• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UKIDANJE POTICAJA

Z

zbjelis

Guest
Je li itko zna išta o ukidanju poticaja? Navodno država ukida sve potpore osim kapitalnih ulaganja?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, to jest nesluzbena informacija, ali ja bih ipak sacekao da se propisi rode. Cinjenica jest da se vec neko vrijeme najavljuje da sada ima oko 200 vrsta poticanja polj. proizvodnje i da se taj broj mora smanjiti. Ja osobno sumnjam da ce sve poticaje ukinuti kad oni i u Europi postoje, ali nema nam druge nego cekati posto je mali broj ljudi uopce ukljucen u sluzbene rasprave, a oni koji su i ukljuceni ni sami ne znaju (a i ne mogu znati) kako ce konacni prijedlog propisa izgledati.
 
A

atomizer

Guest
objavljeno je 22.veljače na web stranicama ministarstva poljop. da če ovaj tjedan biti isplačene potpore ratarima,mljekarima,voćarima itd. ja sam danas bio u banci i na računu nema uplate.jel tko zna kakva je dinamika isplate i jel netko več dobio novac?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nisam cuo da je itko dobio. Ja bih rekao da su cekali jucerasnju sjednicu vlade sa ovim antirecesisjkim mjerama.
 
R

rizla 34

Guest
Meni je danas nešto sjelo....ali neslaže se trebala sam dobiti poticaj za kukuruz...ali kakao god računam to je pola od pola poticaja za kukuruz, a koliko znam za ništa drugo mi netrebaju sjesti novci.
 
A

atomizer

Guest
izgleda da nam ostaje samo čekati i nadati se novcima!buđet je sigurno prazan totalka.jao si ga nama jer nikad nismo bili složni i izašli na ulice da se izborimo za svoju pravicu.ovako nas svako pljuje! :?
 
T

tomonh

Guest
Jučer je bil sastanak hss-a pa sam čul da bude pol poticaja sad a pol do kraja 3mj. a ovu godinu neće ukinut potcaje zbog izbora a dalje "Bože pomozi". Od cure stric u ministarstvu za stočarstvo tamo neka glavešina i tako mi razgovaramo o zemlji kad je bila ona tema da treba zapštenu zemlju privest kulturi i pitam ja njega pa kolko kod nas ima zemlje zapuštene a kaj da mi na nju posijemo stalno priče pred žetvu pšenice "višak" kukuruza enormni višak uljarice također a na to pitanje nije mi znal ništ pametno odgovorit nego je nekaj zmrmljal i okrenul temu :cry: :cry:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
ma cista glupost je ova rasprava o ukidanju poticaja....o toga nema nista! i stvarno smatram velikom gluposcu da se to spominje,jer kada smo vec u "sustavu poticaja" kako mozemo pricati o ukidanji toga jer jednio od zarade seljaci imaju nesto od poticaja. Da je neznam nija kakva kriza poticaji se nemogu ukidati jer kao sto znamo jedini izlaz iz krize je u proizvodnji i prodaji proizvoda.
I poticaji se mogu jedino preraspodijeliti na drugaciji nacin ali to je drugo.

I mogu reci da sam 100% siguran za psenicu da ce poticaj ici gore,jer cjena znamo da bude tesko preko 1-20 1-30,ali trebamo traziti vise...

po jednome h psenice cjeli iznos poticaja ide SAMO SAMO za 300kg 7-20-30,stoga molim Vas ocemu mi pricamo???

i usput poticaj za kukuru je sjeo tocno pola,i dobio sam iz ministarstva dopis da mi fali kojesta iz predmeta za kapitalna....znacni nesto se radi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
tomonh kaže:
Jučer je bil sastanak hss-a pa sam čul da bude pol poticaja sad a pol do kraja 3mj. a ovu godinu neće ukinut potcaje zbog izbora a dalje "Bože pomozi". Od cure stric u ministarstvu za stočarstvo tamo neka glavešina i tako mi razgovaramo o zemlji kad je bila ona tema da treba zapštenu zemlju privest kulturi i pitam ja njega pa kolko kod nas ima zemlje zapuštene a kaj da mi na nju posijemo stalno priče pred žetvu pšenice "višak" kukuruza enormni višak uljarice također a na to pitanje nije mi znal ništ pametno odgovorit nego je nekaj zmrmljal i okrenul temu :cry: :cry:


Sramotno je da u hrvatskoj postoji riječ VIŠAK. To toliko puno govori o sposobnosti ljudi koji su na vlasti da bi komotno se mogli vratiti u osnovnu školu. Da povućem paralelu sa tržištem kapitala. To se na tržištu kapitala zove dubina. Možeš puno kupiti i puno prodati, e tu je dubina sa likvidnosti, od tržišta kapitala se dalje besumično novci troše na sve i svašta, jer su zarađeni na brzinu, e da se mi vratimo na taj VIŠAK. Višak je sirovina kao i svaka druga, pametna nacija oj croacia viškove zna samo izvoziti. Pošto radni ljudi znaju proizvoditi sirovinu ima ga i u europi i nema potrebe za uvozom od male nacije oj croacije ;) Posao mangupa političara je da u suradnji sa stručnjacima pronađu riješenje što ove godine sa viškom? Naravno kako da HDZ pita SDP ili ŽNJŽĐŠ stranku što da radi? Ispod časti mu je i onda tako mi 4 godine izgubimo u nićemu, onda pred izbore opet naprave komflit recimo sa slovencima da ojačaju moral nacije da potaknu ljude na izbore i opet ništa oko Vaših i naših VIŠKOVA. Gdje je rješenje? Trenuto u mjenicama, roba za rad, rad za prava, prava za novce dok se ne pronađe bilans i vrijednost rada. Ima se viška kukuruza? Dobro što možemo sa kukuruzom? Možemo ojačati stočarstvo, super, država od viška pravi zalihe, besplatno daje kukuruz poljoprivrednicima da hrane stoku, stoku poljoprivrednik predaje državnim klaonicama i država smanjuje uvoz i odljev novaca. Što će sa uljanom repicom? Napraviti biodizel i besplatno ga podjeliti u omjeru poljoprivrednicima. Što će sa pšenicom? Besplatno mlinovima, mlinovi određenim pekarama ne mini i aditivnim tvornicama i ajmo dalje. Što znači besplatno? Besplatno znači mjenica, mjenica u pravo, pravo u novac na burzu. Novci ostaju unutar hrvatske, višak kao pojam ne postoji, ljudi rade, plaćaju se obaveze i stvar funkcionira. Zašto ovo ne može skontati političar? :) A znate vi dobro zašto :))
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
slazem se sa tobom ....dobro si to opisao....
I nama poljoprivrednicima uopce netreba poticaj,nego samo zarada onolika kolika je potrebna za odredeni broj sati ili hektara.

Tocno je da nas visak ubija ,ali mi neproizvodimo visak nego sa uvozom stvaramo visak....to nas ubija.
Samo uvoz uvoz i uvoz......
Od kukuruza do mesa...u poljoprivredi....
Dalje da nepricam....jer ipak pricamo o poljo djelatnosti.

Ma ovi svi nasi ministri poljoprivrede su samo eto tako tamo,i da pricaju kako milijoni idu u poljoprivredu samo sto mi od toga nemam nista.
Neznam kako ce biti kada udemo u eu ali nadam se boljem iako nemam pojma sta nas ceka.

Samo jos ovo da kaze:

Ja bi rekao ministru:
Ministre ,recite vi meni za drzavu hrvatsku sta znaci jedan "seljak"???Opisite mi ga i ajmo onda ga formirat!
Da se zna kakve strojeve treba imati,koliko kapitala u strojevima na x hektara.Ajde da mi to rjesimo i to je VAS zadatak

Aj u zadnje se vrijeme kupuju novi strojevi ali kada ja to vidim....Novi traktori stare prikolce...
Ljudi nemaju za prikolicu kupiti,pa o cemu mi to?Kakvi smo mi poljoprivrednici???
 
A

atomizer

Guest
Mantra Božo tako s prstem u nosu ili potiče prednji režanj mozga na bolji rad :mrgreen: . slažem se i ja s vama.budalaština je reči imat viška proizvedene hrane a sjetimo se poslovice da od viška glava ne boli.naši političari kak mi se čini nisu nesposobni več neče.fučkaj proizvodnju tj bolje je uništit jer određen lobi može uvozit i više zarađivat a samim time buđet odmah dobije svoj dio.kaj bi se gospoda s nama zaje.avali!jer ovak je jednostavnije namaknut lovu u proračun a ne čekat dok tamo neki naprave lauf štale,ovaj okrupni zemljište,podignu nasade itd.predugo je njima nas takve čekat da ipak kolko tolko neki normalan korak uhvatimo s EU. Nas bude Argentinski sindrom koknul kaj se bumo čudili jel ima opće još živih seljaka.po mojem mišljenju smo privredno pali u strašne dubine bez relevantnih činjenica za povratkom na površinu.sada da se i raspišu izbori koga uopće stavit na vlast a i taj koji bi se kandidirao bi se trebao zamislit šta činit s takvom državom koju su ti prethodni dušebrižnici ostavili razorenu.
 
D

DADAC

Guest
Negdje u uhu mi je ostala cifra od 72 mlrd dolara koje su Argentinu stjerale u bankrot. Nismo mi baš tak daleko od toga.... :scratch
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
ma sto ti je duga 72 mlrd dolara na samo 38 milijuna Argentinaca :) To je niti 2.000 dolara po stanovniku. Di smo ono mi ... jel' nasih 38 mlrd dolara na 4.5 milijuna stanovnika ispadne nesto manje od 8.500 dolara po glavi ? ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma konjski nokat :) koji desetak milijardi ove ili one valute vise ili manje :) ne mijenja nista na stvari

pa vidimo kako se nasi politicari razbacuju sa ciframa. Cijelu proslu godinu nam se ministar poljoprivrede razbacivao sa recenicama tipa "kapitalna i 50%" i "toliko i toliko stotina milijuna kuna u potpotama", a na kraju je u cijeloj 2008. godini isplaceno samo 180 milijuna kapitalnih (tu cifru sam zapamtio). Ili neko bubne (ali doslovno bubne) neku cifru (npr. u 10 drivinih zapovjedi 400 milijuna HBOR-u) pa onda tu cifru razvlace na milijun mjesta da bi se stekao dojam koliko puno novaca oni vracaju u privredu (a netko rece da je HBOR hrpu ugovora za kredite potpisao lani, a koje nisu isplatili i sada ce te rupe popuniti. Kao i kad netko udje u nedozvoljeni minus pa se batrga da nekako dodje do dozvoljenog minusa, a o nuli sanja kao o dobitku na lotu, koji ga, uzgred budi receno nazalost, jedini i moze spasiti)
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Eh mi kukamo i plašimo se da nam ne ukinu poticaje? A masa radne raje viče blago vama ubirete poticaje, varate državu :?:
Neki nisu znali što će sa sobom pa digli velike kredite za farme sada kukaju ne mogu opstati, a nisu imali 2 h vlastite zemlje , ni traktora ma ništa sve na kredu pa mora mu sada biti teško, hbor dao kredite i kome treba i kome ne treba, kod mene u kraju ima ih nekoliko , znam da sam malo kritičan ali po meni svaka stvar ima svoje lice i naličje , pa tako i poticaji masa puta ošli u krive ruke( ljudi sa strane vide)
Znači postoji varijanta reduciranj poticaja, a što je s kapitalnim to jo živi ili .. :!:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
To je rjesavanje problema od repa, a ne od glave kako bi trebalo. Ako je netko muljao sa poticajima, a vjerujem da jest, ipak zivimo u realnom svijetu, to nikako ne moze biti razlog da veliku vecinu onih koji nisu muljali i rade transparentno treba kaznjavati. I to sve zbog nesposobnosti drzave da uvede red.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Ma slažem se ja sa vama "riba uvjek smrdi od glave"
Krćem se u takvom društvu pa mi ispijaju mozak kako je sad seljcima dobro primaje dobre poticaje , vidi kakve traktore voze...
Ne žele shvatiti što znači rad na jednoj farmi krava, jednom voćnjaku ili ...
Njih ne zanima što će nam proljetna sjetva biti možda najteža do sada, samo plavi ima dobru cjenu a ostai matrijal za sjetvu boli glava.
 

Najnoviji postovi

Na vrh