• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
To sam ti ja i htjel rec da komentiraj sa svog gledista i ISKUSTVA a ne izvlacis nekaj kaj pise na netu i statistike necega kaj je neko u labaratoriju napravil,mi smo krajni korisnici i iz svog iskustva komentiramo.
Pa ova tema nebi onda ni trebala postojati jer sve o uljima i mastima pise na netu i ak nas kaj zanima o sastavu i njihovoj promidbi pogledamo na net.
Pa tu smo valda da podjelimo svoja iskustva i svako ima pravo na svoj komentar i iskustvo!
Kaj nije tak?~ispravi me slobodno ak sam krivo rekel!

Tko kaže da ne govorim iz iskustva?

Ja sam sa uljima krenuo prvo kao korisnik laik, pa kao znatiželjan korisnik, pa probao svega i svašta kad su u pitanja motorna ulja za automobile, kao i kočione tekućine, kao i motorna i ostala ulja i maziva kada su u pitanju strojevi, na kraju svoje znanje o istima potvrdio na studiju, visokom školstvu, a sada sam na jednoj novoj razini koja će po završetku donesti nešto više.

Od motornih ulja u strojevima, kao korisnik mogu spomenuti Shell Rimula R4 L, Deutz TLX 10w40, Mobil Delvac MX 15w40, Fuchs Titan Agro 15w40, INA Super3, INA Super5, INA Super TURBO.

Sa niti jednim uljem nisam imao problema. Niti u vidu pada viskoziteta, niti u vidu značajnog gubitaka svojstava bilo fizičkih bilo kemijskih svojstava, niti u vidu potrošnje ulja niti u vidu pogoršanja u samom radu motora.

Kad su u pitanju motorna ulja u automobilima, tu sam prošao 20tak proizvođača kao i INA 505.01, INA Delta Sint, INA Millenium, INA Star. U niti jednom pogledu nisam primjetio pogoršanje u odnosu na strana renomirana ulja koja u narodu zasjenjuju domaćeg proizvođača.

Eto, o iskustvu iz prakse mogu pisati puno, provodio sam određeno vrijeme po servisima, i dobivao hrpu povratnih informacija i nisam kao što misliš, internetski stručnjak, prošao sam dobru praksu i obrazovanje.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,777
Tko kaže da ne govorim iz iskustva?

Ja sam sa uljima krenuo prvo kao korisnik laik, pa kao znatiželjan korisnik, pa probao svega i svašta kad su u pitanja motorna ulja za automobile, kao i kočione tekućine, kao i motorna i ostala ulja i maziva kada su u pitanju strojevi, na kraju svoje znanje o istima potvrdio na studiju, visokom školstvu, a sada sam na jednoj novoj razini koja će po završetku donesti nešto više.

Od motornih ulja u strojevima, kao korisnik mogu spomenuti Shell Rimula R4 L, Deutz TLX 10w40, Mobil Delvac MX 15w40, Fuchs Titan Agro 15w40, INA Super3, INA Super5, INA Super TURBO.

Sa niti jednim uljem nisam imao problema. Niti u vidu pada viskoziteta, niti u vidu značajnog gubitaka svojstava bilo fizičkih bilo kemijskih svojstava, niti u vidu potrošnje ulja niti u vidu pogoršanja u samom radu motora.

Kad su u pitanju motorna ulja u automobilima, tu sam prošao 20tak proizvođača kao i INA 505.01, INA Delta Sint, INA Millenium, INA Star. U niti jednom pogledu nisam primjetio pogoršanje u odnosu na strana renomirana ulja koja u narodu zasjenjuju domaćeg proizvođača.

Eto, o iskustvu iz prakse mogu pisati puno, provodio sam određeno vrijeme po servisima, i dobivao hrpu povratnih informacija i nisam kao što misliš, internetski stručnjak, prošao sam dobru praksu i obrazovanje.

jesi li imao kakvih iskustava sa FOROL uljem?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
koliko čujem FOROL ulje se još prodaje samo za zalihe,
jer da se proizvodnja gasi,
u mojem kraju ga sve teže naču u dijelovima,
do prije godine dana ga je bilo na izvoz po dućanima kao najjeftinija ulja.
 
N

Nevjernik

Guest
ja ne uspoređujem imt i mercedes, ja samo hoću reči da to ulje nije nekvalitetno kao što ni ina nije...
a razlog mojeg kvara nije bilo ulje kao što ti pokušavaš tvrditi nego komadić špene koja je normalna pojava na poludotrajalom motoru.

Takve stvari se ne događaju odmah.
Ali pošto se ne razumiješ očito u kvalitetu ulja i uspoređuješ inu s shelom.
Onda nemoj ništa ni pisati.
To se sve dugoročno vidi korištenjem kvalitetnog ulja.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Takve stvari se ne događaju odmah.
Ali pošto se ne razumiješ očito u kvalitetu ulja i uspoređuješ inu s shelom.
Onda nemoj ništa ni pisati.
To se sve dugoročno vidi korištenjem kvalitetnog ulja.

daj ti napisi koja ulja koristis i u cemo ih koristis i koji interval izmijene i kakvo se pokazalo a ne kaj stalno samo pljujes po ininom ulju i ostalim daj malo ohladi i ne pricaj gluposti vrtis se ko macak oko vruce kase i samo vices nista ne valja!!!!
 
N

Nevjernik

Guest
daj ti napisi koja ulja koristis i u cemo ih koristis i koji interval izmijene i kakvo se pokazalo a ne kaj stalno samo pljujes po ininom ulju i ostalim daj malo ohladi i ne pricaj gluposti vrtis se ko macak oko vruce kase i samo vices nista ne valja!!!!

Sigurno je da inu ne koristim više nigdje .
Izvadio sam ju van i to je bio zadnji put skoro mi motor zaribao .
Koristim ulje ovisi za što svaki stroj ili auto ima drukčije ulje koje ide.
Ina em ima falš pakovanja em mađari papre nama ali neka što će nema nafta.
Prije je to ulje kud i kamo bilo bolje a sad druga priča.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,777
Sigurno je da inu ne koristim više nigdje .
Izvadio sam ju van i to je bio zadnji put skoro mi motor zaribao .
Koristim ulje ovisi za što svaki stroj ili auto ima drukčije ulje koje ide.
Ina em ima falš pakovanja em mađari papre nama ali neka što će nema nafta.
Prije je to ulje kud i kamo bilo bolje a sad druga priča.

Kako to skoro daj pojasni?
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Sigurno je da inu ne koristim više nigdje .
Izvadio sam ju van i to je bio zadnji put skoro mi motor zaribao .
Koristim ulje ovisi za što svaki stroj ili auto ima drukčije ulje koje ide.
Ina em ima falš pakovanja em mađari papre nama ali neka što će nema nafta.
Prije je to ulje kud i kamo bilo bolje a sad druga priča.

Pa napisi koji stroj koje ulje ja u traktor i golfa 3 super 5 vec dugi niz godina i u starom 533 koji smo prodali uvijek je bil super 5 i nikad nisam imo problema s nicim ja ne hvalim ja samo govorim svoje misljenje meni je ina super i cijenom i stanjem kojim se pokazala u radu
U skodu octaviu 1.9tdi 90 ks sipam shell i na 10tkm od zamijene do zamijene mi potrosi ga pola litre to je za motor od blize pol milje odlicno tak da ne hvalim ni shell jer meni se pokazo dobar a sad kak se drugima neznam nek svako napise svoje misljenje netreba samo pljuvat po nekom imenu reci sta mislis i idemo dalje ja osobno nebi vise koristio valvolino jer mi se nije pokazo dobar mozda drugima je!
Kak mislis zaribo ti motor skoro daj malo pojasni kakvi su simptomi kad skoro zariba motor da se i meni nekad nedaj Boze nebi desili ti simptomi pa da znam reagirat na vrijeme!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
za svaki motor je propisana norma koja zadovoljava taj motor znaci pise koja vrsta ulja mora ici u njega da bi dugo radio bez vecih ostecenja i vecih habanja,a drugo je kaj ljudi kemijaju sa vrstama i kvalitetom pa sjebu motor al ne zariba nego dobi ostecenja koja mi ne vidimo i smanjili smo mu vjek trajanja! Fulaj ulje na zetoru turbaku i ode turbina i bosch pumpa k vragu pa placas duplo.

Svi samo gledaju najjeftinije a nemaju pojma kaj uzimaju.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Fulaj ulje na zetoru turbaku i ode turbina i bosch pumpa k vragu pa placas duplo.

Svi samo gledaju najjeftinije a nemaju pojma kaj uzimaju.

Kaj se tice zetora turbaka radi ceg bi njemu riknula bosch pumpa radi ulja daj mi malo pojasni to ja tebe ne kuzim nista ti si malo simo malo tamo zapocinjes ovo ono nista ne dovrsis sta si zapoceo daj pojasni neke stvari!
Svi se samo drzite neke teorije i sta ste procitali na netu i oko tog kruzite niko ne pise vlastita misljenja i sta koristi i u kojim strojevima i kojim intervalom izmjene misljenja savijeti!
Jos jedna stvar ja tocim u golfa 3 1.9tdi super 5 koji mijenjam svakih 5tkm ili jednom godisnje jer stari ne radi puno kilometraze sta nije bolje ulje da se promijeni jednom godisnje nego da mu stavim neko kvalitetnije koje cu mijenjat svake 3 god sta je bolja varijanta?
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
""Fulaj ulje na zetoru turbaku i ode turbina i bosch pumpa k vragu pa placas duplo.

Svi samo gledaju najjeftinije a nemaju pojma kaj uzimaju.""


to ulje sigurno nije krivo (ako je na vrijeme mjenjano)...onda bi i na našem autu krepala turbina i bosch pumpa zvog ininog ulja po tvom...radi se od Ford Mondeo 1.8td i isto sipamo super5 unutra i mjenjamo ga 2 put godišnje jer zna tata nabiti i prek 15tkm godišnje...i nikad problema z njim
 
Posljednje uređivanje:

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,777
Prije generalke u zetoru sam imao: INA super 5- kad je ulje odradilo 100 radnih sati počela mi je svijetlit lampica od ulja na 500 obrtaja motora, na 130 sati je isto svijetlila s tim da ga je počeo i trošit. nakon toga stavljeno FUCHS TITAN AGRO lampica počela svijetlit na 110 sati ulje počeo trošit na 150... zatim smo išli na SHELL RIMULA SUPER NA 100 sati nema svijtljenja lampice na 150 također nema tek na 200 sati al ga još nije počeo trošit... nakon toga je išao OMV TRUCK LD koji se pokazao isti kao i SHELL.
NAkon generalke koristim CHEVRON sa pritiskom nemam problema na 200 radnih sati ga počinje trošit ja ga mijenjam na 180... nastavak slijedi
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj se tice zetora turbaka radi ceg bi njemu riknula bosch pumpa radi ulja daj mi malo pojasni to ja tebe ne kuzim nista ti si malo simo malo tamo zapocinjes ovo ono nista ne dovrsis sta si zapoceo daj pojasni neke stvari!
Svi se samo drzite neke teorije i sta ste procitali na netu i oko tog kruzite niko ne pise vlastita misljenja i sta koristi i u kojim strojevima i kojim intervalom izmjene misljenja savijeti!
Jos jedna stvar ja tocim u golfa 3 1.9tdi super 5 koji mijenjam svakih 5tkm ili jednom godisnje jer stari ne radi puno kilometraze sta nije bolje ulje da se promijeni jednom godisnje nego da mu stavim neko kvalitetnije koje cu mijenjat svake 3 god sta je bolja varijanta?

Krivo sam napisal malo sam bil umoran dosel sam sa noci harmonike i malo umoran bosch pumpa zbog loseg goriva ne zbog ulja.,covjek kod mene ćjele godine radi pun j sa zetorom 6340turbo proljebe jesen drva ljeto bale i kad je pod vecim opterecenjem ulje se jako zgrije i pocne mu trosit jako i dimi.imal je unutra ina super 5. Platil ga je puno i traktor je u izvrsnom stanju pa je pital majstora i veli da je to jako opterecen motor zbog turbine i da stavi neko bolje ulje ili da inu mjenja svakih 100sati i sad je stavil neki fuks neznam koji i vadi ga na 200sati da mu ne potrosi ni kap mjenja ga 2 puta godisnje a ima jos 3 traktora 5245 539 i 533 u ove ostale stavlja super5 redovito i zetor 5245 je bijk 1. Na generalke a imt 2 puta do sad.5245 je kupil novog 86god.
Turbina je valda osjetljiva na kakvocu ulja a stavja u njega samo euro diesel.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj se tice zetora turbaka radi ceg bi njemu riknula bosch pumpa radi ulja daj mi malo pojasni to ja tebe ne kuzim nista ti si malo simo malo tamo zapocinjes ovo ono nista ne dovrsis sta si zapoceo daj pojasni neke stvari!
Svi se samo drzite neke teorije i sta ste procitali na netu i oko tog kruzite niko ne pise vlastita misljenja i sta koristi i u kojim strojevima i kojim intervalom izmjene misljenja savijeti!
Jos jedna stvar ja tocim u golfa 3 1.9tdi super 5 koji mijenjam svakih 5tkm ili jednom godisnje jer stari ne radi puno kilometraze sta nije bolje ulje da se promijeni jednom godisnje nego da mu stavim neko kvalitetnije koje cu mijenjat svake 3 god sta je bolja varijanta?

Pa evo sam si si odgovoril inu u autu mjenjas svakih 5tkm dok shel ili neko drugo svakih 10tkm pa racunaj. Ja recimo u svom puntu svakih 15tkm 5w40 litra mi je 65kn ili elf 10w40 svakih 10tkm po 45kn litra. Pa ti meni reci zakaj? S traktorom isto tak neko bolje ulje duze vozis pa mjenjas. Ja ulje u autu mjenjam svakih 15tkm ili ak tolko ne napravim 1 god. Obavezno a ne svake 2 ili 3 god!
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Pa evo sam si si odgovoril inu u autu mjenjas svakih 5tkm dok shel ili neko drugo svakih 10tkm pa racunaj. Ja recimo u svom puntu svakih 15tkm 5w40 litra mi je 65kn ili elf 10w40 svakih 10tkm po 45kn litra. Pa ti meni reci zakaj? S traktorom isto tak neko bolje ulje duze vozis pa mjenjas. Ja ulje u autu mjenjam svakih 15tkm ili ak tolko ne napravim 1 god. Obavezno a ne svake 2 ili 3 god!

Opet govoriš neistinu.

Krenuo sam pisati sve u podacima za svako INA ulje, ali kad si ti započeo onda si dužan odgovoriti. Koje INA motorno ulje ima ograničeni interval zamjene na 5000km?

Delta Sint, Millenium, 505.01, Star, Move... i da ne nabrajam dalje, nemaju, nego imaju duplo, troduplo i višestruko veći, ovisno kako koje od navedenih, no 5000km nema NITI JEDNO.

Da ne spominjem nova LL ulja čiji interval dolazi do 30.000km.


Mene zanima kako moderator dozvoli trollanje na forumu, tko god šta napiše, iz aviona vidljivu glupost, sve se broji pod postove i diže se reputacija. Žalosno.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Opet govoriš neistinu.

Krenuo sam pisati sve u podacima za svako INA ulje, ali kad si ti započeo onda si dužan odgovoriti. Koje INA motorno ulje ima ograničeni interval zamjene na 5000km?

Delta Sint, Millenium, 505.01, Star, Move... i da ne nabrajam dalje, nemaju, nego imaju duplo, troduplo i višestruko veći, ovisno kako koje od navedenih, no 5000km nema NITI JEDNO.

Da ne spominjem nova LL ulja čiji interval dolazi do 30.000km.


Mene zanima kako moderator dozvoli trollanje na forumu, tko god šta napiše, iz aviona vidljivu glupost, sve se broji pod postove i diže se reputacija. Žalosno.

Pa daj citaj kaj je napisal buco ina super5 o tom ulju pisemo kaj ti spominjes sint milenum....i ja ne velim kad ima interval koje ulje nego kad ga ko mjenja! I ljudi znaju da ina ima i drugih ulja koja stalno spominjes pa reci vec jednom svoje iskustvo kaj stavljas u traktor ili auto i kak si zadovoljan?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ntoru
Opet govoriš neistinu.

Krenuo sam pisati sve u podacima za svako INA ulje, ali kad si ti započeo onda si dužan odgovoriti. Koje INA motorno ulje ima ograničeni interval zamjene na 5000km?

Delta Sint, Millenium, 505.01, Star, Move... i da ne nabrajam dalje, nemaju, nego imaju duplo, troduplo i višestpruko veći, ovisno kako koje od navedenih, no 5000km nema NITI JEDNO.

Da ne spominjem nova LL ulja čiji interval dolazi do 30.000km.


Mene zanima kako moderator dozvoli trollanje na forumu, tko god šta napiše, iz aviona vidljivu glupost, sve se broji pod postove i diže se reputacija. Žalosno.

Da u pravu si al jel bi ti vozio ina super5 u tdi motoru vise od 5-7tkm?
Ili milenium 100tkm da ih radis godisnje naravno,nebi jer bi ti na 40tkm poceo ga zderat,jel se sjecas reklame za milenium?
Vec sam pisal o tome al evo opet cu: u zetove man i mercedes buseve su prije 4-5god otprilike uzeli milenium kao duzi interval zamjene nije pre skupo u odnosu na druge marke,s tim da im busevi rade od 70tkm do 90tkm,i nakon 40tkm su ga poceli trosit pomalo a na 60tkm razbijeno i pije ga da ga nisu mogli natocit kolko su ga zderali s tim da su to sve bili relativno novi busevi,popizdil je sef nabave i urgiral je u upravu holdinga i objasnil im je kaj se desava i naravno vratili su se fuksu koji je skuplji i svakih 40tkm van i novo unutra s tim da do izmjene ne potrosi vise skoro nis stric mi je tam voditel pa znam iz prve ruke.
Evo jos jedno u zgparkingu imamo 8 traktora landini imalih i jedan veci za zimsku sluzbu samo,ista stvar narucili su ina milenium i samo je te godine bila unutra i vratili su se na seleniu.
A s tim da se ti busevi i nasi traktorh ne gase po 12 i vise sati svaki dan.
Evo jos jedan primjer:koristili smo za podmazivanje ralica i volana na traktorima ina lis mast i posto radimo s njima samo na minusima ta mast je bila ko kamen i pocne skripat ralica na zglobovima mast se tolko stvrdne na -5 da je to smjesno i mazali smo 2 puta dnevno,ove godine je sef zimske nabavil fagovu mast u tubama i druga pricast mekana i maziva na svim temp a ove godine je u nocima islo i do -15stupnjeva.evo ti malo iskustva,a ti ogle recimo za mast lis3 koja joj je temp.primjene a ne valja od +2stupnja pa na nize pa tak povezi i sa uljima da bas nije tak sve kak pise!
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh