• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,956
Zanimljivo, kak se podatci o masi za FS240 razlikuju …

Gdje je nastala razlika od skoro kilu, a manji je motor, tj. ima skraćeni hod u odnosu prema 250?
Pitam se i zakaj su novi modeli teži od stari(ji)h (Fs350 vs 360/361, FS450 vs 460/461)???
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
590
Prodao sam FR410 i uzeo novi FS250 (uvoz iz BIH).
Trimer je poprilično jak i lagan, prvi dojmovi su odlični. Iako nema antivibracijski dio u 4 točke jako malo trese za ruke (otprilike kao 545RX).

Uz FS461 bit će odličan za kosine jer je lagan i jak.

Razmišljao sam o novim FS120 2mix ili FS235 i u razgovoru s ljudima koji servisiraju i rade s takvim trimerima odlučio sam se za FS250 (ista konstrukcija kao stari FS120 samo jači).
pozdrav, na koji način si uvezao trimer iz BiH?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
708
Nisam ga uvezao ja već sam ga kupio u HR od čovjeka koji ga je uvezao ali je navikao na 4mix motor i kupio je FS131 a ovaj je prodao meni. Bio je star 10 dana i potrošio je 3 litre goriva...
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
56
Ima itko iskustva sa AL-KO BC500B, da li je kvalitetniji od onih MIDORI sa fejsa, za tasta, po selskom dvorištu i u vočnjaku uz kuču, isplati se potrošiti 180 eura, da je robusna, neće biti opterečenja u košnji ali da je barem pouzana u paljenju ,mogučnost servisiranja i izdržljiv 5~6 godina
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,607
Kako naletiš imam dvije starija pali prvi put više puta treba cuknut a novija baši ne za nju več treba znati tehniku da prvi put vužge a dok su vruće je obrnuto tak da kak natrefiš
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
56
Ima itko iskustva sa AL-KO BC500B, da li je kvalitetniji od onih MIDORI sa fejsa, za tasta, po selskom dvorištu i u vočnjaku uz kuču, isplati se potrošiti 180 eura, da je robusna, neće biti opterečenja u košnji ali da je barem pouzana u paljenju ,mogučnost servisiranja i izdržljiv 5~6 godina
evo da nastavim:

Pali na max.drugi potez nažalost bez dekompresije i treba biti pažljiv pri potezanju špage kurble , kod uporabe flakserica je dosta teška bez obzira na duple naramenice (upotrijebljene od moje Makite jer original su zakurac) , ima rezervar od 1 litre, original glava za flaks koju ne treba otvarati za namatanje flaksa u koju stane cca.6m flaksa 2,4mm, jačina od deklariranih 1,9kW/ 2,6 konja je stvarna-kosio travu i mlado svakakvo grmlje preko metra visine po zaraslom vočnjaku bez da se AL-KO BC500B imalo gušila, malo više od pola sata i potrošila u takvim"ekstremnim" uvjetima puni tank, ima dvopoložajni gas (na žalost ne da se složiti drugačije), čok se automatski otpušta prilikom pritiska gasa u prvom položaju (ne vrti još kardan-kuplung ne lovi još) te je potrebno pritisnuti gas još malo da se otvori zračni ventil-toga nemam na Makiti EM 2600 i Stihl FS 55 od prije 8 godina-u te dvije funkcije koje se odvijaju u prvom položaju ručka gasa ne pruža nikakav otpor prilikom pritiska (još ne lovi kuplung) i tek kad se pritisne gas preko 1/3 (to je več drugi položaj gasa) prima kuplug i vrti glavu flaksa i tada se otpor pritiska gasa jako osjeti, dosta teško je držati manji broj okretaja glave flaksa (na Stihl FS 120 to je puno lakše a na Makiti Em2600 i Stihl FS55 to je dječja igra koliko je to lako postiči), AL-KO BC500B je predviđena da ili radi punom snagom ili je u leru u onom spomenutom na početku prvom položaju gasa poslje otpuštanja čoka, cijela flakserica djeluje kao puno ozbiljniji uređaj od Midora i ostalih zvijeri iz zvjerinjaka sa fejsa ali ni približno Makiti EM2600U ili Stihl FS 55/120 (sa tim ozbiljnijim uređajima ju mogu usporediti), najbliži ovlašteni servis mi je blizu (Ivanja Reka/Sesvete), u servisu potvrdili da u 1 litru benzina ide 20ml ulja za mješavinu (25 ml max.ovisno o kvaliteti ulja), dakle u kratko: teža/kompliciranija/povečani potrošač/močna flakserica/jako male vibracije tijela/nije praktična za manje poslove a na večim dolazi do punog izražaja njena funkcionalnost i tada opravdava cijenu rada koji obavlja (3 puta jeftinija od približno po mogučnostima ekvivalentnih marakteristika Stihl SF 120)
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
708
Uspio sam nabaviti staru glavu za Stihl trimere Autocut 40-2. Glava je kupljena kao Autocut 30-2. Razlika između 30-2 i 40-2 je jedino u navoju. Kupio sam M12 maticu (stara je M10) i samo je zamijenio.

Sad glavu mogu koristiti na FS250 i na FS461 :).

Glava 40-2 je provjerena i trajna glava starije generacije.

Za Stihl nove glave 46-2 govore da tope flaks. Kod mene je topila stihl flaks 2.7 mm. Sa 3 mm flaksom nemam problema (Stihl CF3 i neki francuski iz Pevexa crveni okrugli rado dobro).
 

Prilozi

  • IMG_20240616_122642.jpg
    IMG_20240616_122642.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20240616_122649.jpg
    IMG_20240616_122649.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20240616_122652.jpg
    IMG_20240616_122652.jpg
    34.6 KB · Pregleda: 13

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
Meni je tx45 na hq545 neki dan toliko zacvikala flaks da je praktički uništila onu bijelu spulu unutar glave...

S 3.0 flaksom sam mlatio neke mlade vrbe 😅
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,956
Nema tu puno pomoći: trenje uzrokovano vibracijama flaksa u glavi rastopilo bude bilo koji flaks ili špulu.
Meni se na 46-2 nije lijepil za špulu, ali se znal otrći i zalijepiti zavoj za zavoj.
Jedino zakaj mi se ne sviđa 46-2 je zato kaj je teška, ima 80 deka (teža od T45).
Inače, na nju motam flaks dvostruko (kak i na T45), tj. ne režem ga na dva komada:
20240426_193553.jpg 20240426_193637.jpg
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
708
ZJ
Ne bih se složio.
Roditelji imaju FS350 i Autocut 40-2 glavu, ja imam FS461 i Autocut 46-2 glavu.
Kupljen je veliki kolut Stigl 2.7 mm flaksa (nekad smo koristili puno flaksa, sad je na velikom malčeru međuredni bočni disk pa sa malo kosi)...

Na FS350 i Autocut 40-2 glavi taj flaks se nije nikad zapekao dok na FS461 i Autocut 46-2 glavi malo malo zaljepi...
Dosta ljudi se žali na tu glavu - forumi, fejs grupe...

Na FS461 sam riješio taj problem sa 3 mm flaksom koji stoji stalno u vodi, radi se o Stihl CF3 i nekom francuskom flaksu iz Pevexa - crveni okrugli 3 mm. Od kad tako radim ni jednom mi nije pukao flaks...

Zato sam kupio 40-2 glavu pa ću je isprobati sa 2.7 originalnim Stihl flaksom...

Vezani za mase 40-2 i 46-2 su slične dimenzijama i masama. Na 545RX imam T45x glavu koje je lakša ali i puno osjetljivija u odnosu na Autocut glave koje su baš robusne i kvalitetne....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,956
Ne znam, no rekel bi da nije problem do glave. Flaks se znal se zalijepiti za sebe, ali nije nikad za špulu. Na T45 se to znalo često dogoditi.
2,7 mm je dobar je za strojeve do ~2ks, dakle "preslab" je za 461.
Za njega je od 3mm na dalje.

Koliko se razlikuje špula na 40 i 46?
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
708
Nisam ih detaljno uspoređivao. Razlike postoje ali su dosta slične.

U zadnje vrijeme sav flaks držim potopljen u vodi i nemam problema s ljepljenjem.
Ako trava nije prevelika 2.7 je sasvim dovoljan i za jače strojeve.

Sa flaksom 2.7 mm i dolaze jači strojevi. Original flaks na 46-2 i T45x je 2.7 mm....
I on se ne smije topiti na tim glavama ako je dobar.
Od kako flaks stoji u vodi puno je bolje.

Za jaku i deblju travu je bolji 3 mm flaks .
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,340
Evo danas sam uhvatio svetu nedjelju da se malo posvetim šikarama, rubovima i travuljagama...

Ništa strašno. Nekih 7 litara goriva na Vary f550 s novim loncin 224ccm motorom i 3 rezervara na HQ545...

Kosio sam s Oregon duo line 3.0mm i sa Stihl običnim 3.0mm silkom.

Par utisaka...

1. Malo mi je žao što nisam kao i @Ghost uzeo 555... Nije da mi je falilo snage, ali.. Ali... Jebemu 😅😂

2. Ne znam kako, ali mi se čini da teže vrti Oregon duo line nego stihl obični.. Da se razumijemo. Trava je bila puna soka, sočna i visoka.. A ja brijao do zemlje i još se vraćao po tragu da samelje sve..

3. Jebote što voli piti gorivo za razliku od moje 535...

4. Plastike mi se čine puno jadnije nego na starim modelima.

5. Ma kaki klinac voda, stari silk itd. Silk star 5 godina na spuli 250m.. Stajao u šupi. Isto tjera ko i prvog dana. Nit puca nit se lijepi.


Ali sve u svemu. Stroj je vrhunski.. I ne osjetim baš tu razliku u težini...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,636
Ja bi rado probal nešto drugo, ali već 12 let moram kosit s Kawasakijem TJ45...i priče o 3.0 i 2.7 niti više ne doživljavam, sve delam sa 2.4...
i niš, moral ga bum još durat...inače, 100 litara goriva mi je neka norma na godinu... ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh