• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jeli ovo iz naslova drveno zeljezo ili je to moguca operacija? Ne govorim o zapustenom zemljistu nego o travi recimo 10-15 cm visine. Jeli netko probao frezom ici po livadi, a da prije toga plug nije prosao? Pretpostavljam da bi roto-drljaca, sjetvospremac ili tanjuraca tu bila upotrebljivija, ali me bas zanima jeftinija freza (npr. GRAMIP AT 20-170) na traktoru od 50ks.
Ideja je u vocnjaku umjesto malcera (neki bi rekli i tarupa) rabiti frezu.

Of topic: dvojio sam dali ovo staviti u rubriku ostali prikljuci ili ratarstvo, ali znam da ratari i ovo citaju ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Stavio sam sličan link u temi o rotodrljačama ali nikome nije bilo zanimljivo .
Možda tebi bude ?
Moja freza širine 150 cm koju imam za IMT 539 u travi kako kažeš poput livade ne radi apsolutno ništa .
Samo skače i trese se a zemlju jedva da pomakne .
Obrisan neispravan link.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Ja imam doma frezu njemačke proizvodnje, 170 cm radne širine i vuče ju Zetor 6711 - blizu 70 ks. Na travi nećeš napraviti apolutno ništa, baš kao što Ratarko kaže, osobito ako je već dugo livada na tom mjestu i ako je pogaženo. Najbolje bi ti bilo plugom ili ako ne želiš tako barem težom tanjuračom da razbiješ gornji sloj pa ćeš onda MOŽDA moći nešto napraviti; no freza ti je lagan stroj pa ti neće ići samo pod svojom težinom u zemlju.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

trebao bi dobro opteretit tanjuraču, kad mu se trava i zemlja počne dizati i ljepiti po diskovima,,,biti će veselo(ako ih previše ukosi samo će derati gornji sloj trave)...provest će više vremena čisteći tanjure nego da je prošao sa plugovima i onda frezom, odmah je lakše i frezati... :scratch :scratch moje mišljenje...ja probao prošle godine i ne ide nikako...možda slb traktor i lagane tanjurače...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Malo mi je čudno....
Mi smo frezali kukuruzište poslije berača umjesto pluga i ispalo je nama zadovoljavajuće. Samo mora biti ozbiljna freza. Rabili smo Howard 230cm frezu, tešku oko 600kg. Na težoj zemlji traktor je bil na granici snage, za normalnu ju je vrtil i na 540E.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

ZJ kaže:
Malo mi je čudno....
Mi smo frezali kukuruzište poslije berača umjesto pluga i ispalo je nama zadovoljavajuće. Samo mora biti ozbiljna freza. Rabili smo Howard 230cm frezu, tešku oko 600kg. Na težoj zemlji traktor je bil na granici snage, za normalnu ju je vrtil i na 540E.

Netreba ništ drugo reć- SAME......SDF..... :D :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

mario kaže:
ZJ kaže:
Malo mi je čudno....
Mi smo frezali kukuruzište poslije berača umjesto pluga i ispalo je nama zadovoljavajuće. Samo mora biti ozbiljna freza. Rabili smo Howard 230cm frezu, tešku oko 600kg. Na težoj zemlji traktor je bil na granici snage, za normalnu ju je vrtil i na 540E.

Netreba ništ drugo reć- SAME......SDF..... :D :D

Imam i slika, no nismo se još dogovorili oko thumbnail-a ;) :lol: pa budu malo pričekale :roll:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Hehe, gle ti si dao prijedlog da oni koji mogu stavit preko thumbnail-a neka tako stavljaju, a onda će opet izbit svađe zašto neki moraju a neki ne.
Neznam kaj bi reko, trebali bi se svi izjasnit.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,573
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

mario kaže:
Hehe, gle ti si dao prijedlog da oni koji mogu stavit preko thumbnail-a neka tako stavljaju, a onda će opet izbit svađe zašto neki moraju a neki ne.
Neznam kaj bi reko, trebali bi se svi izjasnit.

Ovo je izvan teme, no navel sam ti razloge za. Dok se ovo ne riješi, ne postam slike ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

ZJ kaže:
mario kaže:
Hehe, gle ti si dao prijedlog da oni koji mogu stavit preko thumbnail-a neka tako stavljaju, a onda će opet izbit svađe zašto neki moraju a neki ne.
Neznam kaj bi reko, trebali bi se svi izjasnit.

Ovo je izvan teme, no navel sam ti razloge za. Dok se ovo ne riješi, ne postam slike ;)


Ako očeš to riješit otvori anketu.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Ratarko kaže:
Stavio sam sličan link u temi o rotodrljačama ali nikome nije bilo zanimljivo .
Možda tebi bude ?

Idem ponovno iscitavati taj thread :) Hvala


Ratarko kaže:
Moja freza širine 150 cm koju imam za IMT 539 u travi kako kažeš poput livade ne radi apsolutno ništa .
Samo skače i trese se a zemlju jedva da pomakne .
Obrisan neispravan link.
Da ovaj stroj zakacis na 539, freza nebi skakala. :) Skakao bi traktor ;)


c/p iz teme freze, rotodrljace i ostalo ...

suljos kaže:
Ovo za vuču,vjerovatno se i okretna tijela vrte u smjeru točkova traktora pa doslovce i sama sebe vuče(kao ona ručna freza lombardini isl.)ali tada se mnogo snage trosi preko kardanskog vratila za pokretanje iste i tako i potrošnja ide na gore.

Dakle freza sa kontrarotacijom moze biti za livade. Ima li netko iskustva sa takvim frezama? Evo, nesto ovakvo "Reverse Rotary Triller" http://www.landpride.com/main_products/main_rt.html
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

ja mislim da bi to uspjesno rijesila rotodrljaca sa nozevima
proba sam mojom LELY sa klinovima rotirati livadu ali nisam zadovoljan
prijatelj ima sa nozevima i u livadi radi mnogo bolje od moje
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

savoris kaže:
ja mislim da bi to uspjesno rijesila rotodrljaca sa nozevima
proba sam mojom LELY sa klinovima rotirati livadu ali nisam zadovoljan
prijatelj ima sa nozevima i u livadi radi mnogo bolje od moje

Da, to sam i mislio da rotodrljaca sa nozevima je bolje rjesenje, ali posto treba vise snage, morao bih uzimati neku manjeg zahvata, a onda nebih mogao imati pomak od traktora. Racunam, ako je traktor sirok 160cm sa frezom od 170 sa pomakom od 30cm mogu frezati uz vocke, a ako bih isao na rotodrljacu to bi bilo npr 120cm i uz pomak (ako bih imao dovoljno snage) to nije dovoljno da dodjem blize vocki (a i rotodrljaca sa pomakom kooooostaaaaa). Rjesenje je vocarski traktor koji opet kosta vise ........

Inace, mozda nisam bio dovoljno precizan u svome opisu za sto mislim rabiti frezu. Freza nebi isla po potpuno zatravljenom vocnjaku nego dogodine nakon jesenske sadnje, na uzoranom i potanjuranom zemljistu, jedno dva do tri puta godisnje.... radi se o tome da sam u nabavci traktora za odrzavanje vocnjaka pa razmisljam koji prikljucak prvi kupiti. Trenutna je ideja freza koja bi radila prvih par godina intenzivnije dok ljesnjaci ne porastu, a onda bi se vjerojatno izmjenjivala sa kosom/malcerom/tanjuracom (krecem od nule, a ako ponekad neki prikljucak treba i posuditi to mi nije problem, osim pluga jer njega bas nebih htio posudjivati :) em ljudi nerado posudjuju plug em se ne zelim uciti na tudjem plugu :)
 
S

seljaček

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Odgovorno tvrdim da freza može dobro radit u livadi za borove(jele) sam livadu pripremao sa frezom 100cm imt sa 539 fora je u tome da mora ići u rikverc dakle u nazad ali tako da ne pustiš frezu na klizaće nego ju držiš na hidrauliku traktora u protivnom se zakapa u zemlju i ugasi traktor ili nešto polomi. ono prvo je bolja solucija. trava je bila oko 15 cm visoka poslije obrade nakon 2 mj niko je sami koščan inače se super napravilo.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

seljaček kaže:
Odgovorno tvrdim da freza može dobro radit u livadi za borove(jele) sam livadu pripremao sa frezom 100cm imt sa 539 fora je u tome da mora ići u rikverc dakle u nazad ali tako da ne pustiš frezu na klizaće nego ju držiš na hidrauliku traktora u protivnom se zakapa u zemlju i ugasi traktor ili nešto polomi. ono prvo je bolja solucija. trava je bila oko 15 cm visoka poslije obrade nakon 2 mj niko je sami koščan inače se super napravilo.

