• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tv serije 400

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Bojim se da ti je kašika previse naprijed i da ćeš imati problema sa dizanjem zadnjeg kraja. Imam ralicu koja uz samu haubu pa opet ako je veliki nagib moram se paziti da me ne digne.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Ajd poslikaj kako si izveo tu prednju hidraulicnu korpu...kakav je klip...gdje si ga ucvrstio kako upravljas i sl....
Thx
 

Težak

Član
Tu od
25 Lip 2013
Poruka
30
Imao sam malo veći kvar na tomi.
U oranju sam čuo neke čudne zvukove iz prednje poluosovine te sam prekinuo posao i vratio se kući.
Nakon otvaranja prednje lijeve poluosovine pronađeni izglođani zubi kućišta diferencijala.
Onda uočen valjkasti ležaj što je na trostepenom zupčaniku i pokidana košuljica ležaja.
Zatim skinut poklopac ptednjeg mjenjača da se skine ležaj da našli puknut i drugi ležaj zajedno sa poklopcem mjenjača plus valjci što su ispali iz ležaja slomili zub na zupčaniku promjene smjera.
Poklopac je nekad prije bio varen i moguće da se malo pomjerio prilikom zagrijavanja i da je ležaj dobio lufta i da se sve ovo radi toga dogodilo.
 

Prilozi

  • received_225983715379223.jpeg
    received_225983715379223.jpeg
    33.8 KB · Pregleda: 44
  • received_226057165273003.jpeg
    received_226057165273003.jpeg
    35.9 KB · Pregleda: 44
  • received_217683109663100.jpeg
    received_217683109663100.jpeg
    32.9 KB · Pregleda: 40

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Poz raja, imam jedno pitanje za poznavaoce motora. Nakon zamjene ulja i uljnog filtera na mom tv 420s u ler gasu mi pali lampicu pritiska ulja. Čim mu dam malo gasa lampica se gasi.. Je li ima potrbe za intervencijama na motoru?
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Jesi li nasuo odgovarajuce ulje i da li ti je ler gas na odgovararajucim obrtajima? Takodje se postavlja pitanje kad si kupio traktor jer necasni prodavci naspu gusce ulje i sve bude prividno u redu do promene ulja a posle se vidi da je los motor.
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Ulje INA Delta 5 koje sipam već 2 god od kako sam kupio traktor, ler gas kao i ranije kada nije bilo problema. Motor ne daje znakove pretjerane istrošenosti, ima dobru kompresiju, dobro pali, ima snage, nema dima, ne troši ulje nikako... Može li možda filter biti problem? 🤔
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
A sto bi filter ulja trebao praviti problem ako si stavio odgovarajuci? Ako ti je neki mehanicar blizu mozes da poteras da premeris pritisak ulja koji traktor pravi na leru i pod opterecenjem.kao i stepen kompresije. Onda ces imati jasniju sliku da li je pumpa za ulje losija ili je zacepila ili si nesto krivo namestio oko filtera.
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Poz forumaši, evo mene sa updateom mog problema oko pritiska ulja. Bio kod majstora i predložio sljedeće: zamjena filtera jer je ovaj moj možda lošeg kvaliteta pa propušta manje ulja i otežava pumpi rad i zamjena indikatora pritiska koji možda ne radi kako bi trebao. Uradio oboje i opet kad se tomo zagrije pali lampicu u leru.. Ponovo kod majstora i kaže da bi trebalo zamijeniti uljnu pumpu pa ako ne popravi stanje onda ležajeve. Ali se čudio što se to sa lampicom počelo dešavati baš nakon zamjene ulja i filtera..
 

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Probaj izmjeriti pritisak ulja, ogromna razlika je kada je motor dobro zagrijan i kada je hladan. Imam ugrađen manometar i kada je motor još relativno hladan ide pritisak i preko 6 bara i na ler gasu kada je normalno zagrijan negdje oko 3 a kada ga baš prićepim u 3 sporoj uzbrdo, kada stanem na leru je malo vise od bara. Na pritisku se osjeti i samo malo povećanje broja obrtaja, moguce je da ima mali br. obrtaja pa pali lampicu. Probaj izmjeriti pritisak na leru i pod većim obrtajima, pa vidi kako se povecava i do koliko ide.
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Ler gas je kao što je bio i prije nego se lampica počela paliti i prije bih rekao da je visok nego nizak. Jedina promjena mu je bila ulje i filter ulja. Zbog sumnje na filter mijenjao 3 različita i isto. Ulje je 15-40 INA Delta 5, kao što je i prije bilo.. Iduće sedmice bi trebao majstoru pa ćemo vidjeti. Nigdje na forumu ne mogu da nađem da je neko imao sličan problem, je li moguće da je samo kod mene stradala pumpa ili ležaj :D
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zasto ici u investicije ako se nezna u cemu je problem,,,
Zar nije najjednostavnije izmjeriti pritisak ulja pa onda odluciti sto bi mogao biti problem?
Slican problem sam neki dan imao sa 539 a na kraju manometar krivo pokazivao zadnjih nekoliko (gotovo desetak) godina, stavio drugi pa prst u uho i pici dalje,,,
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
TV nema manometar već samo lampicu koja signalizira nizak pritisak, indikator pritiska sam već stavio novi i opet isto. Mehaničar kaže da će on prije nego što bilo šta pokuša izmjeriti pritisak..
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Znam da u originalu nema manometar ali ima mogucnoat da se manometar postavi radi ispitivanja pritiska pod određenim gasom, pod određenom temperaturom ili pod određenim opterecenjem,,,
Kad budes imao te podatke znat ces i u cemu je problem,,,
 

Prilozi

  • Picture0009.jpg
    Picture0009.jpg
    22.9 KB · Pregleda: 28

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Zamijeni Delta ulje sa Super 3 ili 5 uljem.
 

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Pukao klip kao kokica, otpao jedan dio na mjestu gdje se veže sa klipnjačom i tu gubio pritisak. Raspala se i uljna karika.. Sreća nema druge štete... Biti će i slika
 

Najnoviji postovi

Na vrh