• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ulja za mješavinu , dvotaktna ulja

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Sad malo gledam taj aspen.
Jebeno neko gorivo samo ovo dvotaktno se smije upotrebljavati samo na kopnu.

Prosim lepo ako mi neko može odati tajnu zbog čega je to tak ako nije opasan za okoliš?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Pisali smo o tome✌️👍
Aspen je netoksičan🇸🇪🙂
Ali najbolji odgovor bude napisal onaj koji nema iskustva a zna sve o njemu😉strpi se malo.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Pisali smo i da ne hlapi, a onda se pojavilo desetke karnistera neotvorenih u kojima je falelo na akcijskoj cijeni :unsure:
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ja u garazi imam uvijek obicnog mjesunga i nikad se kanister ne napuse. Ovdje sam vidio aspena dosta i sve i jedan kanister je napuhan ceka samo da rokne ,ozbiljno.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
Ne znam tko je, kada je i gdje pisao da ne hlapi ali to je glupost, naravno da hlapi kao i svaki benzin, također sve što hlapi brže hlapi na visokim temperaturama i na direktnom udaru sunca pa tak da nije isto imati kantu goriva u garaži i kante koje stoje na paletama vani na suncu. Ne znam, možda je to drugi aspen ali kod mene dok je u radioni niti jedna kanta se nije napuhnula, dok kada je u traktoru napuhne se svaka i to od bilo kojeg benzina i bilo kojeg dvotaktnog ulja.

@MUHA gdje ima ta informacija da se koristi samo na kopnu?
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
204
Nema više kod Blaževića Aspena 4t 1+1. Danas uzeo zadnju pošiljku. Sve rasprodano od ovih koji su kao ishlapili.
Mislim da je do tog problema došlo isključivo zbog krivog i pogrešnog načina skladištenja.
Bilo kako bilo, to je gorivo budućnosti.
Ta budućnost je možda već jako blizu.
I dok se tu neki ismijavaju, skeptični su u pogledu toga svega... doći će dan kada će povući sa tržišta sve lancole i sva ulja za mješavinu zbog EU direktive. I da, jako će biti smiješno kada vam trgovac kaže da nema dvotaktola već gotove mješavine sa cijenom od min. 20 Eura za 5L. Dok ne dođe do toga, uživajte!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,755
Nece to doc za nasega zivota. Prevelike su pare u igri.
Bojim se da griješiš radi ovog podebljanog.
Lakomosti kapitalizma nema granica: zašto da kupuješ jeftino kad možeš (moraš) skupo?

Ne ulazim u raspravu jel to gorivo bolje ili nije... Zanima me samo kakvo je ulje dodano u gotovu mješavinu?
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Zato sam i pito koliko se to koristi u praksi jer kakvo je to čudotvorno ulje u tom benzinu da ne čađi.
A da li dovoljno podmazuje?
Gledo samm onaj video o tom Aspenu klip kod trimera su pokazali kao da je novi,al internet je čemer svega ima.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
728
Nece doc nikada. Nece ljudi dozvolit sipat u krosere i skupe dvotaktne enduro motore aspen. ;) Mozda dode kao zakon za profi upotrebu u sumi.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Koliko se dugo koristi taj Aspen u praksi?
Dugo, al kod nas jedno 10 godina je na tržištu tek. Ali svakim danom je sve više popularniji, nije sad to nekaj novo, Aspen je brend.
Nema više kod Blaževića Aspena 4t 1+1. Danas uzeo zadnju pošiljku. Sve rasprodano od ovih koji su kao ishlapili.
Mislim da je do tog problema došlo isključivo zbog krivog i pogrešnog načina skladištenja.
Bilo kako bilo, to je gorivo budućnosti.
Ta budućnost je možda već jako blizu.
I dok se tu neki ismijavaju, skeptični su u pogledu toga svega... doći će dan kada će povući sa tržišta sve lancole i sva ulja za mješavinu zbog EU direktive. I da, jako će biti smiješno kada vam trgovac kaže da nema dvotaktola već gotove mješavine sa cijenom od min. 20 Eura za 5L. Dok ne dođe do toga, uživajte!
Možemo mi pisat kak hoćemo kad se samo ponavljamo, mi kaj znamo, koji se profi bavimo tim sve nam jasno. 🙂😉👍🍻
Kak sam rekel već par put, to je ko da pariš fiček i aston martin. 🙂
Mi profesinalci sve znamo kaje aspen, ali teško je ljude krstiti i pokazat im pravi put.
Mi smo ti kaj ih moramo usmjeriti.
Ja sam čak sad gledal ima na akciji u Nizozemskoj 25l kanister 101€. Kaj je čisto primamljivo za to kaj taj benzin daje.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,593
Bojim se da griješiš radi ovog podebljanog.
Lakomosti kapitalizma nema granica: zašto da kupuješ jeftino kad možeš (moraš) skupo?

Ne ulazim u raspravu jel to gorivo bolje ili nije... Zanima me samo kakvo je ulje dodano u gotovu mješavinu?
Ovo 😁😁
Jednom sam na petrolu kupio 2t,ulje,pola litre. Ima to vec 3-4 godine, kad sam pomjesao ista boja je bila kao u aspenu i isti miris benzina,tj dima bio. Bila cak i solidna cijena. Nekih 70 kn za pola litre, dok je tada XP jos bilo nekih 90 kn litra.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,085
Ajde sada da se umiješam u raspravu nepozvan.

Neću uopće ulaziti u priču jel aspen bolji ili nije jer nisam kompetentan da to kažem.

Ali ću samo reći da aspen nije budućnost.

Baterijske lančane pile i trimeri su budućnost koliko god mi bježali od toga.

Eno skandinavske zemlje ih neveliko koriste i zadovoljni su.

Komunalci po gradovima kose na baterijski pogon, rider kosilice na baterijski pogon.
 

milanf

Aktivni član
Tu od
22 Sij 2022
Poruka
95
Ajde sada da se umiješam u raspravu nepozvan.

Neću uopće ulaziti u priču jel aspen bolji ili nije jer nisam kompetentan da to kažem.

Ali ću samo reći da aspen nije budućnost.

Baterijske lančane pile i trimeri su budućnost koliko god mi bježali od toga.
Naravno da je bolji, u to uopce nemam sumnje, ali ne dvostruko kako cijena diktira.

Ne brini se, smislit ce i neke baterije koje su bolje 5% bolje od standardnih, a prodavati po dva tri puta vecim cijenama. Nacitat cemo se o njima na forumu, bez dvojbe!😎
 
  • Like
Reactions: ZJ

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,085
Evo vam računica između aspena i struje od prije 2 godine kad je gorivo bilo duplo jeftinije. Privatna sumarija u Švedskoj. Ovdje su računali za svoje nove 535i trimere i rad u šumi.

Njihova računica kaže da se nakon 130 radnih dana baterije isplate naspram goriva i nakon toga je čista zarada dok ne krepaju.

Sudeći po mojim bosch baterijama. Ako je i Husqvarna tako dobro napravila svoje. Mislim da se u profesionalnom radu u 2 godine isplate i baterije i stroj samo na razlici u gorivu.


Battery economy
Since you do not have to buy gasoline and can work with relatively cheap electricity, it’s all about putting the cost of batteries in relation to the gasoline purchases you would otherwise do over time.

535 iFR costs ~6000 SEK (Swedish Krona – ~585 USD) including VAT. A BLi 300 costs ~3000 SEK (~290 USD) incl VAT. A charger is between 1000-2000 SEK (approx. 100 – 200 USD) depending on how powerful you want it to be.

A reasonable assumption might be that you need 4 batteries to cope with a tough day in the forest. It may then correspond to up to 5 hours of effective work, and most people won’t do more than that per day. The total investment is around 20 000 SEK (~1 950 USD) including VAT for a set where you can probably spend a whole day working only with electricity, and then charge when you get home. Electric power is (in Sweden) 98% cheaper than with Aspen (SEK 0.5/hour compared to SEK 25/hour for Aspen). With this into account, you have a payback period of about 130 clearing days in the forest. After this, it is pure profit on the investment.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,808
🙃 Hajde da se i ja umiješam, iako nisam rušitelj / drvosječa 🤔:
- Postoje samo 2 opcije / varijante u kojem smjeru bude išla budučnost. Ako nastavimo ovako kao do sad ispumpavati sirovu naftu, a ona nije brzo obnovljiva u "utrobi Zemlje", onda smo blizu kraja uskladištenih zaliha. To znači da brodovi, avioni, te svi motori s unutarnjim sagorjevanjem postaju otpad, dakle i sve štilovke i huskvarne...
- Realno nema mogućnosti za uvođenje struje žicama, po svim šumama Svijeta, a kamoli dovoljno sirovina za izradu abnormalne količine "baterija" za baterijske automobile, alate i pile.
- Realno gledano, oni koji to dožive, morali budu znati nabrusiti ručnu, starinsku pilu, "razvoditi ju", pa onda imati dobrog kompića da ju navlače "sim, tam, sim, tam". U to novo vrijeme se i priroda bude počela oporavljati i obnavljati od utjecaja čovjeka.

Kaj sam štel reči, to da naftni derivati idu sadašnjim tempom potrošnje - kraju. Zaboravimo derivate iz kuruze, trebali ju budemo za tanjur kuruzne kaše po osobi dnevno, a ne za piljenje i rušenje.
Ulja za mješavine?! Lancoli?!, niti to ne bude imalo prioritet. Naslanjali se budemo na topljenje "životinjskih masti", puno manje na ostala ulja i masti.
Nisam Nostradamus, ali ovo je sad što živimo "najljepši pjev i vrhunac nesmotrenog konzumerizma, materijalizma uništavanja svega oko sebe, kao slonovi u staklenom dučanu".

Aspeni, mješavine i lancoli budu u muzeju, a sadašnji muzejski primjerci / eksponati ručnih pila, budu jako tražena roba - za ostvarenje "normalnog života".

Ovo je mislite blesavo, daj nam bože da je blesavo i da imamo još dugo, dugo ovo što sad živimo.

Ja kresnen po potrebi svoju motornu pilu na mješavinu za flaksericu, špricu, aki ni to nije više jeftino.
Nemam pojma za bolje aspene.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
I dok se tu neki ismijavaju, skeptični su u pogledu toga svega... doći će dan kada će povući sa tržišta sve lancole i sva ulja za mješavinu zbog EU direktive. I da, jako će biti smiješno kada vam trgovac kaže da nema dvotaktola već gotove mješavine sa cijenom od min. 20 Eura za 5L. Dok ne dođe do toga, uživajte!
Ja se ne ismijavam, samo pitam i pokušavam si u glavi posložiti kaj bi bilo najbolje.

Kad dođe dan da povuku lancole i dvotaktole onda bumo pitali starije od nas na kaj su oni terali svoje zaostale pile koje su mogle progutati sve i svašta, a ne ove današnje kaj su tolko pametne i napucane strujom da navečer znaju da se gazda sprema sutra ujutro u šumu....
Što bi u praksi značilo da bum ja užival i dalje i da za moga života maziva i goriva bude jer znam kaj bum natočil kad ponestane ovih novih derivata.
Ili bum, kak veli @plus amerikanku izvadil iz skladišta ;)
 
Na vrh