• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Mozete li mi rec sto se radi u situaciji kad na klipu nema strelice koja kazuje da se okrene ka auspuhu?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Dakle koliko sam shvatio, oni spojevi gdje karike kao "grizu" onaj zarez treba da su okrenuti ka auspuhu?

Ps. Ne znam tacno sta smatrate pod kanalima? 🙄
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Dakle koliko sam shvatio, oni spojevi gdje karike kao "grizu" onaj zarez treba da su okrenuti ka auspuhu?

Ps. Ne znam tacno sta smatrate pod kanalima? 🙄
NE: Ka usisu. Logika ti pravi.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
893
Neki kazu ka ulazu, neki ka izlazu... jbg, nisam se nadao da klip nema onu strelicu, inace bih zapamtio dje ide :confused:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mislim da su u pravu oni koji tvrde da spojevi karika ne smiju prolaziti kroz usisni ili ispušni otvor. To je logično. Postavi tako (možeš i vani, ne trebaš klip umetati u cilindar) pa napiši na koju je to stranu. ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nemojte se držati slijepo spojeva karika da nesmiju iči preko usisnog i ispušnog kanala.
Preko usisnog kanala vizuelno spoj smije prolaziti jer klip motor usisava ispod klipa pa u praksi karika ne dodiruje usisni kanal.
Bitno je da spoj karika ne prelazi preko ispušnog i preko preljevnih kanala.
Za bolji i točniji savjet bi trebalo slikati i vidjeti kak izgleda cilindar i klip.

Evo primjera cilindra i klipa na kojem je spoj karike (gornje) na usisnoj strani.
Vide se i sami kanali u cilindru i spoj druge karike koji prolazi kraj preljevnih kanala.

 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Neki kazu ka ulazu, neki ka izlazu... jbg, nisam se nadao da klip nema onu strelicu, inace bih zapamtio dje ide :confused:

Na klipu su tragovi od ispuha (ako ih nisi očistio), znači klip je uvijek više zacrnjen prema ispuhu (kod istrošenih ) karika. Po tom ćeš znati kako je bio okrenut. I gledaj da li ima kakvih riseva na cilindru i na klipu (obično najprije ) su vidljiviji risevi prema ispuhu. Znači ako ima riseva na oba , po tome ćeš znati kako je bio klip. Biti će da spojevi karika idu prema ispuhu, jedna spoj lijevo - drugi desno od ispušnog kanala.
Evo našao jedan zaribani, ovaj j e sa jednom karikom, spoj karike prema usisu, al naravno ne preko usisa ,nego malo sa strane njega.
IMG_20211026_173842[1].jpg
 
Posljednje uređivanje:

popopboat

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2021
Poruka
158
Husqvarna 359, spoj karike na sredini usisa.

IMG_20211026_185255_788x1050.jpg

Stihl 650, izmedu usisa i gornjih kanala.
IMG_20211026_185358_788x1050.jpg IMG_20211026_190105_788x1050.jpg

Ako kraj karike ude u kanal usisni, ispusni, bilo koji... kraj karike "izade" van u kanal, zapne i napravi havariju.
cZQq7W.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Preko usisnog kanala vizuelno spoj smije prolaziti jer klip motor usisava ispod klipa pa u praksi karika ne dodiruje usisni kanal.
Eto, kolega je pojasnil slikovno.
Ja sam napisal razumljivo, a nije mi se dalo novi klip gurati u cilindar da slikam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A kad ima stroj lamelni usis... onda opet idemo ispočetka okretati klip 🤭
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
704
Nisam takve stvari detaljno proučavao. Kad nešto novo rastavljam, uvijem markerom označim gdje je što bilo. Zna me nešto omesti pa kasnije zaboravim kako se sastavlja.
 
Na vrh