• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Kakve su Trajal gume,ko to proizvodi dobio sam predracun za RXeve gume 12.4-28 8PR Trajal 1055kn. 18.4-34 12PR Barum-2818kn. jesu te gume dobre ijeli cjena ok. :lol:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
hmmm... vidio sam trayalke na 539-kama... nisu baš dobre,otpadaju komadi sa njih... a barumke su zakon... cijena je niska za ove 12.4-28,ali kolko para tolko muzike....
 
R

Ratarko

Guest
Trajal gume... ? nikada vidio ali čuo sam da postoje :scratch
Svakako bi uzeo Barum gume , na mojim RX-ima su sve Barum-ke ...to ti je već više od 10 godina tradicija kupovanja Barum guma kod mene i zadovoljan sam sa njima .
 
Č

Čugi

Guest
Trajalke se rade u Kruševcu u Srbiji, nikada ih nisam koristio, ali sam čuo da ljudi baš nisu nešta zadovoljni sa njima. Da li se sada posle privtizacije Trajala poboljšao kvalitet, to ne znam, no vreme će pokazati. Obrisan neispravan link.
 
Ž

žex

Guest
U jednoj sam dilemi i zamolio bih za pomoć sve koji nešto znaju o ovome.
U uputstvu za upotrebu i održavanje traktora IMT 539 našao sam da se radi postizanja boljih vučnih karakteristika sipa voda u pogonske točkove ito po 110l vode (maksimalno) Ako se misli raditi na niskim temperaturama treba se sipati rastvor kuhinjske soli i vode radi niže tačke mržnjenja. Koristi rastvor od 42% soli. Sviđa mi se ova stvar i mislio sam to uraditi pogotovo mi je potrebno pri oranju jer je ovaj traktor lagan i nekih 200-300kg dodatne težine na pogonskoj osovini bi mu jako dobro došlo. Da li je neko radio ovo ili vidio negdje. Nije mi problem kako to izvesti već dali ce rastvor soli nagrizati unutrašnje gume pošto ja to nebih ispušao nikako. Već sam testirao rastvor u frižideru i ne mrzne sve do -20C, i s tim mislim da nebi imao problem, na nižim temp. ne mogu ni upaliti :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
Obično se koristi otopina kalcijevog klorida (CaCl) jer je jeftiniji. Nebi smjelo štetiti gumama, jer kad se koriste i gume bez zračnica same felge traju više od 20 godina. Najveći ti je problem kad probiješ gumu.
 
B

BobanNB

Guest
"Žex
Ne bih ti preporučio da sipaš vodu i sol u točkove, jer će guma propasti puno brže. To su radili u mom kraju kada su traktori počinjali biti hit, pa su gume brzo propadale, spolja su super ali ih nemožeš naduvati, baciš unutrašnju i kupiš novu. Moja ti je preporuka da staviš tegove na točkove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
krx pozega kaže:
Naspi antifriz u gume... ;) :mrgreen:
Ne baš antifriz, već tekućinu za stakla. Manje je agresivna od antifriza. No problem ti je masa: CaCl ti je 40% teži za isti volumen od vode.
Utezi su dobro rješenje, ak ih možeš naći i ako ti ne smetaju na kotačima.
 
K

krx pozega

Guest
Vidiš ZJ ja sam nekoga baš htio i pitati za to u vezi punjenja guma sa vodom jer ću ja imati uskoro taj problem pošto mi fali malo kila naprijed a u planu mi je uzeti roto drljaču sa hidroliftom i to bi kvačio sa postojećom sijačicom te ću vjerovatno imati problema sa prednjim krajem pa ću morati posezati za eto možda i tom idejom
...inače traktor je 100ks sa 3oo kg utega al morat ću još nešto stavit naprijed il na točkove ili recimo tako nešto a kad već zboriš o tome pokoji savjet bi bio zlata vrijedan jer ja neznam o punjenju guma tekućinama ništa..
...traktor je mf 4455 četverocilindraš sam po sebi kratak tako da mu je 3 metra široka nošena tanjurača od nekih tonu i sitno dosta nezgodna u transportu,da ne spominjem tu moju kombinaciju širine 2,5 metra koja će sigurno težiti i 1,5 sa sjemenom ili bez njega...inače da neskrećeš sa teme traktor je dosta jak i ima podiznu snagu hidraulika također zadovoljavajuću
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
krx pozega kaže:
Vidiš ZJ ja sam nekoga baš htio i pitati za to u vezi punjenja guma sa vodom jer ću ja imati uskoro taj problem pošto mi fali malo kila naprijed a u planu mi je uzeti roto drljaču sa hidroliftom i to bi kvačio sa postojećom sijačicom te ću vjerovatno imati problema sa prednjim krajem pa ću morati posezati za eto možda i tom idejom
...inače traktor je 100ks sa 3oo kg utega al morat ću još nešto stavit naprijed il na točkove ili recimo tako nešto a kad već zboriš o tome pokoji savjet bi bio zlata vrijedan jer ja neznam o punjenju guma tekućinama ništa..
...traktor je mf 4455 četverocilindraš sam po sebi kratak tako da mu je 3 metra široka nošena tanjurača od nekih tonu i sitno dosta nezgodna u transportu,da ne spominjem tu moju kombinaciju širine 2,5 metra koja će sigurno težiti i 1,5 sa sjemenom ili bez njega...inače da neskrećeš sa teme traktor je dosta jak i ima podiznu snagu hidraulika također zadovoljavajuću

Kod ovakvih zahtjeva kakve ti imaš, utezima bih dao prednost - nosiš ih samo kad su potrebni, te ne deru gume kad nisu nužni. Osim toga, sama težina nije dovoljna - potreban je krak. Tak da (recimo) 300 kg utega na prednjoj strani traktora vrijedi i koliko (recimo) 500 litara vode u kotačima, jer su utezi (recimo) 1 metar više naprijed.
Osobno, nikad nebi punil prednje gume vodom, već samo zadnje.
Na tvojem bi mjestu napravio nekoliko stvari:
- dodal još utega (na recimo 500-600kg, no pogledaj kaj u uputstvu piše koliko smije biti, no za taj traktor gotovo sigurno da smije)
- utege pomaknul više naprijed (ako je to izvedivo) 20-30cm. Ovo je najlakše izvedivo.
- utege objesil na prednju hidrauliku (ako ju imaš ili ju možeš nabaviti. Ne mora biti originalna)
- radil s prednjim utovarivačem montiranim na traktor (ako ga imaš)
- nabavil utege za prednje kotače (vjerojatno vi se dale pripasati one ploče od nekog Ursusa, ako su prednji kotači bar 24")
- i možda najvažnije, smanjil brzinu kretanja s tako opterećenim traktorom (da ga ne pretrgneš).
 
Z

zrine892

Guest
ono mazete traktorom....odjednom zakocite i antifritz se vrti u felgi...hahah :) :) jos malo pa pecati u gumi....
 
K

krx pozega

Guest
Jel ovo bilo za mene...kako abrkili kaže pa ja sam zbilja glavni kad se mene svi uhvatili ;) :mrgreen:

Ovako ratarko..evo najlakše ću ti objasniti da sam sjetvospremo nekidan za zob IMT577 jer mi stari nije dao da ulazim u polje sa novim..ili ti ga ja nisam ratar makar radim puno zemlje i nema toga boga da mi tvoj traktor ulazi u njivu na zemlju koju poslije oranja možeš odmah sijat..jel sad malo bistrije...meni ne treba težak traktor..pogotovo gdje pripremam zemlju za duhan i gdje oranje netreba biti dublje od dvadeset..znači gdje ide sadilica za flance shvati to kao povrtlarstvo na malo puno većoj površini...a već sam ti rekao kad budem nakupio još zemlje za rolanje(znači ako je površina 15ha moram imati još 30ha da mogu to svake godine mijenjati,tako da ja već na ovu zob nebacam ureu..al mogli bi sad do ujutro) onda ću si kupiti veći traktor a sa novim sam zbilja prezadovoljan jer mi netreba veći..a to što sam malo brži SAMO SI NAPRAVIM ŠTETU...
 
R

Ratarko

Guest
Pa ne za tebe nego za tvoj traktor , on je sada preopterečen sa teškim priključnim uređajima .
A za tebe bi bilo ovo.
Govorio si da želiš kupiti traktor od 130 KS , Fendt .
Zar ti ne bi bilo lakše/jeftinije taj prijelazni period izdržati bez roto-sem kombinacije od 2.5 metara pa odma uzmeš 3 metra roto-sem za Fendta ? Znači siješ sada tu godinu-dvije ( dok Fendt ) ne dođe na klasični način ( tanjurača , sjetvospremač , sijačica ) a onda si kupiš rotosem od 3 metra koji će te trajati vječno ?
 
K

krx pozega

Guest
A je.. miša pa neće ma ta moja komb. izaći 2000 eura a koliko si tu uskratim prohoda na 30ha sjetve..a da negovorim o utabanosti...a što se tiče fendta doći će tada kada bude za njega vrijeme...može biti dogodine.a može biti nikad ako se naljutim i prodam svu zemlju sad kad prođe brza cesta...i dignem sve četri uzrak..joj opet sam moro bit arogantan :|
 
R

Ratarko

Guest
Ako je samo 2.000 € ta 2.5 metara kombinacija onda kupuj jer sigurno da to vrijedi i više. Ipak ti ostaje problem laganog prednjeg kraja na MF-u . Budući da sam shvatio da si osoba koja nije škrta kada se treba uložiti malo keša u biznis predložio bih ti da si kupiš prednji hidraulik odnosno šteta što već nisi . Sama prednja konzola je teška ( pojma nemam koliko kila ... ) i onda još priključiš na prednje poluge svoje tegove koje sada imaš i stvar je riješena . Siguran sam da bi bilo dostatno a da ne govorimo koliko traktor postaje svestraniji nakon takve preinake i naravno ... oku ugodniji ...moje mišljenje .
 
K

krx pozega

Guest
Sve stoji i pogriješio sam što nisam uzeo prednji hidraulik..o tome smo već razgovarali..a negdje pušiš negdje dobivaš i nemožeš nekad biti ni pametan koliko bi trebalo...ma da su ovi iz ORA malo drugačiji riješili bi mi makar vile bez kardana dok je garancija da neidem dalje al nemožeš ti sa gadovima kad..ma joj
Ašto se tiče kombinacije riješio sam sadilicu u super stanju za 800ojra..na jednom mjestu ima rotodrljača sa hidroliftom za neku siću i to bi bilo to uz malo ulaganja i svoga truda naravno to če biti onda to...
 
Č

Čugi

Guest
Danas sam išao kupiti balonku za prikolicu, "Rekord" koji ih je nekada radio se naravno raspao kao i sve fabrike kod nas vezane za poljoprivredu, takođe ih je i "Ruma-guma" nekada radila, ali su bile loše, i tu ja počnem tražiti neke zapadne proizvodnje, ali iz priče sa čovekom koji radi kod onog poštenog poljoprivrednika od 22000 ha :mrgreen: , saznajem da oni masovno koriste gume "Ruma-gume" od kako ih je kupio Američki "GPX" i da je sada kvalitet vrhunski kao i da se najveći deo proizvodnje izvozi, te ja odem i kupim je za 140 eura i 5 godina garancije. :D Sutra slike posle montaže. Inače proizvode sve dimenzije - Obrisan neispravan link.
 
Z

zrine892

Guest
e da ima barum gume na rx-100...to je za ratarka...i jako su dobreee....
 

Najnoviji postovi

Na vrh