• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus C-355 - Hidrostaticki volan

CaseIH

Član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
59
Pozdrav svima, kao sto sam naslov kaze zelio bih ugraditi hidro volan dakle klip imam vec, potrebna mi je pumpa i glava volana, mozda jos nesto? Ako da recite svaka pomoc je dobrodosla, ali imam jedan problem gdje bi se mogla ugraditi pumpa i od cega bi pasala, jos nesto..na Ursusu je motor sa Zetora 6911 ali ne znam dali ce to stvarati problem oko ugradnje pa pitam gdje bi se moglo?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
To neće stvarat probleme nego olakšat jer ima mogučnost ugradnje pumpe od zetora na osovinu koja vrti pvp .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Valja li ti mehanički volan?
Ak valja, najjednostavnije ti je u RosiTehu kupiti servo komplet za Zetora i ugraditi ga gore. Ne vidim baš puno prednosti hidrostatičkog nad servom ak se naknadno ugrađuje.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Garant sam to negdje pročitao, ali ne znam...

Koja je razlika između hidrauličnog i servo volana?
 

gomahers

Član
Tu od
8 Srp 2011
Poruka
486
hidrostatika-čista hidraulika,servo,što sama riječ kaže,uslužno, mehanika potpomognuta uljem....oliti hidraulikom..
ili sam krivo blebno?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Kod serva spona koja izlazi iz glave volana zakreče ventil u servo letvi a letva zakreče rukavce kod hidrauličkog Orsta glava na kojoj imaš volan (nju vrtiš volanom) propušta ulje u dvosmjerni celindar koji zakreče rukavce .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ukratko:
Kod servo volana imaš i dalje mehaničku glavu volana i mehaničku vezu (štangu) između glave volana i kotača, no, dok motor radi, imaš pomoć pri zakretanju. Ako se bilo kaj pokvari (pukne crijevo npr.), mehanički volan ostaje u funkciji kao i prije, samo ima malo više lufta.
Kod hidrostatičkog volana nema mehaničke veze između volana i kotača.
Ta veza je hidraulična: Orbitrol glava volana djeluje kao ručna pumpa, koja puni dvosmjerni cilindar, te se "može" zakretati i kad motor ne radi. Naravno, "može" znači vrlo teško ili skoro nemoguće, pogotovo na traktorima s velikim prednjim kotačima.
Kad motor radi, zakretanjem volana okreće se razvodnik, te netreba ručno pumpati, te ulje iz pumpe puni cilindar i zakreće kotače u željenom smjeru.
Ako nestane ulja ili pukne crijevo između Orbitrol glave volana i upravljačkog cilindra, nema upravljanja kotačima. Ak se to dogodi u vožnji, gubi se mogućnost upravljanja vozilom.

Samo da napomenem: većina kamiona još uvijek ima servo volan, izveden kao mehanička glava sa ugrađenim servo pogonom unutar iste.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Ukratko:
Kod servo volana imaš i dalje mehaničku glavu volana i mehaničku vezu (štangu) između glave volana i kotača, no, dok motor radi, imaš pomoć pri zakretanju. Ako se bilo kaj pokvari (pukne crijevo npr.), mehanički volan ostaje u funkciji kao i prije, samo ima malo više lufta.


A tko pomaže taj mehanički?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Pogledaj na nekom Zetoru. Tam imaš cilindar s ugrađenim razvodnikom.
Uglavnom, ti preko štange volana pomičeš razvodnik unutar cilindra, a onda cilindar (kad ima tlaka ulja) pomiče letvu prema kotačima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Moje je mišljenje da takva inovacija košta skoro soma eura (ako sve moraš kupiti), a totalno je nepotrebna na velikom Ursusu koji ima dobar volan.
Opekli se Poljaci na malom pa ovog napravili odlično.
Taj hidraulični se bu dugo otplačival, a rezultat bude povečana potrošnja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Rosi to ne nudi više na svojim stranicama...(ili ja nemrem najti) ???
 

CaseIH

Član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
59
Pa nije bas soma eura to je sve novo ali ja vec imam cilindar koji bi stavio onako sa jedne strane npr desne do kotaca i jedna spona je vec povezana izmedu kotaca znaci jedan cilindar pogoni i preko spone se prenosi na drugi kotac, ali problem mi je u tome koju pumpu bi mogao pripasati i gdje tocno, dali mora neka jaca biti ili pase od nekog auta mozda i koji orbitrol?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Rekel si da je motor od 69x na njega paše original pumpa zetorova ,
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Polovnu nemoj pitaj za novu pa čak i Poljska je ok npr Hubzin promet ili Kirš Vrbovec .
 
Na vrh