• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bravo za tebe, no da si tamo naučio sve, ne bi postojale više obrazovne ustanove od srednje tehničke škole.

Ti ideš sa kvalitete preko kvantitete na cijenu, a onda kategoriziraš proizvođača ulja i maziva na temelju samousvojenih kriterija, te ulja specificiraš na temelju kvalitete proizvođača a ne prema ocjenama nezavisnih ispitnih tijela koja su međunarodno priznata kada su u pitanju dodjele specifikacija ulja.

Ma ja sam uvijek za kvalitetu i imam pravo na svoje misljenje,i nemoj vjerovati takozvanim nezavisnim ispitivanjima jer su placena da tak pisu i neki proizvodaci kaj rade motore dobe lovu od nekog proizvodaca ulja da ga reklamira i stavi u svoj motor

Nisam ja rekel da znam sve al znam dosta o motorima s u.i!:(call):
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Mislim da si ti. Da pise mi za flaksericu da ide do 11000okretaja dok za 064 pise 9000max.:(handshake):

2qu2juw.jpg


nadalje lijepo piše kako je INA 2 Taktol ST Plus namjenjen podmazivanju izmeđuostalog motornih pila, koje se u današnje vrijeme vrte i do 15.000 o/min.

Mi smo završili. Nisi iznio niti jedan točan podatak, u svakom postu se hvataš nove teme i odstupaš od problematike.

Nemam vremena natezati se sa neargumentiranim očigledno netočnim tvrdnjama i ispravljati nečije postove.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
e pa vidis sad jednu zanimljivost iz iskustva. kod nas ima skoro svakakuca motorne pumpe za baste [ tomos i dmb] dvotaktne. svi su ranije koristili obican dvotaktol i motori su radili po 15-20 godina bez ikakvih generalnih popravki. zbog neodrzavanja ces kvar je bio zavarivanje svecice i zapusavanje izlaznog dela stubline ka auspuhu. presli svi na sinteticka i polusinteticka na 2% i ti problemi su zaboravljeni jer su masine ogorevale lakse naslage garezi. ali vek masina je smanjen na 3-5 god . neznam koliko sam motora u sezoni radio generalne dok nisam objasnio neke stvari onima koji su hteli cuti i poslusati. otada mnogo manje radova na njima sem povremeno skinuti glavu i ocistiti garez

U pravu si al tomos motori su u knjimama preporucuju 2taktol te i te specifikacije recimo inin u omjeru 4%. Ima garezi i dima al je masno dok stihl je 2% kao ina 4%.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A o motorima s unutarnjim izgaranjem sam sve naucil u skoli koja nije za auto mehanicara nego tehnicar za vozila i vozna sredstva.[/QUOTE]

Di je ta skola u zagrebu ili negdi drugdi ili mozda ima malo drugaciji naziv smijer koji si pohadao?

Taj je smjer u drzicevoj u zagrebu.zakaj
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
2qu2juw.jpg


nadalje lijepo piše kako je INA 2 Taktol ST Plus namjenjen podmazivanju izmeđuostalog motornih pila, koje se u današnje vrijeme vrte i do 15.000 o/min.

Mi smo završili. Nisi iznio niti jedan točan podatak, u svakom postu se hvataš nove teme i odstupaš od problematike.

Nemam vremena natezati se sa neargumentiranim očigledno netočnim tvrdnjama i ispravljati nečije postove.

Da u pravu si ak nemas vremena onda se nemoj natezati samnom ja se ispricavam ak sam te uvredil i ak pisem krive postove i krive teme,a ti i ja pisemo o necem kaj opce ne spada u ovu temu.
I nemoj se uzrujavati ak neko nekaj fula nije namjerno pa ga ti ispravi!:icon_pai:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bravo za tebe, no da si tamo naučio sve, ne bi postojale više obrazovne ustanove od srednje tehničke škole.

Ti ideš sa kvalitete preko kvantitete na cijenu, a onda kategoriziraš proizvođača ulja i maziva na temelju samousvojenih kriterija, te ulja specificiraš na temelju kvalitete proizvođača a ne prema ocjenama nezavisnih ispitnih tijela koja su međunarodno priznata kada su u pitanju dodjele specifikacija ulja.

Tu mi pricas u neka neovisna tjela koja su medunarodno priznata a ne vjerujes u njih,procitaj svoj post kaj si napisal u temi preporuka motornih pila i popljuval testove za rad!
Kaj si tak nabrijan na sve i svasta i ne uvazavas tuda misljenja?
Fakat imas kratak fitilj!:(wait):
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ala ste ga se raspisali...lijepo od moderatora kaj su prebacili u odgovarajuču temu postove a ne ih obrisali:(y)::icon_thumright:

@oficir ajde ako stojiš iza svega kaj si napisal a mislim pogotovo na " podmazuje se tek kada se zagrije motor" ajde onda druge zime probaj kad bude -10 uliti u motorku ili kaj več(kaj ima dvotaktni motor) i upali ju i pusti da neko vrijeme radi...ustvari radila bude par minut i onda bude zaribala a još nebude se niti zagrijala...ili opet z druge strane dvotaktni motor se podmazuje od mješavine i da mu ta mješavina (mislim konkretno na dvotaktol)ništa ne znači dok je hladan opet bi zaribao...

neznam niti ja sve o dvotaktnim motorima ali znam o onom kaj se vidi i znam princip rada...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ala ste ga se raspisali...lijepo od moderatora kaj su prebacili u odgovarajuču temu postove a ne ih obrisali:(y)::icon_thumright:

@oficir ajde ako stojiš iza svega kaj si napisal a mislim pogotovo na " podmazuje se tek kada se zagrije motor" ajde onda druge zime probaj kad bude -10 uliti u motorku ili kaj več(kaj ima dvotaktni motor) i upali ju i pusti da neko vrijeme radi...ustvari radila bude par minut i onda bude zaribala a još nebude se niti zagrijala...ili opet z druge strane dvotaktni motor se podmazuje od mješavine i da mu ta mješavina (mislim konkretno na dvotaktol)ništa ne znači dok je hladan opet bi zaribao...

neznam niti ja sve o dvotaktnim motorima ali znam o onom kaj se vidi i znam princip rada...

Nisi me skuzil dok je hladna ona podmazuje al puno manje kad je hladna. Kad bi stisnul pun gas na hladno vecinu ulja ode u kompresioni prostor i sagori a ne podmaze adekvatno.puno bolje podmazuje kad je topla.kad ti duze radi na leru i stisnes joj toploj puno gasa ona zadimi jer se na manjem okretajima zadrzi ulje u prostoru radilice i kod vecih okretaja ga baci gore i skuri visak pa kratko dimi pa prestane.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Nisi me skuzil dok je hladna ona podmazuje al puno manje kad je hladna. Kad bi stisnul pun gas na hladno vecinu ulja ode u kompresioni prostor i sagori a ne podmaze adekvatno.puno bolje podmazuje kad je topla.kad ti duze radi na leru i stisnes joj toploj puno gasa ona zadimi jer se na manjem okretajima zadrzi ulje u prostoru radilice i kod vecih okretaja ga baci gore i skuri visak pa kratko dimi pa prestane.

oke onda sam ja krivo skužil:(angel):
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Nisi me skuzil dok je hladna ona podmazuje al puno manje kad je hladna. Kad bi stisnul pun gas na hladno vecinu ulja ode u kompresioni prostor i sagori a ne podmaze adekvatno.puno bolje podmazuje kad je topla.kad ti duze radi na leru i stisnes joj toploj puno gasa ona zadimi jer se na manjem okretajima zadrzi ulje u prostoru radilice i kod vecih okretaja ga baci gore i skuri visak pa kratko dimi pa prestane.

po tebi kad je hladna i stisnes joj gas ona nezadimi a kad je topla i radi duze i stisnes joj gas ona zadimi. pa nisam bas siguran kad vise zadimi i kad bolje sagori. jednostavno testera nije predvidjena za rad na leru i kao forsirana masina mora imati jacu smesu za rad masine .na leru je nemoze sagoreti svu jer nema temperaturu sagorevanja u komori kao pri visem gasu. cim se podigne broj obrta temperatura sabijanja smese se drasticno povecava i temperatura samog motora i sagori taj deo smese koji se nakupi u karteru motora. sam vakum i pritisak koji vlada u karteru kretanjem klipa je na leru manji i teze se i smesa izbacuje u kompresioni prostor na leru. da dalje nedetaljisem. to sto si naveo za podmazivanje na hladno je istina ali za cetvorotaktne motore. dok rade na hladno moraju jedno vreme raditi pod sauhom. tada benzin zbog mnogo jace smese vazduha i goriva nemoze sav sagoreti i spira film ulja sa stubline i karika i smanjuje podmazivanje tih delova motora. cim se sauh vrati motor sagoreva normalno i ti problemi nestaju. zato se u gradskoj voznji i na krace relacije motori mnogo brze habaju i to bas sklop [klip ,karike , stublina]
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
slažem se z tobom @vica...a pogotovo ono za motorku...motorka ako je hladna i ako se nije tjerala pun gas prije da bi sve sagorjela onda zna dimiti kaj luda...poslije dok radi neko vrijeme tj.dok se zagrije popravem onda sve spregori kaj je ostalo unutra onda lijepo radi bez dima...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je u pravu si zadimi i hladna i kad duze radi na leru pa je stisnes toplu, tocno je da uvijek podmazuje i hladna i topla al kad je topla benzin isparava a ulje ne pa se samo ulje veze na pokretne djelove.
Kad je hladna i stisnes joj gas sve zajedno sagorjeva jer je benzin u tekucem stanju i naravno ispire lezajeve i kupi masnocu sa sobom u kompresioni prostor i sve odma sagorjeva pa dimi hladna na vecem gasu,sto nije nikak dobro za nju. Smije radit na leru to je cak preporucljivo kod 2taktnih motora jer se zagrijava pod malim opterecenjem i ima dovoljno ulja a kad das gasa visak izbaci i kratko dimi jace.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kolega al ja ništ ne kužim kaj si napisal...stalno se "vrtiš u krug" sad malo ovo a malo prije je bilo ono...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa pisem jedno te isto samo zelim sto vise pojednostaviti da meskuzis.
Evo kad je motorka hladna pusti ju 3,4min na leru da se malo zgrije a onda gas.
Kad je topla teraj samo pazi na odgovarajucu mjesavinu postotak ulja i kvalitetu ulja.
Najbolje kaj ti proizvodac preporuca.:icon_biggrin:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Ajd sad dosta s tim dvotaktolom.
Inin je ok, treba ga praviti prema omjeru na pakovanju i to je to, kao i svaki drugi.
Uvjek svježa mješavina.
AMEN.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Pa pisem jedno te isto samo zelim sto vise pojednostaviti da meskuzis.
Evo kad je motorka hladna pusti ju 3,4min na leru da se malo zgrije a onda gas.
Kad je topla teraj samo pazi na odgovarajucu mjesavinu postotak ulja i kvalitetu ulja.
Najbolje kaj ti proizvodac preporuca.:icon_biggrin:

ma kolega kužim ja sve to:icon_e_geek:a mješavinu se mješa po uputama i nikad problema...
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
264
Naravno da ne al valda ti je poznato da ina ima zastarjelu rafineriju i moje misljenje je da nemse parirati renomiranim proizvodacima kao eneos,shel,fuks,selenia...
I onda renomirani proizvođač ne stigne proizvesti ulja koliko treba pa naruči kod kod neke druge konkurentske rafinerije (naravno u tišini, preko treće firme) određenu količinu ulja željene specifikacije i prodaje pod svoje...jednom riječju danas glavnu riječ ima marketing

I još samo da kažem što misli moja rođa (inače radi u kontroli kvalitete ulja u naftnom sektoru) kad amateri govore o kvaliteti ulja: biiip ja njih i njihova mišljanja o uljima:icon_mrgreen: Jedini način kako dokazati kvalitetu ulja je laboratorijska analiza prije, tijekom i nakon eksploatacije ulja
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e pa ulja za dvotaktne mogu ispitati samo prije a tokom rada i nakon eksploatacije mogu ga traziti u vazduhu. ja sam sipao stihl sinteticko po preporuci i testera ode pod garancijom ni tri meseca nije radila ukupno. ali sta ces kad ga kod nas svak kopira pa sam i sam naleteo na fals pakovanje. zato vise jok renomirana ulja. samo od nasih drzavnih rafinerija ili lukoil koja su samo na njihovim pumpama moguce uzeti i nemam problema vec godinama.
 

Najnoviji postovi

Na vrh