• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ULJA I OSTALA MAZIVA

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Ti i Chuck Norris možete sve.
Čak i bez ulja :icon_rofl:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
ne znam u kojem je omjeru brat miješal hipenol (SAE140 ili 90?) i hidraol 70), ali nikad nije imal nikakvih problema. Možda zato kaj nikad nije radil duže od sat do dva.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nekad nije bilo lancola itd (60-te) tak da sae xx (i čistiol) bilo je dobro za mješavinu lance traktore i nikakve brige oko ulja kupiš kantu probušiš šarafcigerom dvije rupe i toči i naravno kantu čuvaš za podmetanje letečih :icon_thumright:. (kud ide ovaj napredan svijet same brige i problemi oko svačega )
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav,
trebam promjeniti ulje u dizel motoru Deutz 10kw, jedan cilindar, 10kw, zračno hlađenje. Imam doma ulja 15w30, pa me zanima da li je to dobro ili da kupim neko drugo?
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nemam vremena prelistavat temu pa Vas pitam za brzinski odgovor: -imam na ponudi Lukoil motorna i ulja za mjenjac-hidraulik pa me zanima imate li kakvih iskustava s ovim uljima? Cijenovno su prihvatljiva vise me zanima kvaliteta, trebam za MF i NH traktor. Radi se o uljima Lukoil Verso 10w-30 i Lukoil Verso motor 15w40
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Pogledaj specifikacije. Nebi to trebalo biti loše.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako ne znaš šta valja gledaj šta košta ...

Ako ni tome ne vjeruješ kupi meni 40-50 litri i druge godine dođi po rezultat
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Koje je bolje ulje
Ina super 3 15W40 ili 20W50?
Oba bi mijenjao na 100-120sati, ali koji je bolji izbor od ta dva?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
MrSima,
ovo je jako dobro pitanje.
20W50 bi po logici bilo za viši temperaturni raspon korištenja. Dakle bolje u ekstremnijim vrućinama (ljeto). Problematično za korištenje zimi kad temperature padnu ispod 0°C.
15W40 bi trebalo zadovoljiti u našim umjerenim klimatskim uvjetima. Problematično može biti ako se traktor koristi zimi kod temperatura ispod -10°C.

Mene zanima je razlika između 15W40 i 10W40. 10W40 je sigurno bolje kod niskih temperatura. Preporučljivo je do -20°C, dok 15W40 nije preporučljivo na tak niskim temperaturama. No, ima li između te dvije gradacije bitnijih razlika u normalnim temperaturnim uvjetima? Preslikamo li na ulje logiku kod alata da se univerzalni alati ne mogu funkcionalnošću uspoređivati s specijaliziranim, ispada da je ulje 15W40 u svom temperaturnom području kvalitetnije od 10W40 u tom istom temperaturnom području.
Nisam siguran jesam liu pravu, ili nisam.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Neovisno od toga jel ulje mineralno, polusintetsko ili sintetsko, zanima me, ima li i kakva je razlika među njima u temperaturnom intervalu koji pokrivaju (npr. temperatura okoline od 0 - 30°C) sve tri vrste ulja.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Pa upravo zbog toga jer imaš kvalitetnije ulje možeš koristiti samo jedno za pokrivanje većeg temperaturnog intervala, ja isto imam doma neki stari acme motor za kojeg su bila predviđena različita ulja za zimu i ljeto, sad koristim samo jedno.
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Kolika je normalna potrošnja ulja između intervala zamnjena od 200 rs. Pozzz
 

Najnoviji postovi

Na vrh