• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
pa nije li onda cijeli efekt da motor samo crno dimi pošto pri istom broju okretaja ulazi ista količina zraka, poremeti se stehiometrijski omjer goriva/zraka. da se ugradi prednabijanje onda OK ili bar smanje otpori usisa i ispuha..
Malo više dimi to je logički.
Gde je vatre tu je i dima.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
pa nije li onda cijeli efekt da motor samo crno dimi pošto pri istom broju okretaja ulazi ista količina zraka, poremeti se stehiometrijski omjer goriva/zraka. da se ugradi prednabijanje onda OK ili bar smanje otpori usisa i ispuha..
Nije isto, jer to nije benzinac. Dizel izgara u mršavoj smjesi, dakle s viškom zraka. Dakle, malo više goriva ipak daje malo više snage, bez obzira na istu količinu zraka usisanog u cilindre. Dimi crno samo ako se pretjera s količinom goriva, odnosno kad se motor preoptereti. Granica dizanja snage nije količina crnog dima, već temperatura ispuha, i dok se ona drži u razumnim granicama, nemaš brige. Otpor usisa i ispuha je svakako poželjno smanjiti, bez obzira na reglažu pumpe ili ne. Otpor usisa je najlakše smanjiti zamjenom uljnog filtera zraka papirnatim, a auspuh od većeg stroja. Usput se i smanji buka.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
pa nije li onda cijeli efekt da motor samo crno dimi pošto pri istom broju okretaja ulazi ista količina zraka, poremeti se stehiometrijski omjer goriva/zraka. da se ugradi prednabijanje onda OK ili bar smanje otpori usisa i ispuha..
Da jeffi , malo su se zaigrali ... pa misle ako crno dimi da bolje vuće :finga:
Sigurno ima u tome koji postotak ...ali jadno je to , jadno .
Gola snaga se dobije samo većim brojem okretaja , primejr toga je IMT 539 VS 540
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Da jeffi , malo su se zaigrali ... pa misle ako crno dimi da bolje vuće :finga:
Sigurno ima u tome koji postotak ...ali jadno je to , jadno .
Gola snaga se dobije samo većim brojem okretaja , primejr toga je IMT 539 VS 540
Je, je, malo smo se zaigrali.
Svejedno mu je kad tak i tak ne vrti traktor preko 1800-2000rpm u radu, osim na cesti.
Govorimo kak ga pojačati tu dolje, a ne povećavati okretaje ;)
No, mislim da to ionak znaš, samo nas malo dimiš:finga:
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ma sve ok, da se o tome raspravljati i to do jutra
evo nešto prigodno:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=pvG7vi3bFCY&feature=related[/YT]
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
No, mislim da to ionak znaš, samo nas malo dimiš:finga:
Vozim se ja prema brdu , neće brdo na me , nema šanse ( e jesam se sinoć utuko') .
Traktor na 1300 okretaja , vidim okretaji padaju , dam gas do kraja .
Regulator hoće postići max broj okretaja (gas je do poda) , ne može jer je brdo pred menom .
Može jedino dati max. dobavu , jel tak? ..produkt je crni dim jer nafta ne može sagorjeti , jel tak?
Dakle već i tu imamo prebogatu smjesu , max. moment itd. ,jel tak?
I da mu u takvom stanju dodaješ još 10 % goriva nikakve koristi od njega .
jbg , presli smo predalekoa znanje nam je ogranićeno ( govorim za sebe):supz:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Vozim se ja prema brdu , neće brdo na me , nema šanse ( e jesam se sinoć utuko') .
Traktor na 1300 okretaja , vidim okretaji padaju , dam gas do kraja .
Regulator hoće postići max broj okretaja (gas je do poda) , ne može jer je brdo pred menom .
Može jedino dati max. dobavu , jel tak? ..produkt je crni dim jer nafta ne može sagorjeti , jel tak?
Dakle već i tu imamo prebogatu smjesu , max. moment itd. ,jel tak?
I da mu u takvom stanju dodaješ još 10 % goriva nikakve koristi od njega .
jbg , presli smo predalekoa znanje nam je ogranićeno ( govorim za sebe):supz:
Nemreš tam gdje nema momenta povećavati snagu. Zakaj nisi došel s 1800, tak da pri teretu raste moment?
A i regulator (istina, kak koji), ne otvara letvu do kraja za svaki gas.
No, krhko je znanje, istina.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Vozim se ja prema brdu , neće brdo na me , nema šanse ( e jesam se sinoć utuko') .
Traktor na 1300 okretaja , vidim okretaji padaju , dam gas do kraja .
Regulator hoće postići max broj okretaja (gas je do poda) , ne može jer je brdo pred menom .
Može jedino dati max. dobavu , jel tak? ..produkt je crni dim jer nafta ne može sagorjeti , jel tak?
Dakle već i tu imamo prebogatu smjesu , max. moment itd. ,jel tak?
I da mu u takvom stanju dodaješ još 10 % goriva nikakve koristi od njega .
jbg , presli smo predalekoa znanje nam je ogranićeno ( govorim za sebe):supz:
Trebal si šaltati nižu jer ti je bil mali okretni moment na tim okretajima :rolfer:
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
dal netko zna di mogu nabaviti neku rabljenu kabinu koja bi pasala na universala 533? od kojih traktora može pasati uopće? kolike su cijene takvih rabljenih kabina?
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
dal netko zna di mogu nabaviti neku rabljenu kabinu koja bi pasala na universala 533? od kojih traktora može pasati uopće? kolike su cijene takvih rabljenih kabina?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
dal netko zna di mogu nabaviti neku rabljenu kabinu koja bi pasala na universala 533? od kojih traktora može pasati uopće? kolike su cijene takvih rabljenih kabina?

Dali si možda pogledao u oglasniku,a ako ne onda si probaj pogledaj kabine od imt-a mozd bi pasala koja.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
ako netko ima problem s paljenjem universala evo kako sam ja riješio svoj. Dakle otšarafio sam onu šelnu na gumenoj cijevi koja ide od filtera zraka izvukao to gumenu cijev i u nju gurnuo fen, zagrijao grijač lijepo uključio fen na II i kresnuo traktor ostavio da još malo puše fen jer se bez njega zgasi traktor gurnuo cijev natrag i to je to, traktor nikad nije tako dobro palio. Eto moja mala pomoć svima koji muku muće s paljenjem.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Jel zna tko zašto mi se više na Universalu ne čuje bum kada ga grijem a prije je, da li to znači da je neispravan grijač? Kad uključim grijač na prekidaču smanji mi se intenzitet svjetlosti na kontrolnim lampicama, znači baš slabije svijetle tak da mislim da grijač radi, a kaj bi onda još moglo biti?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Jel zna tko zašto mi se više na Universalu ne čuje bum kada ga grijem a prije je, da li to znači da je neispravan grijač? Kad uključim grijač na prekidaču smanji mi se intenzitet svjetlosti na kontrolnim lampicama, znači baš slabije svijetle tak da mislim da grijač radi, a kaj bi onda još moglo biti?
Znači da najvjerojatnije ne propušta naftu.
Imaš o tome na zadnjim stranicama u temi Tomo vinkovič i u temi o IMT-u.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
684
slazem se sa muhanicarom, najvjerojatnije ne propušta naftu,ili mu je dotok u prekidu pa ne moze ni propustit
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Sini onaj šarafić na oklopcu lončića, pa pogledaj kakvog brloga ima unutra.
Prije grijanja drukni AC pumpu jedno 20-tak puta.
 
A

ajeto

Guest
Hidraulika

Imam Universal 445 DTC 85 god. Sad sam kupio plug IMT 610.07 i pojavio se slijedeći problem. Naime ne mogu ga dignuti dovoljno visoko od zemlje. Da li postoji koja mogućnost da se nešto napravi pa da ruke idu malo više?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Imam Universal 445 DTC 85 god. Sad sam kupio plug IMT 610.07 i pojavio se slijedeći problem. Naime ne mogu ga dignuti dovoljno visoko od zemlje. Da li postoji koja mogućnost da se nešto napravi pa da ruke idu malo više?
Skrati podizne poluge tak da ih našarafiš: desnu s ručkom, a na lijevoj skineš gornji bolcn i opet ju našarafiš. Možeš i prebaciti donje poluge na rupu bliže traktoru. I još nekaj: produži gornje ušice na plugu za 5 + 5 cm, pa treću točku kapči na rupu više na njoj.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Htio bih nešto više čuti o čiščenju diza i provjeri i štelanju statičkog kuta ubrizgavanja i štelanju ventila! ima koga iz krapinsko zagorske županije da to radi? universal 533DT je u pitanju
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Htio bih nešto više čuti o čiščenju diza i provjeri i štelanju statičkog kuta ubrizgavanja i štelanju ventila! ima koga iz krapinsko zagorske županije da to radi? universal 533DT je u pitanju
Pošto ti to tak i tak neznaš sam odraditi nije vrijedno tipkanja.

Po krapinsko zagorskoj županiji ti dejstvuje ovaj gospodin.
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=20542
 

Najnoviji postovi

Na vrh