• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
295
Kupio nedavno rabljenu Maschio frezu. Probali je kod čovjeka.... radila je fino.... na bilo kojem gasu nije je bilo čuti. Prvi dan je tako bilo i kod mene, a drugi dan kad bi je digao od zemlje bi vibrirala i stvarala buku. Naravno da sam odmah čim sam išao raditi s njom naletio i na kamen, ali nije bilo nekih vidljivih oštećena na njoj. Pretpostavljam da su vibracije posljedica udara u kamen, ali nisam siguran. Pregledao sam sve noževe, na dva sam dotegnuo šerafe da se ne klimaju, ali i dalje se događaju vibracije kad bi je zavrtio u prazno u zraku. Čim je spustim u zemlju sve je ok i ništa se više ne čuje.

E sad, ne ljuti to mene tak jako, ali ako netko iskusan ima neku ideju rađe bi da bude nečujna ko prvi dan.

kod njeih je pjesak , ja to ne bi kupio

Jel nije da se noževi na frezama jače troše u pijesku nego u čistoj zemlji?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Možda si pokrivio noževe pa si izbacio iz balansa probaj vidit te s kojima si udario.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nema to veze do noževa.
Ako ima lanac vjerojatno te zeza nategnutost lanca i sami klizač.
Naravno ako se nekaj nije raspalo ili puklo,mada su to jake i izdržljive freze.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Kupio nedavno rabljenu Maschio frezu. Probali je kod čovjeka.... radila je fino.... na bilo kojem gasu nije je bilo čuti. Prvi dan je tako bilo i kod mene, a drugi dan kad bi je digao od zemlje bi vibrirala i stvarala buku. Naravno da sam odmah čim sam išao raditi s njom naletio i na kamen, ali nije bilo nekih vidljivih oštećena na njoj. Pretpostavljam da su vibracije posljedica udara u kamen, ali nisam siguran. Pregledao sam sve noževe, na dva sam dotegnuo šerafe da se ne klimaju, ali i dalje se događaju vibracije kad bi je zavrtio u prazno u zraku. Čim je spustim u zemlju sve je ok i ništa se više ne čuje.

E sad, ne ljuti to mene tak jako, ali ako netko iskusan ima neku ideju rađe bi da bude nečujna ko prvi dan.



Jel nije da se noževi na frezama jače troše u pijesku nego u čistoj zemlji?

To ti je ''slomljenost'' kardana sigurno 100% , kada izvadiš freu gore kadran izađe iz svog radnog ugla i dolazi do trzaja.
E sad , šta je u pitanju ? Freza nije sigurno niti to što si opalio u kamen.
Može biti da tvoj traktor diže visočije od toga kojeg si probao , može da ti je toplink predug ili poluge duže.kraće.
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
295
Hvala svima na savjetima... provjeriti ću idući puta kad je budem kopčao - sad sam je pospremio na spavanje do proljeća.

Ima lanac i kad je došla bio je otpušten i čulo se da tu i tamo lupka po kućištu. Odmah sam ga dotegnuo onako po osjećaju i tad je prestalo lupkanje. Nažalost, ne mogu do lanca jer je zatvoren u kućištu u kojem je i ulje pa sam samo s odvijačem kroz rupu za doljevanje ispipao napetost lanca. (freza je slična kao na slici dolje).
Koliko bi taj lanac trebao biti napet?

Kardan s lamelom je došao s frezom. Nešto je i vareno po njemu, ali takav je bio i inicijalno kad smo probali i nije treslo. Imam jedan novi obični kardan pa budem probao s njim, a mogu na proljeće probati i ovaj kardan na malčer pa ako bude isto znamo da je do kardana.
Da li ga smijem okrenuti tako da strana s lamelom bude na traktoru?

Budem provjerio i kombinacije s toplinkom.... Baš mi se nekako čini da sam ga dosta rastegnuo zadnji puta kad se to dogodilo. Jel ima neko pravilo kako toplink treba stajati za pojedini priključak? Obično ga rastegnem koliko treba da prikopčam i nakon toga više ne diram, a nije da baš uvijek kopčam priključke na ravnom.


24dead018e0e655e52517a60df31fcf0_orig.jpg
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako kad je lanac pravilno nategnut opet lupa u radu onda je klizač lanca,natezač nepravilno potrošen,al to možeš vidjet samo ako ispustiš ulje i skineš poklopac lanca.

Ovo kaj savoris veli je isto moguče ali to se primjeti kad stojiš pokraj freze dok je gas jači i čak nekad na leru ako je lom kardana preveliki.

Lanac bi trebao viti napet kad ima oko 1cm hoda,a taj hod vidiš na onoj rupi sa kontra strane natezača.

Ulje koje ide u reduktor i u dio di je lanac ide hipenol 140 ili 160.

Lamela bi trebala biti na strani freze.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
295
Od kad sam pritegnuo natezač lanac više ne lupa tako da bi rekao da je to ok.

Nažalost, mislim da je kod mene identično kućište kao na ovoj slici i da jedino imaju dvije rupe.... gornja za točiti ulje i donja koja je max. razina ulja (čak nema dolje za ispustiti ulje). I ima ovaj srednji vijak na kojem je natezač lanca.

Znam da lamela ide na stranu freze, ali sam mislio samo za probu staviti na stranu traktora da vidim jel bi imalo utjecaja.... ali i ne moram... probati ću s drugim kardanom pa ćemo vidjeti.

Mogao bi biti neki problem s kardanom, nekako mi se čini da zacukuje dok vrti, ali nisam siguran da je lom jer mi se čini da počnu vibracije iste sekunde kad je odvojim od zemlje, a to je još daleko od neke najviše točke dizanja....

Svakako su sve ideje više nego dobrodošle pa ćemo istraživati. Također, ako neko ima neku ideju kako nešto testirati/dijagnosticirati.... slušam.

Hvala.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Isto ti je kako god okreneš kardansko vratilo, moment se u oba slučaja prenosi u istom smijeru. Jedini razlog okretanja lamele do freze je što tamo ima više prostora nego do traktora pa su manje šanse da nečemu smeta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Lijepo ti kažem da je lom kardana u pitanju , skrati toplink pa ćeš vidjeti o čemu ti pričam.
Lamela naprijed ili nazad je po meni manje bitno ali opet i tu može biti razlike jer je na lameli obično veća udaljenost od kačanja do centra krsta nego na običnoj glavi tako da i to može malo poremetiti paralelogram.

Nakon što si dotegao lanac ovaj problem ti se malo uvećao jer ti je labav lanac to kvrckanje u velikoj mjeri apsorbovao.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Najvjerovatnije da je do kardana kao sto Savo kaze, a ako je lanac onda kad je podignes osovina sa nozevima se ne okrece normalno na stangasu, vec ponekad zastane malo, to je taj luft lanca koji ako je prevelik se tako pokaze i cuje se lupanje kad opet zategne tj sustigne to sto je prije preletilo
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
492
Možda se samo meni čini sa savorisov izraz "lom kardana " izaziva zabunu .
Ne radi se o (s)lomu kardana nego o kutu pod kojim je kardan kad je freza podignuta.

Nedugo je kolega posudil frezu susedu, kardan nije preživel podizanje freze na drugom traktoru .Još si je sam moral popraviti.
 

TH87

Aktivni član
Premium
Tu od
8 Svi 2016
Poruka
295
Skratim toplink pa vidim....

E da, to sam zaboravio napisati.... noževi se ne vrte jednolično. Baš se vrte nekako na trzaj... i to ne malo.. ajmo reći svakih pola kruga zastane. Jel to znači da treba još dotegnuti lanac?

Ne znam na kojem traktoru je radila inicijalno. Kupio sam je od prekupca. Probali smo je na nekom Goldoniju novijeg godišta, a sad je kod mene na 542.... Ali prvi put je i na mom traktoru radila glatko.

Kako sam uspio saviti kardan? Pazio sam da je u svakom položaju barem malo rastegnut tj. da se nikad ne zaklopi do kraja pa da udari.... Dogodilo se nekoliko puta da bi mi freza zapela i da bi proklizala lamela, ali lamela tome i služi rekao bih.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
IMT ima dosta nizak kardan tako da me to uopšte ne iznenađuje.
Zajstajkivanje o kojem pričaš ti i jeste upravo posledica Sloma kardana.

Moja freza za vladimircom radi sasvim uredno i na maksimalno podignutim polugama dok kada je stavimo iza IMTejca odmah nakon dizanja se osjeti to kliktanje.
Čak iako vladimirac diže dosta visočije od IMTejca.
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
Imao bih jedno pitanje za one koji se razumiju u freze. U ponudi imam jednu IMT frezu 160 cm za nekih 500 Eura bez kardana, ali me muci da li je teška za rad, i našto treba obratiti pažnju.. Vozio bi je Store 504, po brdovitom terenu i teškoj zemlji.Do sada ju je vozio IMT 539. Izgled je katastrofa a ja se u to ništa ne razumijem. Evo link za frezu.
http://www.olx.ba/artikal/24000453/freza-traktorska/
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Bit ces pametniji ako je obidjes,ovo je rucni rad i samo napisano da je imt(jer znas da se u BiH to naj lakse prodaje) ovo je samo za staro zeljezo
 

niho

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
255
I meni je čudan reduktor i kako je okrenuta osovina koja pokreće lancanik i lanac.
 

Najnoviji postovi

Na vrh