• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

S

sspol150

Guest
danas je mojem uniju zlo bilo od oranja kod šogora za silažni kukuruz al mali se ne predal
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Kod mog šogora na 643 je povrat na čepu kak je Muhač rekel traktor ima oko 7 000 rh i puno radi sa omotačom i traktorskim viličarom kad je bil spojen( povrat) na poklopac hidraulike nakon pola sata ulje se grijalo i pumpa je zujala moral je (TS) prebaciti povrat na čep .

možeš to poslikati kaj je napravio i meni pumpa zuji kad se ugrije hvala
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Molim znalce za POMOĆ!!!Ne radi mi hidraulika na universalu 550, tj. najprije mi je kod podizanja ručice hidraulike sporo dizao i to ne ravnomjerno već na trzaje. To se je dešavalo kada je traktor bio topli tj. toplo ulje, na hladno sve ok. Pitao sam mehaničara i rekao je da je vjerovatno pumpa ili filter ulja, predližio mi je da skinem filter i probam bez njga jer vjerovatno mi je pumpa na kraju i nemore vuć ulje. Tako sam i napravio i sve je radilo ok, izorao sam cca 1000 kvadrata i zatim opet problem.Više nije htio podizati plug ni na minimumu niti sa gasom...
Napominjem da imam dodatnu hidrauliku na traktoru i hidraulični toplink koji radi normalno a dok je gore bio filter ulja i toplink je trzao!!!
Plug je ostao na njivi u brazdi a ja sam došao doma sa spuštenim polugama.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
univerzali imaju dosta problema s hidraulikom, al prvenstveno zato jer ljudi ne slušaju savjete servisera :)
mi smo kupili novog 643 DTC i odmah je bilo problema s hidraulikom, trzanje, sporo dizanje, čak se i desilo da je ostal s frezom u zraku i nije htel pustiti...
uglavnom, kod svake promjene ulja motora se mijenja i filter hidraulike, na nekih 200 sati.. vjerojatno ti nije pumpa jer onda uopće nebi radila, a ti veliš da ti se to događa kad se traktor zagrije..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Najlakse je zmenjat filter i ulje u getribe,al nekak mi se cini da kod njih neki ventil steka pa se desi stekanje,al opet mozda ima i veze sa razvodnikom jer pomicanjem rucke ne reagira.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
da, i u razvodniku se onda javlja problem jer špena ga zaštopa i uništi gumice pa se s vremenom desi da hidrulik ne drži, ne zatvara do kraja i onda pumpa stalno radi, s nekim težim priključkom u transportu je poprilično gadno jer imaš osjećaj da se voziš s brodicom dok je malo jači jugo...
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Danas kad dođem doma cu probati na hladno dali podize... ako ima netko shemu kako je sve poslozeno u hidraulici da znam odakle da krenem sa rastavljanjem i sta sve treba zanjeniti??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,055
Ne lutaj okolo.
1. Namoči Ivasolom filter i isperi ga miniwashem. (Muhin recept, pokazal se boljim od mojega - pranje naftom i puhanje). Nemoj zaboraviti isprati magnet.
2. vrati ga natrag i nemoj niti pomišljati raditi bez njega. Koja budala ti je uopće rekla da makneš filter??? To nije čisti hidraulični krug i svakak treba usisni filter.
3. Nemoj još nikaj rastavljati, već skini iberdruk ventil. To ti je onaj dvostrani šaraf na tijelu kiper ventila, koji gleda prema naprijed. Pogledaj koliko ima špene na njemu, rastavi ga isperi i sastavi. Vjerojatno je to uzrok. Probaj raditi. Pogledaj kak radi top link, tj. ima li promjena. Ak nema više trzanja, probaj raditi s glavnom hidraulikom. To bi trebal biti razlog.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
ZJ: stavka broj 3 mi zadaje probleme... skinuo sam taj ventil ali ga nemogu rastaviti. Špene na njemu nije bilo a sad da li ima sta u njemu e to neznam.
Na magnetu je bilo podosta spene
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,055
Jesi li ga uspel izvaditi van? To nebi trebal biti problem.
Nemrem se sjetiti kak se rastavlja, jer sam to davno delal. Mislim da se ovaj flah dio primi u šarafštok i prednji dio odšarafi rolcangama ili ima negdje zareze za ključ? Dobro pogledaj izvana, jer se mora vidjeti "pukotina" gdje su sastavljena dva dijela.
Unutra ima nekakav feder i pločica ili kuglica.
 

Prilozi

  • _imageonly_fiat_'tractor_serie_420_420dt_pag.251-300_tractor - 6031421503_0252.jpg
    _imageonly_fiat_'tractor_serie_420_420dt_pag.251-300_tractor - 6031421503_0252.jpg
    19.4 KB · Pregleda: 131

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Da izvadio sam ga van i to bez problema...šta se nebi moralo s njim nesto štelati pošto on ima na sebi O-ring, kod mene je bio zašarafljen do kraja!!!
Da skuzio sam di je pukotina i napravio ovako: ventil u škrip ulovljen za maticu a sa druge strane ima predviđeno za malo veči šarafciger i probao sam ali se neda odšarafiti... mogu ga jedino uništiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,055
O-ring ti je za vanjsko dihtanje. Na vrhu mu je rupica a po obodu njih nekoliko.
Kroz ovu centralnu ulazi ulje, a kroz one okolo je preljev.
Moral bi videti kak izgleda, pa bi se možda sjetil. No, sjećam se da sam ga rastavil bez problema. Postavi sliku, da ga vidim kak izgleda.
Špena nije bila vidljiva izvana, već se vidi koliko je ima na dosjedu iznutra kad ga rastaviš.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Evo raspitivao sam se malo tj. pitao sam denisa iz univerzala pa me je savjetovao da skinem onaj veliki saraf sa gornje strane(ključ 27) i da unutra ima neki komad koji mora šetati dore dole bez problema, e kod mene nije vec je zapinjalo tj. Jedva je izasao.
Sada sam ga ocistio njega i rupu tako da sada klizi bez problema i traktor dize poluge normalno... vidit cu kod oranja da li ce bit problema kada se ulje i traktor zagriju....
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,233
Kupit Universala bez prednje vuče pa ju ugradit naknadno,mehanicar mi reko da je to isplativije nego kupit dupljaka,ima tu šta istine?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,055
Reci mu da nema pojma.
Kučišta mjenjača za običnoga ajnfaha, nemaju predviđene rupe za ugradnju prednjeg pogona.
Vjerojatno su i drugačiji odljevci, pa si misli.

Na Štorea ide bez problema (ak najdeš dijelove).
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Nije ti duplak badava 20 000kn skuplji!!!! Jer i djelovi su ti tu negdje (kučiste diferencijala, prednji most i vuca). Ja to nebi radio
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,055
Niti nemreš, jer treba najti i novo kućište diferencijala. A toga više nema....Šteta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh