• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

Evolucijski razvoj ralice nije dozvolio nagli prelazak s vučene na guranu ralicu iz jednog prostog razloga jer naši stari nisu znali namontirati ralicu konjima na prednji "štel" ..bilo je lakše vuć je iza ..na lancu :lol: :mrgreen:
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: traktorske ralice

zjockoo kaže:
Takvu su kod nas prije koristili za čišćenje sela...i mogu ti reći da je to bilo jako loše...previše je "šetala" u obje strane, a i traktor je slab kad je ispred na dubokom snijegu...
Ralica mora biti naprijed...
je ak imas ferca ,a na hidrauliki imas spanere da ga napnes pa nemore setat.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

puknuti kaže:
Evolucijski razvoj ralice nije dozvolio nagli prelazak s vučene na guranu ralicu iz jednog prostog razloga jer naši stari nisu znali namontirati ralicu konjima na prednji "štel" ..bilo je lakše vuć je iza ..na lancu :lol: :mrgreen:

Za to vrijeme naravno da ne, no ja pričam o bližoj povijesti do unatrag 20-25 godina kad kod nas u selu već imalo traktora ko u priči, tako da, samo su metalni konji u pitanju...
Hmm...ako je preblizu traktoru, onda još sam sebi vuče snijeg pod kotače...
Ukratko, nisam za takvu izvedbu, NHF :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: traktorske ralice

Evolucija je spora ,o tom ti ja pričam ..pa nije ovo sa slike napravljano jučer ..vidiš da je bilo i snježnih freza moniranih otraga (ima ih i sad novih)
Kod mene su vukli FAP-om najprije drvenu ralicu a poslje je eks poljoprivredna zadruga napravila limenu ..ti mater kad je FAp to vukao ..a bila je široka (radni zahvat) 3.5 m sigurno ..pa kad bi uhvatila negdje bankinu odbilo bi je na drugu stranu .Očišćeni dio bi izgledao cih/cak ..katastrofa ..Da ne spominjem muku kad bi se tebalo okrenuti na granici opčine , muka isusova..
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

Ista stvar se događala i kod nas...pogotovo to s neravnomjernim čišćenjem, a da ne pričam koliko su puta vukli s dva traktora i još zaglavili u snijegu... Nije to to, malo mašte i imaš mnogo bolji stroj a manje si materijala potrošio...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

sasvim druga prica ti je kada traktor ili pogonsko vozilo ide po vec ociscenom terenu ;)
ja sam uvijek za gurajucu verziju sto se tice ciscenja snijega , pogotovo kada naletis na smet koji ima visinu i preko metar , provuci tada ralicu iza sebe majstore :lol:

kod nas svi fapovi koji su vukli odnosno gurali ralice bili su FAP 13 4X4 ;) na sva 4 tocka lanci u prikolici nekoliko tona i da vidis kako to ide bajo moj

mada na rusu ja sam sada stavio kombinaciju naprijed-kasika nazad-turbina , SILA od masine mada mala mi turbina za njega njemu bi trebalo bar 2,2m vise od toga bi bio problem zbog gabarita
e da vidite kako se odmah posao povecava cim se pojavim sa ovako opremljenim snjegojedom :mrgreen: od kako sam poceo da nosim turbinu bar 30% sam dobio jos musterija jer su vidjeli da se ne zajebavam i odradim maksimalno dobro

mada tema je ralice pa da idemo u tome smijeru
ovo sa nekim prelivnim ventilima ili necim slicnim cu morati da odradim kada budem radio na rusa kasiku
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: traktorske ralice

ex plugovi
moj djed je radio sam tim plugovima i naravno se to vuklo konjima,djed ima 85 godina
i takvu istu tehnologiju su primjnjuju i danas u selu,vude je kum sa 542,ma koliko ga kod optereti o n opet ne ide do zemlje malo razgrne onaj snijeg i evo ga,mogu oni sa malim autima ici,a ja sa dzipom najidjem odma upadam,dzip ima 2,5 tone a uske gume,ma patnja ziva ukopa se do truba i mos ga jebat trebaju mi dva 542 da me izvuku iz sranja,po suvom snijegu i nekako ide ali kad snijeg postane jugov mos ga jebat.....................
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Re: traktorske ralice

savoris kaže:
jebes ti svoj dzip onda ;)
to ti mislis kad oni prociste snijeg sa tim plugom ostane ispod njih pola metra utabanog snijega koji kad postane jugov postane prava nocna mora..,a i kad nekako dodjes do podloge tamo te ceka blatnjava glina koja i u sred ljeta je vlazna tako da nemozes ni sa hamerom proci,inace dzip je nissan patrol 4,2d i nemoze da nevalja,prodjem ja sa dzipom nekako ali oni nikako i jebo ti njihovo siscenje........................ plug nikao za ciscenja snijega,jedin oda se namontira ispred traktora,ali kao ces to dici na hidrauliku kad je tesko ko djavo
 
A

AGRIPLUS65

Guest
Re: traktorske ralice

prvo za metar snijega ja nemogu ni iz geraze izac a kamoli jos i ralit,
to je opcinska ralica i svaki s njom rali do asvalta i na hidrauliku se nosi bez problema,nije to ona kaj se jari na sajlu
drugo meni netreba toliko da bi napravil prednju i nemam za nju traktor
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Trebam pomoć, na IMT 539 montirao sam naprijed hidrauličku ralicu. Hidrauliku sam spojio na izlaz za prikolicu ali ralica se ne diže. Digne se tek kad stavim neki teret otraga na "ruke" za hidrauliku, ali i tu postoji problem, ako podignem ručicu za hidrauliku do kraja onda mi zacvika ralica u zraku i nemože se spustiti dok ne ugasim traktor. Ako ne dignem ručicu za hidrauliku do kraja ralica se ne diže. Htio sam postaviti i slike na forum prateči uputsva sa foruma ali nikako nije išlo.
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

E, zeznuto je upravljati s ralicom preko kiper izvoda na IMT traktoru. ta to treba "vjestina" ili ona "kocka" sto se montira ispod sjedala preko koje biras hoces li upravljati ili ralicom ili zadnjim hidraulikom. (slicnu stvar imaju beraci za kukuruz).

Ako si postavljao sve prema uputama, ne vidim gdje je moglo doci do greske...
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Gdje se može nbabavit ta kocka?
Kolko košta?
Kak se montira?
što se tiće slik nisam ih mogao prebacit sa linka ne forum.
ako može bobo slike ti pošaljem mailom pa ih ti postavi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

a ma može se bez problema upravljati jednoradnimc ilindrom sa finom hidraulikom na IMT-u, to garantiram
ti ak si spoio crijevo sa cilindra iza na kiper izvod, to mora radit ak ti je hidraulika ispravna, bbez kockice, jer ti je isti princip kad kišaš prikolicu, znaći samo kockice od fine regulacioje digneš, poluge sedignu do kraja i onda šalje ulje u cilindar,fino malo popustiš da ga zadržiš u želljenom polažaju, to kod mene savršeno funkcionira i tako bi si ja na 565 spioi da si napred ugrađujem ralicu, samo treba dugačko crijevo do iza i to je to...

ali...sad nisam siguran, kod prikolice se klip izvalći pod pritiskom, a kod ralice bi se morao uvlačiti, to me malo muči sad, al misli mda bi trebalo radit
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Evo napokon sam našo vremena da poslikam onu ralicu (za FiatAgria 160-90)..
Ispod su slike i od manje ralice Riko, to je planirka s kojom guram silažu u silosima, ali bi i nju proširio i namontirao bez ove konstrukcije isto na prednji kraj za čistit cestu na drugi traktor (Zetor 9540). pa ako ko ima neku dobru ideju ili viziju preinaka nek piše...


p2012921.jpg

p2012919.jpg

p2012918.jpg

p2012913.jpg

p2012912.jpg

p2012911.jpg

p2012922.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: traktorske ralice

Ova zuta mi se jako svidja...

Ako imas prednji hidrauli, samo ju okrenes za 180 i teraj ;) jako dobra stvarcica, mogu ti rec...

Sanana, ne znam jesi li ikad probao ista drugo s IMT-om raditi preko kiper izvoda osim kipanja prikolice?

Na malom silindru nema regulacije nikakve. Prikolicu mozes drzati gdje god zelis, jer je velika kolicina ulja u pitanju, pa cilindar sporije reagira, dok mali cilindar ne mozes kontrolirati preko fine komande.

Za finu regulaciju hidraulika postoji kockica koja u Pz kosta oko 500-600 Kn i na njoj imas rucku. kad je prebacena u polozaj "A" radis normalno s hidraulikom, kao da nista nisi doradjivao na traktor. kad ju prebacis na "B" polozaj, poluge hidraulika padnu skroz dolje i komandom za podizanje i spustanje reguliras kolicinu ulja koja ce izaci na kiper ventil (koji je sad spojen na tu dodatnu kocku, a ne na ono mjesto na kom je sad) i tu fino radis sve s prednjom ralicom ili necim slicnim.
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Bobo
Kad stavim slike na imageschrack i uploadam je i sve to, i kad idem kopirat link u poruku što da odaberem a da bi mi slike bile odma vidljive u forumu a ne da dobim samo link, znači da odaberem Direct Links, HTML codes, BB codes ili Email codes? Kad sam stavio HTML codes (onaj post prije) nisam dobio ništa, tj prikazalo mi je kao tekst, a kad sam stavio direct links onda sam dobio ovo u prethodnom postu..
 
T

traktorist222

Guest
Re: traktorske ralice

Da Šanana tak sad i radim,samo kad je digneš i ne zaustaviš na vrijeme hoče ti pumpu za hidrauliku potrgat.To tak lupa u njoj da to nisu istine.Što se tiče pstavljanja realice naprijed to ti preporučam u svkom slučaju jer je prema naprijed traktor puno jači.Dva metra produžetka crijeva za hidrauliku 330bar sa sprešanim priklučcima kštaju 320kn.To ti je dosta i previše.
I dalje nemogu postavt slike na forum.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: traktorske ralice

Hmm....Bobo...pa radio sam s jednim 565 što ima na sebi prednji utovarivač, te je tako složeno da se diže s finom hidraulikom i dobro je funkcioniralo, bez greške, malo sporije al ide, a što se tiće ralice, neznam, ja sam mislio da bi to bilo isto...

@traktorist

pošalji mi slike na mail
sanana1989@hotmail.com

ak ne uspiješ postam ih ja
pa čemo raspravit dalje
 
I

iblagaj

Guest
Re: traktorske ralice

Bobo
Da ova žuta super, stvarno je jaka, za primjer s njom sam gurao silažu u silos s Zetorom cristalom 160 konja i on je vrtio na sva 4 na betonu i njoj ništa.
Nemam prednji hidraulik na traktoru a i bila bi mi predaleko napred da ovak ostane, bilo bi teško upravljati..
Trebalo bi ju proširiti sa ovih 2m na oko 2,80m tak da bude skošena za raličenje negdje oko 2,30m..
 
Na vrh