• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

T

Tonxy

Guest
odlicna je!! to ti je sigurno za tomu!
i ja bi trebo napraviti nesto ovu godinu jer zbilja mi je potrebna!!

Sta si koristio pri izradi? vidim da su neki profili! :roll: :roll:
 
T

Tonxy

Guest
Re: traktorske ralice

hvala!! u proljeće je slažem!!
još jednom hvala!!
;) ;)
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Daska za snijeg dobra je na zadnoj hidraulici, a još je bolja stvar ako je montirana naprijed, skupa s cilindrom, ili na prednjem hidrauliku.

Alene, zar te ne zaboli vrat, nakon 10-tak minuta gledanja unazad? Ja bih zadnju dasku izradio za jedno popodne, ali se bojim da me išijas ne napadne po zimi.. :lol: :scratch
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: traktorske ralice

alen28 kaže:
Nakon 10 minuta se toliko smrznaš da ništa neosjetiš a kamoli vrat... Imam sve pripremljeno da ju stavim napred samo nemam cilindra a i nisam si baš dao truda da ga nabavim...

;) poznato

samo mnogo je jaci traktor kada je kasika naprijed ja sam je stavljao na t25 sirine 160 ali nije se zakosavala i to mi je pravilo probleme na duze relacije

nisam hteo da je zakosavam bojao sam se bacanja u stranu ali sam se zahebo

zato je sada na mtz52 sirina 2.5 metra i zakosava se na obe strane
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Izgleda da se ova montira klasično, u tri točke, ne može se zakretati na koso.. Koliko to to zakretanje uopće važno, osim ako se ne čisti neka cesta?
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

savoris kaže:
zato je sada na mtz52 sirina 2.5 metra i zakosava se na obe strane

Takvu ja imam u planu za izradu, i još da se "otvori" prema dolje, ako daska zapne za neku jaču prepreku. Budući da po dvorištu imam tlakovce, mislim na sam nož staviti gumenu traku, debljine 8-10 mm, tako da nebih grebao po tlakovcima.
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

U Gudovcu na proljetnom sajmu je bilo par ralica koje su mi privukle paznju, pa sam ih i uslikao.

Ova se ocito kopca na hidraulik, prednji, zadnji nije bitno, i zakrece se pomocu dvoradnih hidraulicnih izvoda. takodjer ima opruge kad se naleti na nesto tvrdo, da se zastiti noz.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Druga je bila neka profi ralica koja je bila malo kompliciranije izvedbe. Ova je bas namijenjena za ciscenje snijega, pa ima gumenu traku umijesto noza i opruge koje ju stiscu uz podlogu. Hidraulicno zakretanje...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

A ovo je pak "ralica" koju je susjed na selu napravio samo za prvu pomoc, da razgrne neki tucanik po dvoristu i da malo poravna dvoriste... Ralica trenutno ima zadatak da razgrce sve zivo i nezivo, pa cak i snijeg. na slikama se vidi sistem podizanja preko nekog lanca i poluga (sve spojeno na zadnji hidraulik) no sad se podize preko hidraulicnog cilindra preko izvoda za kipanje...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Vrlo jednostavno zakosivanje ralice u lijevu ili desnu stranu
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: traktorske ralice

Još nam samo fali snijega za te ralice 8)
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Ova plava je ko grom, bolja ni netreba, a zakretanje se može izvesti čisto mehanički, bez hidraulike.. Čak mi se i boja dopada.. ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

@Ratarko: Snijega ima koliko hoces... Cim je palo, ovaj je ujutro zapalio ursusa i pocistio ceste po selu, da ljudi mogu otici na posao. Ralice koje ciste snijeg (komunalci) ociste samo glavnu cestu, a sokake susjed odradi ;)

@VTZ: Cijena je bila oko 10 000Kn za nju...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: traktorske ralice

uf ova mi zuta jako upade u oko
dobro rijeseno ono iskakanje da zastiti noz jako dobro rijeseno

slikam i ja moju pa da vidite zvijer :mrgreen:
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Znam dobru firmu, koja izrađuje hidrauličke cilindre, kakve god zatrebaš! Cijena nije pretjerana, al vjerojatno oni nisu jedini koji to rade...

Obrisan neispravan link.

A za VTZ, pitam se - dali je bolje raditi ralicu s cilindrom za podizanje, koja se montira naprijed, ili iskoristiti taj cilindar za izradu prednjeg hidraulika, koji bi stalno bio montiran na prednjem dijelu traktora. Jedino što ne znam čemu bi prednji hidraulik služio, osim za kopčanje daske za snijeg. :roll:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: traktorske ralice

evo malo slika i moje ralice
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
primijetit ce te da fali jedna gornja upora ali izgubio sam bolcn jedan pa sam je skinuo
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Re: traktorske ralice

Evo mojih izuma...ne mogu se ne priključiti raspravi pošto sam "doktorirao" ralice i utovarivače i prednje hidraulike. Sve na slikama su isključivo moje ideje (ralica i prednja hidraulika), idejna riješenja i izrada. Koristim ju za ravnanje terena (zemlja, šljunak, krčenje drva i snijeg kad ga ima). Zakreće se 30 stupnjeva u oba smjera silom od 1200 kg, mogu dignit donji dio do skoro 1 metar visine, široka je 230 cm, visoka 85, ima 450 kg i lomi sve pred sobom :D :D To mi je treća verzija. Što mislite?


Prilikom izrade:

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Sada u upotrebi:

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.


Ako će netko od vas izrađivati tako nešto slobodno pitajte jer def. znam koješta o tome i rado ću pomoći :mrgreen:
 
K

krx pozega

Guest
Re: traktorske ralice

Ajd prodaj.. :mrgreen: :mrgreen:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Re: traktorske ralice

Krx, hoćeš?
2000 Eura :mrgreen:
Razmišljam inače o pravom buisnessu oko toga...kad bih znao da bi mogao prodat...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: traktorske ralice

jako lijepo odradjeno nema sta samo fali ti jos koja slika recimo sa strane
ja imam u planu da pravim frezu za snijeg koja ce ici na T25 imas li kakvih ideja za to
 
K

krx pozega

Guest
Re: traktorske ralice

Vidi se da imaš žicu za to..neka....samo taj zadnji tip mi nije nekako za ruju...ili ti je otišla previše naprijed ili promijeni mašinu kojom guraš ;) ...ako me razumiješ...a napravica je super...a rujo je tu radi reklame a ne ralice :p ...htio sam reći da je njemu sigurno dosta teška
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Re: traktorske ralice

i meni se cini da je malo predaleko naprijed 450 kg tako daleko od osovine :scratch
a masinu ne mijenjaj ni za zivu glavu :mrgreen:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Re: traktorske ralice

Nisam nikad radio nešto slično frezi za snijeg, no osnovni koncept znam; to lako možete vidjeti svugdje gdje prodaju obične freze, osobito u ovo vrijeme. Stvar se sastoji od malo nazubljenog puža koji rotira prema naprijed i ima dvi pužnice kao kod hedera od kombajna koje usmjeravaju snijeg u sredinu i tiskaju ga gore u cijev kojom ga usmjeravate sa strane ili kamo želite. Ta stvar se treba vrtjeti velikom brzinom da bi radila i mislim da je važno da bude dobro centrirani rotor, da ne bi bilo vibracija. Nije pre komplicirano, treba vam jedna kutna getriba, lim, okvir za montažu, dvije osovine, par kućišta i brdo vremena pa će bit nešto :mrgreen: .
Krx, to je namjerno, vilice na prednjoj hidraulici su mi duže zbog dobivanja na visini dizanja. Nema potrebe da se skraćuju, ovako imam hod od -10 cm do +90 na točki kopčanja. Ti misliš na bočne sile prilikom guranja materijala, zbog velikog kraka prema naprijed? Nije strašno, guram i kamion zemlje taki i stvar radi.

Ovih 450 kg ne predstavlja problem, ne njiše se u vožnji, gume ne poznaju težinu, a i s druge strane, kada imaš npr. utovarivač gore, on sam ima 600 kg, + teret koji može biti od 1500 do 2000 kg pa nije ništa... Znam da je tamo centar mase bliže sredini traktora, no ja sam pojačao šasiju sa 2x15 cm čeličnom trakom tako da nema straha od pucanja. Sve je promišljeno, bez brige :D :mrgreen:

Savoris, mašinu ne mijenjam za ništa osim za jaču te vrste, MAŠINA RULA
 
Na vrh