• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,325
Kontam da sutra zamjenim zupčanike u frezi, pošto sad je par sa više zubi.
Ubacit ću sa manje zubi, dobijam na brzini, al gubim na snazi, moram probat, brazda se spekla do mile majke.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ tino: Da li ti to traktor kod frezanja "cuka", ide malo kreni-stani?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,214
Da njiva je moja,sasvim oke za kukuruz,ne vidim problem

I da,zacukava jer nije ravan skroz teren,nisam mogo bolje poravnat drljaćom
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Pa nermine udaljeni smo svega 10 km nemoguce da je toliko spekla. Cak kod mene je problem s mokrinom a ako je presuha mora se cekat malo da ovlazi kisa pa frezat :(mm):
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ma brzina traktora prilikom frezanja mi je 2 spora zadnja na poweru ( dodatni mjenjac na traktoru) poznatiji kao i kalac.
Mislim da sam postavljo slike vec kad sam mijenjo nozeve. Pa otprilike za nekih do 10 ha se skinula farba i poceo snositi cosak noza. trenutno me najvise brine kako ce reagovati kad naleti na kakav kamen il zilu :s: za sad sam zadovoljan al sam za svaki slucaj kupio 2 viska noza. Kad se zavrsi sezona slikat cu opet da diskutujemo o tome :cool2:
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Kod mene je il mokro ili pre suho :/
Stalno puše vjetar i osuši cijelu brazdu, zatim čekam kišu te bude mokro, tj. Blato. -.-"
U biti idealne uvjete teško pogoditi ili bolje rečeno nikako!
Dok je bilo poslje zime jos dobro, imao sam lom na traktoru, bolcna na koju ide poluga se otkinula, srecom sam na vrijeme vidio i rijesio.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Kod mene juce prava ludnica sa frezanjem, jednu njivu jedva uradim orano na prljoec a bilo dugo godina ledina, zapekla je toliko da kad sam prvi put prolazio hoce frezu da rasklopi prasina se digla kao na kamenolomu. To kad sam zavrsio pređem u drugu njivu koja je orana na jesen nju sam samo otvorio jedva sam se iscupo iz blata, pa ti sad budi pametan kad orat?
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Prepostavljam da ce ova jesensko oranje ici pod kukuruz? ako je tako poplici frezu na nekih 10 cm i predji brzo prvi put nemoj da joj dopustits da se ukopava u dubinu. Ostavi 2 dana i onda opet tako otidji pofrezaj i za kukuruz ce bit odlicno . Ja sam tako uradio ovu gdje je posijan kukuruz :eek:: a to proljecne cekaj kisu :eek::
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Zato je roto drljača i tata i mama za frezu .

@EMIR , možda da jednom preletiš tanjiračom I sačekaš malo da se prisuši pa onda da je frezaš? Imaš fore do utorka jer onda kako vidim javljaju kišu.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@savoris "Zato je roto drljača i tata i mama za frezu " nebih se baš složio, ima i roto drljača kojima prava freza može biti i tata i mama. Ja sam kao i prošle godine za sjetvu kukuruza jednom zatvorio brazdu gredom i jednom prošao frezom, i kukuruz već niće, a znam mnoge koji idu tri prolaza roto drljačom prije sjetve. Jedino po izgledu površina lijepše izgleda nakon prolaska RD s packer valjkom, koji sve grude nabija u zemlju i površina je ravna i bez gruda. A tanjuranjem ove godine bez 5-6 prolaza nema sjetve, pa se pitam gdje je tu računica s gorivom, i amortizacijom strojeva., stoga znaš onu.."Nije lijepo sve što sija"
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Pitanje za sve one koji su imali ili imaju RD i frezu, koji je bolji prikljucak za sve uslove mokro, suho, teska zemlj, ilovaca dali je teze gonit frazu od 2m ili RD 2,3 ili 25m. Dali bi se traktor od 80 ks patio sa rd od 2,5m u tezim uslovima. Imam frezu Krone 2m i u tezoj zemlji traktor ide lijepo, al sa rd se nisam susreto a i nema ih kod mene tako da se bojim uzet da trakoru nece bit pregoplema.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
@savoris "Zato je roto drljača i tata i mama za frezu " nebih se baš složio, ima i roto drljača kojima prava freza može biti i tata i mama. Ja sam kao i prošle godine za sjetvu kukuruza jednom zatvorio brazdu gredom i jednom prošao frezom, i kukuruz već niće, a znam mnoge koji idu tri prolaza roto drljačom prije sjetve. Jedino po izgledu površina lijepše izgleda nakon prolaska RD s packer valjkom, koji sve grude nabija u zemlju i površina je ravna i bez gruda. A tanjuranjem ove godine bez 5-6 prolaza nema sjetve, pa se pitam gdje je tu računica s gorivom, i amortizacijom strojeva., stoga znaš onu.."Nije lijepo sve što sija"

To ništa ne znači,jer ako netko mora ići tri puta po tragu sa RD,onda tu nešto ne štima.
Da ima teških freza je istina,ali sve kaj može goniti traktor od pedesetak ks ne spada u tu kategoriju.
Da se može pripremiti za sjetvu i s običnom frezom,može se,ali pri brzini od nekih 5km/h,u srednje teškoj i teškoj zemlji,freza ne napravi ništa,a RD napravi sjetveni sloj...

EMIR-ovisi kakvu vrstu freze imaš,ali 80ks i 2,5m rotodrljača je dobra kombinacija. A rotodrljača se obično teže goni od freze...
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
@savoris "Zato je roto drljača i tata i mama za frezu "
Nema ništa protiv RD al prije par dana trebao sam izvaditi retke sa traktorom za krompir i samo 5cm bilo je smrvljne zemlje a ostalo je kao ledina ,a gdje sam vadio retke gdje freza radila vadio sam retke bez problema.
Prije mjesec sam kupio frezu široku 180cm i tako dodje mi komšija i razgovarali smo šta je bolje RD ili freza.
On iz svog licnog iskustva kaze "Da je freza bolja kada je zemlja suvlja ,a RD da je bolja u mokrom (blatu) jer ona tada samo zemlju izmješa a freza tad nemoze ništa".
Moje mišljenje je da RD dobra za pripremu zemljišta za kukuruz i strmna žita(pešnicu...) ,a freza je bolja za parcele gdje ce biti povrće.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ako je RD smrvila 5 cm zemlje,to je kriv onaj koji ju nije pustio dovoljno duboko...
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
@gogo Da ima i toga.
Al problem nastane kada ljudi za traktor od 60ks zakače RD od 2.5m :mur: i pričaju kako je RD zakon. :(think):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja se bavim povrćem,i otkad imamo RD,frezu više ne koristimo,hoćeš duboku obradu,hoćeš plitku,hoćeš li fino ili grubo...

Freza je nekad bila zakon,dok nije bilo za bolje.

Kad se RD upari s dovoljno jakim traktorom,i kad ju znaš iskoristiti,nema boljeg stroja za pripremu... Osim ako se radi o nekoj ekstra lakoj zemlji,tad je RD nepotrebna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh