• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upravljački mehanizam na Tomo Vinković traktorima

M

maksolino

Guest
tv420 luft na volanu

Prvo moram pohvaliti forum jer sam dobio do sada odlicne odgovore na sva moja postavljena pitanja.
Imam luft na volanu( TV-420).
Kada okrecem volan on se najprije podigne za oko 1 cm i tek onda
pocinje sa "radom".Nije velika "greda" ali obzirom da se spremam rastaviti traktor zbog kvara na
prednjoj osovini pogona ovo mi je prilika da i to rjesim.
Imate li mozda koji savjet za rjesavanje tog lufta?
P.S. Pozeljna koja slika ili skica-
Pozdrav svima
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: tv420 luft na volanu

Maksolino imaš puno pitanja zato ti preporučam da obiđeš temu o tomi vinkoviču tamo ti je sve poslikano i u detalje objašnjeno konkretno što se tiče piksiranja imaš primjer kako sam to ja napravio na stranici 119.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tv420 luft na volanu

Maksolino svako malo otvaraš novu temu, mogao si sva pitanja staviti u jednu temu i priči kraj!
Kako ti je već napisao majstor pročitaj temu od prve do zadnje strane tamo imaš već dosta odgovora:

ostali-traktori/tomo-vinkovic-tema144/

Evo slika dijelova upravljača:

 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: tv420 luft na volanu

Volan ti se podigne jer nemaš dovoljno pritegnute one dvije matice ispod obruča volana. Prvu pritegni donju (ali ne jako jer če bit tvrd volan) posle zakontraš gornju da se ne odvije. Ako to ne pomaže onda nemaš pravilno raspoređene tanjuraste opruge (na slici broj 10) kod aksialnog ležaja. Skini volan, odvij matice izpod volana, odvij kapu br.27 i tamo ti je vreteno br.6 sa tanjurastima oprugama br.10. pa jih rasporedi kako treba.
 
M

maksolino

Guest
Re: tv420 luft na volanu

pozdrav svima
kao prvo sorry ako sam sta fulao u otvaranju novih tema
to sam cinio jer sam htio pomoci svima koji se nadu u istim
problemima kao i ja.
Npr.sto se tice promjena kriza na kardanu ja sam zvao u bjelovar i dobio sam
odgovor da oni prodaju samo cijeli kardan i on stoji 370kn
Mene zanima konkretno gdje mogu kupiti samo krizeve i koliko kostaju
jer tek onda znam sto mi je ucinit
npr. ako krizevi kostaju kao i cijeli kardan onda ok a sto ako su oni u puno jeftiniji??
p.s. kad sam u trazilici upisao luft volana dobio san brdo nekorisnih stranica zato sam
namjerno odvajao da bi postove svi lakse i kompletnije pronalazili rjesenja svojih problema.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: tv420 luft na volanu

[/quote]

firemanpeter kaže:
Volan ti se podigne jer nemaš dovoljno pritegnute one dvije matice ispod obruča volana. Prvu pritegni donju (ali ne jako jer če bit tvrd volan) posle zakontraš gornju da se ne odvije. Ako to ne pomaže onda nemaš pravilno raspoređene tanjuraste opruge (na slici broj 10) kod aksialnog ležaja. Skini volan, odvij matice izpod volana, odvij kapu br.27 i tamo ti je vreteno br.6 sa tanjurastima oprugama br.10. pa jih rasporedi kako treba.

da li ovaj savjet važi i ako 533 ima loker na volanu
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: tv420 luft na volanu

firemanpeter kaže:
Volan ti se podigne jer nemaš dovoljno pritegnute one dvije matice ispod obruča volana. Prvu pritegni donju (ali ne jako jer če bit tvrd volan) posle zakontraš gornju da se ne odvije. Ako to ne pomaže onda nemaš pravilno raspoređene tanjuraste opruge (na slici broj 10) kod aksialnog ležaja. Skini volan, odvij matice izpod volana, odvij kapu br.27 i tamo ti je vreteno br.6 sa tanjurastima oprugama br.10. pa jih rasporedi kako treba.
dvije matice (kapu volana i kontra maticu) nema TV 420, kontra matica se pojavila tek na seriji 800......stimanje bez kontra matice ide dosta teze
maksolino kaže:
......Mene zanima konkretno gdje mogu kupiti samo krizeve i koliko kostaju
jer tek onda znam sto mi je ucinit
npr. ako krizevi kostaju kao i cijeli kardan onda ok a sto ako su oni u puno jeftiniji??......
cisto sumnjam da se igdje imaju kupiti samo krizevi za taj kardan.....u nekim prodavnicama nude od neke Lade....mislim da je razlika u sirini nekoliko desetih i ne moze se ubaciti osigurac
ako imas zivaca da malo zbrusis solje.....
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: tv420 luft na volanu

edosoko kaže:
firemanpeter kaže:
Volan ti se podigne jer nemaš dovoljno pritegnute one dvije matice ispod obruča volana. Prvu pritegni donju (ali ne jako jer če bit tvrd volan) posle zakontraš gornju da se ne odvije. Ako to ne pomaže onda nemaš pravilno raspoređene tanjuraste opruge (na slici broj 10) kod aksialnog ležaja. Skini volan, odvij matice izpod volana, odvij kapu br.27 i tamo ti je vreteno br.6 sa tanjurastima oprugama br.10. pa jih rasporedi kako treba.
dvije matice (kapu volana i kontra maticu) nema TV 420, kontra matica se pojavila tek na seriji 800......stimanje bez kontra matice ide dosta teze

Pa kako nema TV-420 matice Edo? Nisi me dobro razumeo. :scratch

Na sliki su matice broj 8, 2 komada i jedneke su. Te se uviju na vreteno br. 6.

Kobac
Ti si mislio traktor TV 523 a ne 533, jeli? Jer 533 ne postoji. Taj savjet isto važi i za 523 ako imaš loker na volanu i on se podiže gore dole kad ga vrtiš.

Serija 800, kako i Edo kaže, ona ima malo drugačije napravljeno.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: tv420 luft na volanu

Pozdrav svima!
Eeee ...tu se nemešam u raspravu!
Kod mene na TV818 ima dve matice, koji se kontra stežu! Ali kod drugih tipova...hmmm ,,,NEZNAM! :(
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: tv420 luft na volanu

firemanpeter kaže:
Kobac
Ti si mislio traktor TV 523 a ne 533, jeli? Jer 533 ne postoji. Taj savjet isto važi i za 523 ako imaš loker na volanu i on se podiže gore dole kad ga vrtiš.
firemanpeter traktor 533 postoji ali neTV negoIMT.
kobac ako sam dobro pretpostavio pitaj u temi o IMT-u tamo če ti bolje znati objasniti ja to nisam nikad radio pa ti ne mogu pomoči ali mislim da češ trebati pomoč majstora jer po priči djelovi za volan IMT-a nisu baš jeftini pa je šteta da se nešto za...e.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Re: tv420 luft na volanu

majstor kaže:
firemanpeter kaže:
Kobac
Ti si mislio traktor TV 523 a ne 533, jeli? Jer 533 ne postoji. Taj savjet isto važi i za 523 ako imaš loker na volanu i on se podiže gore dole kad ga vrtiš.
firemanpeter traktor 533 postoji ali neTV negoIMT.
kobac ako sam dobro pretpostavio pitaj u temi o IMT-u tamo če ti bolje znati objasniti ja to nisam nikad radio pa ti ne mogu pomoči ali mislim da češ trebati pomoč majstora jer po priči djelovi za volan IMT-a nisu baš jeftini pa je šteta da se nešto za...e.

DA O IMT u ipak hvala na trudu :D
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: tv420 luft na volanu

firemanpeter kaže:
Pa kako nema TV-420 matice Edo? Nisi me dobro razumeo. :scratch

Na sliki su matice broj 8, 2 komada i jedneke su. Te se uviju na vreteno br. 6.

Serija 800, kako i Edo kaže, ona ima malo drugačije napravljeno.
tek sad vidim da nam se misljenja razilaze :mrgreen:
ti mislis na matice koje se zavrcu na vreteno, a ja na kapu volana (stavka 27)
ali te matice na koje ti mislis se zavrcu do kraja, one stiskaju piksu (9) a piksa opet aksijalni lezaj uz vreteno (tacnije srednju plocicu koja ima najmanji provrt u lezaju), s njima nema stimanja :roll: ako ne zavrnes do kraja opet imas aksijalni hod vretena
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: tv420 luft na volanu

E pa sad se razumemo o čemu je priča.
Ja samo kažem ovo:
firemanpeter kaže:
Volan ti se podigne jer nemaš dovoljno pritegnute one dvije matice ispod obruča volana.

Isto kažeš i ti:
edosoko kaže:
ako ne zavrnes do kraja opet imas aksijalni hod vretena

Ne mislim ja da se tamo može nešto štelovat, ali znam da ako su te matice odvite volan se podiže, znači ima aksialni hod, a to znači luft.
Znam da smo sad na istom mišljenju :D
 
Z

zimmerman

Guest
Dragi prijatelji, kako vidim upao sam ravno u tvornicu Tome vinković-a sa puno inžinjera i pravih meštara. E pa sad meni pade napamet jedna možda glupost, možda ne vi ćete procijeniti.

Dakle ja imam Tomu Vinkovića iz cca. 1974, oznaka mu je TV18, crveni motor, zelena "karoserija", 4x4, odvojeni mjenjač za prednji trap, odvojeni za zadnji....
Valjda sada znate o čemu pričam.
Tomo je zakon, uspio sam mu čak "popraviti" električno pokretanje. Nije se upalio na električni pokretač, sigurno 30god, samo sam pospojio žice-onako kako se meni laiku činilo da idu, ubacio akumulator i Tomo je upalio iz prve nakon 30 god povlačenja konopa. Što ti je stroj....
E sad mene interesira, kako ovaj model ima onaj mehanički volan-dakle direktno na zupčanike koji "lome"-okreću traktor, interesira me dali je moguće ugraditi nekakav servu, nekakvu hidrauliku, bilo što što će omogućiti iole lakše okretanje volana jer ovo na čisto mišiće-ubi me.
Nadam se da su oni koji se razumiju u ove stvari shvatili što želim.
Ukoliko imate dodatnih pitanja - da mi pomognete, tu sam.
Hvala unaprijed!

To je ovaj traktor!!!!!!
http://tv-420.moj-album.com/album/14902553/?os=15040019

Svaka čast!!!!

Što je na ovoj slici ovo crijevo između prednjeg i stražnjeg dijela??
Kao nekakva hidraulika?
Kod mene to nema!!
http://tv-420.moj-album.com/album/14902553/?os=14902567

Evo i ovaj ima to isto crijevo???!!
http://tv-420.moj-album.com/album/14902553/?os=14902564

Molim da koristis tipku UREDI ako nesto imas za nadopisati u svoj zadnji komentar...

Inace, dobro dosao i DA, moguce je na TV ugraditi hidraulicno upravljanje, kao i na bilo koji drugi traktor, samo treba novaca i maste...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Z

zimmerman

Guest
Re: Mehanički volan TV18

Sorry za više postova, a ne korištenje "uredi"...

Hm, ima li negdje na netu malo bolje, detaljnije uputstvo za takav volan!
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: Mehanički volan TV18

zimmerman prije svega dobro došao na forum!

Sad da odgovorima na pitanje koje si postavio:
Kako je već rečeno u tvojem postu naravno da se dade ugraditi hidrauličan upravljač na tvoj TV,
samo je pitanje dali se to isplati i koliko si ti spreman uložiti novaca na taj traktor.
Ne bi sad točno htio reći cifru kolika je potrebna za preuređenje traktora i potrebne opreme i dijelova,
ali mislim da bi cifra mogao biti čak i skoro koliko vrijedi traktor,(možda čak i viša).
 
Z

zimmerman

Guest
Re: Mehanički volan TV18

A dali je moguće mehanizam-hidrauliku "skinuti" sa nekog modela (521, 730...) i montirati na TV18?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: Mehanički volan TV18

zimmerman kaže:
A dali je moguće mehanizam-hidrauliku "skinuti" sa nekog modela (521, 730...) i montirati na TV18?

Što se tiče hidraulike, ne znam na što misliš (pumpu, razvodnik ili kompletnu)?
A što se tiče hidrauličnog upravljača,
serijski ga je imala samo serija 700 i to po narudžbi, kasnije je taj model upravljača prebačen na TV 826 i TV 830.
 
Z

zimmerman

Guest
Re: Mehanički volan TV18

Vidi, svi traktori TV (400, 500, 700..) i npr. IMT 532,539 imaju upravljač koji nije direktan, za razliku od ovog mog TV18 na slici, ako znaš koji je to model. Dakle kod njega upravljaš volanom snagom mišića i sada mene interesira dali je moguće taj sistem sa ovih modela traktora ugraditi na moj TV18. Kako se on zove, dali hidraulični, servo ili kako god-meni svejedno... Ja bih samo malo olakšao upravljanje Tomom.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: Mehanički volan TV18

zimmerman kaže:
Vidi, svi traktori TV (400, 500, 700..) i npr. IMT 532,539 imaju upravljač koji nije direktan, za razliku od ovog mog TV18 na slici, ako znaš koji je to model. Dakle kod njega upravljaš volanom snagom mišića i sada mene interesira dali je moguće taj sistem sa ovih modela traktora ugraditi na moj TV18. Kako se on zove, dali hidraulični, servo ili kako god-meni svejedno... Ja bih samo malo olakšao upravljanje Tomom.


Sad mi je sve jasno što pitaš!
Naravno da znam kakav ti model TV imaš,
radi se o modelu koji ima zupčanik na osovini upravljača i nazubljeni trokut na "šasiji" traktora.
A ti bi želio premjestiti mehanički upravljač sa novije serije TV (400,500).
Tako da bi imao upravljač preko vretena i matice.

Ovakav tip upravljača tebe zanima:



A ovo je moj TV na kojem je serijski ugrađeni hidrauličan upravljač:

 
Na vrh