• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Htio bih nešto više čuti o čiščenju diza i provjeri i štelanju statičkog kuta ubrizgavanja i štelanju ventila! ima koga iz krapinsko zagorske županije da to radi? universal 533DT je u pitanju
Ti bi htel ćuti tak da me znaš (eventualno) kontrolirati ?
može, izvolite ,plati , hvala lepa , doviđenja .
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Puknuti ti si to više nego savršeno objasnil, jedino se ne slažem sa tobom da pumpa ne ubrizgava gorivo. Ona ga ubrizga, ali jako malo.
Ali to je u biti to :supz:

Načelno to je tako no u ovom slučaju ne, imam 445u 95g., od izmjene do izmjene (150rh) ne potroši ni pola decilitra ulja tj uopće ga ne troši, no u slučaju kad se vozi nizbrdo i lagano ga gura neki teret on dimi plavo da jedva izlazi iz auspuha koliko ima dima, no dimi samo kad je gas dodan negdje taman na te okretaje na kojima motor trenutno i je. Znači kad skroz pustim gas (na ler) dima nema ni trunke, i kad dodam gas da motor počne ubrzavati opet dima nema.. :idea:

Tak da je 100% do goriva i ubrizgavanja tj sagorijevanja, ali ne ulja
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Utezi

El ima netko slučajo utege za zadnje felge 28" za univerzala.? Navodno ima utega od 50kg koji se šarafe na felge..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,499
Načelno to je tako no u ovom slučaju ne, imam 445u 95g., od izmjene do izmjene (150rh) ne potroši ni pola decilitra ulja tj uopće ga ne troši, no u slučaju kad se vozi nizbrdo i lagano ga gura neki teret on dimi plavo da jedva izlazi iz auspuha koliko ima dima, no dimi samo kad je gas dodan negdje taman na te okretaje na kojima motor trenutno i je. Znači kad skroz pustim gas (na ler) dima nema ni trunke, i kad dodam gas da motor počne ubrzavati opet dima nema.. :idea:

Tak da je 100% do goriva i ubrizgavanja tj sagorijevanja, ali ne ulja
Tak da ti taj traktor nisi nigde pošteno opteretil, jer traktori u tom rangu nemogu (ako se radi teži posel), a da na 150 sati ne omaknu bar malo ulja.
A tvoj ni pola deci :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Tak da ti taj traktor nisi nigde pošteno opteretil, jer traktori u tom rangu nemogu (ako se radi teži posel), a da na 150 sati ne omaknu bar malo ulja.
A tvoj ni pola deci :scratch
Potrošnju ulja mu nadoknadi prnjava membrana na AC pumpi :mrgreen:
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Potrošnju ulja mu nadoknadi prnjava membrana na AC pumpi :mrgreen:

Ne, šalu na stranu, traktor stvarno ne troši ulje, a plavo dimi stalno dok je pod gasom a bez nekog opterećenja (npr. cirkular)-samo manje nego dok juri u dol..a dok je pod opterečenjem (npr. mixer prikolica) onda ništ.. mislim da je to do pumpe i diza. no možda nisam u pravu
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Pozdrav. Moze li mi tko reci kolika je sirina i tezina 445-ice i 453-ojke. Po vasim iskustvima koji je kvalitetniji?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Pozdrav. Moze li mi tko reci kolika je sirina i tezina 445-ice i 453-ojke. Po vasim iskustvima koji je kvalitetniji?

Oba su ti jednako široka (tj. imaju osnovni razmak zadnjih kotača - trag, od 1400mm).
453 ti je dulji za nekih 120-tak mm (mislim na osovinski razmak), i teže ga je osoviti. Manja mj je okretnost. Koliko znam, odljevci su mu teži, no ta je transmisija malo preteška za 45ks motor.
453 ima 2 brzine kardana (540/1000), od čega je malo koristi.
Ove nove serije imaju metalkeramički kuplung, te pri zamjeni mijenjaš i korpu i lamelu, dok stari ima organičku ("ferodnu") lamelu. Većinom se pri zamjeni metalkeramička mijenja običnom.
Koliko znam, stari su kvalitetniji, pogotovo oni do 90-tih.
Ako hoćeš traktor s duplim pogonom, potraži radije DTC nego DT. Preporuka ti je 530 DTC (isto 3 cilindra motor, samo jači).
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Načelno to je tako no u ovom slučaju ne, imam 445u 95g., od izmjene do izmjene (150rh) ne potroši ni pola decilitra ulja tj uopće ga ne troši, no u slučaju kad se vozi nizbrdo i lagano ga gura neki teret on dimi plavo da jedva izlazi iz auspuha koliko ima dima, no dimi samo kad je gas dodan negdje taman na te okretaje na kojima motor trenutno i je. Znači kad skroz pustim gas (na ler) dima nema ni trunke, i kad dodam gas da motor počne ubrzavati opet dima nema.. :idea:

Tak da je 100% do goriva i ubrizgavanja tj sagorijevanja, ali ne ulja

kod mene u obitelji je isto bio univerzal 445dt koji čim nebi imao opterečenja bi dimio ko kuga onako kao neki stari tomosov moped. Znači ono lagana nizbrdica bez da teret gura traktor i bez da traktor vuče teret - samo u tom slučaju, čim bi imao opterečenje sve je bilo sasvim normalno...

isto nije trošio jedne kapi ulja....
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
nisam neki veliki poljoprivrednik ali iz osobnog iskustva morem ti reci da 453 dt nije tako loš traktor. posjedujem 453 ali bi ti preporucio rađije universal od 60 konja jer po meni je 45 KS malo premalo za 2600 kg teskog traktora.za šumu je prva liga jer ne proklizava ali brijegove dosta osjeca jer je preteški. kaj se tice kardana 540/1000 okretaja, to je velika prednost. koristim 1000 za branje kukuruza te berem na pola gasa a kad s store-om berem (on ima samo 540 okretja) moram brati sa skoro punim gasom tak da ima i tu ustede goriva. 453 dt ima ti i odvojeni kuplung za kardan pa kad dođem do kraja reda, samo podignem kuplung pa opet pustim kad dođem u novi red. dijelovi su dosta jeftini prema drugim traktorima. prosle godine mi je zacvikao druk lager za kuplung kardana pa smo prilikom popravka mijenjali i lamelu. bilo je malo komplikacija jer bi trebalo prilikom mijenjanja lamele promijeniti cijeli kuplung a dođe 3500 kn.problem je u tome sto se kod štorea može lamela izvana postelati a kod univerzala nebreš. kak slozis, tak ostaje.a to nam je postelal romunj koji je radil u dom krizevci.sve u svemu, solidan traktor za uložene novce. normalno, sve zavisi od potrebe vlasnika.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
nisam neki veliki poljoprivrednik ali iz osobnog iskustva morem ti reci da 453 dt nije tako loš traktor. posjedujem 453 ali bi ti preporucio rađije universal od 60 konja jer po meni je 45 KS malo premalo za 2600 kg teskog traktora.za šumu je prva liga jer ne proklizava ali brijegove dosta osjeca jer je preteški. kaj se tice kardana 540/1000 okretaja, to je velika prednost. koristim 1000 za branje kukuruza te berem na pola gasa a kad s store-om berem (on ima samo 540 okretja) moram brati sa skoro punim gasom tak da ima i tu ustede goriva. 453 dt ima ti i odvojeni kuplung za kardan pa kad dođem do kraja reda, samo podignem kuplung pa opet pustim kad dođem u novi red. dijelovi su dosta jeftini prema drugim traktorima. prosle godine mi je zacvikao druk lager za kuplung kardana pa smo prilikom popravka mijenjali i lamelu. bilo je malo komplikacija jer bi trebalo prilikom mijenjanja lamele promijeniti cijeli kuplung a dođe 3500 kn.problem je u tome sto se kod štorea može lamela izvana postelati a kod univerzala nebreš. kak slozis, tak ostaje.a to nam je postelal romunj koji je radil u dom krizevci.sve u svemu, solidan traktor za uložene novce. normalno, sve zavisi od potrebe vlasnika.
Svi modeli s 4 brzine imaju nezavisi kuplung, a ne samo serija 3.
1000 rpm kardan je prebrz za berač, odnosno nebi se smjel motor vrtiti više od 1300rpm, kaj mu je premalo.
Serija 3 je brža na cesti (ide oko 30km/h), no rikverc mu je skoro pa neupotrebiv (prebrz), pogotovo na 45ks traktoru.
Najveća mana Universalima s prednjim pogonom (pogotovo ovima serije 3, koji su dulji) je neokretnost, radi malog kuta zakreta kotača.

Marko, jel moguće da taj traktor ima 2600kg? S kabinom ili bez?
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
moj s kabinom ima 2630 kg (tak pise u knjizici a i po vaganjima dok sam prevazal je tak nekak zislo).ja i berem na 1300-1500 okretaja na 1000 okretaja kardana i ne duši se jer su zemlje vecinoma na ravnici a rikverc u brzim brzinama je prebrz..berem sa tornado 40.po mojem iskustvu, fali mi brzina između 4 spore i 1. brze bar za branje kukuruza.
 
Posljednje uređivanje:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Evo da se i ja molo uključim u ovu temu pošto sam i ja vlaskik universala 530. Sa traktorom smo zadovoljni nemamo nekih poteškoča sa njim jedino šta smo mjenjali lamelu na nekih 3000 rh. Što se tiče okretnosti,dosta je okretan za svoju veličinu,jer nemožete ga uspoređivat sa malim imt 539. Za rikverc što pričate da je brz nama to odgovara jer je lagan na volanu i lako se upravlja sa njime. Isto teramo berač sa njime sipov 40 i to na 1400-1500 okretaja jer mu netreba više, berač odlično radi pri toj brzini motora a i dosta je snažan za u brdo izvuč, i beromo kuruz 4 spora ili 1 brza.
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
ZJ i Markotk hvala na odgovoru. Sad imamo TV 20 konja ,koji bi htjeli zamijeniti za nesto jace. Meni osobno je Univerzal velik , ali svi mi preporucaju njega. Moji favoriti su AGT i Carraro cca 40 konja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh