• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

U pitanju su kriteriji i ukusi
kriterije nismo postavili a o ukusima se ne raspravlja



..ma serem , meni se ustvari sviđaju slike na zidu i prakticna primejna praznih gajbi od pive
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

zjockoo kaže:
Update stanja...


Svaka čast zjockoo, ovo je proizvod kojeg se nebi postidjele niti tvornice koje proizvode profesionalnu opremu! :supz:

Svojim trudom i djelima svojih ruku ti se najbolje dokazuješ, jel razmišljaš o pokretanju privatnog biznisa?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

zjockoo kaže:
Update stanja...

Daj pojasni sistem vješanja noža, zatšo je to tako ? ..komplicirano
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: traktorske ralice

zjočkoo--kako izrezuješ pozicije sam ili netko na rezalici .i po kojoj cijeni?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Sustav noža je sve, samo ne kompliciran. Sutra ću valjda nabavit opruge, pa kad sve stavim gore, objasnit ću princip.
Ne radim ništa takvo snupy. Zasad je ovo samo hobby, možda jednog dana postane nešto drugo.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

zjockoo kaže:
Sustav noža je sve, samo ne kompliciran. Sutra ću valjda nabavit opruge, pa kad sve stavim gore, objasnit ću princip.
Ne radim ništa takvo snupy. Zasad je ovo samo hobby, možda jednog dana postane nešto drugo.
a! ..sooo , sad mi je jasno -idu tlacne opruge :scratch
Mislim da bude to jako zvonilo , marocito kad dobije lufta na ..svugdje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

ne vjerujem da ce to da zvoni nego mene interesuje nesto drugo imaju li opruge dovoljno mjesta za sabijanje
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Ne, ne idu tlačne nego vlačne opruge na kontra polugu...ima dosta mjesta, na sve sam mislio, osobito na hod poluga...
Nema problema :) :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Zjocko, majstore, snijeg vani pada, a tebe nema s slikama čiščenja s novom ralicom????! :mrgreen:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

ŠANANA kaže:
Zjocko, majstore, snijeg vani pada, a tebe nema s slikama čiščenja s novom ralicom????! :mrgreen:

Šanana, drage volje bi ja to, no nema ga dosta za čišćenje; dok ga bude, bit će slika. Ralica je sklopljena i isprobana; sve radi od kopčanja do hidraulike, jedino što još uvijek čekam vlačne opruge koje sam dao izraditi po narudžbi jer još nisu gotove. Zbog toga je mehanizam zaštite zasad u fiksnom stanju, a dok stignu opruge sve će bit kak treba. :mrgreen:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Nekoliko slika gotove stvari...još čeka snijeg, pa kad bude akcija, budu i slike u akciji. Inače, dimenzije su 270 cm x 85 cm; hidro-zakretanje u oba smjera za 32 stupnja, kopčanje na 3 moguća načina i zaštita noža tiltom (može preskočiti prepreku na tlu visine 12 cm); s tim da je nož podijeljen na dva dijela i još fale gornji nosači opruga i opruge...





 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Daj mi reci kak spojiti ta 2 cilindra za zakretanje lijevo-desno na sistem za kipanje, a jednog ću koristiti za cilindar za podizanje ralice.
Inače imam ralicu 335cm širine 90cm visine, masivna jako. Znači imam za sad samo ralicu, a radit ću kopčanje za na prednji kraj na Fiatagria 160ks. Mislio sam ono normalno sa dvije ruke u trokut jedna iznad druge i na jednu cilindar za dizanje. I zadnje pitanje odnosno mišljenje, ja sam zamislio rješenje za osiguranje od udarca u prepreku napraviti na daski odnosno ralici negdje na donjoj polovici nešto kao pant, a na vrhu povezati šarafon ili nečim koji bi znači pri udaru puknuo i ralica bi se preklopila prena naprijed.. Što misliš o tomei koje debljine staviti ta 2 šarafa-osigurača?

Hvala, Ivica
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Za zakretanje trebaš dva jednoradna cilindra i jednu dvoradnu komandu (dva izvoda na istoj ručici). Spojiš svaki od njih na jedan izvod i oni rade međusobno suprotno. Također, važno je da budu montirani simetrično s obzirom na točku rotacije, tako da imaš jednak hod u oba smjera i da jedan drugog podupire. Dovoljan je hod cilindra od 25-30 cm da bi se postigao kut od 30 ili više stupnjeva. Ispod 30 stupnjeva nije dobro raditi jer se previše snijega zadržava i sakuplja ispred ralice i pruža nepotreban otpor.
Nosivu konstrukciju za takvu ralicu moraš napraviti masivno i poduprti sve točke jačeg naprezanja jer ćeš imati dosta velike bočne sile sa takvim zahvatom, a i traktor je dosta jak pa i to treba uzeti u obzir.
Zaštitu daske je najbolje napraviti sa oprugama, jer ako ćeš imat vijke koji će pucati, jako često ćeš ići van iz traktora i to ti je totalno nepraktično.
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

znači ipak mi treba razvod u traktoru..? dobro imam čak jedno tri negdje doma.. Dali si ti kupovao nove cilindre ili znaš za negdje rabljene, i koja je približno cijena?
Dali si na svojoj napravio u sredini mogučnost rotacije oko centralne osi, tj da imaš nagib lijevo-desno? tako da ralica bolje prati neravnine..
to je točno u vezi federa kao osigurača, ali onda bi morao raditi neku vrstu rame po skoro cijeloj širini tako da mi federi nisu samo u sredini, a ni nemam nikakvih federa.. Frend ima ralicu 3m i isto je stavio samo 2 šarafa 10mm kao osigurače u sredini ralice tako da nije morao raditi kao još jednu ramu, i kaže da mu još nisu nijedanput pukli..da je par puta lupio u neki beton sa strane ali nije ono skroz jako. a što se tiče zapuha i to, zaletavao se u njih da ih zgura i to i nisu mu nikad ti šarafi popucali..
mislim to je jedino jednostavnije i jeftinije, i lakša ralica.. jer mi ovak sama daska ima 720kg
I što misliš dali bi ju bilo dobro ipak malo suziti-na 2.90-3m? i čime ju najbolje rezati i to..?
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

iblagaj kaže:
znači ipak mi treba razvod u traktoru..? dobro imam čak jedno tri negdje doma.. Dali si ti kupovao nove cilindre ili znaš za negdje rabljene, i koja je približno cijena?
Dali si na svojoj napravio u sredini mogučnost rotacije oko centralne osi, tj da imaš nagib lijevo-desno? tako da ralica bolje prati neravnine..
to je točno u vezi federa kao osigurača, ali onda bi morao raditi neku vrstu rame po skoro cijeloj širini tako da mi federi nisu samo u sredini, a ni nemam nikakvih federa.. Frend ima ralicu 3m i isto je stavio samo 2 šarafa 10mm kao osigurače u sredini ralice tako da nije morao raditi kao još jednu ramu, i kaže da mu još nisu nijedanput pukli..da je par puta lupio u neki beton sa strane ali nije ono skroz jako. a što se tiče zapuha i to, zaletavao se u njih da ih zgura i to i nisu mu nikad ti šarafi popucali..
mislim to je jedino jednostavnije i jeftinije, i lakša ralica.. jer mi ovak sama daska ima 720kg
I što misliš dali bi ju bilo dobro ipak malo suziti-na 2.90-3m? i čime ju najbolje rezati i to..?

Pa zar nemaš već gotove standardne komande na traktoru? Koliko imaš kiper izvoda?
Bočni tilt ili nagib nisam stavljao; kod mene to nije toliko bitno jer je teren 99% ravan pa nema potrebe.
Vijke ne bih nikad stavljao, no, ako je tebi tako bolje, nema problema. Imao sam ja i ralicu s fiksnim nožem pa su pucali rubnici ispred mene, i traktor je patio nepotrebno. Osiguranja neke vrste mora biti za čišćenje snijiega, pogotovo ako se radi o nepoznatom terenu sa mogućim preprekama.
To je očito daska od buldožera gusjeničara, jel? Stavi sliku na forum pa da vidim što i kako bi bilo najbolje...
Najbolje je rezati plinom ili plazmom ako imaš. Brusilicu ćeš ubit na takvom poslu zbog debljine materijala, a i daleko je sporije i nepraktično.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

zjocko jesil' isprobao masinku ?
ja se ubih cisteci snijeg , jesul' stigle opruge majku mu :scratch
gdje su slike u radu , ne saradjujes s'nama nesto :blackeye
da ti nisu udarile pare od ciscenja snijega u glavu :roll:

imam ja jedan prijedlog za tebe kao alternativu za opruge jer opruge su sklone pucanju na temperaturama ispod nule
pokupi sto imas brushaltera po komsiluku i njih okaci umjesto opruga jer ta guma ne reaguje na spoljne uslove temperature , nit' se siri nit' se skuplja :mrgreen:
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Traktor ima normalno 2 kiper izvoda i povrat. Neznam tocno od ceg je ralica ali mislim da je od nekog buldozera. Kaj mislis iz iskustva u ralicenju el bi 3.35m bilo presiroko? Stavit cu slike drugi tj dok cu stic, jer sam ovaj tj od jutra do mraka na faxu..
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

savoris kaže:
zjocko jesil' isprobao masinku ?
ja se ubih cisteci snijeg , jesul' stigle opruge majku mu :scratch
gdje su slike u radu , ne saradjujes s'nama nesto :blackeye
da ti nisu udarile pare od ciscenja snijega u glavu :roll:

imam ja jedan prijedlog za tebe kao alternativu za opruge jer opruge su sklone pucanju na temperaturama ispod nule
pokupi sto imas brushaltera po komsiluku i njih okaci umjesto opruga jer ta guma ne reaguje na spoljne uslove temperature , nit' se siri nit' se skuplja :mrgreen:

Savoris, nažalost još nisam; nema snijega kod nas... SAd za vikend kažu da će padati pa ako bude akcija, slike odmah stavljam :). Pare od čišćenja? Heheheeh, nema ni toga...ne čistim ja po selu kod nas, iako mislim da bih napravio bolji posao od onoga koji čisti jer on ide kad se već sve ugazi i ide sa Utovarivačem od 500 ks, 20 T i korpom, tako da samo još više ugazi jer nema ralicu, a korpu obično nagne na iza jer na njoj ima noževe pa bi gulio asfalt da ju spusti. Onda ustvari samo zagladi snijeg ispod korpe i naprai led...tak da...koma.

Ma, još ih čekam; već bi ih dosad sam napravio. Čovjek je premašio rok isporuke za više od 10 dana...neznam kad će...zvao sam ga više puta, pa uvijek kaže: - "evo, za par dana budu".

@iblagaj
Ako ne trebaš kiper izvode, iskoristi ih za priključivanje ralice, a ako da onda s jednog iszvoda spoji razvodnik sa dvije dvoradne komande i s razvodnika spoji povrat u rezervar. To je cijela mudrost.
Nije to prevelika širina za traktor od 160 ks; ne vjerujem da ćeš imat problema sa guranjem snijega, da se radi o zemlji, šljunku i težim materijalima, onda je to druga priča...
 

Najnoviji postovi

Na vrh