• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

Marek6

Novi član
Tu od
6 Tra 2021
Poruka
12
Pozdrav svima,
Neki dan sam naišao na ovaj forum pa sam se odlučio registrirati. Tražim dobar trimer sa kardanom i okruglom ručkom za košenje na kosinama i sitne šikare/grmlja. Trenutno imam mali Stihl fs 45 i Kawasaki TH 48 leđni trimer koji su stari više od 10 godina i nikad nisu imali problema te sam jako zadovoljan s njima. Oba imaju pogonske sajle tako da je nemoguće raditi sa cirkularom. Pošto živim na brijegu te imam voćnjak i vinograd gledam samo sa okruglom ručkom. Traženjem po dućanima na internetu došao sam do Husqvarne 525 RJX i Stihl fs 120 R. Oba koštaju oko 3200 kn za gotovinu ali Husqvarna ima 4.5 kg i 1.4 ks, a Stihl 6 kg i 1.8 ks. Također za husqvarnu kažu da se nakon prvih 10 sati rada mora podesiti karburator. Probao sam ih uživo i ne osjetim neku veliku razliku u težini. Kakva su vaša iskustva ako imate neki od ovih modela i što možete preporučiti? Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ta dva nisu ista. 525 ima motor manje zapremine, ali je lakša od FS120.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@Marek6,​

hvala na iformacijama da je za bregovite terene bolja s okruglom ručkom i da pogonska sajla nije prikladna za nož. :ppozdrav: Možda se nekad odlučim za kupnju pa takva informacija dobro dojde. (y)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
@iwanho , nije nemoguće, zakaj? Leđni trimeri uvijek imaju sajlu, ali mogu raditi s nožem.
Uostalom, s nožem se radi na način da u prazno zavrtiš nož, a onda on inercijom reže.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
hvala na korekciji. :ppozdrav:
Kolega je napisal cirkular, a ja nož. o_O:confused:
Kaj se za manje snage (do 1 kW) bolje pokazalo?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ako je za travu i tanko drvenasto bilje, onda je nož dovoljan, odnosno bolji od pile (ona se guti).
Cirkular (klasična pila) je lakom i teže se vrti. Zato se za rezanje stabala koristi Scarlet pila, koja nije toliko lakoma. No, za nju treba iznad 2ks.
saw_blade_578_44_29-01-1.jpg
 

Marek6

Novi član
Tu od
6 Tra 2021
Poruka
12
Imam Husqvarna Scarlet nož ali trimeru sa sajlom, koliko god jak bio, ne pomaže ništa kada udariš s njim u neki tvrdi panj ili kamen. Nož stane a sajla se zavrti oko sebe i pukne. Sa četverokrakim nožem za travu nemam problema ali ga slabo koristim jer mi je bolje deblji flaks staviti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj su onda za te male snage (do 1 kW) dobri sa sajlom, a za veće bolje kupiti s kardanom?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Tak nekak.
Mala Husqvarna 525 ima kardan.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pogledal sam. Piše da nije baš prikladna za veće kosine. Imam jednu manju površinu s baš jakom strminom na kojoj niče mlada gacija i druge biljke koje se baš ne mogu smatrati travama.
Po snagi bi mi bila, za većinu posla, više nek dosta, ali volim imati rezerve, smatram to povoljnim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da ne preporučuju za strminu zbog bicikl ručki, ne zbog sajle, a i 525 ima kardan. I kolega @Marek6 za strmine preporuča okruglu ručku.
S obzirom na to da nikad nisam kosil trimerom, oprostite mi i ispravite me, ako izvalim kakvu glupost. ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
535RJ ima O ručku, 535Rx ili RxT bicikl ručke. Obje imaju kardan.
Mislim da je ista situacija s 525.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Provjeril sam. U TA je na tu s okruglom ručkom (RJX) popust 10%, a na bicikl ručke (RX) 20%. 450 kn razlike.
Kaj im bi da nije kod obadvije 20%? :mad:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj i toga ima (u TA na daljinu)? :unsure:
Za takve manje strojeve mi to nikad ne padne na pamet. Naučen sam ko kad kupujem špeceraj, donesem na blagajnu i platim kolika je cijena.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Vidi se da kolega ZJ zna gradivo,dakle moja 535 rj ima okruglu ručku,prvenstveno zato jer je koristim samo na velikim strminama(za ravno imam druge kosilice)i gdje ne mogu stajat znam kosiz samo sa jednom rukom,takoda ju primim za ručku gdje je "gas",a motor oslonim na principu poluge na ruku ispod lakta(doduše nemogu predugo,ali funcionira...
Iwanho
Ma svugdje ima popust samo je umjetnost pregovaranja...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ne znam koliko bi trajal puž na 10t o/min ulazne brzine.
Koliko vidim nema prihvata za Husqvarnu (ne da mi se skidati glavu da vidim koliko ima zubi), već samo za kineske trimere:
"MODEL 28/9 mm - promjer cijevi 28 mm/ 9 zubi
ODOGOVARA ZA KAWASAKI I STRAUSS TRIMERE
"
 
Na vrh