Kada se hvataš pojmova, pretpostavlja se da imaš znanje. Što je "polu i full-sinteticka", odgovori javno, pa da vidimo tko se treba zbrojiti.
Mineralno ulje je dobiveno rafiniranjem nafte,dobije je obicno mineralm ulje.15w40...
Kod polu sintetike se to mineralno dodatno procisti,rafinira i dodaje se odredem postotak aditiva.10w40...
Full sintetika se prociscava do max vade se sve necistoce i ostaci metala i grafita pa se dodaju razni samponi i aditivi da bi bilo postojano na niskim i visokim temp a da bi i dalje imalo svojstvo viskoznosti isto,vecinom su ta ulja gradacije 05w40ili 00w40...
Koje vrste nafte prema zasićenosti ugljikovodicima i zašto?
Znaš li što je rafinacija, koji su tehnološki postupci rafinacije i koja je njezina bit kod proizvodnje baznih ulja koja su temelj ulja kao gotovih proizvoda ovisno o namjeni.
Mineralna ulja također u svom sastavu imaju aditive.
Full sintetika je relativno iskrivljen pojam, no ti si ga prvi spomenuo, pa te citiram cijelim putem. Ako govorim o potpuno sintetičkim uljima, onda zaboravimo naftu i rafinerije, jer ista su proizvod laboratorija i ne dobivaju se preradom sirove nafte.
Ako govorimo o dodatno obrađenim mineralnim uljima sa odabranim paketom aditiva, koja se iskrivljeno nazivaju "full sintetika" a ista su dostupna po svim trgovinama motornih ulja, nisu potpuno sintetička ulja već, hidrokrekirana ulja koja se rade na bazi mineralnog ulja. Istina, dodatno su obrađena i nešto veće kvalitete nego konvencionalna mineralna ulja.
Dakle, ni sa zadnjom tvrdnjom nisi u pravu, kao što nisi u pravu da svojstvo viskoznosti ostaje isto, što si iznio u zadnjoj tvrdnji u svom postu, jer isto je naprosto nemoguće. Opće je poznato kako viskozitet kod tekućina pada sa porastom temeprature, koliko god se mi trudili. Težimo da pada što manje i to je bit svega, ali da ostane isti, nije moguće.
Tko je i zašto bolji, malo tko može potvrditi. Ono o čemu ja pričam cijelo vrijeme je to da se nema osnova za ponižavanje INA ulja i maziva, i svo moje pisanje nije sa ciljem da dokažem tko radi bolja ulja (za to treba provesti ispitivanje) nego da predstavim povijest, temelje, potencijale i budućnost koju Maziva Zagreb kao član INA grupe imaju, kada su u pitanju proizvodnja ulja i maziva. Na tržištu sa dostupnim INA proizvodima, ista ima potpunu ravnopravnost i kvalitete konkurirati svojim proizvodima i to i čini.
Govoriti da nema kapacitetnu proizvodnju kao veće naftne kompanije u svijetu, u Aziji, Americi,je neozbiljno iz razloga što nismo toliko veliki. Pozitivno je proširivanje proizvodnje (i ove godine) i asortimana kao i izlazak na nova tržišta susjednih zemalja.