• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,224
Da, ali jel se bolje isplati jedan prohod frezom ili dva sa tanjuracama? Znaci zanima me potrosnja nafte kod jedne i druge pripreme?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@bhorv cestitke na kupnji freze pravi stroj nek dugo sluzi bude nju IMT vrtio samo tak:):)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Krumpir,grah,kukuruz,


grah izostavi s popisa, on nevoli frezano....ja sve frezam, sa 533 u 3 sporoj, i taman napravi sjetveni sloj, i brzo ide.......samo, prvo prođem drljačom, za zatvorim brazdu u proljeće, pa gnojivo i frezanje.......

tako radim već 2 godine, i nema greške, tanjurača je prošlost, jer za fergusona je ona lagana, i treba u dobroj zemlji minimalno 2 prohoda.......ove jeseni, stari je htio probati na njegov prastari način sa tanjuračom i drljačom, i 3 puta je jednu manju parcelu prošao, ja poslije posudim sjetvospremač od 2.20 i prođem, i još nisam bio zadovoljan kako je izgledalo........a sve drugo sam pripremio s frezom, i sada gledaj gdje je otišlo manje goriva i vremena........freza bolje usitni zemlju, jer ječam sam sijao sa gamom 18, i ako se nepripremi dobro, diskovi samo poskakuju i dosta sjemena ostane vani......

moja freza nije velika, gramip 150cm, taman za moj traktor i pokrije trag točkova, iako mislim da bi išlo i sa 170cm od gramipa...........

tanjuraču sada koristim za uništavanje trave ili tanjuranje stabljika suncokreta, da se bolje zaore.......
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,224
I koliko ti odprilike treba da pofrezas 1 jutro, vremena i nafte? Znaci ides u 3 sporoj, na koliko okretaja?
Meni se sve manje svida to tanjuranje jer poslije svejedno jos prolazim sa drljacom da poravnam malo.. Pa si mislim, sa frezom u jednom prolazu sve napravis, a i ne skaces po traktoru prilikom tanjuranja..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
neznam sada točno koliko treba vremena, al tjeranm na 1600-1700 obrtaja......al brže se napravi nego 2 tanjuranja, i sigurno je manje goriva........al ako frezam u 1 sporoj i duboko za krumpir, onda je to druga priča, treba i vremena i goriva......
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Zašto grah ne voli frezanu zemlju? Ja tako več 8 god radim, i sve ok.. grah, grašak.. Jedina mana freze je što na proljeće prilikom usitnjavanja zemlje vadi nepromrzlu zemlju van, pa je veča mogučnost za stvaranje potkorice, no meni se sve ove godine nije to desilo, da nešto ne nikne zbog potkorice.. (za razliku od nje RD samo gornji sloj miješaju, pa je to kod njih bolje)
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
I Pa si mislim, sa frezom u jednom prolazu sve napravis, a i ne skaces po traktoru prilikom tanjuranja..
Uzeo si mi misao...ovo proljeće pogubio sam bubrege kako je bilo tvrdo tanjurati, tko ima imt traktor zna što je udobnost.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
IMT ce bas imat posla s njome, mozda cak i previse al samo smanjis dubinu dobijes odma na snazi :) a potrosnja barem kod mene je bila manja za pola litra od oranja :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ne zaboravite svi vi koji se bavite samo s ratarskim kulturama, a imate male traktore postoje vam i rotodljače zahvata 150-170 cm, idealne za vaše male traktore!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
Šanana, fućkaš RB, kad za njom ščavelj raste. Freza bar spuče drač, med ostalim.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nažalost živa je istina kaj veliš! Večinom raste trava iza RD, pogotovo kod onih kaj u prolječe sao spišu po dva prsta odozgora s njom. prije potera trava neg kuruza :)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Zašto grah ne voli frezanu zemlju? Ja tako več 8 god radim, i sve ok.. grah, grašak.. Jedina mana freze je što na proljeće prilikom usitnjavanja zemlje vadi nepromrzlu zemlju van, pa je veča mogučnost za stvaranje potkorice, no meni se sve ove godine nije to desilo, da nešto ne nikne zbog potkorice.. (za razliku od nje RD samo gornji sloj miješaju, pa je to kod njih bolje)


meni se nije dobro pokazalo......a za sve ostale kulture je odlično.......i od sada ću tak raditi.....


ima RD i za manji traktor, a zašto kupovati kada je gramipova freza ispod 10 000kn nova, i dobro odradi posao.........pogotovo u ratarstvu što neide duboko.......i lagana za vući, a djelova za nju ima i nisu skupi.......drugih proizvođača su freze duplo skuplje, a jesu li i toliko bolje......hm, mislim da nisu, ako govorimo o frezama oko 140-170cm za traktore od oko 40ks........za veče traktore je druga priča.......a mislim da i gramip nema ponudu za traktore iznad 80ks.......
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Nažalost živa je istina kaj veliš! Večinom raste trava iza RD, pogotovo kod onih kaj u prolječe sao spišu po dva prsta odozgora s njom. prije potera trava neg kuruza :)


eto, to je problem kod graha.......kao da posije travu, a u drugim kulturama nema problema, jer za grah su valjda slabija sredstva, nego za kukuruz i suncokret......i trava što kažeš, nikne prije graha......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
I nemoj žaliti ovih 11 'iljada , meni izgleda odlično
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,199
Freza ove klase s opremom košta 40-tak t kn. Gramipovu pojede do doručka, tak da je grijeh to i uspoređivati. Šteta samo kaj ima jednu brzinu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam kažem da za male traktore netreba uzimati ništa skupo, jer mislim da nema potrebe.......radio sam i sa večim frezama i malčerima, sa traktorom od 100ks, i s tim se gramip nemože usporediti......pogotovo sama jačina čekića na malčeru, brzine rada....itd
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,265
Nažalost živa je istina kaj veliš! Večinom raste trava iza RD, pogotovo kod onih kaj u prolječe sao spišu po dva prsta odozgora s njom. prije potera trava neg kuruza :)

Ne znam kako kod vas, ali ja sve radim sa rd i to na poštenu dubinu za kukuruz dosta dublje nego za ječam i trava mi puno kasnije krene rasti nego susjedu koji radi sa tanjuračom.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,447
Zavisi od tipa freze, ove nove lagane mogu biti šire od traktora, dok starije,teške poput IMT, npr. za 539 je maximum 130 cm. Ovdje kod mene rade dva novija traktora hurliman i new holland,istu parcelu oba s frezama,direktno na izorano,jedan prohod i nicanje kukuruza i djelovanje herbicida je savršeno. S tanjuračama neki kod mene idu 4 puta po tragu prije sjetve, stoga mislim da potroše više nego 1 put s frezom.

I kod mene neki idu 4 traga tanjuračom, a ja jedan trag sjetvospremačem, na nekim mjestima preletim dva puta ako se nije fino uredilo, ali zimska brazda u proljeće se uređuje samo tako! Tanjurača nikako za u proljeće jer vadi vlagu iz zemlje i onda se prave one sitne buse, kad to zapekne treba dobra kiša da se one raspadnu! Kod mene samo jedan radi sa frezom, ja pripremim neka 3-4kj dok on 1kj pripremi i još ove godine je on imao najlošije nicanje kukuruza što me je baš začudilo..
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Ne znam kako kod vas, ali ja sve radim sa rd i to na poštenu dubinu za kukuruz dosta dublje nego za ječam i trava mi puno kasnije krene rasti nego susjedu koji radi sa tanjuračom.

Kod mene potpuno isto :icon_super::icon_super:
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ja jos nisam uzeo frezu, imam ovde blizu novu laku imt frezu 1.45m sa kardanom 1300e a gramipova 1.7m kosta 1350 sa kardanom ali mi nije bas blizu
 

Najnoviji postovi

Na vrh