• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uklanjanje panjeva

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Pzdrav,

Na parceli od nekih 8 Ha potrebno ukloniti panjeve, predhodno bila šuma, debljine 20-ak cm prosjek.
E sad, koji je naj jeftiniji (naj bolji) način da se ta parcela dovede u fazu oranice, Unaprijed Hvala !
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kombinirka je najjednostavnija ali vjerojatno i najskuplja opcija.

ovo je jako zgodna stvar:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ENDpJ96n8LM[/YT]
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
579
kombinirka je najjednostavnija ali vjerojatno i najskuplja opcija.

ovo je jako zgodna stvar:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ENDpJ96n8LM[/YT]


zanimljiva stvarčica, mogla bi se i napraviti u vlastitoj režiji, pa zarađivati na uslugama.
kolika je podizna sila tog cilindra?

nije loše, samo u mene su panjevi u ravnini sa zemljom!

hm, čini mi se da si trebao ranije misliti, jer dok je bila krošnja, ili barem deblo od 3-4m lakše bi bilo čupati da bagerom/kombinirkom otkopaš s jedne strane, pa s druge povučeš traktorom.
ovako ti ne gine vađenje bagerom.
iz mog iskustva normalni bager točkaš je daleko brži od kombinirke u istom poslu jer je duplo teži za istu snagu motora(i sličnu potrošnju).

ako u blizini postoji dozer gusjeničar sa riperom, i on bi to mogao riperom čupati, i bio bi brži od bagera.
računaj da bagerom možeš izvaditi 100-150 panja dnevno(mislim na šumske panjeve 20-30cm, ne na voćke).
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
GLIFOSAT !!!! Najesen namazati panj(1 dio gifosata 6 dijela vode) i od prolječa istrune. Najbrže je normalno mehaničko uklanjanje.
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Hvala na odgovorima, znaći bager bi bio brzo rješenje, on bi to u par dana onda mogao završiti, a kamo sa panjevima?

Ima neki povoljan Bager (uslužno) ?
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
kombinirka je najjednostavnija ali vjerojatno i najskuplja opcija.

ovo je jako zgodna stvar:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ENDpJ96n8LM[/YT]
Htel bi videti da ova sprava uklonu 50cm bukvu ili hrast, za voćnjake sigurno šljaka, ali post je bil o ŠUMI mislim da samo kombinirka dolazi u obzir.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
GLIFOSAT !!!! Najesen namazati panj(1 dio gifosata 6 dijela vode) i od prolječa istrune. Najbrže je normalno mehaničko uklanjanje.

a da? ne sjećam se da sam na totalnom herbicidu to pročital...
kaj nebi onda sve voćke ispod kojih se šprica trava strunule za par dana?
bolje ga onda zalij šećernim sirupom, bar budu ga mravi došli glodat...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
GLIFOSAT !!!! Najesen namazati panj(1 dio gifosata 6 dijela vode) i od prolječa istrune. Najbrže je normalno mehaničko uklanjanje.

reci mi taj glifosat kod nas je za korove ali jedno vreme je bilo i za drvenaste biljke ali to izumire biljka kad se preko lista isprsce. bar sto ja znam . reci mi tacno koji je i jel to sigurno jer imam 700m obale u panjevima . da sam siguran da ce zile samo istruliti za 2 god bio bih zadovoljan
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=iuDrge7PHBA[/YT]

Jel ima kod nas negdje ovakvo što?
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
8 ha panjeva ,bila šuma ,nema tu šta raditi ni kombinirka a kamoli te nekakve napravice na traktorima ,bez teške mehanizacije nebudeš to odradio kako treba
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kako ne, jedino sto ce sa manjim strojem sve trajati nesto duze.
hm, ajmo ovako. u kojem vremenskom roku bi to trebalo napraviti?
jesi razmisljao da kupis neku kombinirku, bager i sam se pomalo igras?
nije mala povrsina u pitanju, mogao bi posao na kraju dosta kostati..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
To je ogromna površina i da to ideš sam raditi previše posla,mislim da je najbolje riješenje pozvat ove iz elektre ili odakle su da to sa fendovima sve samelju isfrezaju i riješeno.
Tako je napravio jedan covjek,moze iza njih odmah orati bez straha da ce zapet za žilu ili nešto.
Jest da je to platio(neznam koliko,nemojte me pitat),znam da je govorio nesto dosta,ali po meni je to najbrže i najbezbolnije riješenje.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Imam 1/4 rali pod panjevima, cijela parcela je 5 rali. Isto sam razmisljao o tome da platim bager ili kupit nekakvu kombinirku pa da sam radim. Za do nekle dobru kombinirku treba 6-7 ili 10 tisuca eura a ral zemlje kosta 2-3 tis.e. Bager racuna 300 kuna sat i imao bi sigurno dva dana posla kod mene. Cak i on sam kosta vise nego taj komadic zemlje. Imam na jos jednom mjestu posla oko panjeva i sve vise mi izracuni govore da si kupim neki strojcic, odradim s njim posao i prodam ga.
Za vecu povrsinu kao sto su ovih 8ha definitivno ne bih razmisljao o placanju usluga je bi to moglo kostati mozda i kao novi stroj. Bilo kako cijena zemljista bi morala biti toliko visoka da pokrije sve ove troskove iskopa odvoza i ravnanja. Mozda ti je zemljiste na atraktivnoj lokaciji pa nadjes racunicu u svemu tome.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
kombinirka je najjednostavnija ali vjerojatno i najskuplja opcija.

ovo je jako zgodna stvar:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ENDpJ96n8LM[/YT]

ja bih napravio nesto slicno ovome, bitno je da ima panja 10 ak cm da ga mogu uhvatiti klijesta koja bi bila hidraulicna (stezanje sa siljcima koji bi usli u panj) i dalje ovakav sistem cupanja, a ti sad silu cupanja mozes napraviti 100t ako zelis, jaka konstrukcioja, debeli cilindar, dobra poluga i nema tog panja da nece ici. Ako su drva sjecena nisko onda ici na sistem da se podvuce noz (kljun) pod panj i i onda ga dalje hidraulikom cupati gore.Cak bi se mogla iskorisiti konstrukcija od straog nekog jakog vilicara, dva cilindar velike podizne moci, parkiras nazad, podvuces noz pod panji i samo dignes, a oslonis ga prije toga na stope.
 
B

bosniahos

Guest
Kolege forumaši dal vam se hoče da malo analiziramo kako i od čeg je izrađen ovaj stroj koji vadi vočke,dobar alat,stvarno mu je široka primijena sa malo para koliko mi se čini.
 

Django

Član
Tu od
7 Stu 2011
Poruka
97
reci mi taj glifosat kod nas je za korove ali jedno vreme je bilo i za drvenaste biljke ali to izumire biljka kad se preko lista isprsce. bar sto ja znam . reci mi tacno koji je i jel to sigurno jer imam 700m obale u panjevima . da sam siguran da ce zile samo istruliti za 2 god bio bih zadovoljan

Gifosat ( cidokor,herbokor, Boom efekt , clinic) uglavnom uzmeš najjeftinji , oko 50 kn/l i izmješaš u omjeru 1 dio sredstva i 6 vode i staviš u leđnu špricu i ideš od panja do panjai dobro namoćič površinu panja, najbolje je napraviti u jesen po suhom vremenu. Panj ostane do brolječa nizgled netaknut, a kad ga primiš rukom jednostavno se zdrobi.
 

john

Novi član
Tu od
20 Velj 2013
Poruka
25
Hvala svima još jednom na savjetima, a koliko bi malčiranje moglo koštati, i koliko bi bilo potrebno u zemlju ići?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Gifosat ( cidokor,herbokor, Boom efekt , clinic) uglavnom uzmeš najjeftinji , oko 50 kn/l i izmješaš u omjeru 1 dio sredstva i 6 vode i staviš u leđnu špricu i ideš od panja do panjai dobro namoćič površinu panja, najbolje je napraviti u jesen po suhom vremenu. Panj ostane do brolječa nizgled netaknut, a kad ga primiš rukom jednostavno se zdrobi.
nisam probao to .jesmo prskali glifosatom celu obalu najvise zbog korova ali veci odnos dosta .4l na 200l vode . u pitanju su panjevi od dzanarike i oraha. za orah znam da brzo truli ali dzanarika i kiseli jasen su propast koliko se rasirili. probacu i sad kad osusi malo .znam da je u jesen najbolje jer biljka vuce tecnost u koren. ako nista u jesen cemo ponoviti ponovo.
 
Na vrh