2 ha. ja sam se puno naradio po zemlji,i svasta isprobao. ako imas malo zemlje,sve bude posluzilo,samo je danas repromaterijal preskup da bi prinos bio manji radi lose pripreme! freza je dvostruki mac,i treba dobro paziti s njom!
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ja sve pripreme radim s frezom, 10 tak Ha godišnje, i nema nikakvih problema s nicanjem ili potkoricom. Puno bolje sve izgleda nego što se tanjuračama napravi ili sjetvospremačem, pogotovo ako je malo vlažnija zemlja, kao što je sad bila na jesen za sjetvu žitarica.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
@ gogo, naj pričati bedastoće...
nikad bolje kukuruze, niti bolje strni nije bilo dok se nije frezalo...a tvoji problemi s kukuruzom nastaju od toga kaj ne koristiš međuredni kultivator, ili ga nemreš koristit jer imaš beton od zemlje koju si izgazio (nepripremio)...

naime, i frezana i tanjurana zemlja posle puno kiše se oće zatabanat, i onda dođe sunce i imaš pukotine do kine...pa ti sva voda ispari...
...a tome freza nije kriva...:icon_wink:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Dobro ljudi... nemojte sad coveka "zgazit" ! Natipkal je svoje misljenje i , vjerojatno, iskustvo !!?
@gogo . . . Da, procital sam i velim - teska zemlja na ravnici nije isto kao na bregu. . .
Bilo bi najljepse svima nama kad bi imali sve prikljucke i alate, al . . . radimo s tim sto imamo i to ucimo najbolje iskoristiti !!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Neznam kaj bi vam rekel, netreba mi freza u ratarstvu.
Prolječe - sjetvospremač
Jesen - RD ili tanjurača
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
darijus-ja s kultivatorom sprzim vise goriva nego ti godisnje ukupno. A bogami i motikom se razbija pokorica danomice tamo gdje kultivator nece. Svatko ima svoj nacin,pa nek radi. Meni ni u dzep,ni iz dzepa van.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
svatko ima svoje mišljenje, freze, RD ili tanjurače i sjetvospremač, i tak svatko radi kak misli da mu je najbolje.. kod nas je konkretno takva zemlja da ništa osim freze ne dolazi u obzir, i to nekad dva prolaza po tragu u radnim brzinama na opakom gasu da bi mogao kukuruz posijati.. u mojoj općini ako postoje dvije rotodrljače, to je puno, ja je nisam videl u radu u našim zemljama, al vele ljudi da ne može pripremiti ko freza nikak, i da im samo "okopa drač" dok ga freza smelje.. mi imamo i zemlje na ravnicama koje su lagane za obradu di bi vjerojatno jedan kvalitetni sjetvospremač dušu dal u proljetnoj pripremi, al opet se s frezom sve napravi, ide se pliče i brže, ne freza se "do drugih ljudi" i kukuruz niče ko lud, njemu i tak treba tvrda posteljica i meki pokrov... problem pokorice je na svim vrstama pripreme kod nas, ako ti padne jača kiša i onda lupi sunce, to je neminovno..

evo i jedan video jednog komadića di imamo vrt, uglavnom, nismo ga orali na jesen jer smo planirali gnojiti pa nismo stigli, pal snijeg i tak, ostalo za proljeće to, dopelali 3 prikolice gnoja na ovu površinu, ja to okrenul nutra s travom koja je bila već ko u vinogradu pokraj, plus ono staro sve od drača kaj je ostalo na vrtu... u akciji universal 643 dtc i ortolan 185

http://www.youtube.com/watch?v=xxCLSWsMq4E&feature=youtu.be
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Mislim da je totalni promašaj, ispod gornjeg djela gdje pocijepa korov napravi ravnu tvrdu podlogu koja onemogučava protok zraka i vlage, kad bi to bilo efikasno sigurno bi bilo u proizvodnji neke firme.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ovo su podaci koje sam uspio iscitati na plocici od moje freze :
- snaga traktora - 24 kW
- dubina rada - 25 cm
- broj okretaja - 152 min ( na -1 pise )
- masa - 300 kg
- obrada zemljista - 0,48 ha/h

A problem sa kardanom sam rijesil kak je na slici, obzirom da ga ni na koji drugi nacin nisam mogao rijesiti i sad picom na posel ....
 

Prilozi

  • 2014-01-17 13.55.24.jpg
    2014-01-17 13.55.24.jpg
    64.8 KB · Pregleda: 494
  • 2014-01-17 13.55.44.jpg
    2014-01-17 13.55.44.jpg
    59 KB · Pregleda: 1,287

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Nevidim toplink, ali mislim da ovak nebu dobro, ako si produžil tj.skratil donje prihvatne točke moral buš i gornju, u protivnom cijela freza, tj gornji dio je nagnut prema traktoru, diferencijal je ispod tako da će kardan vrtiti po zemlji dok ju spustiš u zemlju..sad izgleda dobro kad je na tvrdoj ravnoj podlogi. Ali dok probaš buš sam ocjenil kaj treba.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Mislil sam na to odma u startu !! Sreca pa imam TV-a pa sam od njega zel top link, a on je taman toliko kraci koliko sam produzil dolje !! I to kad je na nuli tak da imam lufta odpustat ga ! Odradil sam prvu rundu " frezanja" ... Bacio Ureu i samo jedan prohod sa frezom u drugoj radnoj. Bilo je dobro do pred kraj kad su se nozevi napunili sa zemlljom.... Malo se Medo bunil i stenjal, al odradio je !! Uzas jedan kaka je mokro....
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Slabo pratimo forum ha ??!!
Traktor je Ursus 335, a freza Agroservis Murska Sobota !
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Znači visoko izlazno vratilo ..
Moj otac je poderao bolje reči strgao takvu frezu sa 404 .
Nemam dokumetirano ali je sigurno 5 puta mjenjao položaj kopčanja poluga ..čak je i polugama na traktoru mjenjao hvatište ...
Priključak za toplink sigurno 3-4 put .
Nije napravio ništa ..u karijeri sjebao tri sigurnih a možda i 4 kardana .
TA freza ne valja ništa , jadan je on tko s njom mora delati ..a još je največi problem njezin veliki prijenosni omjer .
Sjebali samo i zupačnike ..prije su bili ravi a poslje je kupio s spiralnim ozubljenje ..stragao je na kamenu , tako da to ne možemo uzeti za zlo .

Navodno postoji zupčanički par s manjim omjerom ..ali gorčina je prevelika ..eto je trune pod orahom .

S njom može jedno frezati IMT radi niskog izlaznog vratila i zato jer ima preko 540 okretaja kardana na punom gasu .

vaš velečasni
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Frezamo s ovom frezom već dvije godine i nemamo nikakvih problema. Promijenili noževe i sad freza dublje. Kad naleti na panj ili kamen pukne osigurač. Prezadovoljni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh