• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Al mislim da ispod tog šupljeg šerafa mora ić bakrena podloška. Znam da sam šeraf radio na mjeru i kasnije sam ubacio bakrenu podlošku jer u protivnom ne radi kak se spada. Jedino ne znam jesam to radio na gornjem ili donjem izlazu?

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Na gornjem treba produžetak, na donjem ne.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Trenutno tražim traktor a favoriziram zračnu instalaciju za kočenje prikolice (tipa IMT). Zanimalo bi me, bas informativno, kako vi kočite prikolice sa Univerzalom budući da kiper izlaz nije kopčan na nožne kočnice, znači dozirate snagu kočenja napamet preko ručice kipera? :confused: I kako se to ponaša u praksi?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Osobno nisam nikad kočio sa prikolicom. Kod mene ima svakakvog terena i do sad nisam nikad došao u situaciju da sa traktorom nemogu zaustaviti njega i prikolicu.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Imaš to lijepo obrađeno u temi: Hidrauličko kočenje prikolice .

Ak nabaviš jednoosovinsku prikolicu, nju nije problem kočiti traktorom.
Skoro 50 let, kak imamo traktor, nemamo kočenu prikolicu. Jedna ima (neispravni) zračni uređaj, ali bude dodano hidrauličko kočenje, jer ne Sameu je ugrađen kočni ventil, a na Štoreu bude prek kipera.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
A kakve terete si znao vozit s njime?

EDIT: Vec dosao odgovor prije nego ja poslao
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Na maloj prikolici sa Štoreom smo vozili 4T pijeska preko Pake, sa Sameom 5T po istoj cesti.
Inače, punu prikolicu kukuruze, žita, 2 palete cigla, 2 m3 šodra, voz sijena, 100 bala sijena i tak.
Prikolice za gnoj i sijeno, gore kvačene, bez kočnica naravno.
Neznam ni jednog malog u mojem kraju koji ima kočenu prikolicu, ni dvoosovinsku, a kamoli jednoosovinsku.
Ne velim da je to u redu i da kočenje prikolice ne treba, već ti samo opisujem stanje kakvo je pri nama.
 
Posljednje uređivanje:

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Trenutno tražim traktor a favoriziram zračnu instalaciju za kočenje prikolice (tipa IMT). Zanimalo bi me, bas informativno, kako vi kočite prikolice sa Univerzalom budući da kiper izlaz nije kopčan na nožne kočnice, znači dozirate snagu kočenja napamet preko ručice kipera? :confused: I kako se to ponaša u praksi?
Utb ima dobre jako dobre kocnice

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Ja sam novak u tom terenu i često čujem da prikolica na nizbrdici gurne traktor pa sam zato možda i pre-oprezan. A kakve kočnice ima UTB? Mehaničke?

Via Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Universal, Štore, Vladimirec ti imaju mehanički upravljane pojasne kočnice.

Kompresor koji stalno radi, a trebaš ga 5...10% vremena je, meni, promašaj.
Em se dere, em troši snagu, em stvara buku.
Ovo kak imaju Zetor, Ursus, Universal ili Torpedo (uključivi ili na remen) mi je puno pametnije rješenje.
Uostalom, zračno kočenje prikolice potječe iz njemačkih propisa. U Francuskoj i Italiji hidrauličko kočenje traktorskih prikolica ima primat.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
A kakve terete si znao vozit s njime?

EDIT: Vec dosao odgovor prije nego ja poslao
Ako je pitanje za mene onda ti mogu reć da se svašta vozi.
Zadnji pravi teret je bio u IMT prikolici nosivosti 3T, otprilike 3 kubika pjeska za žbukanje i to još mokrog. Još mi čovijek na utovaru kaže da neće tovarit više od 2 kubika jer je mokar pijesak a kubik ima sigurno dobrih 1700 kg. Ja ga nagovorio da trpa i ne pita puno. Znači prek 5 T a kamenolom na brdu, ima dobrih 500 metara spuštanja i zavoja do ravnog djela. Lagano u prvu direkt i spustio se ja. Znaš kolko ga je guralo kad je motor znao ić do max broja okretaja ak malo skinem nogu sa kočnica.
Inače normalno mi je vozit 7-8 kubika kukuraza u klipu, po 6 metara cijepanih drva i sl.
Dok je dobra podloga pod pogonskim kotačima traktora nemaš brige, ak je masno i klisko teško da će i kočenje prikolice pomoć.
Ak budeš gledal U-445 onda pripazi da je ručna kočnica neovisna od nožne, ona blokira diferencijal i oba kotača koče istovremeno. Nisam ni ja znao da ima modela kojima je ručna spojena na nožnu kočnicu.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Da se nadovežem na Mane-a: ručna kočnica koja nema štangicu prema podu i ne "padaju" pedale kad se zakoči, je neovisna.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Ak budeš gledal U-445 onda pripazi da je ručna kočnica neovisna od nožne, ona blokira diferencijal i oba kotača koče istovremeno. Nisam ni ja znao da ima modela kojima je ručna spojena na nožnu kočnicu

Al to ne znači da ak je spojena na pedale, ne koči ručna. Naprotiv, koči i jedna i druga, i to je samo plus ak ima štangicu
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Hm, nisam siguran al mislim da nema opcije za oboje. Ili je ručna spojena na diferencijal ili na pedale od nožne.

Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
mane;1197489Inače normalno mi je vozit 7-8 kubika kukuraza u klipu kaže:
A ja se brinem kak sutra voziti prikolicu sa 10 m drva sa zetorom 6340. :mur:
Sutra pem videti jel ima koja veča prikolica. :eek::
Šalim se malo, ali 10 m drva idem voziti odjednom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam sa 5211 vozio 12m 20km po cesti sa čezom i gumenjakom dvije ture i sve je ok prošlo,a bilo je i par manjih brda.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, u zadnje vrijeme sam na univerzalu 340 primjetio da dosta kaplje motorno ulje kad se zagrije, a preko noci kapne mozda par kapi. Lokalni mestar je rekao da moguce da je prupustio semering radilice. Zanimaju me vasa misljenja, i ako je kako je rekao mestar, koliko bi otprilike kostao popravak?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Gdje kaplje u kojem djelu?
Semering može bit naprijed kod remenice i unutra iza zamašnjaka.
Sam semering nije skup, cca 50- tak kuna al zato ima posla dok se to raskopa i ponovo složi.


Poslano sa mog D6503 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh