• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: traktorske ralice

Eto zbog ovog bijelog govna što pada danima planiram si napravit ralicu za 539 na zadnji hidraulik i da gura u rikverc e sad me zanima jel bi bilo pametno iskoristit plutajući hidraulik da ju automatski podiže kad zapne ili da je ostavim kruto samo sa siguronosnim oprugama.
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: traktorske ralice

sanana: jel bude to uspilo kaj snjega razgrnit,kod mene pucaju koje su majstori delali i sa manji traktori :?:

savoris:kaj ti mislis s tom ralicom cistit snijeg ,ako mislis skidaj vitlo i stavljaj cilindar
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

danasnjim iskustvom sa vladimircom sam zakljucio da za sire kasike je bolja opcija pokretnog noza kao sto je to zjocko uradio nego da se prevrce cijela daska
cijela daska je sasvim ok za male sirine ali za vece bolje je samo noz da se prevrce posto tada se izbjegava efekat koji se stvara sa punom daskom snijega
naime snijeg optereti dasku u gornjem dijelu i tada je potreba mnogo veca sila udarca u noz da je prevrne
i naravno noz iz sto vise dijelova , na rusa planiram da noz bude iz 4 segmenta
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

savoris kaže:
image0059.jpg

Savo, pošto ti je donji kraj opruge u relativno bliskoj ravnini sa šarkama, kod otvaranja daske opruge se više rotiraju oko osi, nego što se natežu. To je ono o čemu smo raspravljali kod daske koju sam ja napravio, ja sam to riješio tako da sam šarke spustio dosta niže dolje. Mjesto guranja daske i dalje je ostalo isto, samo sam šarke spustio niže, i dovario jednu pločevinu, da se nadoknadi ta razlika.
 
I

intrac df

Guest
Re: traktorske ralice

Ako ralica nema opruge na sebi dobra je i debala guma.Kod mene je za sada tako radi dobro samo ako je malo snijega troši se od asfalt pa se mora okrenuti a kasnije i zamijeniti drugom.Ja sam mijenjao skoro dok sam čekao novi snijeg.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

AGRIPLUS65 kaže:
sanana: jel bude to uspilo kaj snjega razgrnit,kod mene pucaju koje su majstori delali i sa manji traktori :?:

A ma naravno da bude...danas čistim cjeli dan skoro ovaj snijeg sa Sameom i ide solidno, moram samo pazit i polako, nema previše siljenja, mada sam ju danas povijao već (zapeo za jedan klin u betonu u dvorištu doma) i pukla mi je na jednom mjestu kad sam čoškom odario u hrpu smržnjenog pjeska...al to je popravljeno odmah i ujutro je spremno za start :mrgreen:
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: traktorske ralice

ŠANANA kaže:
AGRIPLUS65 kaže:
sanana: jel bude to uspilo kaj snjega razgrnit,kod mene pucaju koje su majstori delali i sa manji traktori :?:

A ma naravno da bude...danas čistim cjeli dan skoro ovaj snijeg sa Sameom i ide solidno, moram samo pazit i polako, nema previše siljenja, mada sam ju danas povijao već (zapeo za jedan klin u betonu u dvorištu doma) i pukla mi je na jednom mjestu kad sam čoškom odario u hrpu smržnjenog pjeska...al to je popravljeno odmah i ujutro je spremno za start :mrgreen:
nemoj mislit da sumljam u tebe i tvoje radove,kod mene je katastrofa kamioni od cesta kad nalete na malo deblji snjeg samo se zarotira :shock:
 
A

agt835

Guest
Re: traktorske ralice

Jučer mi se zbog visine snijega desilo da sam zagazio odnosno "zapeglao" par cm snijega, a kako se radi o velikoj uzbrdici morao sam to ostrugati. Kad skinem gumu i ostavim samo nož ne ide jer je nož gladak sa donje strane. Ostrugao sam to bez noža, sa samom daskom, ali je dosta brusi. Radio bih tanki nož samo za struganje. Ima li netko iskustvo, od kakvog materijala, pod kojim kutem zabrusiti donji dio, ili možda napraviti tanki L profil da podilazi pod ugaženi snijeg kao lopata?
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

agt 835 vidi na 32 str. kak sam ja to složilo.Kod mene to super funkcionira na makadamu ne diže pjesak a po asfaltu čisti da kraja.
Ronin,ja sam napravio ralicu za svog imt 539 na zadnji hidraulik na guranje na rikverc. Moj savjet ti je NEMOJ SE S TIM MUČIT. To nejde nikud. IMT se na rikverc samo vrti pre lagan je za to, ali naprjed je druga priča. Samo moraš riješit problem hidraulike i to ide bez problema i bez lanca.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: traktorske ralice

Ma nema šanse da je radim za naprijed. Znam da je lagan znali smo prikopčat sanduk za prijevoz stoke i stavit dasku da ne ulazi snijeg u nju i pogurao bi par metara dok hrpa snijega nebi bila prevelika zato sam mislio napravit ralicu koja je ukošena i s tim nebi trebalo bit problema sad se dvoumim nakon ovog što si rekao. Hvala na savjetu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Samo da napomenem da je ralica danas i sutra u preradi i pojačavanju kod kolege moga...sutra popodne il podvečer bi trebala biti gotova i spremna za test pa čemo vidjeti... :D
snijeg i dalje pada, bog zna kolko će ga noćas napadati :mrgreen:
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Super Šanana,i ja riješio problem hidraulike.U Utorak ili Srijedu bude sve gotovo pa vam pošaljem slike. Kaj se snjega tiče nemoram se bojat,ovak ga več ima pun kufer a za Utorak ili Srjedu ga najavljuju još jedno 10cm.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: traktorske ralice

Baš me zanima jedna stvar.
Recimo mi u firmi imamo Lamborginija R2 i za njega imamo KMG ralicu. E sad kad se kupila ta ralica na traktor su ugradili onu ploču naprijed, pojačanja ispod do zadnjeg kraja i slično,znači kud se ralica kapči.

A vidim da KMG ima istu takvu ralicu koja se kapči u 3 točke.Znači ako imaš prednju hidrauliku isto ju peljaš ko i na našem Lambu,a možeš i iza i ići u rikverc...
E sad mene zanima jedna stvar,tj. kad je ova fiksna tabla naprijed meni se to čini kao bolji sistem jer se upterečenja prenose i na zadnji dio traktora, jel tak?
A kod modela sa prednjom hidraulikom svo opterečenje je na prednjem dijelu traktora oko motora i tamo se apsorbira sva energija i naprezanja.
Ako nisam upravu neka me neko ispravi....
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: traktorske ralice

I prednja hidraulika ima pojačanja do kućišta mjenjača
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
Re: traktorske ralice

jd4755 kaže:
I prednja hidraulika ima pojačanja do kućišta mjenjača
Kak na kojem traktoru.
Na SLH traktorima, stariji modeli su imali do zvona, a novi nemaju uopće, jer je prednja hidraulika integrirana u prednju koljevku, i ista ima više šarafa prema motoru, a motor ima i drugačiji (lijevani, masivni) karter, dok su prijašnji modeli imali limeni karter.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
508
Re: traktorske ralice

jd4755 kaže:
I prednja hidraulika ima pojačanja do kućišta mjenjača

aha, al samo do kučišta?
tu je cijevi ipak do zadnjeg diferencijala pa bi to opet bio neki plus... :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh