• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tresači višanja, šljiva i ostalo

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Dakle kao što naslov teme kaže, tresači voća URADI SAM.
Molim sve forumaše koju god da imaju vrstu tresača , da se jave, i ako mogu da postave neke slikice,
pa da prodiskutiramo o tim strojevima , cijeni , efikasnosti i ostalom,
kakvi su se pokazali u radu i koje su mane
Zamoljavam i ostale, koji nemaju tresač , ali imaju dobre ideje, također da se jave, pa da vidimo što može domaća pamet.

Moj problem je taj što sam jedan od manjh višnjara (šljivara) i za moju površinu se baš i ne isplati kupiti tresač iz recimo julcoma tj. elektronik- srbija, jer 16000 E je dosta novca a iskorištenost slaba.

Prošle godine smo tresli sa sthilovim tresačem, onim trimerom kao.
Nije loše ali,
veča stabla moraš tresti granu po granu
Lani smo ,ekipa od 11 ljudi 440 stabala u četvrtoj godini i tim trimerom otresli za nekih mislim 5 sati(male vočke i 2500 kg)
nije loše ali???
a i taj tresač od sthila košta nešto oko 9000 kn

Moja ideja je da si nešto napravim,jedna od ideja je več negdje pri kraju a rađena je prema ideji sa ovog film

[youtube:1gbtcsay]DvaK7VWx1rQ&feature=related[/youtube:1gbtcsay]

stroj nije tresač ali odrađuje onaj drugi dio posla
skoro pa je gotov, još samo krojački radovi , što se tiče željezarije to je gotovo
dali će raditi, to čemo tek vidjeti, malo me muči nagib platna
nemože se staviti veliki nagib, a dali če sa ovim sadašnjim višnja htjeti da se skotrlja to ču tek vidjeti
Inače moje su procjene da če koštati nešto oko tisuću kuna s tim da sve radim sam i to neračunam
A matematika mi je ta da računam napraviti dva takva stroja i sa po dva radnika po stroju i još dvojicom na trešenju sa traktorom (dakle 6 ljudi) da bi mogao postiči brzinu od jednog stabla u minuti (???)
Traktorski tresač bi bio recimo nekakva verzija od ovog

[youtube:1gbtcsay]qf0903fvz8g[/youtube:1gbtcsay]

Cijena tako nečega računam isto nešto oko 1000kn
Čak sam vidio neke verzije što neki dečki iz susjedstva rade, i kažu isprobano radi, možda nabavim i slike
Dakle , plan mi je za nekih 5000 kn da napravim te strojeve (nije problem ni duplo više ako valja)
Ajmo sada, da čujem ideje, primjedbe, gotove strojeve dokazane u primjeni

Mislim da bi ova tema mogla biti zanimljiva pošto znam koliko je posađeno višnje i šljive
 
L

lanjski

Guest
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Traktorski tresač bi bio recimo nekakva verzija od ovog
http://www.youtube.com/watch?v=qf0903fvz8g
Nesto slicno imam i ja i kosta 0 dinara, ne znam koliko je to kuna :)

Slikacu ovih dana pa postavljam.
Osnovni radni deo mi je deo radilice od vartburga. Ima zgodan ekscentar.
Kad postavim videces
pozdrav
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Ja sam jucer gledao jedan stroj za tresenje ,evo slika:
dsc02258800x600.jpg

dsc02259800x600.jpg

dsc02260800x600.jpg

dsc02261800x600e.jpg
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

odlični ste ,samo tako nastavite
imam jedno pitanje, tko ima iskustva neka nešto kaže. Kada se tresač i voćka povezuju sajlom ili gurtnom dali je dobar efekt trešenja, ako me razumijete što mislim.
Ako je između kruta "ruda" onda strroj trese u oba smjera, a što ako je sajla ili gurtna , dali se i onda dobije taj efekt
ili trese samo pri povlačenju
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Pa ako nije kruta veza,onda kada zategnes vuce u jednu stranu,a stablo se samo vrati natrag.....
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

codexnox
kako mi padne ideja napamet kad sam vidio tvoj stroj
a što misliš kad bi se napravio onaj kišobran i postavio na šine za izvlačenje koje bi se postavile na stroj na one vodoravne nosače, recimo transporter na struju (motor od brisača) a ventilator ???
znači dođeš do stabla , spustiš stroj, vežeš stablo, izvučeš kišobran i razvučeš ga i udri...

Nije nešto jako komplicirano za napravit, na ovo tvoje jednostavno nadogradit
Razmišljam o pravljenju kuke za zahvat stabla uz pomoč auto dizalice (stojadinova) , nešto po principu djelovanja škripca( obloženo gumom)
znači postaviš na stablo i sa nekoliko okretaja ručkice stegneš stablo i drmaj
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Nije to moj stroj(a mozda bude),gledao jucer u nasicama kod covijeka koji pravi.
Ako hoce tko broj?

Nego,taj isti stroj ima "ruku" za oko stabla dugu oko 2.5-3m,i znaci sa strojem stanes krajem stabla,dosta udaljeno od njega pa nebi bas mogao kisobran na stroj....

Na kraju ruke je gurtna,duga oko 30-40cm,i patent za kacenje hm kako pojasniti,,,,imas na kraju gurtne par karika lanca i rucku kojom zategnes ovisno koliko je stablo debelo..
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

ovo gore na yt video nevidi se princip,to sa sajlom...
Ali to je ovako nest:
beznaslova.gif

3min crtanja..hehe

molim bez smijeha..


Recimo kombinacija tresaca sa animacije,i od obicnih kolica napraviti ljevak,i da sljive upadaju u kolica(ako je rodno povecati zapreminu kolica),i ljepo jedan na traktoru trese, a drugi voza kolica od sljive do sljive.....
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

neću se smijati, to je jedna i od mojih ideja :lol:
al tu ima jedan problem , tačke obavezno moraju biti zelene

ma kužim ja sistem rada ( al nekužim kako si to nacrtao) al mene pati iskustvo, to nemam,
a mislim da je jako bitno kod tresača frekvencija i amplituda trešenja, zato sam i pitao za sajlu
jer mislim da kod sajle amplituda bude manja kad vočka vuće sama nazad, i dali to pravi kakve probleme
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

[youtube:eek:exvduvn]DpBNdpv6ZPc[/youtube:eek:exvduvn]

Kako nekuzis kako sam nacrtao?

Mislim da je za test bolje sa sajlom,pa onda mozda napraviti ruku...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Sistem s prvog linka tj, prvog posta je utoliko bolji jer pomičeš traktor naprijed/nazada da nategneš sajelu .
Znaci trese u smjeru vožnje traktora dok ovaj sa slika trese u smjeru okomito na smijer vožnje pa treba skraćivati sajelu /gurtu da optimalno nategneš .
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

http://yfrog.com/3vtresatorpedoj
jbg. neznam postaviti sliku

ovo je nekakva moja ideja (a nisam baš neki ni slikar, kolko sam se napatio dok sam nacrtao i pokušavao postaviti na forum, skoro sam ga mogao napravit)

Dakle ideja mi je da iskoristim zadnji kraj od torpeda koji je ravan i ima rupe za vijke, pomoču kojih ču prišarafiti U profil 160x65, na kardanu bi trebao biti nekakav ekscentar koji je povezan polugom s L komadom na vrhu. Taj L komad se može zakretati napred nazad i ima nekoliko rupa na kojem mogu povečavati ili smanjivati amplitudu (ovisno o rupi)
Drugi kraj tog La spajam sa sajlom i gurtnom na vočku
Onaj U profil bi trebao biti toliko dugačak da bude visok bar 1,5m od zemlje , da može sajla proći iznad kišobrana
Mislim da 160x65mm U profil ,prišarafljen sa osam vijaka fi 16 mm za zadnji kraj traktora može jamčiti čvrstoču konstrukcije, a težina traktora dovoljnu masu da trese vočke

Ovo je zasad plan, ako ima tko zamjerku neka govori dok nisam pokupovao dijelove
 
T

Tomazy

Guest
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

[youtube:n22bt5d5]98jXoprB_os[/youtube:n22bt5d5]
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

tomazy
razlika je 100 000kn :scratch
ajd smisli nešto originalnije
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

što je zamrla tema?
codexnox disi? da se nisi utopio?
jesi kupio stroj?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

Nisam kupio....
Nemoj da tema zamre,nije valjda da nikome netreba tresac??

utopio se nisam,nisam bio bas "potopljen",radi se pa slabo pisem.
 
L

lanjski

Guest
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

tko ima iskustva neka nešto kaže. Kada se tresač i voćka povezuju sajlom ili gurtnom dali je dobar efekt trešenja
Jeste.
Imam ga i naravno licno ga pravio :)
Nema problema sa tim cega se ti plasis.
Amplitudu moze povecavati stavljanjem duze one vrsne poluge koju si nacrtao mada bi s etako javio problem pucanja te poluge ili vara gde je zavarena ali za tim nema nikakve potrebe.
Frekvenciju mozes regulisati jednostavnim dodavanjem gasa na ytraktoru i time povecavati broj obrtaja kardana.
Sasvim je dovoljan opseg koji ima recimo IMT 533 (ja sa njim tresem)

Ono sto je nedostatak takvih tresaca je sto zna da povredi sljivu ako se ne pazi i zategne previse ili ako se lose prikaci sajla za sljivu. Najolje je napraviti pojas od neke gume, ja sam stavio neku gumu koja je sluzila za transpotrne trake u nekoj industriji, dosta je jaka a ne povredjuje sljive.

Drugi problem je sto traktor mora da bude postavljen u ondosu na sljivu tako da sajla bude nastavak zamisljene simetrale po duzini traktora ili sto pribliznije tom polozaju. Ako ta zamisljena simetrala i sajla prave neki primetan ugao nece da trese.

To nije problem ako je rastojanje izmedju stabala dovoljno (duzina sajle prilagodjena rastojanu) i ako je traktorista spretan.
Zaista dobro radi ali trazi spretnog traktoristu a oni manje spretniji moraju dosta da manevrisu pa nekada i pogaze vec otresene sljive pokusavajuci da postavev traktor u opisani polozaj.

Edit:
Setih se :)
da bi se dobro radilo kocnice na traktoru moraju da budu odlicne da zadrze traktor na mestu i sprece da ga stablo, posebno ako je vece, vrati nazad i tako olabavi sajlu.
Ja to resavam tako sto traktor ostavim u brzini (treca spora recimo) i drzim ga "na pola kvacila". Za to treba malo rutine jer postoji rizik da kad vec napne sajlu da noga malo "popusti" i da traktor krene malo napred i tako osteti sljivu, nagne je. Ja tresem vec godinama njime i ni jednu normalnu nisam ostetio ali jesam polomio neke stare i vec "otrulile". Da bi tresao mora da se dobro zategne a ona pre toga pukne.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

al smo se uljenili, ili beremo ručno višnje?
Lanjski obećao si nam slike, ja ćekam :cry:
codex , kolika je bila cijena tog tresača što si gledao, jel puno?
ja sam nešta dobro pronašao, a nešto sam počeo i praviti
e sad ako skužim kako se radi sa slikama i filmovima na forumu, budete nešto i vidjeli
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

1000eura.

Upaj video na youtube ....
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Re: Tresač višanja (šljiva) "homemade"

evo slikica (ako uspije :oops: )









evo slikice ako uspije, a uskoro bi mogao i filmić
1000 E za ono na slici :evil:
jel to i traktor ide u toj cijeni :scratch

evo da nastavim kad sam danas tako dobar evo i filmić kako taj stroj radi
http://www.youtube.com/watch?v=Oh8D6tUMgME

ovakav stroj košta oko sedam puta manje,ovo je bila proba na nekoj šljivi a kako radi s pravim stablima za berbu
to još nisam vidio
Inače moje mišljenje je da je ideja za ovaj stroj odlična, neslažem se jedino sa onom gurtnom i njenom dužinom, ja mislim da bi taj posao bolje odradila sajla i to malo kraća ali uz nekakav način vezanja stabla sa gurtnom
inaće ako ste primjetili na polugama imaju rupe pa se na njima može donekle podešavati amplituda trešenja , dok se frekvencija mijenja promjenom broja okretaja motora
Nije potrebno stalno paliti gasiti kardan več se samo popusti napetost gurtne
E sad s obzirom da sam ja počeo, praviti i onaj kišobran ovaj mi stroj ima i jednu manu, ato je da trese na visini od oko 1-1,1metar od zemlje, zapravo trese on gdje god vi vežete gurtnu ali visina na traktoru je 1,1m
a meni bi trebalo oko 1,5m da bi gurtna išla preko kišobrana
 
Na vrh