• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Evo ja sam malo pogledao po tim slikama i mislim kako je to moguće ali treba mjenjati zadnji poklopaci sve zupčanike od kardana... e sad di da sve to nađem??? naravno polovno jer novo će koštati pun kufer
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
ljudi, jel normalno da mi u340 nakon malo dužeg rada (tanjuranje, okretanje sijena) jako zuji?
zvuk dolazi negdje iz područja hidraulike ispod sjedala ili od kočnica. moguće da je nesto s uljem za kočnice pošto zuji kad se puno koriste kočnice?
to je tako vec dugo vremena pa me zanima smije li se dalje radit s traktorom il treba čekati da se ohladi?
 

Matija6

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
55
neznam za 340 al 445 ima mehaničke kočnice znači nema ulja
sad možda ti se ulje u getribe zagrije jer isto ulje i koristi za hidrauliku
i na mojem 445 isto nekad zna malo zujat hidrulika kad se zgrije pogotovo poslje malčanja ili frezanja
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
ljudi, jel normalno da mi u340 nakon malo dužeg rada (tanjuranje, okretanje sijena) jako zuji?
zvuk dolazi negdje iz područja hidraulike ispod sjedala ili od kočnica. moguće da je nesto s uljem za kočnice pošto zuji kad se puno koriste kočnice?
to je tako vec dugo vremena pa me zanima smije li se dalje radit s traktorom il treba čekati da se ohladi?

Kočnice su ti mehaničke ,a zuji ti ulje hidraulike jer se zgrije ,,pogledaj jel ga imaš uopče dost a i filtere si deni nove ak ih dugo nisi menjal imaš tam na onoj cjeni kaj ide na pumpu napred ono proširenje ,tam isto je filter ,,,a i ventili bi mogli bit slabi pa puštaju ,tak da zuje ..
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
ulja ima dosta, a filteri nisu mjenjani, ne sjecam se uopce kad tako da vjerojatno zbog toga zuji, ali netreba me to previse zabrinjavat? mogu dalje radit kad i zuji?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Nemoj tak raditi, stradala ti bude pumpa.
Usisni (onaj na cjevi koja vodi u pumpu) izvadi i operi minivašom. Ako je žičani.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Sad budeš moral razvodnik otvoriti i vidjeti tam O-ringe.
Sliku razvodnika iz kataloga djelova imam skeniranu ali je tolko loša da budeš iz nje teško kaj videl.
pomalo rastavljaj i mjenjaj redom, ako zapneš onda bumo ponovno skenirali pa stavim.
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
na u340 dok mjenjam u prvu, drugu ili rikverc strasno jako struže u mjenjaču i zapravo ne mogu stavit uopce u brzinu, treba jako snažno gurnuti mjenjač. u treću i četvrtu ide bez problema. i ista je stvar ako drugi mjenjač stavim u brzu, sporu ili ler, opet struže. to se ponavlja nakon negdje desetak puta mjenjanja brzina kad ide normalno pa onda opet se neda stavit. traktor je 86.god i ima 3100rs, generalka napravlljena prije 3 godine. zbog cega bi to tako se događalo? ulja u getribi nikad nije manjkalo.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Krči kad mjenjaš u vožnji ili i kad mjenjaš dok traktor stoji? 3. i 4. imaju sinkrone pa se zato lako šalta i ne krči. Kad se šalta u 1,2 i rikverc treba uspiriti ili čak stati. Isto je sa mjenjačem za brze i spore.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
na u340 dok mjenjam u prvu, drugu ili rikverc strasno jako struže u mjenjaču i zapravo ne mogu stavit uopce u brzinu, treba jako snažno gurnuti mjenjač. u treću i četvrtu ide bez problema. i ista je stvar ako drugi mjenjač stavim u brzu, sporu ili ler, opet struže. to se ponavlja nakon negdje desetak puta mjenjanja brzina kad ide normalno pa onda opet se neda stavit. traktor je 86.god i ima 3100rs, generalka napravlljena prije 3 godine. zbog cega bi to tako se događalo? ulja u getribi nikad nije manjkalo.

na 3000 sati si generalku radil? pa kaj delaš s tim traktorom? 3.i 4. imaju sinhrone pa ne treba stajati za prebaciti u brzinu, al to vrijedi ako šaltaš u nižu brzinu, znači iz 4. u 3. ide bez stajanja, za sve ostale moraš stati da promijeniš.. iz niže u višu ide uvijek bez stajanja. Jura, tak je na 643 univerzalu, a ovo je 15 godina stariji 340, teško da to sve vrijedi i na njemu... ako dok stojiš na mjestu i oćeš ubaciti u brzinu i struže, odnosno neda ti u brzinu, onda su ti se vilice pignule ili čak odkrhnule jer si nekaj preforsiral i sad ne gađa zupčanik kak bi trebalo
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Postoji mogućnost da su sihroni loši, moguće je da su i oni feder limići koji su u sinhronima također poderani ili su čak i ispali, pa je i to jedan od uzroka navedenog kvara. Ovo je bilo kod mene na U-445, simptomi su bili skoro pa isti ko i kod tebe. Bez rastavljanja traktora na tri djela mislim da nebudeš niš riješil. Nije ništa preskupo po pitanju djelova ali ima dosta raskapanja.
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
da, cudno je da je vec bila generalka al zbog toga kaj sam ga kupil 10 godina starog a prvi vlasnik nije maril za traktor i samo mu je u šumi sluzio i cak se prevrnuo s njim, tako da je zbog toga bila generalka. kod mene radi sve poslove u poljoprivredi, ali ne radim nista s njim da je pretesko za taj traktor. i mogu rec da brinem za taj traktor jer je zbilja divan, al naravno ima i on kvarova.

a krči u mjenjaču baš dok stoji na mjestu, skroz zaustavljen. čak i dok ga upalim hladnog mi je krčal kad sam stavljao u rikverc, i onda ide nekoliko mjenjanja normalno pa opet krči neda se stavit u brzinu. znaci isel bu uni na dva dijela pa da vidimo kaj je to nutra ošlo. a kolko bi trošak mogao očekivat otprilike, jer nisam bas najbolje trenutno s financijama a planiram jos neke priključke nabavit?

https://www.youtube.com/watch?v=xGXs18j5lW8&feature=youtu.be

tu je video, čuje se na videu da krči mjenjač i to je snimljeno prije 2 tjedna i onda je to počelo tako krčat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Hm, to krčanje kad ga šaltaš u rikverc i nije toliko čudno jer tu nema sinhrona. Za prvu ruku skinut samo poklopac mjenjača pa se možda bude nešto vidilo i odozgora.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
A kad probaš ubaciti mjenjač u rikverc, a tek onda u brze ili spore?

Ja ipak mislim da bude trebal popola
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne znam da li on ima kočnicu spojniče osovine i da li je dobro podešena , možda je to razlog krčanja .
Ako je odjednom počelo prije dva tjedana anda nije normalno i sigurno posoji razlog .

Spominješ radove u šumi , možda je ipak nešto s lamelama ,
JA bi dignuo poklopac odma se vidi da li staje piramide , odmah otkloniš sumnju s 2-3 uzroka krčanja
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,058
Nema kočnicu.
Probaj ubaciti najprije u jednu od brzina koja ima sinkrone, itbaci iz brzine, pričekaj par sekundi, pa onda u prvu ili rikverc. Krči li onda?
 

universal340

Član
Tu od
29 Kol 2011
Poruka
82
prvo se bude skidal poklopac na mjenjaču jer sam se bas razgovaral s mehanicarom i reko da bude kad skine poklopac vidio dal treba samo capice poštelat i da je najvjerojatnije samo to.
i sutra cu jos probat mjenjat brzine pa vam javim tocnije kad krči, a kad ne.
 

Najnoviji postovi

Na vrh