• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
ja sam imao univerzal 533 godina 1998....ja ga dobio sa nekih 500 radnih sati...kod mene nije radio neka teska posla,najvise prikolica,prskalica,kosa,prevrtac za sijeno...kod mene je bio 5 godina,2000 sati odradio,nikakvih problema....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Evo da se i ja molo uključim u ovu temu pošto sam i ja vlaskik universala 530. Sa traktorom smo zadovoljni nemamo nekih poteškoča sa njim jedino šta smo mjenjali lamelu na nekih 3000 rh. Što se tiče okretnosti,dosta je okretan za svoju veličinu,jer nemožete ga uspoređivat sa malim imt 539. Za rikverc što pričate da je brz nama to odgovara jer je lagan na volanu i lako se upravlja sa njime. Isto teramo berač sa njime sipov 40 i to na 1400-1500 okretaja jer mu netreba više, berač odlično radi pri toj brzini motora a i dosta je snažan za u brdo izvuč, i beromo kuruz 4 spora ili 1 brza.
Govorili smo o seriji 3 (453, 533), a oni imaju još cca 20% brži rikverc) i dulji su i neokretniji. Glede okretnosti: usporedi ga sa Štoreom, pa budeš videl koliko mu mjesta treba ;)
Glede berača: ako ga vrtiš na 540 (jer nemaš 1000) i tak nisko, a pogotovo u tak visokim brzinama, ne radiš bog zna kakav posel, jer za berač treba bar 500 o/min na kardanu, da bi valjci i freza radila kak treba. Dok sam imal berač Tornado35, imal sam multiplikator na kardanu, i onda sam Štorea vrtil na 1500...1600rpm, a on ima brži kardan od Universala. I uglavom sam bral u 2. brzini (oko 3km/h). Direktno, bez multiplikatora na 1800...2000rpm motora.
Inače, 530 DTC, a pogotovo 550DTC su mi se jako sviđali i namjeraval sam ga kupiti jednoga od njih. A onda se pojavil prednji most za Štore u oglasniku...
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
znači da je moj 683 najokretniji,ima anšlag za nepovjerovati

meni je 533 bio okretan za razliku od deutz-a i steyera 760 koji su kasnije dosli na njgovo mjesto
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
znači da je moj 683 najokretniji,ima anšlag za nepovjerovati

Ak si nacrtaš, pogotovo ako imaš 24" prednje felge :rolleyess:

Stare serije 445, 530, 550, 640 imaju samo 540 rpm kardana.
445 stariji su imali 6 brzina, noviji 8 brzina i nezavisni kuplung za kardan.
453, 533, 643, 683 imaju 8 ili poneki 12 brzina, idu 30km/h, imaju nezavisni kuplung i 2 brzine kardana, dulji su za cca 12cm od ekvivalentnih starih modela.
Model 683 ima ECO motor i jedini je koji je zadovoljaval normu o čistoći ispuha i mogel se prodavati u Europi.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
Forumaši, trebam malo pomoći:
Koliko otprilike vrijedi Univerzal 445, i85godina, 3700sati, sav masan, i motor, i ispod sjedala. Gazda kaže da je sve orginal osim Bosch pumpe koja je mjenjana (gume su orginal, i ima ih 40tak%)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
A koliko ga cijeni? Jel kockasta hauba ili okrugla (poput starih FIAT-a)?
 
I

Ivo3

Guest
Forumaši, trebam malo pomoći:
Koliko otprilike vrijedi Univerzal 445, i85godina, 3700sati, sav masan, i motor, i ispod sjedala. Gazda kaže da je sve orginal osim Bosch pumpe koja je mjenjana (gume su orginal, i ima ih 40tak%)

Po mojoj procjeni vrijedi oko 3000 eur al sad ovisi kako izgleda i takve stvari.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
Mislim da je hauba kao kod Štorea. kaže da ga cjeni 5000e. ja za taj traktor nebi dao više od 3000e.

Inače ima 2 traktora, pa mora prodat jednog,u oglasniku je novi vladimirec (3 cilindra) cjeni ga 9000e, ima 400sati, a sav masan po motoru, ko da ima 4000sati.
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Mislim da je hauba kao kod Štorea. kaže da ga cjeni 5000e. ja za taj traktor nebi dao više od 3000e.

Inače ima 2 traktora, pa mora prodat jednog,u oglasniku je novi vladimirec (3 cilindra) cjeni ga 9000e, ima 400sati, a sav masan po motoru, ko da ima 4000sati.

jel i taj vladimirec njegov...
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
da, ima 2 traktora, pa bi jedan prodao, al samo je vladimirec u oglasniku.

pa ako covjek ima dva traktora i oba su umazana...onda je to neki los domacin...ja od takvog ne bi kupovao trkator nikako...
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
Da, nisu baš održavani, tog univerzala valjda nikad nije ni očistio.
a dvorište uredno ko sa slike...
ma ne upadaju mi u izbor za kupnju jer su preskupi (preskupi s obzirom kolko vrijede,a ni nemam tolko para)

Kako je s djelovima za Univerzale? tko ih prodaje u Hr i kakve su cijene?
Dali za 445 pašu od Štoreta/Fiata?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
A za kaj ti traktor zapravo treba? I kakvoga hoćeš?

Universala ima puno i ima dijelova za njih. Neznam u kojem si kraju, pa neznam kakva je pri Vama situacija.
Taj ima 6 brzina, od kojih su 4 sinkronizirane. Svaki je mastan i svaki dimi.
Motor ti je identičan Štoreovom, Hidraulika vrlo slična (neznam jesu li dijelovi isti), kuplung isti, a mjenjač potpuno različit.
Teško da ga budeš jeftino, jer su se pokazali kao trajni i pouzdani. Uz to, mali potrošači.
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Evo da se i ja molo uključim u ovu temu pošto sam i ja vlaskik universala 530. Sa traktorom smo zadovoljni nemamo nekih poteškoča sa njim jedino šta smo mjenjali lamelu na nekih 3000 rh. Što se tiče okretnosti,dosta je okretan za svoju veličinu,jer nemožete ga uspoređivat sa malim imt 539. Za rikverc što pričate da je brz nama to odgovara jer je lagan na volanu i lako se upravlja sa njime. Isto teramo berač sa njime sipov 40 i to na 1400-1500 okretaja jer mu netreba više, berač odlično radi pri toj brzini motora a i dosta je snažan za u brdo izvuč, i beromo kuruz 4 spora ili 1 brza.

Da li je taj 530 tezi i siri od 445?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Da li je taj 530 tezi i siri od 445?

530 ima 2400kg sa kabinom,a 445 ima 2000kg sa kabinom
a sad ako je širi to neznam,meni se čini da nije jer ide ista kabina na universale 445 530 i 640 toga tipa,samo znam da imaju šire gume a sad međuosovinski razmak to neznam
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
603
A za kaj ti traktor zapravo treba? I kakvoga hoćeš?

Treba mi za izorati, potanjurati, pobranjati 1ha, te još 1 ha pokositi i prevrnuti.
Te prijevoz na manjem gospodarstvu.

Od priključaka planiram nabavit plug, branju,eventualno tanjuraču (ako naiđe koja povoljna), kosu i prevrtač.

Gledam traktore od 40tak ks (tu mi upada i Vladimirec, zbog cijene i jednostavnosti), nemam neku određenu marku,al recimo da me zanima univerzal, Imt, zetor te TVZ. Gledam da je traktor što jeftinjiji za kupiti, i kasnije za servis.

Danas sam gledao jednog Univerzala 445, gazda kaže da nije radio nekoliko mj, upalio je nakon jačeg verglanja. Ali volan tvrd, ko da je zavaren, jedva sam ga malo okrenuo. pri radu šprica ulje na mjernoj šipki. Dali je to loše?
I dimi ko lokomotiva, a generalka napravljenja prije 1600sati.
Na polugi mjenjača fale nekakva dva mala bolcnića, koji je drže, tako da nisam mogao šaltati (jer neznam brzine na njem) nego je gazda uspio ubacit u prvu.
na ljevom kotaču 2 vijka pukla.
Koliko često se u tom traktoru mjenja ulje u mjenjaču?
 

raskooo

Član
Tu od
22 Velj 2011
Poruka
127
Treba mi za izorati, potanjurati, pobranjati 1ha, te još 1 ha pokositi i prevrnuti.
Te prijevoz na manjem gospodarstvu.

Od priključaka planiram nabavit plug, branju,eventualno tanjuraču (ako naiđe koja povoljna), kosu i prevrtač.

Gledam traktore od 40tak ks (tu mi upada i Vladimirec, zbog cijene i jednostavnosti), nemam neku određenu marku,al recimo da me zanima univerzal, Imt, zetor te TVZ. Gledam da je traktor što jeftinjiji za kupiti, i kasnije za servis.

ako je u pitanju samo 2 hekrta i manja prikolica...imas international McCormic farmal D32

jako jeftin zbog godina a jako zahvalan traktor u pogledu potrošnje i održavanja....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh