• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kako god, postajem zbunjen nekim informacijama. Do sada su svi tvrdili da je ulje bolje i bolje podmazuje što je prva oznaka manja. U svakom slučaju je rjeđe, to je vidljivo na oko, pa je za zaključiti i da lakše "teče".
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Danas imaš raznih ulja s istom oznakom kojima je viskoznost kad su zagrijana/hladna značajno različita
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Uvaženi gospodine VuckoH,
Ja uglavnom koristim ulja koja propisuje proizvodjač poljoprivredne mehanizacije za odredjeni model, a isto tako i u menjače i hidrauliku. Ima ko hoće da sipa neka ulja po svom izboru ali onda mu kažem da ima garanciju dok ne uhvatim vrata od njegove kuće. Ist tako i neke kuće koje prodaju stranu mehanizaciju traže da se u novu mehanizaciju sipa ulje koje oni prodaju, a to nije originalno nego neko njihovo. Narod to trpi dok ne istekne garantni rok i vraća se na ulje koje preporučuje proizvodjač.
Što se tiče INA ulja nisam imao mnogo kontakta jer ja uglavnom radim stranu mehanizaciju, a ta ulja se uglavnom sipaju u mehanizaciju domaćih proizvodjača ili Rusku ili Češku.
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
"Daj molim te pojasni gradacije 0w,5w i10w koje su točno prednosti i zašto ih neki preporučuju u svojim motorima a neki druge gradacije?"

Svaki proizvodjač preporučuje ulje odredjenog kvaliteta i viskoznosti i to ako je za motor onda se samo za motor. Jedna od vodilja je klimatski uslovi u odredjenim delovima zemaljske kugle. Sigurno neće proporučiti ulje SAE 0W ako se tera negde u okolini Africi ili SAE 50 ako je motor u Finskoj. Sve redje se koriste monogradna ulja (5W, 10W........SAE30, 40), a sve više monogradna ulja (SAE 15W - 40). U poljoprivredi najčešće se koriste mineralna ulja 15 W - 40 ili 20W - 50 jer ta ulja odgovaraju za ovu geografsku širinu odnosno za ovo podneblje. Mineralna ulja su odlična ulja prihvatljiva po ceni, ali uvek treba koristiti ono ulje koje je preporučio proizvodjač ili zamenu jer je i to navedeno u uputstvu. Jedina mana ovoga ulja je da se menja na odredjenu kilometražu ili na odredjeni vremenski period Uglavnom je to šest meseci). Monogradna ulja se menjaju dva puta u toku godine i to u proleće i u kasnu jesen. Postoje i polusentetička ulja pa i sintetička ulja. Kod njih je karakteristično da se menjaju samo na odredjeni broj radnih sati ili predjeni kilometri.Kod njih je i SAE klasifikacija malo veća 10W40 pa do 0W 60, Medjutim ona nisu namenjena za poljoprivrednu mehanizaciju jer su to ulja namenjena ja motore velikih brojeva obrtaja i malog smicanja.
Znači glavni pokazatelj izbora ulja po SAE klasifikaciji je geografska širina.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam počeo koristiti ulja gradacije 20w50 za jedan stroj koji je benzinski i trpi velika opterečenja i temp,a nema pumpu,dakle zapljuskivanjem podmazuje karike,cilindar i klizne ležajeve kao i kuglične.
Ta mašina se koristi samo u prolječe i ljeti.
Proizvođač propisuje 10w40.
Primjetio sam da puno više i duže mogu raditi a da ulje gradacije 20w50 ostaje gusto i masno i mašina tiho i uglađeno radi.
Dok na 10w40 je sasvim druga priča.

E sada još jedno pitanje o zacrnjenju ulja,neki vele da ako se zacrni relativno bezo u starijem motoru benzinskom,da je to dobro ulje jer dobro preuzima na sebe garež i nečistoće?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Za ljetnu upotrebu u zračno hladenim benzincima najbolje je monogradno ulje SAE30.
Za zimsku upotrebu multigradno.
Vjerujem da B&S zna kaj im je za motore najbolje:
aebig6.jpg
 
Posljednje uređivanje:

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Ovo je ipak za benzinske motore, a ja sam pisao za dizel motore na poljoprivrednoj mehanizaciji. Ovo što ste prikazali je ipa stara klasifikacija za motore i neka od ovih ulja ne ćete naći u prodaji. Naprimer Vi ste naveli najkvalitetnije ulje po API klasifikaciji da je SJ, a to je za motore proizvedene od 1996 do 2001. godine. Priznaće te da je to ipak davno prošlo vreme i da takvog goriva koje se koristi u ovim motorima više nema u prodaji nego su daleko strožiji propisi o gorivu, a tako i o ulju!

Što se tiče ulja u tom motoru možete koristiti to ulje, ali mora imati API klasifikaciju sa prvim slovom S jer je to oznaka ulja za benzinske motore.Nikako ne upotrebljavajte ako ima prvo slovo C jer je to ulje namenjeno samo za dizel motore.

Ako se brzo zacrni znači da u tom motoru ima dosta karbonatnih taloga i taloga koksa. Dobro je da se zacrni jer je to znak da ulje obavlja drugu svoju funkciju, a to je da čisti motor od tih naslaga jer u sebi sadrži deterdžentna svojstva. Da bi se to sporije odvijalo potrebno je da u vruće ulje pre zamene uspete jedan dodatak koji se zove ENGINE FLUSH i pustite motor da radi jedno 5 minuta i zatim ispustite ulje. Način kontrole karbonatnih sastojaka sam imao nameru da objasnim jer može u svakom domaćinstvu ali većina nije zadovoljna mojim odgovorima pa ne bi da ih smaram.
Oni silni instrumeniti mi služe da bi odredio kada je potrebno zameniti ulje u nekoj mašini i to ne samo motorno, nego i hirdraulično i transmisiono.
Ima još mnogo toga što bi se ovde moglo pisati, ali ipak se zahvaljujem na požnji i u ovoj temi završavam pisanje!
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,076
Ovo je stara uputa za stari motor, navedena kao primjer preporučene gradacije ulja, nevezano za kvalitetu istog.
Naravno da neće nitko tražiti ulje po starijoj specifikaciji.

Glede pisanja: ne vidim dati itko prigovara. Dapače.
Ali ovo je Forum i svatko smije napisati svoje mišljenje, iskustvo ili zabludu.
Tu smo svi skupa da nekaj naučimo ili da si međusobno pomognemo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Panonstib,
ne osvrči se puno na komentare. Ima nas svakakvih na forumu. Samo uzmi u obzir da u večini nisu čak ni svi oni koji koji redoviti diskutiraju, a kamoli oni koji iz svojega neznanja ili nekih drugih razloga koji put napišu zločesti komentar.
Piši o svemu što znaš, uvijek ima gladnih znanja koji ti budu zahvalni.

Iz tvojeg zadnjeg posta sam zaključil da potrebne karakteristike ulja zavise, između ostalog, od karakteristika goriva. Kvaliteta goriva i njegov utjecaj na motor se s vremenom mijenju. Kako se to odražava na starije motore za koje postoje određene specifikacije za ulje koje su vjerojatno odgovarale onom vremenu i ondašnjem gorivu?

Što se tiće same gradacije, ja uvijek volim više koristiti 10W-40 nego 15W-40. Smatram da su ta ulja podjednako dobra kod viših temperatura, ali da je 10W-40 u prednosti kod hladnog starta motora. Govorim o uljima koja zadovoljavaju jednake API i ACEA specifikacije.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Koje se ulje onda preporuča za stare dizelske motore bez turbo punjača zraka?
Dali bi moralo biti mineralno i naravno sa oznakom za dizele?
Dali to 15w/40 ipak toliko lošije za hladne starteve od 10w40?
Znači na -10°C i niže.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
Način kontrole karbonatnih sastojaka sam imao nameru da objasnim jer može u svakom domaćinstvu ali većina nije zadovoljna mojim odgovorima pa ne bi da ih smaram.
Ovo bi bilo jako interesantno za čuti.
Več mi je pun kufer majstora koji među prstima (na opip) osjete jel ulje za zamjenu ...


Koje se ulje onda preporuča za stare dizelske motore bez turbo punjača zraka?
Ja mislim da je njima uglavnom svejedno, oni su ko T84.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja pitam jel mislim preč na shell rimulu 15w40 sa ine super5.
Pa jel bi se zetor ljutil?Ili ga počel trošit nakon 28god ine?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,314
Nemam pojma, sječam se da je nekad gazda kupoval tu Rimulu (crvena i crna kanta, jedna bila za benzince, a ova crna za dizle, ako se ne varam) zato kaj je bilo naj jeftinije.

Ja sam se vozil na obje vrste s autom (ovisno kavi su odnosi bili) i nisam nekih razlika primječival.

Ja bi na tvom mjestu INA turbo točil, moja prepuruka za te starije hrge od motora, mada i petica je ok kaj se dugovječnosti tiče.
Najbitnija je redovita izmjena, a sve ostalo mislim da je svejedno na tim starijim traktorma.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja pitam jel mislim preč na shell rimulu 15w40 sa ine super5.
Pa jel bi se zetor ljutil?Ili ga počel trošit nakon 28god ine?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk

Radio bi tiše mirnije probaj vidit ćeš.
Ja sam neki dan 5 kupio poslije jednog boljeg ulja razlika u radu.
Pa cu na satima ono skuplje vratiti.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
De nemojte lupat bezveze...Traktor 30 godin star ima da radi da mu sipas testerol i samo redovno mijenjas...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
A ako je otiso semering radilice, ne treba ni mjenjati :D:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kakav semering,u mom kraju nijednom zetoru ne slini semering radilice,a ima ih svakojakih 3511,4712,4911,5211,6211,7211,7745...
Tak da gubitak ulja nema nigdje osim kaj nekad bljucne na iberlaufu nakon teškog rada.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh