• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mislim da je u firmi DOM u Križevcima bilo Univerzala 35 i 45 ks sa potpuno istim motorom razlika na pvp poznanik je kupil 35ks i kad je riknul motor skoro pred garanciju (priznata garancija) nakon popravka ima 45 ks .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
10 konja razlike na pumpi na tak malom motoriču :icon_eek::icon_e_confused:
Dobro su gazdu napumpali s podacima.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Univerzal tadašnji 35ks je imal 3 celindera borung 95/110 a 45ks isto gdje je nestalo ili se pojavilo 10 ks neznam .
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Interesantan je podatak da sa 35 konja nije izdržal ni garanciju, a sad sa 45 ide i ide.
Možda zato kaj ga je poslje Mikula počel održavati.
Najjači mi je bil slučaj zvan lamela :(giggle):
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Kolko ja znam svaki univerzal se more pojačati prilikom generalke tak da možda motoru paše više snage .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,304
Na koji način se može pojačati univerzal kod generalke?
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Neznam točno , al kolko sam čul brušenjem piksa neki modeli kao da imaju napravljne pikse da se mogu pobrusit i da tim dobije par ks , bar mi je tak objasnil jedan deda koji ima unija 445 i kad sam ga videl kak se igra s 2 x 12 plugom u dost teškoj zemlji , mi je bilo čudno pa sam ga išel pitat , kao da mu je prilikom generalke dal brusit pikse , i dal mu je još malo šusa na boš pumpi , prije generalke s njim odradil 16 000rs i svoje i usložno je radil s njim. A traktor još i dan danas leti s tanjuračama 24 diska , sad dali je to tak moguće neznam jer se ja baš ne kužim v to , i hvala bogu moji unič puca od snage pa se još ne moram brinuti kaj se toga tiče.
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
Sutra cu slikati motor i sav traktor.
Jedan dan je moj komšija išao sa 539 po neku zemlju, i kad se vratio kući, nije mogao izvući tu prikolicu zemlje sa svojim traktorom. Stari je došao sa mojim i izvukao to bez problema(bez ukljucivanja prednje vuce), pa mi nista nije jasno. 539 koji ima 40ks nije to mogao izvući a moj koji bi trebalo da ima 35ks je izvukao bez problema... Jedina razlika je što je moj dosta teži i ima 12-ke gume
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Pa da je došel i s malim Ursusom, koji ima skoro 10ks manje, to bi izvlekel.
Snaga ti daje brzinu, a masa vozila vučnu silu.

Nego, jel tvoj traktor ima 3 ili 4 brzine?
Koliko se vrti na punom gasu?

Pročitaj tip motora na pločici pored filtera ulja. Vjerojatno je D115, isti tip kao na 445, jedino je podešen na manju snagu. Vjerojatno ima manje okretaje i dulje prijenosne omjere u mjenjaču.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Čuj, ja ti imam dva U 445, jedan je 72-ga god. a drugi 73 god. i razlika kod njih je u dimenziji guma. Kod jednog su gume 11-28 a kod drugog 12.4-28 i ovaj sa većim gumama praktički i ne treba špere. U šumi prođe po nekim mjestima kuda do sad nisam prolazio, u oranju jedino po mokrom ga šperam i tak. Uglavnom sama snaga i nije tolko presudna kolko do izražaja dolazi guma, masa traktora i sami prijenos snage motora na podlogu.
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
E hvala vam na odgovorima, znači gume puno znače, hmm :)
ZJ moj traktor ima 4 brzine, i max 2400 obrtaja.
A zanimljivo je kako u knjizi koja je došla uz traktor ne postoji ova serija kao u mene, znači univerzal 350 dtc, a jedino što mi je zapelo za oko je to da je na jednoj stranici zaokružena serija 533, sad ne znam jel to zapravo moj traktor, a ova naljepnica 350 samo nalijepljena... :/

Evo malo slika, ne vidi se baš dobro, ako ne budu dobre slike slikat ću ponovno :)
Ovdje poslije MOTOR piše 124.











 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da... naljepnica .... Tak je moj susjed kupil Ursusa 335. Na mojem je naljepnica 330 i sad je on uvjeren kak je njegov 5 konja jaci zato kaj je naljepnica takva. A vidi se da je traktor farban...
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
Da, ali moj traktor je došao sa 8 radnih sati, kupio ga neki čovjek na kredit, i nije mogao otplacivati vise i proda ga meni, pa mi nije jasno, možda su u tvornici nešto zeznuli... :D
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Baš se ne razuijem u Universale, mada ga bi rado vidio na svom dvorištu. Sve je moguće. Može se i u tvornici podkrasti greška ( slučajno, ili namjerno ... tko to zna ?? ), ali će ti sigurno neki točniji odgovor dati netko od znalaca Universala.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,234
Pa ima tu jedan u blizini imt 539 sa tvorničkim DM motorom (549) ak da je sve moguče
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,059
Neznam koja je oznaka motora na 530. Možda je tvoj 530. Probaj pročitati i prepisati oznake na pumpi.
533 je model s kosom haubom, tak da to nije tvoj definitivno.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
ak je vjerovati konedati U-350 ima 3cilindra i 35 ks i ima ili 6+2 getribu ili 9+3 tak da se ne trebate čuditi naljepnici. Oznaka motora je D-124 i ne morate se bojati- nema 53 konja
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh