• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja turbine na traktoru

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Muh, kad počinjemo?
A da ga ipak prije registriram? ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Kad god želiš.
Da je meni moj Željac tu ja znam da bi ja njega nagovoril na takvu egzibiciju.
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Evo našao sam sliku,ako ti je ovakva pumpa.
Broj1 popustiš maticu i onda osjecajno - šrafcigerom okrećeš na desno al baš osjećajno jer tog ne treba ni za jedan krug okrenut
 

Prilozi

  • 20201122_233956.jpg
    20201122_233956.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 49

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kad god želiš.
Da je meni moj Željac tu ja znam da bi ja njega nagovoril na takvu egzibiciju.

Jel hoćeš drugu mušteriju? Samo je malo dalje nego gdje je bio kolega Željac...
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Imam jedno pitanje za vas znalce i majstore, da li bi se nešto dobilo na snazi kada bi se na turbo motor ugradio hladnjak zraka, tj. nešto kao intercooler?
U pitanju je perkins 90 ks turbo (traktor landini blizzard 95)
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Nećeš druže ništa dobit na snazi,nije to auto da puni pritisak veliki.
Traktori imaju fabričke turbine koje su tihe i ne pune pritisak veći od 0.3 bar .
Možda ćeš čak i izgubit na snazi jer taj zrak gubi pritisak malo nakon intercoolera a nemaš ni potrebe jer to nije topao zrak mnogo.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Pa zato i pitam, jer znam da te turbine na traktorima pune puno manji pritisak nego na autu, a u pitanju bi bilo sigurno oko 1,5 metar crijeva gdje bi se izgubio pritisak ili bi se dešavala tzv. turbo rupa
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Tlak gubi jer se ohladi, ali ipak veća količina zraka stane u cilindar.
Trebalo bi probati pa vidjeti koliki je to pad tlaka. Vjerojatno bi turbina održala tlak pa bi dobil malo elastičniji motor, ali ne ispod 1500 o/min. Možda, ali možda oko 2000.
No, dobro veli kolega @alko977 : zrak se zagrije znatno poslije turbine.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Neznam koliko se to isplati isprobavat jer je turbina direktno vezana na usisnu granu, tako da bi tu onda trebalo puno toga kemijat, zakretat turbinu, radit dva priključka za crijeva za zrak....

A sad još jedno glupo pitanje, jel bi bilo efekta kada bi se ugradio hladnjak prije turbine, znači između zračnog filtera i usisa tubine i to hladnjak koji bi imao svoje hlađenje?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ne bi. Zrak se grije tlačenjem.
 

Fiatagri70/90

Novi član
Tu od
24 Tra 2020
Poruka
28
Neznam koliko se to isplati isprobavat jer je turbina direktno vezana na usisnu granu, tako da bi tu onda trebalo puno toga kemijat, zakretat turbinu, radit dva priključka za crijeva za zrak....

A sad još jedno glupo pitanje, jel bi bilo efekta kada bi se ugradio hladnjak prije turbine, znači između zračnog filtera i usisa tubine i to hladnjak koji bi imao svoje hlađenje?
To ti je mnogo obaveze da ugrađuješ i plus bih ti trebalo prostora pod haubom i opet na kraju postoji pitanje hoćel imat efekta a i kakav bih to bio hladnjak(na koji sistem).
Moje mišljenje je da to nije potrebno.

Tlak gubi jer se ohladi, ali ipak veća količina zraka stane u cilindar.
Trebalo bi probati pa vidjeti koliki je to pad tlaka. Vjerojatno bi turbina održala tlak pa bi dobil malo elastičniji motor, ali ne ispod 1500 o/min. Možda, ali možda oko 2000.
No, dobro veli kolega @alko977 : zrak se zagrije znatno poslije turbine.
Nećeš ništa dobit interkulerom jer ovo nije auto,nisu isti iduvni gasovi koji pokreću samu turbinu.Dobio bih na 2000 obrtaja i preko hladan zrak sa manje pritiska što je dobro a ispod 2 hiljade bih takođe izgubio pritisak i nećeš moć iskoristit interkuler nikako.Ne zaboravi da se na autu hladi zrakom koji udara u interkuler s prijeda i da je potrebno zbog motora koji nabija veci pritisak.
O ovome bih se moglo pisat cijeli dan,moj prijatelj kojeg sam spominjao je ugradio turbinu u universala 445 sa interkulerom i nakon par dana je skinuo interkuler jer nema nikakve razlike,i danas dan ima samo turbinu na universalu odradio preko 3 000 sati s njom i još uvijek ide .

Možete kod ovog čovjeka na profilu vidit šta pravi na traktore,to mi je prijatelj koji je prvi ovo i počeo radit.
Do sad je ugradio vjerovatno preko 40 turbina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Jel hoćeš drugu mušteriju? Samo je malo dalje nego gdje je bio kolega Željac...
Nije problem, dopeljaj ga.

A i vreme je između ostalog da i mene spomeneš u nekom vlogu barem oko kakvog pametnog savjeta kaj sam ti dal 🤭
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
A gle ovoga kakvu kučicu ima na malom motoriču i kolko tlaka ima.
A vele da ti motori ne valjaju.

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Postoje dvs tipa takvih motora: oni koji se jesu i oni koji se tek budu razleteli :D

Bar si mi ti pokszal jefnoga takvoga.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Kak i oni kaj si od mene kupil. Njih sam više videl kojima je klipnjača izvirila da vidi jel stiglo prolječe.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Najbolje oba, biče više kila 🤭
A kolega, pa zaboravio sam na zutog... Cak izmedu tri mozes birati.
Ako bi to do proljeća bilo gotovo, nemoj me dva puta pitati da dovezem... :D
 
Na vrh