• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ja ju na 643 jedva zategnem,ko bu mi reko di je tu kvar :icon_eyes:

Ako misliš na to da ide samo 2-3 zuba, to ti je normalno. Malo je korištena i nije se potrošila. Tak je bilo i kod mojega. Prije nego su zamijenjene nožne kočnice se koristila ručna ako nisam mogao stati pa se malo više potrošila. Znalom se dogoditi da se podere a nemožeš ju zategnuti za cijeli zub nego za pola pa dobro ne drži.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
To je praktički novi traktor,216 rs ima... Ja nju potegnem 2 zuba al traktor ne staje
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Jedno ulje je za mijenjač i hidrauliku, točiš ga tu naprijed na čep gdje su utisnuti brojevi od rasporeda brzina.
Ako nemaš nikakvo drugo možeš slobodno stavit obično motorno 15-40.

Ok, a koje bi bilo preporuceno ulje?

P.S. ova slika je sa njuskala, ali ja isto imam nezavisnu rucnu kocnicu. :eek::
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Ako nemaš tu vrstu može bez problema motorno, super 3, 5 ili delta 5. Nekad im je i pisalo u uputstvima da se stavlja motorno ulje. U naš se točilo ono koje je bilo u tom trenu pri ruci, kolko ga vrsta ima u getribi tko zna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,303
Za dupljake znamo da imaju ručnu u izvodu prednje vuče.
Ali občni imaju na pojaseve gde nožnu (ručna vuče nožnu), ali sam primjetil da obično nemaju štangice pa pitam zašto.

Motorno ulje nije loše, a naročito ako vrisnu semerinzi pumpi.

 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Po pitanju ručne kočnice, ipak postoji model koji ima veze sa nožnom kočnicom a to je ovo sa štangicom
b3022a65d6103585d262167574e2eafd.jpg


Ovo je drugi model koji ima neovisnu ručnu i to je kolko sam osobno uspio vidjet ugrađivano na većinu Universala

91c2bb68838f0c2c04f1c49c6b728ab0.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,303
Hmm, ovak kak si ti drugi primjer Mane navel ja nikad videl nisam, doduše nisam ni zagledal previše.

Kak je kod tebe na tvojima?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Ovo drugo, znači komad od bakelita(pretpostavljam) broj 35 se uglavi u disk broj 23 kad se ručica potegne prema gore i blokira oba kotača. Inače to sve je potopljeno u ulju i odlično radi. Kad bi se stalno sa tim kočilo vjerojatno bi se poderalo i onda je zamjena tog malo zeznuta jer treba getriba dolje.
U to vrijeme (72, 73 god) su išla tri modela 445 na tržište, U-445, U-445V i U-445 L. Prvi je bio ovaj normalni, drugi vinogradarski koji je bio sužen i treći povrtlarski sa uskim gumama. Moguće da su na ta dva stavljali taj tip ručne sa štangicom, mada nemora bit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,303
Listam katalog od 445 DTc, ali ja toga unutra ne pronalazim, samo ručna povezana sa pojasevima.
Daj mi slikni nekad to na svom.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Hm, jel moguće da su kasnije odustali od tog sistema ručne i prešli na ovo sa štangicom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,303
Zato te i pitam, ja taj sistem o kojem ti pričaš nikad u živo vidjel nisam.
Budem prelistal još par kataloga od Unija kaj imam pa možda u kojem naletim na to.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Ak budem išal skoro do rođaka baš ću pogledat kako je na njegovima, on ima 533 dtc i 340 i oba su puno mlađi od mojih.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Muha, otpri onaj zadnji poklopac, gdje je ručka za uključivanje kardana i sve bu jasno. Možda unutra postoji mehanizam ručne kočnice.

Za njemačko tržište mora biti nezavisna ručna kočnica, dok za naše ne mora. Ovo sa zatezanjem pojasa je jednostavnija i jeftinija varijanta.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Kolko god je jeftinija i jednostavnija tolko je i nepouzdana u odnosu na neovisnu ručnu. Istina da Uni ima savim dobre nožne kočnice, ako ne rade obično je uzrok propuštanje semeringa na kućištu ili reduktoru pa se zamaste.
 

Najnoviji postovi

Na vrh