Ok , ja ti vjerujem 100 % da u rikverc ide freza u livadu ali kuku-lele ako moraš raditi u rikverc i još toliku pažnju posvetiti hidrauliku inaće se traktor ukopa , ugasi ili se čak nešto polomi kako kažeš :(
Prekomplicirane su mi te rabote onda :|
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

seljaček kaže:
.... poslije obrade nakon 2 mj niko je sami koščan inače se super napravilo.
Sto znaci "koščan"?

Ratarko kaže:
seljaček kaže:
Odgovorno tvrdim da freza može dobro radit u livadi za borove(jele) sam livadu pripremao sa frezom 100cm imt sa 539 fora je u tome da mora ići u rikverc dakle u nazad ali tako da ne pustiš frezu na klizaće nego ju držiš na hidrauliku traktora u protivnom se zakapa u zemlju i ugasi traktor ili nešto polomi. ono prvo je bolja solucija. trava je bila oko 15 cm visoka poslije obrade nakon 2 mj niko je sami koščan inače se super napravilo.

Ok , ja ti vjerujem 100 % da u rikverc ide freza u livadu ali kuku-lele ako moraš raditi u rikverc i još toliku pažnju posvetiti hidrauliku inaće se traktor ukopa , ugasi ili se čak nešto polomi kako kažeš :(
Prekomplicirane su mi te rabote onda :|

Dakle, freza bi se trebala vrtiti u suprotnom smjeru od kretanja traktora i biti na hidraulici. Zar je to toliki problem za napraviti? Na netu sam jedino uspio naci ove Amere koji rade takve freze "Reverse Rotary Triller" http://www.landpride.com/main_products/main_rt.html.

Ocito ima u necemu kvaka kad je to toliko rijetko ili ja neznam traziti. Kako funkcionira plug kad recimo traktor na uvratinu naleti? Polomi se nesto? Negdje sam procitao da se moze regulirati pritisak koji hidraulika radi prema zemlji, odnosno kad plug "pozeli" uci u zemlju vise, da hidraulika popusta pritisak? Zar se ne moze freza sa suprotnom vrtnjom tako "nositi", a da ne prijeti opsnost da nesto polomi?

Joj, znam da sam dosadan 'ko us, ali sto mogu kad tako malo znam :oops: , a htio bi znati vise. A i kazu da nema blesavih pitanja. Valjda ;)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Smiljan kaže:
seljaček kaže:
Sto znaci "koščan"?



koščan ili koštan ti je biljka "korov" koji raste na njivama,dosta visok korov,na sebi ima malo sjemenje koje kad ga tresneš leti na sve strane, imaš ga puno u kukuruzu gdje se ne šprica zemlja,,, ja kad posijem kukuruz i posadim grah,naravno sve za svoje potrebe i onda kad idem brati grah eee onda mi ubi koštan...bar mislim da je na tu vrstu mislio... :scratch :scratch
 
S

seljaček

Guest
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

Da roko to je ta trava neki je zovu kostrva a pravi latinski naziv neznam.
Ratarko ne ukapa se traktor nego freza kada kopa pred sobom (ideš u rikverc ) sklona je zakapanju ak ideš brzo ne radi dobro ak ideš polako kopa sve dublje da bi se cijela zabila u zemlju i onda dolazi do preopterečenja ili ugasi traktor ili nešto polomi jer je previše zemlje u zahvatu. neznam koja je fora zašto se freze ne rade da vrte kontra od smjera vožnje.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: Freza na zatravljenom zemljistu?

da vidiš..zanimljivo... dali bi dizala previše zemlje van,da se vrti u kontra smjeru :?: :scratch ,mora da bi ju bilo i teže za vući..odmah se javlja i veći otpor i naprezanje materijala...da budem iskren nemam pojma...ako netko zna neka objasni,sad i mene zanima.. :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh