• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Cekaj kaj ne stima ovo kaj sam ja videl na susedovoj frezi ili ovo za spiralu.
Jer ako je i tih 6 nozeva postavljeno spiralno isti je princip rada kak i sa 4 noza,samo kaj onda opet svaki taj noz manje grabi,cim manje grabi manje su grude i bolje usitnjavanje-govorim sad za 6 nozeva.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam obje kombinacije, jednu frezu s 4 noža i jednu sa po 6 na prirubnici, razlika u radu je neusporediva.. Ova sa 6 puno bolje i lakše napravi posao. A zašto je lakše sa 6 noževa, zato jer više noževa pri istoj brzini grabi manju količinu zemlje, i lakše je mrvi..To je ko da jedeš jabuku, prije i lakše češ pojesti 5 manjih krišaka, neko 3 velike:(mm):

Hvala @Steyr01.
Znači da je ipak utrošena energija po nožu manja za više od trečine. Drago mi je da si ispravil moje pogrešno razmišljanje.
Imam AT20-150 s 4 noža i radim na 540E bez problema za traktor (50 KS) u bilo kakvoj zemlji. Ta freza je toliko lagana da kod veće brzine ne uđe u zemlju nego mrvi samo površinski. Kad su velike buse u teškoj zemlji, obavezno 2 prohoda. Prvi malo brže i samo malo poravna, a drugi sporije za finiš.
Dakle, kad bi imal novaca mogel bi kupiti bi širu frezu sa 6 noževa za isti traktor.

A da vidi stvarno.:icon_thumright:
A to sam ja videl kod komsije na njegovoj maloj da ima nozeve postavljene paralelno.:icon_rolleyes:
Ovo sa usitnjavanjem bi se slozio da je tocno za 6 nozeva a isto tako je vazna i tezina freze.

Za teže zemlje trebaju i teže freze, a k tome i odgovarajuči traktor. S teškom frezom možeš frezati i cjelinu, a lagana samo skače po površini.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Tako je i ona moja imt laka freza radila gde je loše i tvrdo ništa bez 2 prohoda. Ova nova bi trebala da radi bas kako treba ima veće noževe i 6 noževa po sekciji za razliku od one imt koja je imala 4. Kod obe freze su nozevi u spiralu.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ja nisam radil s gramipom, imam jednu Slovensku, 160 razmaka, ima 220 kg, i tu Maschio, sa 6 noževa ima 365 kg.. S tom manjom, i 4 noža, uvijek su mi ostajale grude zemlje prevelike za sjetvu povrća, dok je dubina bila ok, tako da je i meni trebala 2 prohoda (ne uvjek, ako su uvjeti baš idealni bili) a ova sa 6 noževa, bolje napravi u jednom prohodu. Zahvata je 205 cm, traktor 70-tak ks, al je ni ne vrtim 540 okr/min jer previše usitnjava.. nekih 500 je max.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Imali smo Gramip at 20 ali gdje ima kamenčića i suha zemlja poskakiva. Nabavili Unija 160 s centralnim kardanom i 6 noževa. Radi u svim zemljama osim ako je mokro guši Ferđa. Frezamo masline i uzoranu zemlju prije sadnje verdure.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Steyr jesi našel usporedbu među frezama, kad buš probal od jednog proizvođača sa 4 i 6 noža onda možeš nekaj tvrditi u čemu si za sada u krivu.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
U čemu sam u krivu?? Ok, ne može se Maschio uspoređivati s laganijim frezama, al govorim o razlici 4 i 6 noževa.. koja ne ovisi o proizvođaču freze.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Da malo pitam vezano za nozeve kadd ste se dotakli teme. Jel ko mijenjao nozeve i ako jeste koje je stavljao? men su trenutno u bosni dostupni jedino termometalovi i mozda plamenovi. Falilo mi je 3 noza na frezi kad sam kupio i stavio sam od 619 jedan je puko odma nekad a drugi se zavio polijepo ali se nije slomio pa me strah kad sve promijenim da nece pucat :/ i ja sam misljenja da je lakse pokretati 4 nego 6 nozeva ipak pravi manji otpor tj udju manje puta u zemlju od 6 nozeva jest da sitnije urade samo :/ editujem post da dzaba ne pisem odgovor dole opet mislim da su te sa 6 nozeva dosta sporije okrecu od ovih sa 4 a samim tim njih lakse vrti traktor tj manje ga opterecavaju

I ja sam stavljao termometal ali nisam zadovoljan , nisam zadovoljan ni sa još tri druga proizvođača koja sam probao da se razumijemo , ili ja očekujem previše :(wasntme):
Po meni je najveći problem to što su sječiva noža pod 90 stepeni i ako opterećenje dođe na samom vrhu noža on mora da se smota , e onda sam došao na ideju modifikacije oblika noža ali to možda bude projekat za proljeće ako budem imao dovoljno volje
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Pa cuj kod nas je u selu jedan kupio frezu i neradi toliko a nozevi vec napola u pitanju je neka imt freza da li je orginal ili ne to je nebitno mislim da su nozevi termometalovi. Ja sam planiro stavit od imt batulje jer su mi od 619 predugi i ici ce mi previse u zemlju ovi su kraci i imaju malo ljepsi ugao lici nekako na ove moje sto su sad na frezi http://prntscr.com/5rsjnk U poslednje vrijeme od straha od tog kvaliteta razmisljam mozda osjevi vrh od ovih nozeva i zavarit federa al me strah da ne oslabim noz na varu. I ozbiljno razmisljam da stavim 6 umjesto 4 kao do sad al me strah da nece nalijepljivat :=:) 44x6.5=286 i plus gorivo oko 300 nek bude al je problem ako to bude pucalo uvijalo se a emam kud vise vec su se potrosili da se moraju zamijenit :(envy):
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Steyr jesi našel usporedbu među frezama, kad buš probal od jednog proizvođača sa 4 i 6 noža onda možeš nekaj tvrditi u čemu si za sada u krivu.

Imao sam istu frezu sa 4 i 6 noževa i sa 6 ide bolje. Traktor se manje muči, bolje prerfeza. I sam freza ljepše radi, ima manje udaraca noževa u tlo jer su noževi gušći, samim time je opterećenje na ostale dijelove manje.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
on je imao,a ja imam at30 prije sa 4 sad sa 6 noževa,istina da bolje usiti ali ju i traktor bolje osjeti,to ako netko freza na 3cm jasno da nezna razliku.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam još uvijek tu frezu i sad je 6 noževa, ono "imao sam" se odnosilo na 4 noža. Freza je AT20 i ja dosta osjetim razliku jer je mali i slabi traktor (TV 30ks).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Sto mislite o frezi Fahr 170 za 539 u G. Kotaru. Znaci brdovito, malo ilovace malo ostalo. Treba mi uglavnom za krumpir, molim neki savjet...
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ako je to ona freza s centralnim reduktorom tj dole u zemlji a ne sa strane prenos bolje nadji sta drugo. Men se ta s centralnim reduktorom ne cini nikako pouzdano a i imo sam problema s jednom koja je fustala ulje i nisam mogo to nikako rijesit :(nerd):
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Super savjet, sad znam nesto vise. Hvala. Znaci bit cu prisiljen kupit onda nesto manje sa bocnim prijenosom, vjerovatno imt ili sl. A jako bi htio imati frezu koja pokriva trag od 539.. Pozz..
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ovdje ima dosta kolega koji kupuju i sire freze ali u pitanju je dosta laksa zemlja od ove tvoje sa opisa. A ako su radili za dublje morali su ici u 2 prohoda. Ti za krompir trebas bas to dublje. Imas opciju kupit manju frezu pa frezat jednom al sporije i dublje ili kupiti da ti pokriva trag laksu pa da ides 2 prohoda zbog zeljenje dubine. Moj jedan prijatelj u selu je na moj nagovor za 542 kupio machio 145 sa 6 nozeva po sekciji i kaze da traktor frezu ne osjeti i da sitni samo tako .
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Imam frezu s centralnim kardanom Unia Poljska, s šest noža i osam prirubnica, 160 cm. Može frezati preko 18 cm dubinu. Kad je mokro malo pati 539 inače je super. Freza i u suhoj zemlji i u kamenitoj. Ranije smo imali Gramip AT 20 koja je poskakivala.
Za krumpir uvijek prije uzoremo pa frezamo samo za pripremu tla za sadnju. S frezom odrađujemo maslinike dok su mlađi da trava ne raste. U našim zemljama ima kamenja i to pojedine zemlje kao manji krumpiri. Tu lakše freze poskakivaju i u dva prolaza.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
... U našim zemljama ima kamenja i to pojedine zemlje kao manji krumpiri. Tu lakše freze poskakivaju i u dva prolaza.

da se poslije svakog prolaza malo prošećete i pokupite to kamenje, šparal bi noževe, getribu freze i traktora... a i nakon par frezanja imao bi čistu zemlju...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh