• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Universal 445

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Kak misliš zaglavi? Ne da se izbaciti iz brzine ili zacvika i ugasi motor kad pustiš kuplung?
Ak je ono prvo, pri izbacivanju pomakni najprije ručicu u lijevo, pa tek onda naprijed u ler.
 

Ivan imt

Novi član
Tu od
10 Tra 2021
Poruka
3
Kak misliš zaglavi? Ne da se izbaciti iz brzine ili zacvika i ugasi motor kad pustiš kuplung?
Ak je ono prvo, pri izbacivanju pomakni najprije ručicu u lijevo, pa tek onda naprijed u ler.
Preskoci semu poluga i mora se odviti poklopac da se ponovo jabucica tj.rucica menjaca ubaci u srmu ponovo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Provjeri onaj štift na kojem se vrti ručica i kad je već skinut poklopac, provjeri kaj je i koliko poderano.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,665
Vjerojatno je poderan onaj dio poluge unutar mjenjača koji ulazi u zarez na biraču brzine. Skini to dolje i navari jedno pol cm pa onda probaj.
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Poštovani, smeta mi sljedeće na motoru D115 traktora UTB445dt.
Kad se motor pokrene, radi normalno, nakon čega nakon pola minute počinje neravnomjerno raditi dok se ne zagrije. To se događa samo na određenim okretajima (600-800) i pri vožnji s neopterećenim motorom uzbrdo na okretajima od 1200 do 1400 (u kabini se čuje neravnomjeran rad). Pri većim broju okretanja ili opterečenju radi lijepo i glatko.
Inače motor je stvarno dobro očuvan, hladan ne dimi ni malo, ne dimi ni na nizbrdici, ne pije ulje, pali na zub i u minusu (pogotovo na minus 10 sa jednim grijanjem). PVP je vec bila kod dva majstora, svaki put je situacija bila malo gora. Skoro smo doktorirali na diznima, jer bilo je svega... od nepovrata goriva, proizvodne greske (puklo kuciste, gorivo se vratilo direktno u povratni vod), ukratko, katastrofa što se tiče rezervnih dijelova. Kad dođe do problema sa diznima, PVP na rotoru (gdje je gumeni dihtung) počne curiti, zabrtvi, tjedan dana ok, pa opet curi. Ali "kucanje" odnosno neravnomjeran rad je uvijek prisutno, jedini vidan napredak je bio u vožnji nizbrdo (1200-1400 okretaja), kada je eksperimentalno postavljeno na 180 bara, što nije po tablici.
Kompresija motora je jako dobra (motor je od 1988. do sada odradio oko 1600 sati), ventili su na brojevima (usis 0,25 - ispuh 0,35), nigdje ne curi ni kapljica ulja, motor potpuno suv ali posle korigiranja pumpe nije ništa bolje. Jedan mehaničar je rekao da je to za njega normalno i da neće biti bolje, drugi je rekao da nije ok i da bi ga servisirao, ali zbog godina se više ne bavi time. Sad pitanje, da li je netko imao sličnih problema , iskustva?
Nova PVP je 600€, kvaliteta mozda nije bolja, ac pumpa je vec jednom mijenjana (prije sam ga ja uzeo). Malo je besmisleno samo mijenjati, jer stvari nisu besplatne. Vidio sam na youtube da zadnjih godina ima problema sa zamjenskim rotorima na PVP i takve stvari se ipak događaju. Rotor je promijenjen među prvima kad sam PVP odnio na generalni servis (pukao prsten oko rotora).
Budući da sam ja više precizni tip, takve stvari me smetaju, nerviraju, ali sam istovremeno svjestan da takve stvari mogu dovesti do veće štete ako ih ostavimo kao.
Prijedlozi za iskustvo? Hvala unaprijed!
 

Prilozi

  • 1676376375781.png
    1676376375781.png
    1.3 KB · Pregleda: 10
  • 1676376375669.png
    1676376375669.png
    312 bytes · Pregleda: 10
  • 1676376375716.png
    1676376375716.png
    1.9 KB · Pregleda: 10
  • 1676376375759.png
    1676376375759.png
    734 bytes · Pregleda: 10
  • 1676376375738.jpeg
    1676376375738.jpeg
    1.4 KB · Pregleda: 10
  • 1676376375694.jpeg
    1676376375694.jpeg
    1.6 KB · Pregleda: 10

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ovaj tvoj problem nije ni tvornica mogla riješiti.
Mešter koji se bu u riješavanje tog problema upustil mogel bi se na sudu najti.
Mislim da tražiš kruha preko pogače, a sudeči da je nakon svakog popravka boš pumpe situacija bila sve gorja.....
Taj motor se nije i nikad se nebu okruglo vrtel ;)
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
hvala vam puno na odgovoru! Smeta me što motor na susjedovoj Štore 404 radi uglađeno kao sat. Popravljao ga je mehaničar koji je također rekao da mora motor raditi ravnomjerno bez da i pivo pade na tlo :cool: Ali sada više ne popravlja traktore zbog godina i odbio me. Al također mi je taj mehaničar predložio da popravim PVP i rekao mi je da ga je većina servisera mrzila dok je još popravljao traktore jer je nosio PVP nazad kod njih dok motor nije radio ravnomjerno (bila u potpunosti sređena i naštelovana PVP)
Ali isto tako znam da oko mene ima nekih univerzalaca koji su puno gori u radu motora :ppozdrav:
Pozdrav iz Slovenije!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Na pumpu sumnjam i ja, ali kak si i sam napisal. Dijelova više nema.... a nova pumpa ne valja, tak da....
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
Kod nas ima dijelova puno ali su jako različiti u kvaliteti i treba ti ''sreća'' (iskustva šta valja i šta ne) :sneaky: kod tomo vinkoviča vratili smo cijelu pogonsku osovinu na kojoj stajaju pogonski zubčeniki brzina, jer sta bila utor i luknja u kojoj se nalazi ključ za mijenjanje brzine tvorena u spiralu i nije mogao ključ da ulazi u zubčanik 3. brzine. Na kraju krajeva najbolji su se pokazali dijelovi iz tvornice v Bjelovarju. Ali kod unija još nisam skontao svega oko rezervnih djelova :oops:
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Mi smo mijenjali pumpu novom (pred 20+g.) i "frflja" jednako kao sa starom.
Postavi dobar auspuh i ne bu ti smetalo ;)
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47

ovako radi na početku
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47

i ovako nakon par minuta... ali nije bitno ili je hladno ili toplo vani, dok ne proradi motor "nabija"

Da li su bile dize s pumpom na stolu..uparene kako su na traktoru?
uvijek sam i dizne donesel majstoru i su mi pravili da so bile provjerene i da rade ok
 

Popit

Član
Tu od
14 Velj 2023
Poruka
47
ne znam šta da kažem :) da li se ovo smatra za gršku ili ne, ali susjedov 404 radi puno bolje na hladnom nego ovaj, da ne kažem kako lepo radi kad je motor normalno zagrijan... pogotovo majstor kad je radil generalku na ovom storeu, poznal je sve detajle kako se dobro uradi 😄
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Na tvom mjestu ja se nebi umaral sa tim neravnomjernim radom regulatora pumpe na hladno.

Bošisti zagriju ulje na radnu temperaturu i onda štelaju pumpu. Na toplo ima jednaku količinu goriva pa zato i radi ko sat.
Kad je hladno druga je pjesma. Sam motor je zamišljen da radi na radnoj temperaturi...
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Na drugom videu je i veći gas, pa se možda zato izgubi to štucanje. Al ni ja se nebi zamaral s tim, bitno da on dobro radi zagrijan i pod punim opterećenjem. 👌
A vidim da imaš i antifone spremne u kabini 🤭😀
PS: univerzal ti je krive boje 🤦😅
 
Na vrh