• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
stihlovo ulje, kolko ja znam radi talijanski castrol....barem neka od njih
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da tak nekak,na prastarim motorkama iz 60-tih pise u prospektu castrol 2-stroke sae40, Delux sae50 al mislim da italia nije za njih radila ulja nego su si sami tada rafinirali u njemackoj.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Sve je to bilo dobro i kvalitetno davnih dana kad je jos Bog hodil po zemljici a ne ko sad lopovi koji nam svasta podvaljuju a nemamo izbora nego to koristit!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Normalno da nije loš. INA proizvodi ulja za dvotaktne motore još od davne 1959. godine.

Inače, promjena boje mješavine (motornog benzina i ulja) direktno izložene suncu i ne nužno direktno izložene, dovoljno je da mješavina bude u prozirnoj boci je utjecaj svjetlosti na neke od aditiva, posljedica je zamućivanje mješavine i izbjeljivanje. Zato je propisano čuvanje goriva i mješavine goriva i ulja, a ne u prozirnim bocama, kao ni plastici čiji sastav nije otporan na gorivo.

A što mislite tko proizvodi ulja za Stihl?

Pa ja sam pisal par postova prije o karnisterima i izlozenosti suncu daj procitaj.
Da problem je kaj je inin dvotaktol ostal isti i danas ako ne i losiji kaj mislis zakaj njega ide 4 posto a ostala ulja 2-3%?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Vjerujem da ces mi ti rec,jer vidim da to znas.
Prije svega napisi zasto recimo yamaha trazi samo 1%ulja?:Kiss:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Vjerujem da ces mi ti rec,jer vidim da to znas.
Prije svega napisi zasto recimo yamaha trazi samo 1%ulja?:Kiss:

Ne mogu ja sve znati.
Vidim da si ti iznio neke tvrdnje, pa pretpostavljam da znaš o čemu govoriš.


Tebe kao korisnika obavezuje da se pridržavaš preporuke proizvođača koji je iste donio na temelju konstrukcije motora i ekoloških zahtjeva, pa bilo to 1,3 ili recimo 5% udjela ulja u motornom benzinu i to je sve.

Moj osvrt odnosio se na kritiku INA ulja za dvotaktne motore kada si iznio neke, po meni netočne tvrdnje, a iste sam boldao u postu prije.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Pa ja sam pisal par postova prije o karnisterima i izlozenosti suncu daj procitaj.
Da problem je kaj je inin dvotaktol ostal isti i danas ako ne i losiji kaj mislis zakaj njega ide 4 posto a ostala ulja 2-3%?

Jesi li siguran? Ja nisam, pitam.


INA Delta Sint je 30godina na tržištu pod istim imenom, ali je isto ulje doživjelo određene promjene, izmeđuostalog i prije 10tak dana kada su izvršena nova testiranja i dodijeljene neke nove specifikacije.

Da ne govorimo o INA Super 5 iz 1980. godine, i tako dalje i tako dalje.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Prvenstveno to ulje u dvotaknim motorima podmazuje lezajeve radilice i klipnjace i naravno smanjuje trenje klizecih elemenata (karika,bolcni).
Ulje tek pocinje podmazivati kad se motor ugrije jer tek tada benzin pocne isparavati i tek se tada odvaja ulje od benzina i podmazuje elemente kak treba.
Neki proizvodaci propisuju manju koncentraciju ulja zbog kvalitete materijala i vecih otstupanja elemenata i naravno eko norma.
Ne preporucuje proizvodac bezveze odredena ulja,jer ta ulja odgovaraju njihovim standardima i kvaliteti
Ina 2taktol nije napravljeno za motore sa jako puno okretaja jer nema svojstva viskoznosti a time prianjanja na pokretne djelove koji se vrte jako brzo 10000 okretaja i vise.:(happy):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@torpedotd45 kolega slazem se s tobom svi pricaju kak ina nema dobra ulja a svi ih kupujemo i koristimo pa zasto onda kupujete ulje koje nije dobro ja ga koristim i za traktor i za auto uglavno za sve i nema nikakvih problema s njim ja sam prezadovoljan!
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Vjerujem da ces mi ti rec,jer vidim da to znas.
Prije svega napisi zasto recimo yamaha trazi samo 1%ulja?:Kiss:
tako je konstrukciono resena i ima takve materijale od kojih je napravljena da to moze izdrzati. japanac je japanac. ali je striktno naveo sigurno i koje ulje i proizvodjaca ulja za taj postotak. pa moj vartburg iz 74 god je mogao ici na 2% nemackog dvotaktola ili 2,5% drugih proizvodjaca koji su naznaceni u spisku. i nije imao nikakvih problema vise od 30 god sto je bilo svima nezamislivo u ono vreme. izradio je japanac i motor kojem netreba ni ulje ni tecnost ili bilo sta za hladjenje sa garancijom od milion kilometara i to vise od 15 god ima . ali je preskup za serijsku proizvodnju. sta onda dalje reci
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ne mogu ja sve znati.
Vidim da si ti iznio neke tvrdnje, pa pretpostavljam da znaš o čemu govoriš.


Tebe kao korisnika obavezuje da se pridržavaš preporuke proizvođača koji je iste donio na temelju konstrukcije motora i ekoloških zahtjeva, pa bilo to 1,3 ili recimo 5% udjela ulja u motornom benzinu i to je sve.

Moj osvrt odnosio se na kritiku INA ulja za dvotaktne motore kada si iznio neke, po meni netočne tvrdnje, a iste sam boldao u postu prije.

Prvenstveno to ulje u dvotaknim motorima podmazuje lezajeve radilice i klipnjace i naravno smanjuje trenje klizecih elemenata (karika,bolcni).
Ulje tek pocinje podmazivati kad se motor ugrije jer tek tada benzin pocne isparavati i tek se tada odvaja ulje od benzina i podmazuje elemente kak treba.
Neki proizvodaci propisuju manju koncentraciju ulja zbog kvalitete materijala i vecih otstupanja elemenata i naravno eko norma.
Ne preporucuje proizvodac bezveze odredena ulja,jer ta ulja odgovaraju njihovim standardima i kvaliteti
Ina 2taktol nije napravljeno za motore sa jako puno okretaja jer nema svojstva viskoznosti a time prianjanja na pokretne djelove koji se vrte jako brzo 10000 okretaja i vise.:(happy):

Dobro, netko je nešto naučio, to je bitno.

A za ovo zadnje, molim te, reci mi, gdje si ili tko te to naučio? http://www.maziva.hr/web/images/stories/tehinfo/INA_2_Taktol_ST_Plus.pdf
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ina super 5,3i turbo se nisu mjenjala nikad ostala je ista gradacija i to je ulje za starije tipove diesel motore za teske uvjete rada,i vjerujem da oni koji su kupili nove traktore sa euro normom 4 ili 5 imaju propisana drugu gradaciju ili viskoznost za te norme a ina 5,3 i turbo to nemaju.

Ja osobno ina 2taktol ne koristim za niti jedan stroj samo stihl ulje,a u staroga zetora stavljam ina super5 i za njega je vise nego dobro s obzirom da ga treba mjenjati svakih 150 a ja godisnje tak negdje i delam,a postoje i puno kvalitetnija ulja za takve motore recimo fuks.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako nije namenjeno za te obrtaje sve bi testere pozakivale. sva su namenjena za sve samo u kojem odnosu mesavine. drugo niko nemoze osporiti originalna i visokokvalitetna ulja koja ispunjavaju novije zahteve i standardne. ali to je sve proizvodjac napisao u tehnickom uputstvu za taj stroj . koji postotak koji standard ulja i koja zamenska ulja. time on garantuje dugovecnost i svoj kvalitet proizvoda. moze se koristiti i drugo ali vec se i vek te masine smanjuje
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ina super 5,3i turbo se nisu mjenjala nikad ostala je ista gradacija i to je ulje za starije tipove diesel motore za teske uvjete rada,i vjerujem da oni koji su kupili nove traktore sa euro normom 4 ili 5 imaju propisana drugu gradaciju ili viskoznost za te norme a ina 5,3 i turbo to nemaju.

Ja osobno ina 2taktol ne koristim za niti jedan stroj samo stihl ulje,a u staroga zetora stavljam ina super5 i za njega je vise nego dobro s obzirom da ga treba mjenjati svakih 150 a ja godisnje tak negdje i delam,a postoje i puno kvalitetnija ulja za takve motore recimo fuks.

S kim ja ulazim u raspravu...

Da, bravo, Super 3 i Super5 imaju svoju namjenu, koja nije u Euro 4 i 5 motorima, no zato postoji INA Super 2000 za Euro 3 i Euro4 motore, kao i Super 2009 za Euro4 i Euro 5 motore.

Isto kao što Fuchs ima Titan Universal 15w40 koje nije za Euro 4 i Euro 5 motore nego za Euro 2 motore, i što to sad znači? Da Fuchs nije "kvalitetan" proizvođač zato što izmeđuostaloga ima u ponudi to ulje?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Obicni dvotaktol se propisuje u vecem omjeru da bi se nadoknadila njegova kvaliteta.
A ovaj 2tktol st super je novo ulje poboljsano i moze u 2 postotnom omjeru i tjerojatno je duplo skuplje.
A o motorima s unutarnjim izgaranjem sam sve naucil u skoli koja nije za auto mehanicara nego tehnicar za vozila i vozna sredstva.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
A o motorima s unutarnjim izgaranjem sam sve naucil u skoli koja nije za auto mehanicara nego tehnicar za vozila i vozna sredstva.[/QUOTE]

Di je ta skola u zagrebu ili negdi drugdi ili mozda ima malo drugaciji naziv smijer koji si pohadao?
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Obicni dvotaktol se propisuje u vecem omjeru da bi se nadoknadila njegova kvaliteta.
A ovaj 2tktol st super je novo ulje poboljsano i moze u 2 postotnom omjeru i tjerojatno je duplo skuplje.
A o motorima s unutarnjim izgaranjem sam sve naucil u skoli koja nije za auto mehanicara nego tehnicar za vozila i vozna sredstva.

Bravo za tebe, no da si tamo naučio sve, ne bi postojale više obrazovne ustanove od srednje tehničke škole.

Ti ideš sa kvalitete preko kvantitete na cijenu, a onda kategoriziraš proizvođača ulja i maziva na temelju samousvojenih kriterija, te ulja specificiraš na temelju kvalitete proizvođača a ne prema ocjenama nezavisnih ispitnih tijela koja su međunarodno priznata kada su u pitanju dodjele specifikacija ulja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
S kim ja ulazim u raspravu...

Da, bravo, Super 3 i Super5 imaju svoju namjenu, koja nije u Euro 4 i 5 motorima, no zato postoji INA Super 2000 za Euro 3 i Euro4 motore, kao i Super 2009 za Euro4 i Euro 5 motore.

Isto kao što Fuchs ima Titan Universal 15w40 koje nije za Euro 4 i Euro 5 motore nego za Euro 2 motore, i što to sad znači? Da Fuchs nije "kvalitetan" proizvođač zato što izmeđuostaloga ima u ponudi to ulje?

Naravno da ne al valda ti je poznato da ina ima zastarjelu rafineriju i moje misljenje je da nemse parirati renomiranim proizvodacima kao eneos,shel,fuks,selenia...
Mislim da ni jedan gazda koji da za novi traktor 200000kn i vise nebu inu stavljal kaj ne znaci da bu zaribal ili da ina nebu odradila posao.
Evo u zetove buseve su prije nekih 6god stavili milenium itrebala je raditi sto tisuca kad na 60000 ga je pocel trosit ko lud pa su se vratili na fuks i rade 80000tkm godisnje i onda ga mjenjaju bez nekog veceg nadoljevanja.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Obicni dvotaktol se propisuje u vecem omjeru da bi se nadoknadila njegova kvaliteta.
A ovaj 2tktol st super je novo ulje poboljsano i moze u 2 postotnom omjeru i tjerojatno je duplo skuplje.
A o motorima s unutarnjim izgaranjem sam sve naucil u skoli koja nije za auto mehanicara nego tehnicar za vozila i vozna sredstva.
e pa vidis sad jednu zanimljivost iz iskustva. kod nas ima skoro svakakuca motorne pumpe za baste [ tomos i dmb] dvotaktne. svi su ranije koristili obican dvotaktol i motori su radili po 15-20 godina bez ikakvih generalnih popravki. zbog neodrzavanja ces kvar je bio zavarivanje svecice i zapusavanje izlaznog dela stubline ka auspuhu. presli svi na sinteticka i polusinteticka na 2% i ti problemi su zaboravljeni jer su masine ogorevale lakse naslage garezi. ali vek masina je smanjen na 3-5 god . neznam koliko sam motora u sezoni radio generalne dok nisam objasnio neke stvari onima koji su hteli cuti i poslusati. otada mnogo manje radova na njima sem povremeno skinuti glavu i ocistiti garez .ono sto si rekao da tek ulje pocinje sa podmazivanjem kad se motor zagreje ,kad benzin ispari itd.... to je nebuloza koju jos u zivotu nisam cuo. jadna skola u kojoj si ucio. sta cemo zimi sa testerom koja radi na -10 .ona ima se ubije da postigne radnu temperaturu a dotle po tebi radi bez podmazivanja. trebao si malo bolje se procitatu tu lekciju iz skole da ti ja neopisujem o podmazivanju i uslovima osnovnim
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh