• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

@bobo je to slikao poslje pive i cevapa ..( znam da ce mi to zamjeriti ali jbg i ja sam sad pod pivom)

Komunalne ralice kako kaže VTZ i te kako imaju celicne noževe , nisam sad siguran ali od Č1530 garant ,možda su i malo poboljšanae ..možda

Opruge ne stišcu uz podlogu (opruge imaju neku drugu ulogu ..) , ralica je u plivajucem položaju ..kako bi se prilagodila podlogi ..
Po meni su bolje ralice one koje su napravljene od 3-4 segmenta ( cini mi se da je i ova sa slike ali ne vidim dobro sad)

1.bolje se prilagođava podlozi
2. kad se zapne u šaht ,rubnjak ili balkanski nacin popravljanja rupa na kolniku, manja je inercija udarca (jer se samo dio ralice suprostavlja prepreki i tako manja kineticka energija djeluje udarno na "šasiju "traktora


Još je po meni bolja varijante kad ralica "visi " na gumenim nosacima ..tj. veza daske i ralice je preko gumenih odbojnika (znamo da guma ima upijajuci efekt ili degresivno-progresivni karakter amortizacije)
Može biti da su i ovdje te gumene veze ali su obojane pa se ne vidi najjasnije
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: traktorske ralice

Nije nož od Č 1530, jer je to ugljični čelik garantiranog sastava namijenjen poboljšavanju, već je to čelik legiran sa manganom trgovačkog naziva HARDOX, koji je izuzetno otporan na habanje.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: traktorske ralice

@puknuti: ova za sameom je iz više segmenata, točno 3
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

goran.faic kaže:
Nije nož od Č 1530, jer je to ugljični čelik garantiranog sastava namijenjen poboljšavanju, već je to čelik legiran sa manganom trgovačkog naziva HARDOX, koji je izuzetno otporan na habanje.

Tocno ...imaš pravo :scratch ....prokleti alkohol
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Tvornica Rasco je dva kilometra od mene i bio sam tamo 100 puta jer večina mojih prijatelja radi tamo, što se tiče ralice ona je savitljiva prema bilo kakvoj prepreci na koju naiđe, jednostavno se prvine i preskoši prepreku, kum mi je ''testni'' vozač rascovih proizvoda i puno, puno puta sam po zimi cijele noči se vozio s njime i čistili smo snijeg sa MB Unimogom U500 i snježnim plugom 3 m, ide to ludo, ralica pliva po asfaltu i absorvira svaku rupu i pritisak na koji naleti, nemate brige, takva ralica ne može ništa napraviti traktoru, naravno traktor mora biti spojen šasijom od prednjeg nosača te ralice do getribe i tu nema loma!
Rasco radi univerzalne ralice za traktore koje se montiraju na onu pločevinu koji vam oni i namontiraju na vaš traktor, a po naruđbi vam mogu napravit ralice za vaš prednji hidraulik širine od 2,00m - 2,50m!
Naravno svaki traktor mora imati šasijom spojen prednji i zadnji dio, a po potrebi i ženji u tvornici kod dolaska po ralicu moguče je staviti još dodatna ojačanja uz postoječu šasiju tako da niti u kom slučaju ne može doči do pucanja traktora!

Kod nas su igrači lomili traktore baš zato jer su montirali razne ralice na razne traktore s prednjom vučom koji nemaju šasijom spojen traktor pa su ih lomili da su se čudili!

Neznam kakvu ralicu ima ovaj što je polomio šasiju na zetoru, alo po pravilu ralica bi trebala prva popustiti na nekim spojevima ako več nema sistem preklapanja, a nikako nebi smjelo lomiti traktor!
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: traktorske ralice

upravo tako ŠANANA..
dali bi mogao nabaviti gdje cijenik ralica za traktore, sa montažom na prednji hidraulik..ako ti nije problem...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Roko, ja sam zvao prije nego sam napravio ovu svoju...rekao mi je lik preko 30 000 kn... Tek toliko da znaš okvirno...
Neznam gdje oni to uopće prodaju... Ja ti prodam svoju ili ako želiš baš novu, mislim da ti je Strojometal Faić puno bolji izbor od Rasca...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Kad smo mi kupili Same-a, išli smo ja i ujak gledat u rasco za neku manju ralicu, ali to je za naše mogučnosti pretjerano skupo, kak veli zjocko, ta cjena i još rastu puno više gore!
Zjockova je ralica i više nego dobra da se pokrije jedno gospodarstvo pa čak i cijela opčina :mrgreen: , univerzalna je i ko god da ju kupi neče pogriješit, ima naravno kao i on sam kaže povoljnijih novih ralica u hr za kupit.

Bez brige budite, Rasco sve to strži dok si rekel keks, imaju oni svoje kupce!!!! ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Ne znam kako kod vas, po zabitim gradovima u vokojebini, ali kod nas komunalni kamioni na ralicama imaju DEBELU gumu. Znam jer jednu potrosenu ima moj kolega kod kuce. A i kod nas kamioni ne buce niti najmanje kad ciste snijeg, samo kad grederima idu, a to je druga stvar...

Za ralicu sa slike nemam pojma sto ima, nisam se nesto previse zagledao u noz, vidio da je crn, zakljucio da je gumeni jer sam to vidjao kod nas na kamionima.

Prvi puta cujem da ralice za snijeg imaju celicne nozeve na sebi...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: traktorske ralice

bome od mene pa do siska sva ekipa ima na ralicama ima noževe, tj. 4 ili 5 komada na ralici koji izgledaju kao jedan.
a tu ima od privatnih do cestara...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: traktorske ralice

A da probate negdje naći ralicu ovog tipa, proizvođač Riko Ribnica, Slovenija. Mi smo sa ovom prezadovoljni.

Ima velike mogućnosti podešavanja, okretanje ralice za 360°, zakretanje kuta noža, podešavanje nagiba, pomaci lijevo-desno (može se postaviti u stranu, tako da dođe izvan širine traktora), čuo sam i da ima mogućnost kopanja jarka, tj može se podesiti da radi poput pluga.

DSC00019.jpg

SSM15898.jpg


Ovo je proizvođač
http://www.rikoribnica.com/
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

RIKO ralica se moze pronaci u plavom oglasniku malo-malo...

U zadnje vrijeme primjecujem da ljudi nude hidraulicne prednje ralice za IMT 533-539, a ja nemam pojma o cemu se radi :scratch To bih volio vidjeti, pa mozda i kupiti, posto su cjene negdje u razini RIKO ralice (+/- 4 000Kn) a za razliku od ocve se kopca naprijed i hidraulicna je...


RIKO ralice su stvarno strojevi kakvih nema, ali za njih je na traktoru potrebna prednja vuce, ako mislis u rikverc gurati nesto teze, ili snijeg cistiti da ga ne ugazis...
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Bobo kaže:
...., a ja nemam pojma o cemu se radi :scratch

Večina kamiona-kipera također nema prednju hidrauliku, a mnogi od njih po zimi guraju ralice. Dovoljno je ugraditi prednju priključnu ploču, na koju se objesi ralica, a hidraulični cilindar je u tom slučaju sastavni dio ralice. Samo ga treba spojiti na postojeći hidraul. sistem vozila koje gura takvu ralicu.

Ovdje imaš opisane i prikazane mogućnosti takvih ralica : Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Mogao sam se i nadati da je nesto slicno...

Dakle, gornje i doje poluge drze ralicu, a cilindar je postavljen dijagonalno izmedju poluga i tako dize ralicu... Znaci da je taj sistem dosta precizan, i da se lijepo da regulirati visina ralice...

Fino fino... Mozda i budem toliko blesav, pa i ja sebi napravim ralicu, iako mi realno i ne treba...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Evo dečki da vidite malo PRAVE ralice :mrgreen: :

Bison NVHL, extra heavy duty (stražnja ralica, kut okretanja 360, bočni pomak, nagib):

Obrisan neispravan link.

Grouser Dozers za mega traktore:

Obrisan neispravan link. [/

[url=http://imageshack.us] Obrisan neispravan link.


Degelman; jedna od najboljih, ako ne i najbolja tvrtka koja proizvodi ralice od traktora sa 50 ks pa do 600 ks. Ovdje se ne radi samo o funkcionalnosti nego i o iznimno modernom dizajnu.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Ideššššššš koje pileeeeee :!: :!: :!: :!:

Zjockoo, očeš li si napravit neku ralicu kao priključak na prednji utovarivač???
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ideššššššš koje pileeeeee :!: :!: :!: :!:

Zjockoo, očeš li si napravit neku ralicu kao priključak na prednji utovarivač???


Iskreno, ne bih se cudio da je vec napravio... Liku zakrko prvi ozbiljniji snijeg danas, bit ce snijega ove godine (tako babe kazu) tak da bi trebala bit i neka, bar provizorna ralica ;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: traktorske ralice

stvarno prave ralice...al ono i cijena im je prava :mrgreen: :mrgreen:
čuj još nije ovu prodao tako da preinake dolaze u obzir :blackeye
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Pile bez premca. Ima ih još al ovo su mi najbolje.
Vjerojatno neću, nema potrebe, nemam što raditi s ralicom sad, sve mogu s utovarivačem, zato i prodajem svoju ralicu. Inače ideja postoji i razradio sam je u detalje, pa ako mi zatreba lako se napravi.
Bobo, ako bude bit će ili PERFECT ili ništa :mrgreen: :blackeye :mrgreen: :blackeye
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Ma Bobo, mislim da kod nas u podravini nebude bilo snijega, kod vas u slavoniji bi ga moglo biti!

Ali ako bude, imam ja jednog asića u rukavu, budem stavio slike ako ga upalim!!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh