• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Re: Ursus C-360

Grafitna mast se nikad ne koristi za podmazivanje ležajeva jer sama grafitna prašina u masti je jako tvrda i uništi ležajeve,podere ih pa dobe lufta.

Sve podmazujem sa grafitnom masti pa po tome bi se svi moji zubčanici i ležaji več odavno raspali
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Ursus C-360

Samo ti maži s grafitnom i sretno s ležajevima.
Čemu služi litijska žuta ili crvena mast?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Re: Ursus C-360

Samo ti maži s grafitnom i sretno s ležajevima.
Čemu služi litijska žuta ili crvena mast?

Možeš li nekom literaturom podkrijepiti svoju izjavu da grafitna mast nije za ležajeve?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Ursus C-360

Možeš li nekom literaturom podkrijepiti svoju izjavu da grafitna mast nije za ležajeve?

Upravu ste i jedan i drugi, naime nije definirana vrsta ležaja. Grafitna za klizne zakon, ali za valjne loša. Isto kak i MoS.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,221
Re: Ursus C-360

Ak je MoS mast za homokinetičke zglobove (koji su s kuglicama), zakaj nije dobra za valjne ležaje? Misliš da je prekonzistentna ("pretvrda")?
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Ursus C-360

Namjena homokinitičkog makar ima kuglice nije ista. Homokinetički kakav god ali ima lufta. A valjni ležaj nema ili je minimalni. A krute čestice u u masti stvaraju na kliznim stazama nevjerojatno visoka koncentrirana naprezanja, koje onda dovode do pitinga.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Ursus C-360

Mast od Svinje :icon_rofl::icon_weed:

Sorry za off ali sam moral!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Ursus C-360

Točnije MoS2 ima bolja maziva svojstva od grafita, a zajedničko im je da te krute čestice imaju sposobnost kalavosti pa im je i koeficijent trenja relativno nizak. Kad bi netko garantirao da su največa "zrnca" manja od zazora ležaja, onda nebi bilo problema koristiti je.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Re: Ursus C-360

Ako sam dobro zapamtio grafitna mast ide u ležaje koji su pod večim opterečenjem i koji se ne vrte brzo a to je kod mene skoro sve. Npr ležaji na beraču, na prvim kotačima traktora, klizni na gibnju, na balirki i da ne nabrajam i usput da kažem podmazujem sa tim od kad ja održavam strojeve i nisam ih se baš nešto namjenjao zbog toga. Više sam ih mjenjao gdje ih podmazuje hipenol.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Ursus C-360

Znači ležajevi kod kojih se nemogu ostvariti hidrostatička i hidrodinamička trenja, dakle radi se samo o kliznim ležajevima i tu je grafitna zakon. Neki podmazuju vodenu pumpu sa čvarcima:icon_e_biggrin:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Re: Ursus C-360

Pa zar su na prvom kotaču traktora klizni ležaji :icon_scratch:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: Ursus C-360

ne i tu nebi smjela grafitna, al na tebi je da stavljaš što želiš.:icon_rolleyes:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Grafitna je super za podmazivanje kliznih djelova kao pikse klizači napinjači,lanci,lančanici i opčenito tarni djelovi koji su izloženi vodi i prašini i opčenito gdje su zazori dodira tarmih površina veči.
Dobra je za konzervaciju od hrđanja i podmazivanja raznih pogonskih i vučnih sajli i lanaca.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Kolna mast je šmir ili kolomaz :drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,624
Nekad kad je bila samo jedna vrsta masti u slobodnoj prodaji, različitih proizvođača domačih, i kad se mogla kupiti samo jedna vrsta proizvoda radi zaštite domače proizvodnje ................... nije trebalo mazati ni lagere ni tarne površine i sve je klapalo godinama na suho.
Možda je ta domača pamet i izmislila Zepter :icon_scratch:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Bile su dvije vrsti masti za KOLA i plosnate remene crna i crvena a kasnije i tovatna mast .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,624
Ja se sečam ovog kasnijeg doba, za ovo ranije (kolomaz, crna i crvena,pa i med za remen ) sam samo čul iz priča starijih.
 

Najnoviji postovi

Na vrh