• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Umjetna gnojiva

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Pa nikak. To je glupa mjera, samo da daju mrvice sa stola i vele mjera 16541 je 300 milijardi milijona.

Umjesto da mljeko ima cjenu ko nafta i svaki utorak ide gore ili dolje. Prije je litra mlijeka bila marku.

Tak i meso i kukuruz i sve ostalo.

Australija je najbolje napravila po tom pitanju. Ukinuli su poticaje i svi jebivetri propali koji su se slepali na poticaje, ostali pravi poljoprivrednici i imaju nikad jacu poljoprivrednu proizvodnju.

Sad kad se zaratilo blizu odma je frka panika jer nemamo nis svoje. Inu koja je imala naftna polja na bliskom istoku s zalihama za 50 narastaja u Hrvata, mi to prodamo madjarima/Rusima, koji sad nama naftu prodaju skupo i jos stojimo u redu na pumpama da ju kupimo. Mogli smo biti ko Norvezani...
Isto tak petrokemija, neisplatvio, a kak se drugima isplati, samo nama ne...

Bas mora doci period da smo gladan narod, da shvatimo da mozemo biti bogatiji od Svicaraca.

Sad se radi na tome da privatiziraju sve vodovode u HR, i busotine. Naravno da se necemo pobuniti, a drugi smo u EU po vodnom potencijalu a mi jos uvozimo elektricnu energiju jer se pravimo veci od pape oko ekologije pa necemo mi graditi hidroelektrane...

Malo off topic ali frustriran sam oko tih stvari...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Ja stvarno ne znam šta vi pričate... Znači svi. Ali svi trgovci mogu izdati račun na sve pravne osobe. Kakve su to gluposti? Pa nismo mi divlji zapad....

Znači tko god je bilo koji oblik pravne osobe. Bio obrt, doo, opg, sopg može dobiti račun na to ime...

Po zakonu mora moći i po zakonu mora izdati..

Tako da meni nije jasno šta je tu toliki problem... Kakve veze ima jel netko u sustavu ili nije u sustavu pdv-a?

Šta taj ne mora plaćati porez na dobit pa mu ne trebaju troškovi?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Sve to stoji za pravne osobe. Ali imas poljoprivredna gospodarstva koja nisu u sustavu pdva, pa niih promatras kao fizicke osobe a imaju pravo na poticaje, eu fondove, potpore, plavi dizel, sve kao "pravi" samo moraju platiti taj pdv, ne odbijaju ga...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Pa opet su oblik pravne osobe.

Ja nisam u sustavu pdv-a.

I ne promatraš ih kao fizičke osobe... To su oblici gospodarstvo...

Umjesto glupih predavanja za mlade, za mjere 10, 11... Ja bi uveo osnove knjigovodstva i organizacije...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Pa opet su oblik pravne osobe.

Ja nisam u sustavu pdv-a.

I ne promatraš ih kao fizičke osobe... To su oblici gospodarstvo...

Umjesto glupih predavanja za mlade, za mjere 10, 11... Ja bi uveo osnove knjigovodstva i organizacije...
Krivo kaj se tice osnove knjigovostva.
Ajde jos organizacija moze proci ako mislis organizacija opg da sto uckovitije iskoristi strojeve, te sto jeftinje prodje po hektaru...

Sve ostalo bi trabala raditi savjetodavna sluzba. Usmjeravanje opg na djelatnosti kojim ce se baviti. Voditi brigu oko eu fondova, priprema natjecaja, provodjenje natjecaja, izbaciti konzultante. Voditi brigu oko potpora itd..

Poljoprivrednik da je fokusiran na rad opg a, na proizvodnju, pronalazenje trzista, to je bit...

A ne administracija, birokracija....

A ne, mi osnujemo poljoprivrednu komoru kojoj je cilj samo namet i uhljebiti parazite.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Ako se sami nećete brinuti o sebi tko će?

Znam ja tko. Knjigovođa.. Plati ga 2000 kn mjesečno pa da te uz knjigovodstvo savjetuje.

Mi ovdje pričamo o osnovama, osnovama.

Znači znati svoja prava i obaveze u poslovanju.

Nije bitno što ćeš ti proizvesti po hektaru nešto 30% jeftinije ako ćeš uzeti za keš polovni priključak za 3000 eura i misliti da si dobro prošao. Treba znati izračunati knjigovodstvebu stranu..

Nećemo mi u Europu dok takve stvari ne pohvatamo...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Ako se sami nećete brinuti o sebi tko će?

Znam ja tko. Knjigovođa.. Plati ga 2000 kn mjesečno pa da te uz knjigovodstvo savjetuje.

Mi ovdje pričamo o osnovama, osnovama.

Znači znati svoja prava i obaveze u poslovanju.

Nije bitno što ćeš ti proizvesti po hektaru nešto 30% jeftinije ako ćeš uzeti za keš polovni priključak za 3000 eura i misliti da si dobro prošao. Treba znati izračunati knjigovodstvebu stranu..

Nećemo mi u Europu dok takve stvari ne pohvatamo...
Zato sam i napisao da je tu savjetodavna sluzba da te uputi u pravcu u kojem se zelis razvijati.

Naravno da je bitno da imas manji trosak u proizvodnji, relativno ok prinose, pa ostvarujes profit. Od tuda dolazis da imas platiti 2000 kn knjigovođu mjesecno, sto je meni puno za jedan opg, doduse ne znam kako si "velik". Ako si na to mislio pod "Treba znati izračunati knjigovodstvebu stranu.."

Ne vjerujem da te knjigovođa moze savjetovati o poljoprivredi, eventualno kako mozda manje platiti razno raznih nameta.
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
206
Sta ste rekli za kolicinu gnojiva prema onome koliko zemlje obradjujes ?Da li moze 500 kg kana se kupiti a radim 28ha zemlje?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
knjigovođa ne snosi nikakvu odgovornost za podatke i poslovanje svojih klijenata, zato nekak sumnjam u to savjetovanje... :unsure:
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,051
Krivo ste me shvatili... Ne plaćam ja knjigovođu 2000 kn mjesečno niti imam savjetnički paket kod njega. Nego samo kažem tko neće sam naučiti neka plati nekoga tko će ga učiti...


Za kolegu zloocka


Možeš dobiti 10x 450 + 10x 250 = 7000 kn potpore...
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
165
Sta ste rekli za kolicinu gnojiva prema onome koliko zemlje obradjujes ?Da li moze 500 kg kana se kupiti a radim 28ha zemlje?
Ja kak sam gledao to nigdje ne pise koje kolicine su potrebne!
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,654

Itekako piše..samo treba čitati s razumjevanjem..
Korisnici potpore dužni su, prilikom podnošenja zahtjeva za potporu iz ovoga Programa, dostaviti dokaz o kupnji mineralnog gnojiva u iznosu najmanje istom iznosu potpore na koji ostvaruju pravo u skladu s ovim Programom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zlaja1

Član
Tu od
20 Lip 2016
Poruka
70
Gdje u pravilniku ovo piše što si sada naveo?! Ja sam čitao pravilnik, to što si naveo nigdje ne piše!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,918
Veli kod mene u poljoapoteci da od 1.4.tj. sutra, smanjuju Pdv,budemo sutra vidjeli. Nadam se da nije prvo aprilska šala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh