• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turbo punjač(turbina)

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,782
ja sam radio dosta trojki i pasata i venta sa td i tdi motorima serije od 92 do 2000 ali motor 1.9tdi sa pretkomorama nisam ni radio ni vidio ni čuo za njega u zagrebu i okolici, bar ne za tvorničkog.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
ista tela dizni i klasicna bos pumpa kao na 1,6 dizelima i td i tdi. samo ima na pumpi neku vrstu kontrole el. nisam siguran tacno za sta su ali kompjuter nema. isti konsruktivno ko 1,6 sa predkomorama i sporim grejacima. najvise na golf 3 pasat 3 audi jaje ,vento. kasnije je radjen skoro isti okom gledajuci sa direktnim ubrizgavanjem tdi sa brzim grejacima sto greje za 3-5 sek. od 90-110-130ks

Svaki koji ima elektricni gas nema sajlu ima kompjuter sigurno jer bez njega nemoze radit!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Svaki koji ima elektricni gas nema sajlu ima kompjuter sigurno jer bez njega nemoze radit!

točno tak...tak smo mi htjeli štelati gas sajlu na kamionu i podignemo kavinu kad ono nema nikakve sajle nego sve elektronski i u kabini je imal kompkuter od motora...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
on je napisao da 1.9td motor ima 75ks a da ima istih takvih sa 90ks samo što imaju interkuler i drugačiju turbinu i da obadva imaju ubrizgavanje s pretkomorom a kolko ja znam volkswagenovi 1.9 motori sa turbom i interkulerom imaju direktno ubrizgavanje osim ako na standardni 1.9td nije naknadno dograđivan interkuler, jel sad kužiš...

Da kuzim i to je tocno.
Interculer je unutarnje hladenje motora sad ima hladnjak zraka i ima hladnjak ulja stilo ima oba,al kaj ta oznaka "i"na tdi znaci kaj ne znaci injektion?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
obicna sajla gasa a pri dnu pumpe ima dzek sa dva tri kablica koliko se secam. nismo se razumeli mika .govorim o 1,9td sa predkomorama i 1,6 tdi sa predkomorama. i oznaka je za interkuler . noviji 1,9 sa direktnim ubrizgavanjem su sa interkulerom. ali stari 1,6 tdi od 80 ks je komoras sa turbom i interkulerom i cest je motor u starijim serijama.
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da kuzim i to je tocno.
Interculer je unutarnje hladenje motora sad ima hladnjak zraka i ima hladnjak ulja stilo ima oba,al kaj ta oznaka "i"na tdi znaci kaj ne znaci injektion?

"i" ti oznacava da ima interculer a ova prva dva slova valjda znas kaj znace:eek:::icon_e_biggrin:
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma kakvo unutarnje hlađenje motora...interculer je za bolje hlađenje zraka poslije turbine i samim time je bolje sagorjevanje kad je hladniji zrak...

@bučo oznaka "i" ne znači interculer nego bi to došlo turbo diesel inection...i na našem fordu je interkuler pa je motor samo TD
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,782
Da kuzim i to je tocno.
Interculer je unutarnje hladenje motora sad ima hladnjak zraka i ima hladnjak ulja stilo ima oba,al kaj ta oznaka "i"na tdi znaci kaj ne znaci injektion?

jedni vele ovak jedni onak nama je u školi tumačil profesor praktične nastave ovak: TDI - turbo direct injection (turbo motor sa direktnim ubrizgavanjem) e sad kolko je taj naziv ispravan ne bi se štel mešati
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
"i" ti oznacava da ima interculer a ova prva dva slova valjda znas kaj znace:eek:::icon_e_biggrin:

Pa kaj ti interkuleri nisu dolazili serijski kod novijih tdi od 90ks na dalje pa je i bila oznaka za direktno ubrizgavanje?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pa kaj ti interkuleri nisu dolazili serijski kod novijih tdi od 90ks na dalje pa je i bila oznaka za direktno ubrizgavanje?

Svaki tdi motor 90-110-130ks ti ima interculer serijski ugraden imao bosch pumpu ili bio pumpa diza ili comonraly ima interculer jedino kod ovih novijih drugacija je snaga 105-115-140 nemoj me drzat tocno za snagu novijih!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ma kakvo unutarnje hlađenje motora...interculer je za bolje hlađenje zraka poslije turbine i samim time je bolje sagorjevanje kad je hladniji zrak...

@bučo oznaka "i" ne znači interculer nego bi to došlo turbo diesel inection...i na našem fordu je interkuler pa je motor samo TD

Ma znam ja kaj je interkuler i za kaj sluzi al velim da je i za injektiom za direktno ubrizgavanje.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,782
@vica ovo si ti napisao u prijašnjim postovima al d ih ne citiram cijele postove: drugov 1,9 td ima 75ks a isti motor sa drugim turbom i interkulerom ima 90ks. no nije mala razlika u snazi koja se neoseti .oni nemaju module
i kad sam ti reko da 1.9 td sa interkulerom može biti samo sa direktnim ubrizgavanjem ti si napisao ovo :eek:vaj 1,9tdi sa interkulerom je isti slucaj kao i sa 1,6 tdi komoras motor. to su prve serije 1,9 i protezu se do 96-97 god a veoma slican je njima sa direktnim ubrizgavanjem. znaci klasican motor na d2 naftu. ovi direktni po pravilu idu na evrodizel ali to kod nas vecina opet tera na d2 i lozak
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
interkuler je hladnjak za vazduh koji dolazi iz turba. td je motor sa turbom a noviji tdi treba da je oznaka ovih sa direktnim ubrizgavanjem. mislim da ovaj od 90 ks nema interkuler ,onaj od 110 ima i on je sa i srveno obelezen .e neznam za onaj od 130 sa di srvenim slovima na cemu je jos pojacana snaga .nisi me razumeo mika. kod drugara je 1,9td sa predkomorom motor. spolja gledajuci noviji motor 1,9tdi sa direktnim ubrizgavanjem i turbom ima 90ks. u pasatu 4 su zadrzali taj stari tip motora u prvoj seriji a uporedo sa njim je ubacivan i noviji tdi. stric mi ima obican 1,9 sa 70ks komoras u pasatu 3 93 god. drug isti takav 1,9 samo sa turbom i 75ks isto komoras a 96god. hocu ti reci da su male razlike vizuelne u ova dva motora komorasa i direktnog dizela .samo po pumpi i diznama se moze skoro prepoznati a glavna razlika je unutra u nacinu sagorevanja
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
jedni vele ovak jedni onak nama je u školi tumačil profesor praktične nastave ovak: TDI - turbo direct injection (turbo motor sa direktnim ubrizgavanjem) e sad kolko je taj naziv ispravan ne bi se štel mešati

I ja sam tak ucil u skoli tdi turbo diesel injektion al puno mi ljudi veli da je I intrkuler pa mi nije bas to jasno,al ak se ko sjeca lancije delte stare imala je oznaku 1.9tdi i sa strane je pisalo interculer?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja znam za vag grupaciju da su im tak oznacavali koji imaju inerkuler a sad za druge neznam kak su imali oznake i kaj im tocno koje znaci nije me bas ni briga ja sam vise prtnjo po njima i sarafio nego se bavio proucavanjem i strebanjem koja oznaka kaj znaci zaboli me vuvo za za oznake i za "i" jel znaci inerkuler ili inecion kad ga vidim znam sta ima!
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,782
volkswagen TDI sa crvenim di je pumpe dize motor znači nema boš pumpu
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
interkuler je hladnjak za vazduh koji dolazi iz turba. td je motor sa turbom a noviji tdi treba da je oznaka ovih sa direktnim ubrizgavanjem. mislim da ovaj od 90 ks nema interkuler ,onaj od 110 ima i on je sa i srveno obelezen .e neznam za onaj od 130 sa di srvenim slovima na cemu je jos pojacana snaga .

I ta od 90ks ima interculer sve i jedan!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
interkuler je hladnjak za vazduh koji dolazi iz turba. td je motor sa turbom a noviji tdi treba da je oznaka ovih sa direktnim ubrizgavanjem. mislim da ovaj od 90 ks nema interkuler ,onaj od 110 ima i on je sa i srveno obelezen .e neznam za onaj od 130 sa di srvenim slovima na cemu je jos pojacana snaga .[/QUOTE
Ma svi koji imaju turbine moraju imat hladnjak zraka zbog bolje ucinkovitosti i kolicine nabijanja zraka e sad turbina se grije i grije to ulje koje ju podmazuje i hladi pa time je to ulje podloznije pregrijavanju pa neki modeli tdi motora imaju hladnjak ulja sto je isto inteculer kaj na nasem u prijevodu znaci unutarnje hladenje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
volkswagen TDI sa crvenim di je pumpe dize motor znači nema boš pumpu

Opcenito su bili svakak oznacavani da vise nemres tocno znat koji je kaj i kolko konja ima. Kaj su sa sva 3 slova crvenatdi?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Svaki motor koji ima turbinu sa ili bez interculera ima hladenje ulja preko rashladne tekucine motora veciniom se nalazi na kucistu di se zasarafljuje filter ulja!
 

Najnoviji postovi

Na vrh