• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
petlas neki dan uočen na jednoj terex kombinirci - traktorski profil... LOL

Poslikam je pa stavim :D
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Sad sam opet gledao neke gume i premjeravao ih i otkrio nešto zanimljivo. Naime, na Zetoru imam 11,2-24" (Barum). Desna je još dobra, oko 80% ali je ispucala od starosti i njen prečnik je 109cm. Maloprije sam mjerio Petlas 11.2-24 i njen prečnik je 104cm a Petlas 12.4-24" je 112cm. Cultor 11.2-24" ima prečnik od 105cm. Mjerenje je vršeno vrlo precizno, mjereno 4-5 puta pa sam vadio srednju vrijednost. Po svemu sudeći, nova 12.4-24" je daleko bliža staroj Barum 11.2-24" sa oko 80% šare, jedva 2cm razlike.

Na osnovu toga, izlazi da je bolje da uzmem 12.4-24" jer su dosta bliže po dimenzijama. Izbor mi nije neki, ili Petlas ili Cultor. Cultor je malo jeftinij, (možda 50 eura na sve 4 gume), na Petlas nemam nikakvu garanciju (čak ni na montažu!), na Cultor dobijam garanciju od jednu godinu.

Koje da uzmem? Sve 4 Cultor me izadju oko 2300-2400KM (12.4-24" + 16.9-30") a Petlas sve 4 me izadju 2500KM (12.4-24"+16.9-30"). Male imaju 8 platana, velike 14.Montažu sam dogovorio kod prijatelja na mašini (ima ono čudo za montažu velikih guma) i koštaće me 50KM, prevoz je besplatan. Gume kupujem u narednih 10-15 dana pa je svaki savjet dobrodošao.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pitanje je kaj ulazi pod garanciju,al i jedne i druge su super mislim da nečeš pogriješit s nijednima koje god da uzmeš od te dvije.

Jesi siguran da su ove velike 14 platana?
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Piše na gumama da ima 14 platna i teške su kao crna zemlja, znači ja od 90kg ne mogu da je podignem. Pod garanciju Cultor guma ulazi svako oštećenje koje bi nastalo usljed greške na gumi, dakle pucanje, cijepanje, lomljenje ripne, dobijanje "trbuha", naravno da bi trebalo dokazati da do toga nije došlo usljed neadekvatnog korištenja. Da se ne lažemo, Petlas izgledaju bolje - ripna je deblja i masivnija, čak i sama guma osjetno teža no na njih nema nikakve garancije, ako bi se desilo da guma npr dobije "trbuh" tokom montaže i prvog naduvavanja, odoše pare u vjetar.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@zombie666 izvini što upadam, nisam skužio kako si mjerio gume, jer ako si svoju izmjerio na traktoru a ostale prazne, to ti nije dobar pokazatelj...ili sve napumpane ili sve prazne. Ja ti preporučam između cultor i petlas, ove druge bez obzira što cultor daje razne garancije, ali ako je razrežeš na tvrdi predmet nema garancije.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
s ovim se potpuno slažem i kolega me je prestigao u pisanju, svojevremeno sam i sam bio u sličnoj zabludi kupio sam dijagonalne gume i čudio se kako su ravne skoro kao i radijalne (gazni dio) a kada su namontirane onda su postale okrugle, hahahahaha:D:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
poljoprivredni čini mi se radijalni model gledao sam neki dan katalog od Mitasa, industrijske imaju više platana i druge oznake i više platana
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,060
Dečki, bok!

Gdje kupiti najjeftinije gume za mali traktor, Pasquali 940, dimenzija 6,00 X 16.

Ne treba biti neka kvaliteta, bitna je cijena jer su na traktoru gume stare 35 godina i još nisu potrošene. Traktor stvarno malo radi.

Hvala

RR
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
i ja trebam tu kombinaciju,javi kad ih sprobaš po blatu i cesti kak se ponašaju
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Dobre su gume, raspitao sam se kod par ljudi koji ih imaju (npr, znam lika koji ima 18.4-30" na IMT 577) vec dvije godine i kaze da su gume pravo dobre u svim poslovima,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne sekirajte se za gume , nijedne više nitko neće poderati u polju , sve budu vrištale za promjenom a ripne budu još debele
 
Na vrh