• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
yzf ico kaže:
ZJ di si da ti platim i piti i jesti :) zašto ne dirati kočnice iritiraju me? a) Skupo ili komplicirano? B) nije se pokvarilo super se šalte i sve radi da 3 cilindra je i cim se doda gasa ne cuje se imaš pravo Znači netreba raskapati? c) molim te pojasni znači kada zakočim lupi krenem u rikverc kočim lupi napred lupi opet ,tupi zvuk čini mi se s desne strane. d) di je max gore ili dole? opet veliko HVALA
U Križevcima, Zagrebu, gdje god hoćeš. A od kud si ti?

a) koče li dobro? Ako koče, ne diraj. Možda i s novim oblogama pojasa budu cvilile. Puno posla ni za kaj. Možeš oštetiti semeringe na diferencijalu, a onda je to zezanje jer ti bude curilo ulje i mastilo ih. Probaj ih samo bolje naštelati, s onim šarafom ispod.
b) NE
c) rekel sam ti. Zračnosti među zupčanicima i na izlaznoj poluosovini ili kajla na tromlu ima lufta. Ne diraj dok ide. Probaj na početku malo nježnije pritisnuti pedalu, pa onda do kraja, da vidiš razliku, tj. lupa li jednako.
d) gore. Eto ti slika:
...nema na čemu, već sam ti rekel.
 
H

human01d

Guest
Pozdrav.
Da ne otvaram novu temu..

Imam problem sa traktorom universalom 533 kad je u pitanju paljenje.Prije 2-3 dana sam ga palio i osjetio sam da jedva pali.Inace je do ove zime palio sasvim dobro.I evo danas probao da upalim i nece.Pritisnem taster za paljenje a on samo malo zapne i stane..nista..
Primijetio sam u crijevu za gorivo koje je na kraju otvoreno da ima leda.(crijevo unutar kabine)
Sad.. da li je moguce da u gorivu ima vode,pa je nafta smrzla.
Vodu u hladnjaku sam provjeravao i nije smrzla.U nju sam nasuo antifriza.

Ako imate neki prijedlog kako da ovo rijesim bilo bi mi od velike pomoci.

Sta mislite da kupim naftu na nekoj drugoj benziskoj i naspem u rezervar preko ove nafte?

Hvala unaprijed na odgovoru.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
human01d kaže:
Pozdrav.
samo malo zapne i stane..nista..
Ako ne okrece ,ne može ni upaliti ..vjerojatno loš akumulator ...Na zimi pada kapacitet bla,bla,bla.pustimo teorije ..

Ako imaš vode u sistemu ..ispusti sve van , novi filter ,komplet odzracivanje i onda gas .

Nadoljevanje novog goriva neće pomoći jer se voda i nafta ne mješaju , još je nepovoljno (za nas)jer je voda teža od nafte pa sjeda dolje
Jedan savjet za sve ..loš akumulatr ubija alnaser , loš alnaser ubija akumulator .
Popravak jednog i zamjena drugog je skup . i gotovo uvjek dolazi kad su đepovi prazmi .
 
H

human01d

Guest
human01d kaže:
Pozdrav.
samo malo zapne i stane..nista..
Ako ne okrece ,ne može ni upaliti ..vjerojatno loš akumulator ...Na zimi pada kapacitet bla,bla,bla.pustimo teorije ..

Ako imaš vode u sistemu ..ispusti sve van , novi filter ,komplet odzracivanje i onda gas .

Nadoljevanje novog goriva neće pomoći jer se voda i nafta ne mješaju , još je nepovoljno (za nas)jer je voda teža od nafte pa sjeda dolje
Jedan savjet za sve ..loš akumulatr ubija alnaser , loš alnaser ubija akumulator .
Popravak jednog i zamjena drugog je skup . i gotovo uvjek dolazi kad su đepovi prazmi .


E za ovu zadnju recenicu si sasvim upravu :D .
I ja sumnjam na akumulator.Ne bi mu to bilo prvi put da zasteka.Aj sutra cu ispraznit sistem.Pa cu probat.
Inace... jel ovo sto se meni desilo stetno sa traktora?

Mozda postavljam laicka pitanja,al slabo znam oko traktora.Usljed smrti clana porodice,sad moram da se ja sam mucim oko ovoga.

Jos jedno..hvala na pomoci.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
hm..pa nije štetno
bez brige ,neće on na vodu (mamicu mu)
Pa mislim da ti nije baš pametno ispirati sistem kad je vani ispod nule ..voda će ostati zaleđena i trud pada u vodu .
Poslje odzracivanja bude treba dosta vrtiti alnaserom..ako ti je aku slab i niska temperatura ..(uz tvoju praksu) više budeš napravio štete nego koristi .
Univerzala je dosta teško kvalitetno odzraciti ,preporucam nakon odzracivanja uhvati susjeda i na šlepanje ..tako budeš najviše zaštitio ionako slab akumulator a i alnaser .
Ako ti je stvarno hitan traktor upri i ..sretno .
Ne razumijem te koje je to crijevo još k tome otvoreno da u njemu vidiš led?
Kad bi postavio sliku strane motora na kojoj je visokotlacna pumapa pkušao bi ti objasniti kako se odzraciva .
Ako vec skidaš sve , otvori i AC pumpu ..u njoj je sito (a vjerojatno i vode)
 
H

human01d

Guest
crijevo se nalazi u desnoj strani kabine.. ispred kocnica i noznog gasa.. i u njemu sam primijetio leda..a isto sam primijetio i na kazaljci sto mjeri kolicinu goriva da je odjednom ponestalo goriva...a znam da je prosli put bilo vise..ispod na betonu nema tragova kapanja (curenja)
nije mi tolika hica da upali traktor..al posto sam neiskusan.. mislio sam da je nesto pravo opasno.
sutra cu provjerit i kakvo je stanje sa akumulatorom...
ne znam ni kako se ozracuje..pa ako vidim da to moram..postavit cu slike..pa mi mozete objasnit gdje sta i kako :)

pozdrav
 
H

human01d

Guest
zaboravio sam da javim :D

ipak je bilo samo do akumulatora...izgleda da je od zime izlapio :D ..cim sam ga napunio.. iz prve je upalio..
sad sam skinuo akumulator i unio ga u toplu prostoriju..tako da me vise ne zeza..


I interesuje me kakvi su ovi universalovi traktori?Sta su im mane a sta prednosti?
Kakvi su sto se tice dijelova?Da li su im generalke skupe?
Kod mene je 533.
Da li loz gorivo (loza) moze da se sipa u traktor?Da li to stvara za njega neke negativne posljedice?

Hvala na odgovoru.

Pozdrav.
 

neno21

Član
Tu od
15 Pro 2009
Poruka
52
Bok.
evo trazim po oglasima traktor pa sam nasao universala 550A , 1973god, pise da ima brz mjenjac 15 brzina i da je raden za njemacko trziste pa me interesira sto mislite o tom traktoru i sto da sve provjerim ak cu ic vidjet traktor.
unaprijed hvala (slika traktora na njuskalu, auti hr). nek se javi netko ako ima kakav dobar traktor za prodat do nekih 5000-6000eura. :D :D :D
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Kabina za universala

Imam namjeru kupiti kabinu za universala 445. Imam jednu na ponudu, fali joj samo zadnje staklo. Zanima me vaše mišljenje koliko takva kabina vrijedi, da se ne zeznem?
 
S

sasapanic

Guest
Pozdrav vlasnicima i poznavaocima Univerzala. I ja sam od skoro, pa mi možda možete pomoći, a mnogo bi mi značilo. Mi smo skoro kupili ovaj (za mene odlični) traktor, polovan, 2004. godište. Problem koji imamo je da nismo od prvog vlasnika dobili pravu i detaljnu (sa slikama) dokumentaciju. Kontaktirao sam zastupnika Univerzala za BiH (Total Trade Doboj), ali oni su mi dali na korištenje samo onaj serviserski, bez slika, kakav bi trebao pravi biti (kao što je kolega ZJ postavio ovde objašnjenje za regulator brzine hidraulike). Zastupnika za Hrvatsku nisam još kontaktirao. Da li neko ima, ili zna nekoga ko ima, pravu kompletnu dokumentaciju za ovaj traktor? Idealna bi bila pdf varijanta, mogla bi se i mailom poslati, a može i fotokopija papirne verzije, po koju bih ja došao gdje treba. Znate kako je kad se moraju i mazalice "napamet" i po osjećaju tražiti. Unaprijed zahvaljujem. Saša.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
neno21 kaže:
Bok.
evo trazim po oglasima traktor pa sam nasao universala 550A , 1973god, pise da ima brz mjenjac 15 brzina i da je raden za njemacko trziste pa me interesira sto mislite o tom traktoru i sto da sve provjerim ak cu ic vidjet traktor.
unaprijed hvala (slika traktora na njuskalu, auti hr). nek se javi netko ako ima kakav dobar traktor za prodat do nekih 5000-6000eura. :D :D :D


puno godina
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
sasapanic kaže:
Pozdrav vlasnicima i poznavaocima Univerzala. I ja sam od skoro, pa mi možda možete pomoći, a mnogo bi mi značilo. Mi smo skoro kupili ovaj (za mene odlični) traktor, polovan, 2004. godište. Problem koji imamo je da nismo od prvog vlasnika dobili pravu i detaljnu (sa slikama) dokumentaciju. Kontaktirao sam zastupnika Univerzala za BiH (Total Trade Doboj), ali oni su mi dali na korištenje samo onaj serviserski, bez slika, kakav bi trebao pravi biti (kao što je kolega ZJ postavio ovde objašnjenje za regulator brzine hidraulike). Zastupnika za Hrvatsku nisam još kontaktirao. Da li neko ima, ili zna nekoga ko ima, pravu kompletnu dokumentaciju za ovaj traktor? Idealna bi bila pdf varijanta, mogla bi se i mailom poslati, a može i fotokopija papirne verzije, po koju bih ja došao gdje treba. Znate kako je kad se moraju i mazalice "napamet" i po osjećaju tražiti. Unaprijed zahvaljujem. Saša.

sto se tice fine regulacije hidraulike na Unversalu
Nemoj se mucuti nikad na zelenu granu ne budes dosao ta njegova hidraulike je ko kod starih rusa radi kako radi i onaj leptir lijevo ispod sica barem kod mojega ne znaci nista jedino ovisi u koju rupu kapcas trecu poteznicu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Maiky, mislim da neznaš koristiti hidrauliku na svom Universalu, ili nekaj nevalja.
Mi smo s hidraulikom na Štoreu jako zadovoljni, možda čak i više nego sa onom na Sameu.
Univerrsal/Štore imaju dva režima rada: regulaciju položaja (ručica s kuglicom na kraju prema dolje) i regulaciju vučnog otpora /draft/ (ručica s kuglicom na kraju prema gore). Pri tome je važno dobro odabrati rupu na mjestu priključka trćr točke na traktoru.
Kod refulacije vučnog otpora poluge su ili dignute ili spuštene, a podižu se same prema položaju ručice i otporu, odnosno pritisku na treću točku.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ZJ kaže:
Maiky, mislim da neznaš koristiti hidrauliku na svom Universalu, ili nekaj nevalja.
Mi smo s hidraulikom na Štoreu jako zadovoljni, možda čak i više nego sa onom na Sameu.
Univerrsal/Štore imaju dva režima rada: regulaciju položaja (ručica s kuglicom na kraju prema dolje) i regulaciju vučnog otpora /draft/ (ručica s kuglicom na kraju prema gore). Pri tome je važno dobro odabrati rupu na mjestu priključka trćr točke na traktoru.
Kod refulacije vučnog otpora poluge su ili dignute ili spuštene, a podižu se same prema položaju ručice i otporu, odnosno pritisku na treću točku.


ako je ručica u gornjem polozaju onda je aktivirana fina regulacija ako je u dolnjem polozaju onda je iskljucena
znam to!
roblem trošenje kuglice (valjcica) vec 4 puta mijenjan
problem dva dodatna cilindra (vanjska) hidraulike koi usporavaju rad hidraulike jer je na motoru pumpa istog kapaciteta kao i na 445
određivanje i drzanje pozicije visina bočnih poteznica ja jako razočaravajuće (ako je netko radio sa IMT-om razumijet ce me ili MF)
ona ručica ispod sica za regulaciju brzine reagiranja hidraulike ne regulira ama baš ništa!
najvise se mozes "igrati" ako imas vise rupa kod trece poteznice
sto se tice određivanja dubne oranja uf najbolje da ti plug ima kopirni tocak pa nema problema (problem se javlja ako je zemlja vlazna ia ko ima slame ili biljnih ostataka prlja se kotac stopa se i sl.)
nemoj mijesati štore fiat sa universalom to je samo slican traktor.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Aha, hidraulika je ista, samo su ju Rumunji "poboljšali".
Shvatil sam poruku. No iskreno, nerazumijem kaj je to tak dobro na MF hidraulici :scratch
 

yzf ico

Član
Tu od
12 Velj 2009
Poruka
118
imam problem na univerzalu 530 jako sporo pušta kipu od prikolice skoro jednu minutu. ima dva priključka dvoradni sistem
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Nino kaže:
Pozdrav ekipi!!!
Prvo za sve one koji žele novi Universal, razočaranje!!! Traktori se više ne proizvode jer je novi vlasnik firmu zatvorio koja je bila blizu centra grada Brasova u Rumunjskoj i pretvorio 26ha površine u trgovački centar.
Vlasnik sam U453 iz 2003 godine. Trenutno ima 4000rs i odličan je. Mala potrošnja, brz je, hidraulika diže cca 1100 kg, jeftini dijelovi, ima ih svugdje (dijelova), veliki "anšlag" volana...
Sve u svemu ovo je drugi kojeg imamo kupljen je u Križevcima (Dom Križevci-vrhunsko poduzeće).
Znam iz povjerljivih izvora da dtc643 diže 1400 kg.
Dobre kombinacije su 453,445,553,643. 453 i 445 imaju 3 cilindrični motor i dobar je, a 553 i 643 imaju 4 cilindara, ali je baza 553. Iz tog razloga je 703 loša kombinacija jer su na bloku 553 samo povečali rupe za 643 i 703, pa je premali blok za 73 konja koliko ima 703. Sve u svemu za uloženi novac i novi i rabljeni je isplativa investicija.

a još im postoji web stranica i piše da rade....
http://www.utb.ro/indexengl.htm
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
yzf ico kaže:
imam problem na univerzalu 530 jako sporo pušta kipu od prikolice skoro jednu minutu. ima dva priključka dvoradni sistem

kada spustas kipu ugasi traktor i rucicu stisni skroz za spustanje
ako to ne pomogne
promijeni filter hidraulike
 

yzf ico

Član
Tu od
12 Velj 2009
Poruka
118
ista stvar je i sa ugašenim.. filtre je doma a sutra idem po ulje 20litara 450 kn... znaci filter :scratch baš mi nije logično to kod hidraulike al dobro vidjet ćemo pa ću javit....
 
Na vrh