• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Turbo punjač(turbina)

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
takozvani bajpas ventil. ragulise pritisak turbine da se ogranici [da neprekoraci zadatu vrednost] . otvara ili zatvara protok izduvnih gasova kroz izduvni rotor turba. radi na razlici pritiska usisne grane i cim pritisak dodje na mah smanji protok izduvnih gasova i tako nedozvoljava veci pritisak na usisu
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
@mali plavi to ti je vakumi koji otvara klapnu i salje jedan dio ispusnih plinova nazat u motor ako nisam u pravu nek me mehanicari isprave!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ma znam i ja da je to nekaj na vakuom..gledal sam malo to po jubi tubeu i videl sam te neke klapne da regulira,ali sad sam malo gledal ovu kaj je @muhanicar postavil link i nigdje nisam videl klapne pa zato..inače to opče ne mrda nikud dok mu daš gas do daske ili dok radi pod lerom...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
ma znam i ja da je to nekaj na vakuom..gledal sam malo to po jubi tubeu i videl sam te neke klapne da regulira,ali sad sam malo gledal ovu kaj je @muhanicar postavil link i nigdje nisam videl klapne pa zato..inače to opče ne mrda nikud dok mu daš gas do daske ili dok radi pod lerom...

Ona bi trebo otvarat kak se gas dodaje!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mislim da nju najviše boli kad staneš sa minom, a iz auspuha dolaze zvukovi plink, plink, plink .....................


Tema je ulje i nebum više o upuhivačima zraka, ali za mene je i dalje Inino ulje zakon, mada sam baš nedavno čul da rafinireja u Rijeci je kaput i da ga sad Mađari pune i da je izgleda i toj priči kraj :s:
Navodno na ovim novim karnisterima na kojima piše Ina maziva Zagreb dolaze iz Mađarije
Zna ko kaj više o tome?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Super stvar koja je promjenila nacin voznje i dala nam mogucnost fleksibilnosti u snazi motora male zapremine.
Veca su naprezanja i tlakovi al je i kvaliteta motora veca pa i traju dugo uz dobro i redovito odrzavanje.

Buco@ kaj sam ja krivo nazval taj dio pa ti nisi znal o cemu pricam?
I daj mi molim te objasni za Boga miloga kak se to jedna mehanicka naprava iskljucuje i stavlja u safe mode pomocu elektronike.
Znam kak izgleda taj ventil i ne radi na vakum nego reagira na visi tlak od postelanog.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Buco@ kaj sam ja krivo nazval taj dio pa ti nisi znal o cemu pricam?
I daj mi molim te objasni za Boga miloga kak se to jedna mehanicka naprava iskljucuje i stavlja u safe mode pomocu elektronike.
Znam kak izgleda taj ventil i ne radi na vakum nego reagira na visi tlak od postelanog.

Ti si ga nazvao strucnim nazivom sta si procito na linku ja nisam cito link ko ti pa iso nesto tvrdit ne iskljucuje ju da se ona vise ne vrti nego komp odreduje po senzorima manje zraka i manje goriva i sta dobijes manje plinova koji vrte turbinu a manje plinova koji vrte turbinu i onda ona nemoze stvarat pritisak koji mora
nego na koji princip radi onaj dio sta je oznacio mali plavi na slici
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
e to ti je mala vakuomka pumpica koja kod mene ide jedna cjevčica na taj "cilindar" kaj sam označil a druga sa te pumpice ide na el.čok koji naravno ne radi...budem sve to spregledal dok budemo uzimali glavu dolje pa da vidimo ventile ,cilindre i ostalo...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
decki ja dobro znam na koji nacin radi taj vakum i kakvo crijevo ide na njega jer nisam na jednom autu si to mijenjo!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
decki ja dobro znam na koji nacin radi taj vakum i kakvo crijevo ide na njega jer nisam na jednom autu si to mijenjo!

pa znam i ja kakva crijeva idu ali...ma budem baš sutra pogledal kak ide ta polugica na staroj turbini a imamo i jednu kamionsku nanovo repariranu...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
decki ja dobro znam na koji nacin radi taj vakum i kakvo crijevo ide na njega jer nisam na jednom autu si to mijenjo!

Mislim da ta vakum pumpica kaj si ti mjenjal nije za sigurnosni ventil turbine nego kad naglo pustis gas turbina se jos vrti i stvara tlak koji vise netreba motoru pa ta vakum pumpica otvorit drugi ventil spojen sa ispuhom i izbaci van visak zraka,a kaj to nadzire i regulira neznam.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Mislim da ta vakum pumpica kaj si ti mjenjal nije za sigurnosni ventil turbine nego kad naglo pustis gas turbina se jos vrti i stvara tlak koji vise netreba motoru pa ta vakum pumpica otvorit drugi ventil spojen sa ispuhom i izbaci van visak zraka,a kaj to nadzire i regulira neznam.
Sad ces ti meni rec da neznam sta sam mijenjo nego za sta je taj vakum na turbini i crijevi sam se nesto na mijenjo i onih vakuma pumpica koje otvaraju te vakum ventile!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sad ces ti meni rec da neznam sta sam mijenjo nego za sta je taj vakum na turbini i crijevi sam se nesto na mijenjo i onih vakuma pumpica koje otvaraju te vakum ventile!

Nista ja tebi ne velim da ti nisi slagal ili raskapal nego sam ti htel rec da na turbini postoje 2 ventila.
Ventil za rasterecenje koji kontrolira da turbina ne posalje pre veliki tlak u motor kod tvogolfa je negdje oko 1.5bara,i imas premosni ventil to je vjerojatno kaj si ti slagal,a taj ventil otvara u slucaju da turbina jos vrti a ti si pustil gas i netrebas vise toga zraka kaj je nakupila i taj visak zraka premosni ventil pusti u ispusnu granu.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
motori novije generacije imaju senzore i modulom jos dodatno kontrolisu napajanje motora i regulaciju. sve se svodi na kontrolu i bolje punjenje turba. naime prvi turbo punjaci su stvrali takozvane turbo rupe u radu. na malim obrtajima im je bilo nedovoljno punjenje koje se na oko polovini obrtaja naglo povecavalo .da bi se resilo punjenje i veca snaga na manjim obrtajima vremenom dobijamo sve vise resenja i ukljucuje se rad kompjutera koji velikom brzinom koriguje mogucnosti turba sa ubrizgavanjem i dobijanja sto cistijih izduvnih gasova, boljeg sagorevanja i odziva na pedalu gasa
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To je recimo u praksi golf3 TD imal je 75 ks i taj stariji tip turba koji je tek na visim okretajima punil i onda je auto vukel.
I recimo golf3 Tdi 90ks koji je od pocetka filal i vlekel super,samo ja mislim da tdi ima peraje koje se zakrecu ovisno o opterecenju?
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,684
Nista ja tebi ne velim da ti nisi slagal ili raskapal nego sam ti htel rec da na turbini postoje 2 ventila.
Ventil za rasterecenje koji kontrolira da turbina ne posalje pre veliki tlak u motor kod tvogolfa je negdje oko 1.5bara,i imas premosni ventil to je vjerojatno kaj si ti slagal,a taj ventil otvara u slucaju da turbina jos vrti a ti si pustil gas i netrebas vise toga zraka kaj je nakupila i taj visak zraka premosni ventil pusti u ispusnu granu.

ja do sad nisam vidio ni na jednoj turbini dva ventila osim na autima na kojima su rađene prerade i povećavani su pritisci turbine e tu se ugrađuje taj ventil koji ti spominješ kao ventil za raterećenje(blow off), inaće ovaj spominjani ventil na vakum (wastegate) odrađuje obadvije funkcije..
 

Najnoviji postovi

Na vrh