• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Po milicu je compact lambert samooplodna.
Imam van, early burlat, volovsko srce, "stella", germersdorfsku koje su na jednom kupu. Da nema oprašivaća nebi se niti zavezal mladi plod.
Budemo vidli kak bude joj 4. Godina
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
hm, to mi je palo prvo na pamet. možda ti ne bi bilo loše da probaš kontaktirati Dražena Ružić iz Klokočevika, jedno vrijeme je bio na forumu. bio sam kod njega po plemke za kalemljenje, čovjek je vrlo susretliv a ima nasada ooooohhoooohhhoo
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Hvala. Budem mu se obratil.
P.s daj probaj ako znaš nesto o smoljenju da mi odg. Na podforumu breskve
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
no kolega pa napisao sam da je jedno vrijeme bio na forumu, ali više ga ni. ajd probaću nać broj telefona pa ti ga mogu poslati da ga direktno kontaktiraš. pošalji mi na pm e-mail adresu ili broj mobitela :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Tak sam i mislil. Međutim kupil sam od milića (do sad se u više navrata pokazalo da je ono što je pisalo na markici, to stvarno i bilo) early burlat. on također ima plod, al jos nije sazrio.
Zapravo ispada jako smijesno. Jer early burlat od milića nije ni po listovima a ni po plodu sličan sa ovom "stellom".
Sveukupno imam 7trešnji. Ta "stella xx" je najranija, i usudil bi se reci da je slađa od vana i bilo koje druge trešnje.
Early burlat jos ne sazrijeva, dok volovsko srce bude kroz tjedan-dva.
.

Early Burlat je najranija trešnja sa normalnom debljinom ploda. Mi ga beremo več od 07.05. i sada je u punoj zrelosti. Tako da bi i kod vas več trebao dozoriti.
Ima prilično kratku peteljku, možda za nijansu dužu od sorte Van. Plodovi su u buketima i dosta se teško beru sa peteljkom, odnosno kada se hoče otrgati samo jedna trešnja onda se otkinu i one donje koje su još nezrele. Na dnu otkinute peteljke obično ostane kao cvjetna čaška. Plod je polu hrskav i nije sklon pucanju.
Ima krače rodne grane od večine ostalih trešanja i prirodno tvori okruglastu krošnju.
Evo, takva je kod mene cijepljena na sijanac.

Imam posađenu i na podlozi gisele5 i na markici nije pisalo Early burlat, nego samo Burlat. Po obliku ploda i peteljke su iste, ali ova na gisele5 zori par dana kasnije i potpuni je hrušt. Niti kod nje plodovi nisu skloni pucanju.

Mislim da ima tih varieteta odnosno mutanata Burlata da ti pamet stane.
 

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
Ja mislim da je ova moja najranija zapravo gomilička.
Mogla se pojesti vec i dan ili dva prije 01.05! A potpuno je dozrijela oko 5-6.05

Očito je da nemam ni early burlat koji je trebal biti od milića. Zato jer nema kratke petiljke ko van.
Na kraju ispada da ništ nemam od onog kak je deklarirano :D
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To je sada već prestrašno kako ne može čovjek kupiti sadnicu koju želi. Iste priče čujem na sto strana.
 

Anthrax

Novi član
Tu od
12 Ruj 2013
Poruka
26
To kupe ti preprodavači iz rasadnika cijeli kamion i onda samo šibaju markice. Sorta nije bitna :D.
Tak sam kupil dvije brskve (redhaven i glohaven) da bo ispale nektarine i to različite sorte nektarina.
Točno je ispalo sve od fragarie, od kraša u osijeku, zagrebu u V.gorici. A i srbi imaju jako dobre sadnice.
P.s inace sam iz varaždina al mi nije problem otici malo dalje po dobre sadnice. Usput mali izlet napravim
 

brkic

Član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
37
Tačno je to što kažeš da i srbi imaju dobre sadnice i vazda su imali.Ali da dođeš do te dobre sadnice morao bi otići na rusko tržište i kupiti,u protivnom drži se ti svojih rasadnika jer umjesto breskve dobiješ nektarine i bio si jako blizu,a ako budeš uzimao od srba nećeš dobiti ni slično što tražiš,a suviše je dugo čekati sledeće 3 godine za presađivanje novih sadnica.Pozdrav.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Ovde imaju dobre sadnice ali sve zavisi od koga i gde se kupuje, jer ja npr kupujem u mom selu od nekog prodavca sadnica voca sto dolazi kad je pijaca i taj 90% sjebe trazis npr burlat on ti da neku desetu sortu i slicno a meni se ne isplati narucivati postom jer za jednu sadnicu vise me izadje postarina nego sadnica.Inace ja sam ih kupovao po 150 din kao preko veze a ostali su placali 200 din.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
pzdrav forumasi novi sam na ovoj temi pitaje imam 50 tresanja treca im godina neke su izrasle jako u visinu ko cenpres pa me interesira dali to skratiti i kada
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
ajd ako nitko od kolega ne odgovori pogledaj na stranicama savjetodavne službe, ja sam tamo nešto skidao ako ti to može pomoći:(hi):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
pzdrav forumasi novi sam na ovoj temi pitaje imam 50 tresanja treca im godina neke su izrasle jako u visinu ko cenpres pa me interesira dali to skratiti i kada

Za zaustavljanje rasta naj bolji je rez u punoj vegetaciji iza berbe 6-8 mj, ali ako nisi tada pokušaj sada- ne možeš ništa izgubiti.:icon_pidu:
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
dali mogu u rezidbu isada ili bolje sacekat da padne list di je rez dali premazati vocarskim voskom ili nije to bitno:icon_exclaim:
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
sve veće rezove premazati voskom, ako je moguće i manje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
ja sam pocetnik oko tresanja ali tu kod nas u istri u sezoni prodaju se super pa sam htijel pokusati:(sweat):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
pzdrav forumasi novi sam na ovoj temi pitaje imam 50 tresanja treca im godina neke su izrasle jako u visinu ko cenpres pa me interesira dali to skratiti i kada

Koja podloga?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koliko visoko su ti prošle? To je neka srednje bujna podloga i dosta raste prvih 5 godina. Neki minimum bi joj bio 3m, ispod toga ja nebi išao jer slabo bujne režu na 2,2 do 3m.
 

dzoni

Član
Tu od
19 Ruj 2014
Poruka
123
nije ono toliko visoko nego sto ima naprimier tri grane ravno u visinu bez nikakvih dodatnih grancica
 

Najnoviji postovi

Na vrh