• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Dobro u cemu je problem sad,ne koristit mazalicu,ok nemorate al ima 300 nacina podmazat a da se nekupuje mast u tubi,ajd evo vam novi predlog,strpajte mast u spricu za injekciju i opizdite unutra 5 grama masti.
Kakav tlak od 300 bara,pa neces drukat mazalicom dok nepocne probijati okolo,a tlaka nema dok se nenapuni kolko se ja u fiziku razumijem.
Prije 7 godina sam kupio trimer i nikada nisam kupovao mast u tubi,a jadnik se naradio posteno,dva svoja posjeda kosim i tri sto imam u zakupu,samo jaraka imam 2 kilometra za kosit a gdje je ostalo.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Dok izadje mast onda je kasno. A ja samo velim da 300 bar nije nikakva mudrost za pumpu. JA Samo pisem ono sto dozivim.:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Upravo tako iz iskustva,al naravno uvjek moras mislit na ono sto radis pa se nece dogodit da izadje.
Tu se javlja ona matematika opet,dal je isto kupit godisnje dve tube masti samo za trimer ili za tu lovu kupiti 2kg masti,ocjenite sami.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Jako interesantna tema.
Ja svoju nikad nisam mazal mada ni ne kosi bog zna kolko. Maksimalno 5 rezervara godišnje.
Ja razmišljam ovak, ako je mast polutekuča i zagrijavanjem postaje tekuča, nigdje ne izlazi van, znači semering drži. Čemu onda uopče podmazivati?
rastaviti pa podmazati da, ali nabijati mast bezveze u staru mast nema smisla.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Neki dan kupim novi Oleo-Mac, Sparta 440T, i veli mi trgovac neka svakih 5 sati košnje podmažem taj reduktor.Ja doma za svaki slučaj skinem čep i onako iz vana bez uvrtanja tube stisnem malo masti u rupu ,malo okrenem glavu i još jemput podmažem.Pola te masti je otišlo sa strane i nije ušlo u reduktor.Jučer je kosila nekih sat i pol sa nekoliko pauza , a reduktor mi se čini ipak malo prevruć.Možda sam i ja nabio previše masti.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Nemam iskustva sa OM trimerima, ali načelno je tak da dok je trimer novi ti možeš ugurat mast u getribu relativno lako. Tvornički se nikad ne puni do čepa baš zbog zagrijavanja. Kad mi prvi put podmazujemo obični izguramo zrak iz getribe, te je dalje poprilično teško punit, odnosno malo možemo stisnuti i dok je tak, onda je sve OK. Imal sam slučaj da je čovjeku iz početka teško ulazila mast, a kasnije veli da mu se ofnalo...uglavnom cijev je bila do pol puna masti.:icon_scratch:

Kod ovih najnovijih strojeva vele da netreba dopunjavat, već kak si Muha rekel, nakon određenog broja sati izmjenit. U servisu naravno:cool2:

Btw: Koristim i ja mazalicu, ko stvorena je za rastavljat getribu. Segere van i ide širom ko podmazano bez napora.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Kaj misliš ,jel bi bacilo višak van da je zavrtim bez čepa? Baš bum probal.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Ma pusti, ne bude bacilo, to je tak normalno. Jednostavno nema načina da stavimo masti kolko su u tvornici. Ti samo prati da je bude i ne skači po tubi i godinama bude šljakalo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Kada vidim koliko komplikujete za jedno obično podmazivanje sretan sam što ja moj trimer nikako i ne podmazujem:icon_rofl:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
710
JONSERED GT32l, pošto mi je jedan vijak što drži karburator izglodao onu plastiku, nabavio sam drugo kućište. Klip, cilindar i karike su u super stanju (trimer niije uopće puno radi), što je potvrdio i poznanik serviser.

Ne mogu nabaviti brtve, a ručno izrezivanjene znam koliko je pametno, zanima me jel bi crveni silikon ABRO na linku dolje mogao poslužiti za izradu brtvi, bez da se koristi brtva.

http://www.abro.com/products/automotive/gasket-makers-and-sealants/?product=184

Pošto moram promjeniti i membrane, zanima me jel ima tko postavke za početno podešenje rasplinjača.
 

todos

Član
Tu od
12 Svi 2012
Poruka
167
Znaci da sam ostetio glavu sto sam je vise podmazao a ne od prljavstine. Zezno je mene serviser kad je na jednom obicnom pregledu ustanovio da nema ni malo masti. Onda sam ja u kratkom vremenskom periodu dva puta podmazao i od tada prvi znaci crkavanja su bili da se trimer nesto vise tresao. Nisam davao znacaju dok definitivno nije crkao. Kad sam je kupio prvi savet od prodavca koji je i serviser je bio da glavu obavezno podmazem na 40 efektivnog rada. Za moj Jonsered koristim Husqvarninu mast iz tube.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Nedavno sam rastavljao glavu, odnosno kutni reduktor na svom Villager-u, bio mi "otišao" kardan a ja sam prvo posumnjao na reduktor. Unutra su dva zupčanika, četiri ležaja od kojih je samo jedan otvoren i to onaj u vrhu glave, ostali su zatvoreni. Nema tu previše pameti oko podmazivanja... Možda bi bilo bolje jednom godišnje je sasvim rastaviti, oprati i staviti novu kvalitetnu mast nego svako malo gurati novu mast u onu staru u kojoj već ima prljavštine. Naime, koliko god semering štitio uvijek se unutra provuče malo prašine i vrhova trave... Zapravo semering je tako okrenut da štiti da mast ne izađe van dok trava ako se zamota oko osovine iza noža relativno lako može ući unutra.
Mada kod mene i nisam primjetio da ima semering već samo zatvoreni ležajevi. :icon_scratch:

Danas gledam u trgovini nova glava za Villager-a košta 49 KM odnosno 190 HRK. Dok kardan (šipka i cijev) košta 40 KM tj. 156 HRK i šolja kvačila košta 12 KM odnosno 46 HRK.
Tako da bi se za 100-tinjak KM odnosno za manje od 400 kuna moglo zamjeniti sve osim motora.
Što se mene tiče Villager je sasvim solidna marka, dosta je izdržljiv a dijelovi nisu preterano skupi.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Todos, mazanjem nitko nije uništil stvar, pa nisi ni ti.. Rekel bi da je bilo obratno.
Reduktor bu uvijek izbacil višak masti u prvim sekundama vrtnje, jer nije hermetički zatvoren pa da nema kam.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ ne slažem se da podmazivanjem nitko ni je uništil stvar na starim zetorima bila Štauferica i tko je redovito podmazival otišla pumpa a moj podmazan 74-e u servisu i više nikad a bliži se 30 000 rh i još se vrti .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
U svemu u životu treba imato mjeru, pa i u podmazivanju.
 

sakyosijek

Novi član
Tu od
27 Lip 2014
Poruka
3
Prije mjesec dana sam kupi Fuxtec 3KS!Na samom pocetku jedva sam ga upalio,a kad se to i dogodilo radio je 15min i krepao:Sljedeci dan sam ga opet jedva upalio i istoje radio 15-20min i krepao!Nazvao sam firmu gdje sam kupio i objasnio mu u cemu je problem,osoba s druge strane telefona,cini mi se da je neki brdjanin,ili nekakav "zemljak!on me savjetuje da odem kod nekog tko se bavi trimerima i neka podesi vijak,nekakav!Ja mu govorim da je trimer pod garancijom ona kaze nema veze majstor ce znati u cemu je problem!Odem kod prijatelja koji se bavi popravcima,kao prvo trimeru ja strno mala kompresija,svako dijete bi moglo povuc uze za paljenje kaze nije nikakav vijak nego vjerojatno je otisla radilicia ili nesto slicno,takodjer mi je rekao da je motor u njemu kineski Pro farmer,iaoko u tgovini tvrde da je to austrijski proizvod!Poslao sam ga u servis i sad cekam odgovor!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Vrlo moguce da nema kompresije. Greska kod montaze ili kvaliteta dijelova.Ja bi tom hajlanderu zavruo vratom kroz tel. Slusalicu. Ljudi moji, nema u Europi zemlje koja bi napravila trimer od 3ks:D: za 1000kn.:(giggle):. Sad bi bil sex da ti odbiju garanciju jer je dirano po njemu.
 

sakyosijek

Novi član
Tu od
27 Lip 2014
Poruka
3
Na srecu moj majstor ga nije otvarao!Vec samim tim sto je povukao uze za paljenje rekao mi je da ga nece otvarat,da nema kompresije i da bi taj tromer od 3ks morao kidat!Tako da nije otvarao i ostetio vijke!Sad samo cekam da vidim sto ce onaj "dodjos"u servisu reci!Pretpostavljam,losa mjesavina,lose gorivo,pa gdje da kupim bolje,to isto mi je rekao i mehanicar da ce oni naci vec neki razlog samo da izgubim garanciju!
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
taj zavrtanj sluzi za podesavanje ler gasa jep pretpostavljam da trimer nema dugme za medjugas. kad palis jednom rukom daj gas kolenom pritisni motor da se ne pomera a drugom vuci kanap. ili zavrtnjem povecaj ler gas upalice mnogo lakse ali ce posledica da bude okretanje glave sa silkom ili noza zbog velikog ler gasa pa smanjuj ler gas okretanjem tog zavrtnja.
e sad, koji normalan proizvodjac stavlja motor od tri konjske snage u trimer sa kardanom od 26 ili 28 mm kad husqvsrna i stihl tu konjslu snagu koriste za sumske cistace koji seku drvece od 15ak ili preko 20 santimetara u precniku
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Odgovor će ti biti upravo taj , ili čak će reći da je i ispravan a snaga to je to , nema više
 

Najnoviji postovi

Na vrh