• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
i mislil sam si da je hidraulična kočnica prikolice, al nisam znal da štore to ima, ili će biti prek kipera?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Bolje je radi podmazivanja ,( kad hidraulika miruje, kaj je u večini slučajeva jer rjetko ko radi isključivo samo s dodatnim izvodima, podmazivanja bude dovoljno) ali jel bu mogla ona rupica koja je između poklopca i kučišta diferencijala premagati aku bude velika količina ulja u povratu?
Sam hidraulik je začas pun.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Pa kroz tu rupicu ionak prolazi sve ulje, sa ili bez vanjskih izvoda. Tih 18 litri u minuti bi prešlo i kroz onaj plastični iberlauf.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod mog šogora na 643 je povrat na čepu kak je Muhač rekel traktor ima oko 7 000 rh i puno radi sa omotačom i traktorskim viličarom kad je bil spojen( povrat) na poklopac hidraulike nakon pola sata ulje se grijalo i pumpa je zujala moral je (TS) prebaciti povrat na čep .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Pa kroz tu rupicu ionak prolazi sve ulje, sa ili bez vanjskih izvoda. Tih 18 litri u minuti bi prešlo i kroz onaj plastični iberlauf.

Jasno, ja razmišljam o nekim ekstremnijim uvjetima tipa traktorski viličar. Velika količina ulja u cilindru pa kad spušta da nebi bilo problema.
Za ostalo bi moralo biti u redu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Kod mog šogora na 643 je povrat na čepu kak je Muhač rekel traktor ima oko 7 000 rh i puno radi sa omotačom i traktorskim viličarom kad je bil spojen( povrat) na poklopac hidraulike nakon pola sata ulje se grijalo i pumpa je zujala moral je (TS) prebaciti povrat na čep .
Ne vjerujem da je to bil uzrok, jer nema razloga. Rupice na razvodniku kud i kamo više griju ulje od ove "rupetine" od pol cola.
Ono na kaj bi moglo biti, je da nema miješanja ulja, već se grije samo ona količina u diferencijalu, dok je ulje u mjenjaču ostaje neizmiješano. No, malo mi je to vjerojatno.

Jasno, ja razmišljam o nekim ekstremnijim uvjetima tipa traktorski viličar. Velika količina ulja u cilindru pa kad spušta da nebi bilo problema.
Za ostalo bi moralo biti u redu.
Shvaćam ideju: pri spuštanju puni ga povrat i hidraulična pumpa.
No, i kad je iza viličar, razvodnik je taj koji ograničava protok ulja, pa ne vjerujem a bi mogel napuniti kućište, pogotovo uz prigušenje na spojnici i povratnoj cijevi.
Uostalom, da ga i napuni, pod malo povećanim tlakom bi samo ulje moralo brže proći kroz rupu između hidraulike i mjenjača. No, volumen cilindra na viličaru i teško da je veći od volumena kućišta hidraulike.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Ja sam samo razmišljal da nebi možda stvaralo probleme.
Slažem se s tvojim razmišljanjam.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ ja baš neznam kaj je kod tih Rumuna jer ponekad rade bez logike kod jednog 640 3 puta mijenjana ona kvrga pod sicem (pod garancijom ) ali kod šogora kak je Miljenko spojil povrat na čep radi i ne grije ulje kak veli ponosni vlasnik Unija gdje prestaje logika počinje moj cigan !!! (unič 640 vlasnik je iz Bočkovca )
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Nije bolja opcija.
Mora biti na poklopac hidraulike, jer se kroz njega podmazuje reduktor kardana.

Znači, ako nema hidraulikom pokretanog stroja sa povratom ulja, nema ni podmazivanja reduktora kardana? Malo mi je to nevjerojatno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Koko, krivo si razmel.

Veliki zupčanik, koji je na kardanskoj osovini, je umočen u ulje getribe, te on diže ulje i podmazuje svojega pogonskoga (koji se vrti brzinom motora). Isto to dela tanjurasti zupčanik diferencijala, spricanjem ulja. No, kad traktor stoji, a traktor je na nizbrdici, podmazivanje reduktora kardana je samo preko povrata ulja iz kućišta hidraulike, jer se ulje iscjedi u prednji dio getribe, te zupčanik ostaje na suhom. Dakle, podmazivanje preko povrata hidraulike je rezervno podmazivanje.

Ako se povrat izvede u prednji dio getribe, u određenim situacijama taj reduktor ostane bez podmazivanja, jer ulje više nejde kroz poklopac hidraulike i ne curi po zupčaniku.
Viličar i slični priključki, koji se napajaju preko originalnog kiper ventila, ionak imaju povrat kroz hidrauliku.
Za hidromotore, poput omatača bala, preporuča se izvesti beztlačni povrat ulja (bez prigušenja kroz razvodnik), direktno u spremnik ulja (odnosno kućište mjenjača, koje je spremnik ulja).

Na našem Štoreu, povrat je izveden u kućište hidraulike, a to može biti i direktno u getribu, mimo kućišta hidraulike. U tom slučaju nema polijevanja ulja po zupčaniku pogona kardana, te on na nizbrdici ostaje bez podmazivanja.

Jel sad jasnije?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kad traktor ide vdol ionak ne treba podmazivanja jer ide bez opterečenja ..a kad ide vbrg onda je veliko opterečenje pa svo ulje ode natrag
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Je, ali govorimo o reduktoru kardana, a ne diferencijalu. On se uvijek namače.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Kužim, ZJ, ispadalo je kao da se kardan podmazuje isključivo preko povrata hidraulike, kao da uopće nije uronjen u ulje, što bi bilo čudno čak i za Slovence:icon_weed:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Pa nije to nikaj čudno. Podmazivanje uljnom pumpom.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
Kad traktor ide vdol ionak ne treba podmazivanja jer ide bez opterečenja ..a kad ide vbrg onda je veliko opterečenje pa svo ulje ode natrag

taj par zupčanika pokreće kardan i opterečenje ovisi o tome kaj tera kardan a ne jel ide v breg il nadol
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Taj par je ionak uronjen u ulje i nosi ga zupčanik gore sam.
Nijedan posel nije non stop nizbrdo, za to malo kolko je nizbrdo on ostane dovoljno mastan.
Ustalom, taj par valjda nikad nikome nije otišel da se poderal.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sigurno nije loše da ulje natapa mjesto sudara zubi ..ali ako je jedan umočen mani je to i više nego doovljno


vaš velečasni
 

Najnoviji postovi

Na vrh