• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
I atmo dizel može otići u iberturažu sagorijevajući motorno ulje, u situaciji kada je isti istrošen pa plinovi iz natklipnog prostora zbog istrošenja u sklopu klip-klipni prstenovi-cilindar probiju u karter i tlakom podignu ulje kroz iberlauf nazad na usis.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sam si napravi kruzni tok i nemre se kontrolirati gasenje ili smanjivanje turaze?
Kaj turbinu ulje hladi ili podmazuje ili jedno i drugo?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Sam si napravi kruzni tok i nemre se kontrolirati gasenje ili smanjivanje turaze?
Kaj turbinu ulje hladi ili podmazuje ili jedno i drugo?

turbinu ulje samo podmazuje...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ulje je podmazuje ali i odvodi dobar deo toplote sa biksne i rotora. ali zato kad dobije lufta deo ulja iz biksne propusti kraj rotorai zavrsi u usisu i izduvu motora. motor se isto najvitalniji delovi i podmazuju i hlade uljem
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa smanjuje trenje a time i pregrijavanje i svojim tokom odvodi toplinu i hlad.
Kaj turbina nema neki pakung ili semering da sprijeci istjecanje ulja van?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na vecini jok koje sam video. a tu brzinu bi tesko sta i izdrzalo a i velika temperatura je u pitanju
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Svaka turbina malo potrosi ulja ustvari ne potrosi ga nego propusti malcice kroz semering

pa je kad mu na turbini semering prepusti ulje v usis,

Pa smanjuje trenje a time i pregrijavanje i svojim tokom odvodi toplinu i hlad.
Kaj turbina nema neki pakung ili semering da sprijeci istjecanje ulja van?

pa valjda ima čim kolege govore o njima ..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ajde mi slikajte taj semering na turbini. ja ga jos nisam video a bar 20 sam video raskopanih za remont. sama biksna [lezaj ]im je i zaptivka
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ajde mi slikajte taj semering na turbini. ja ga jos nisam video a bar 20 sam video raskopanih za remont. sama biksna [lezaj ]im je i zaptivka

Pa kolega vica je spominjal biksnu,kaj to opce je?
evo napisano je sam valjda nisi videl..
ja ništa ne tvrdim jer nisam nikad turbinu rastepal...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ajd da kazem biksna . cahura ili neznam kako je sve zovu. prstenasti klizni lezaj. slicno lezaju radilice samo iz jednog dela. kroz nju prolazi osovina sa rotorima sa obe strane. a u biksnu dolazi ulje pod pritiskom i vraca se odvodom u karter
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Moja greska je s semeringom biksna ti drzi osovinu turbine u centru i sprijecava da procuri ulje iz turbine na auspuh ili u usis i kad se malo razhebe dobijes luf na osovini i ona propusta ulje i mogu nastat problemi ili ti jako propusti ulje u usis pa ode u iberturazu ili ti se razleti turbina pa ti znaju pera zavrsit u motoru uglavno kako okrenes nije dobro ako ne reagiras na vrijeme!
Jedno pitanje za znalce o turbinama koji ljudski faktor utjece na skracivanje vijeka trajanja turbine da vidim jesam ja dobro informiran!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moja greska je s semeringom biksna ti drzi osovinu turbine u centru i sprijecava da procuri ulje iz turbine na auspuh ili u usis i kad se malo razhebe dobijes luf na osovini i ona propusta ulje i mogu nastat problemi ili ti jako propusti ulje u usis pa ode u iberturazu ili ti se razleti turbina pa ti znaju pera zavrsit u motoru uglavno kako okrenes nije dobro ako ne reagiras na vrijeme!
Jedno pitanje za znalce o turbinama koji ljudski faktor utjece na skracivanje vijeka trajanja turbine da vidim jesam ja dobro informiran!!

Prvo i osnovno joj skrati vjek kad ljudi ne stave adekvatno ulje i ne mjenjaju ga na vrijeme,pa onda stiskanje gasa da turbina fila dok je ulje i sama turbina hladna.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Prvo i osnovno joj skrati vjek kad ljudi ne stave adekvatno ulje i ne mjenjaju ga na vrijeme,pa onda stiskanje gasa da turbina fila dok je ulje i sama turbina hladna.

to je jedan dio al ni za motor nije zdravo ga forsirat na hladno!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
to je jedan dio al ni za motor nije zdravo ga forsirat na hladno!

eh da vidite kaj jedan lik u selu radi dok ga hladnog traktora pali...pogotovo dok je temp. dosta u minusu..prvo ga upali i onda mu nabije tri frtali gasa(75%) i brunda traktor tak neko vrijeme..kaže da se motor prije zagrije...mada mu mnogi ljudi govore nek ga upali i nek ga ostavi pod ler gasom nek se malo zagrije ali on nikaj...nezz sad kaj je z motorom ali čul sam da mu več ima slabi pritisak uljna pumpa ... ja dok ga upalim pustim ga da se zalo zagrije pod ler gasom i idemo...
 
Na vrh