• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

savoris kaže:
e vidis mene bas interesuje ta tacka prevrtanja , koliko ti je ona od donje ivice?
posto sam zapoceo jos jednu ralicu kucne izrade koja bi bila namontirana na moj VTZ

Ta "točka prevrtanja" je najbitnija stvar, jer čim je ona bliže sredini daske, tim je veća poluga s kojom sila s donjeg ruba daske djeluje na opruge... Ja sam svoje opruge našpanao maksimalno, ali daska se je svejedno prelagano preokretala, a da pri tome nije ni zapela za neku prepreku.

Zbog toga sam točku preokretanja spustio na cca. 5 cm od donjeg ruba daske, i sada sve radi savršeno. Opruge drže dasku zatvorenom dok se gura snijeg, ili se struže po ledu. Ali kad sam naletio na izbočenje od par centimetara asfalta, daska se u trenu preokrenula, i opet zatvorila, čim je prešla tu izbočinu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

pa dobro znam i princip rada i to da ako je tacko blize sredini kasika se prije ''prevrce'' ili obratno

ali ja tebe pitam koliko je to kod tebe ????????? sada i koliko je bilo ?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: traktorske ralice

I ja ima takav traktorčič,zanimljivo riješenje za ralicu,trebo bi si i ja napravit takvog nešt!!!
Nego,zašto si skinuo kosilicu ispod traktorčiča???
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Ako sutra budem imao vremena, poslikat ću, jer ne pamtim sve te podatke, pogotovo sada - godinu dana nakon izrade! Rekao sam ti, na početku je bila cca. 5 cm ispod sredine daske, sad je cca. 5 cm od najniže točke daske. Puno ovisi i o oprugama koje namjeravaš staviti, jer treba pronaći neki kompromis, tj. silu ili opterećenje kod koje se daska treba otvoriti...
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

dino kaže:
I ja ima takav traktorčič,zanimljivo riješenje za ralicu,trebo bi si i ja napravit takvog nešt!!!
Nego,zašto si skinuo kosilicu ispod traktorčiča???

Kosilicu sam skinuo zato da se ne bih slučajno zabunio, i počeo kositi travu, umjesto snijega... :mrgreen: Šalim se - ja svaku jesen skinem kosilicu, očistim je i prelakiram, i montiram je tek kad na proljeće opet treba kositi travu.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: traktorske ralice

to je ok,toga se nisam ni sjetio,hh.
Jel ti nije traktoričič onda prelagan?
Od kojih dimenzija guma s pripasao lance n točkove?
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

S kosilicom traktorić bi sigurno bio nešto teži, ovako operator ralice mora sve to nadoknađivati svojom težinom... :mrgreen:

Lanci su za standardne 175/70 -13 colne kotače, ali slično bi pasali i neki drugi.. Važno je da ih se dobro našpana preko gume, da se nebi malo po malo pomicali i na kraju ispali tijekom vožnje.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: traktorske ralice

Evo jedne ralice za traktorič- kosilicu domače izrade .izradili je ja i moj sin za par dana a nadam se da če biti prilike još ove godine da je isprobamo na snijegu . nadam se da če je traktorič moći gurati , ralica če se koristiti za razgrtanje snijega po betoniranoj i opločenoj podlozi.


 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: traktorske ralice

VTZ vidim da je tvoj traktorič isto mtd , koji motor imaš i koje ulje koristiš sada zimi dok razgrčeš snijeg?
ja sam lani kupio ovog mtecha s brigsovim motorom 17,5 I/C pa me zanima dali treba zimi drugačije ulje od onog ljeti za košenje trave ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

zradikovic kaže:
Evo jedne ralice za traktorič- kosilicu domače izrade .izradili je ja i moj sin za par dana a nadam se da če biti prilike još ove godine da je isprobamo na snijegu . nadam se da če je traktorič moći gurati , ralica če se koristiti za razgrtanje snijega po betoniranoj i opločenoj podlozi.
simpaticno uradjeno ali imam jedno pitanje
zasto si one flahove koji ojacavaju prednji lim okrenuo tako da stoje polozeo na lim , zasto ih nisi okrenuo na ''kant''
malo je leze smotati ali je zato nevjerovatno jace
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

zradikovic kaže:
VTZ vidim da je tvoj traktorič isto mtd , koji motor imaš i koje ulje koristiš sada zimi dok razgrčeš snijeg?
ja sam lani kupio ovog mtecha s brigsovim motorom 17,5 I/C pa me zanima dali treba zimi drugačije ulje od onog ljeti za košenje trave ?

Čestitam majstorima na trudu i uspješnome poslu, i želim vam što manje raličenja.. Ali ako bude potrebe, sad imate spremnu opremu za taj posao!

Kod mene je ugrađen Tecumseh motor 12,5 KS. Koristim ulje INA Delta 5 15W-40, s time da sad po zimi upalim traktor, i ostavim ga da se zagrije na mjestu, prije nego krenem s poslom. Što se ulja tiče, ukoliko vi koristite monogradacijsko ljetno ulje SAE 30, za korištenje po zimi trebalo bi uliti ulje SAE 15.

Ako nemate grijanu garažu, a očekuju se jako velike hladnoće, tada je bolje akumulator držati negdje na toplom, i montirati ga na traktorić tek prije posla.

Par centimetara snijega može se čistiti bez lanaca, ali kod većeg snijega nemojte ni pokušavati čistiti, bez lanaca na pogonskim kotačima.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: traktorske ralice

Kolika je otprilike težina te ralice za traktoričič?
Zar nije onda teško skretat kad je ralica dignuta?!
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

dino kaže:
Kolika je otprilike težina te ralice za traktoričič?
Zar nije onda teško skretat kad je ralica dignuta?!

Nije teško skretati, ide puno bolje nego što ti uopće pretpostavljaš! Pogotovo kada se sve to obavlja po snijegu, gotovo se i ne osjeti razlika, u odnosu na motanje volana bez ralice.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: traktorske ralice

VTZ hvala na savjetima oko primjene ulja , nadam se da če ralica funkcionirati .
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

A nisi dolje stavio gumu ili nešto slično, da ti metalni rubovi daske nebi strugali po tlakovcima, ili zapinjali na malim izbočenjima?
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: traktorske ralice

Dole smo stavili L profil 40*40 i probali smo ralicu gurati sad bez snijega po tlakovcima , bez problema ide i nigdje ne zapinje ili da bi ostavljalo neki trag ili oštečenje na tlakovcima , poslije prve probe na snijegu ako bude trebalo onda budemo dole stavili neku gumu. Ti si vidim stavio gumu , koje je dimenzije ta guma ,mislim debljina ? Pretpostavljam da je to crna tvrda guma, ne ostavlja crni trag na tlakovcima?
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Radi se u stvari o polusirovoj gumi, tj. materijalu s kojim se protektiraju gume od kamiona.. Traka je debljine cca. 12 mm, izrezao sam je iz koluta, kojeg sam imao od prije doma. Ne ostavlja baš nikakav trag na tlakovcima, a ipak se može bolje prilagoditi terenu od metalnog profila. Kad želim do kraja postrugati površinu od leda, onda čak pritisnem polugom dasku prema dolje, i nigdje ništa pri tome ne zapinje...
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Re: traktorske ralice

Da sigurno je na "kant" puno čvršče ali mislim da če biti ovako položeno što se "flaha" tiče dosta čvrsto,bolje da što više lima naliježe na flah jer je lim dosta tanki ( takvog sam imao doma , ostaci od vratiju radionice),
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

To su rezultati čišćenja snijega s ovom ralicom...

IMG_2984.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh