• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ulazak u sustav PDV-a

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Zanima me koja je procedura za ulazak u sustav PDV-a, čujem da oni koje neće biti u sustavu da gube poticaj pa me zanima koji su preduvjeti da uđem u sustav PDV-a, jel moram osvarivat određeni prihod itd.?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sam ulazak u sustav PDV-a je jednostavan. Treba imati OPG sa ziro racunom, otici u poreznu upravu i prijaviti se. Prihod niti promet nije uvjet (oni koji imaju preko 85.000kn prometa moraju uci ). Jedino sto je netocno (narem za sada, ako nesto ne promjene) da se mora uci u PDV da bi se ostvarili poticaji. Mora se uci u sustav poreza na dohodak da bi se od 1.1.20010. moglo kandidirati za poticaje. Inace, ima o toj temi vec puno rasprava.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ako imas racuna placati mjesecno oko 1800kn doprinosa, mirovinsko i zdravstveno, udji slobodno. Mozes iskoristiti razne pogodnosti, znaci od nafte pa na dalje skidas pdv na svemu, gnojivo, sjemenje, stocna hrana, rez dijelovi, gume, razne potrepstine u poloprivredi,strojevi, priključci, oprema, servisi ma na svemu. Onda jos imas kvartalni obracun pdva, cesto puta imas povrat (to je najsladje), pa godisnji na dohodak, plati knjigovodju i sve skupa... :scratch :scratch :scratch :blackeye

Sto bi rekli 'od volje ti ko šokcu post' :)
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
ako negdje radiš onda plačaš mirovinsko i zdravstveno po ostvarenom dohotku, ja plaćam knjigovođu 100kn mjesečno, nikakav bauk, a pošto mi vočnjak još nerađa svaka 3 mjeseca povrat pdv-a
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Hmmm... Knjigovodja je u BJ minimala 300kn, ko ima 20 ili vise krava 500kn.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
mene je jedna ženska tražila 100eura mjesečno da mi vodi knjige :scratch ,a jedan knjigovođa me tražio 500 kn da bi ja na kraju našao jednu koja mi vodi knjige za 400 kn mjesečno.mislim da je to previše jer ipak mi poljoprivrednici nemamo previše papirologije.
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
eto kod nas je 100 kn, zet mi živi iskljušivo od poljoprivrede ima 40-ak krava i radi oko 200 jutara zemlje isto plaća 100 kn, nema tu nikakve velike papirologije
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kićo kaže:
Ako imas racuna placati mjesecno oko 1800kn doprinosa, mirovinsko i zdravstveno, udji slobodno. Mozes iskoristiti razne pogodnosti, znaci od nafte pa na dalje skidas pdv na svemu, gnojivo, sjemenje, stocna hrana, rez dijelovi, gume, razne potrepstine u poloprivredi,strojevi, priključci, oprema, servisi ma na svemu. Onda jos imas kvartalni obracun pdva, cesto puta imas povrat (to je najsladje), pa godisnji na dohodak, plati knjigovodju i sve skupa... :scratch :scratch :scratch :blackeye

Sto bi rekli 'od volje ti ko šokcu post' :)

Podebljano nema apsolutno nikakve veze sa ulaskom u PDV. To se desava kada se udje u sustav poreza na dohodak, a u dohodak mozes uci (a od 1.1.2010. ce se i morati ) a da nisi u sustavu PDV-a (ako je promet manji od 85.000kn). Ovo ostalo se odnosi na sustav PDV-a (dakle kada si u PDV-u na svoje racune moras racunati PDV i imaspravo na temelju ulaznih racuna odbijati ga). A ako negdje drugdje radis i tako i tako jesi u sustavu poreza na dohodak.
Knjigovodju moras imati bez obzira jesi li ili nisi u sustavu PDV-a, s tim da to nije zakonska obaveza. (isto kao i npr. odvjetnika ako si na sudu. Mozes i sam, ali je onda uvijek, jasno, pitanje kvalitete onoga sto se radi.)

Sto se tice vodjenja knjiga apsolutno je logicno da ako bilo kakvu djelatnost radis i od toga dobivas novce da moras imati evidenciju toga sto radis. Zar je problem imati jedan registrator i u njega stavljati sve sto je vezano za posao i svakih tri mjeseca to sve pozbrojiti, a na kraju godine napraviti rekapitulaciju? Sto mislite dali ce netko tko u fusu nesto radi(a i poljoprivreda bez ikakavih papira je fus) traziti od drzave npr. poticaje za razvoj malog gospodarstva??
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Smiljane sve to stoji sto si rekao. Nisam htio ulazit u dubioze vec ukratko i pojednostavljeno. Mogu ti rec da znam jako puno ljudi koji obradjuju zemlju, bave se uzgojem stoke, sade sve i svasta kojima je godisnji promet daleko preko granice od 85000kuna i niti ne pomisljaju uc u sustav. Dva primjera: jedan ima 400 svinja u tovu a drugi 80 junadi + veca povrsina pod povrtlarskim nasadima. Zajednicko im je da su oba rekli da ce radit dok god ne budu morali pocet 'vodit papire'.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, i onda ce mi po raznim poljoprivrednim emisijama i prosvjedima cviliti kako ih drzava zaje....i neda im da zive. A kad im opale desetke i stotina tisuca kuna kazne (a i to ce vrlo brzo doci) prijete da ce sve zatvoriti i rasprodati. A svi znamo da nece .....
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
ja sam ušao odmah u pdv čim sam otvorio opg zato što mi je knigovođa objasnio da mogu samo biti u plusu (što se tiće povrata pdv)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Naravno. Dabogda platio sto vise PDV-a ;) (jer to znaci da ti je velika razlika izmedju onoga sto si kupio i onoga sto si prodao)
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-pitanje za Smiljana : kad ulaziš u pdv predaješ i popis trajne imovine, kupiš novi stroj također se nadopisuje na popis to mi je jasno a kako ide kada kupiš polovni stroj od nekog tko nije u sustavu i ne daje ti nikakav račun ! dali moraš praviti kupoprodajni ugovor i ovjeravati kod J.B. i što je najbolje navesti za cjenu tog stroja napuhati ju zbog amortizacije ili oni u poreznoj imaje neke tablice s vrjednostima strojeva po godištima ( kao za aute )
- kako prodaješ amortizirani stroj koji ima još uvjek svoju vrjednost dali praviš fiktivan račun na NN osobu kao da je otišao u staro željezo i navodiš najmanje moguću cijenu ili !!!
- kako kroz papire provesti radnike koji ti beru voćnjak na dnevnicu i nisu prijavljeni...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
mene su sad pritisnuli i morao sam uči u pdv a imam godišnjeg poticaja 62000. a sad se mora uči svi oni koji imaju 24000 i više, moraju uči u pdv ili nema poticaja. ja sam malo skeptičan zbog toga nisam pod nikakvim kreditom niti bi ulazio, jer skoro pa imam svu mehanizaciju još eventulano, ako bi kupio kiper prikolicu od jedno 6 tona. to bi bilo sve.
nek mi neko objasni da li je ulaskom u to dobro ili nije????
sad sam tek ušao na prva 3 mjeseca pa da vidim dali je to isplativo. naime trebao bi još dosta popravaka vršiti oko strojeva i to sve prilagat uz račune. pa čemo na još 3 mjeseca pa na godinu dana. ako če biti od toga nešto. s tim da moram plačati zdravstveno i mirovinsko 2300 kuna.
knjigovođa mi uzima po 200 kuna mjesečno.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Ja sam u istoj situaciji kao kikc!!
Sada sam bio primoran uči u PDV!!
Pticaja imam dosta!!
Nikakvih kredita nemam!
Svu mehanizaju imam!!
Ali sad kad sam več ušo,treba to donekle,koliko se može iskoristit,pa planiram obnovit vozni park :D .
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@delo, ovo za popis dugotrajne imovine ne znam. Znam samo da npr. vlastiti automobil (koji je na tebi) mozes unijeti u OPG procijenom vrijednosti (tipa napises na papir auto taj i taj vrijedi toliko i toliko i to unosis, a sto se tice drugih stvari ne znam)
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
247
da li za unos dugotrajne imovine njezinu procjenu treba raditi ovlasteni sudski vjestak sto kosta cca 1500 kn? kakva su iskustva sa poreznom?
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
247
daniel2356 kaže:
daj onda molim te opiši postupak.

dode ti sudski vjestak doma, poslika krave, ovce, traktor, stalu, auto....isprinta, napise to sve kosta toliko, izvadis 2000kn i odneses knjigovodi da ti stavi u dugotrajnu imovinu.

nego mene zanima jel se bas mora preko vjestaka jer i ja imam digitalac i printer u boji ? 8) 8)

druga stvar je nedoumica sa unosom zemljista u dugotrajnu imovinu jer kod eventualnog zatvaranja opg-a/obrta se vrijednost zemljista stavlja u prihode a zbog eventualne tada vece cijene ili procjene porezne se moze dogoditi velika dobit i placanje velikog poreza. iako sam citao da ako se unosi prije kupljeno zemljiste za koje se nije trazio pdv, da se niti ne placa porez kod prodaje/zatvaranja - sta je istina? da li se amortizira polj. zemljiste uopce? koga pitati? zvao sam free broj od porezne ali oni nemaju pojma o tome, kaze baba da ona zna samo o porezu za fizicke osobe i pitala me sta je to opg? :lol:
 
Na vrh